İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Yasin Kahveci
(düzenlendi)

Arkadaşlar benim 1.4 benzinli (tüplü ) fiesta da, seyir halinde iken klimayı açınca aracı ara ara arkadan birisi çekiyor bırakıyor gibi oluyor performans anlamında. Bu normal mi? Diğer 1.4 benzinli fiesta kullanıcılarında da durum böyle mi?

tarihinde Yasin Kahveci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Arkadaşlar rolantıda soğutmama hakkında ekleme yapmak istiyorum. Gece rolantıda 5 üflüyorsa giderken de 5 derece üflüyor. Ancak araç Güneşte iken motor gitmese bile devirlendirdiğimde rolantı ve normal derece Arasında fark var. Acaba öndeki radyatör mü tam soğumuyor. Bilgisi olan var mi. Bunun kompresör ile alakalı oldugunu sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
mesut aşkar

Arkadaşlar benim 1.4 benzinli (tüplü ) fiesta da, seyir halinde iken klimayı açınca aracı ara ara arkadan birisi çekiyor bırakıyor gibi oluyor performans anlamında. Bu normal mi? Diğer 1.4 benzinli fiesta kullanıcılarında da durum böyle mi?

yasin kardeşim bende de 2006 1.4 benzinli klima devreden çıkıp geç giriyorsa bu çekip bırakmayı hissedersin ama yüksek vitesteyken çok hissettirmek sanırım. Problem klimadaysa. Yüksek viteste 3.4.ve 5.devir yukselttigin zaman araba silkeleyip motor ışığın yanıp sönüyor mu?
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

yasin kardeşim bende de 2006 1.4 benzinli klima devreden çıkıp geç giriyorsa bu çekip bırakmayı hissedersin ama yüksek vitesteyken çok hissettirmek sanırım. Problem klimadaysa. Yüksek viteste 3.4.ve 5.devir yukselttigin zaman araba silkeleyip motor ışığın yanıp sönüyor mu?

Yok Hocam motor arıza lambası yanmıyor hiç. Yüksek vites yüksek hızlarda ise denemedim hiç. Şehir içinde 2.-3. viteslerde iken arabayı arkadan bir güç çekip bırakıyormuş gibi oluyor sadece.
Yorum bağlantısı
mesut aşkar

Yok Hocam motor arıza lambası yanmıyor hiç. Yüksek vites yüksek hızlarda ise denemedim hiç. Şehir içinde 2.-3. viteslerde iken arabayı arkadan bir güç çekip bırakıyormuş gibi oluyor sadece.

hocam muhtemelen klima devreden çıkıyor hızlanıyor devreye geç giriyor o zaman arabayı tutuyor, yine ustalar sebebini daha iyi anlayacaklardır
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Servet Özdemir

Merhaba arkadaşlar.. 2006 Ford Fiesta Comfort'larda polen filtresi var mı? Kalorifer kapalı iken havalandırmalardan sıcaklık geliyor bu olmadığına mı işaret?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Merhaba arkadaşlar.. 2006 Ford Fiesta Comfort'larda polen filtresi var mı? Kalorifer kapalı iken havalandırmalardan sıcaklık geliyor bu olmadığına mı işaret?

Polen filtresi var, gaz pedalının sağ tarafında yeri. Sizinki belki sökülüp tekrar yerine takılmamış olabilir. Sıcaklık ile alakası yoktur. Dış etkenleri filtre eder.

Sıcak hava gelmesi, havalar sıcak olduğundan geliyor olabilir veya soğuk sıcak yönlendirme klapesi bozulmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Servet Özdemir

Polen filtresi var, gaz pedalının sağ tarafında yeri. Sizinki belki sökülüp tekrar yerine takılmamış olabilir. Sıcaklık ile alakası yoktur. Dış etkenleri filtre eder.

Sıcak hava gelmesi, havalar sıcak olduğundan geliyor olabilir veya soğuk sıcak yönlendirme klapesi bozulmuş olabilir.

Teşekkür ederim sağolun. Gaz ekleteceğim zaman ustaya baktıracam.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abzah Adige

Değerli arkadaşlarım.

Geçtiğimiz perşembe günü birkaç senedir sıkıntısısını çektiğim klima problemi ile ilgili en iyi dediklerinden bir ustaya gittim. Bu sorunla ilgili her iki üç yazdır ugraştımız bir arkadas. İkimizde sorunun cozulmesi ile ilgili kararlı idik. Saat 11 de iki usta calışmaya başladılar saat 4 e kadar ugraştılar ama maalesef yine hüsran. Ustalar bu sorunu çözememenin üzüntüsü içinde ifi en az benim kadar. Akıllarına ne geldiyse denediler ama olmadı işte.

Bu arada bu klima sorunu başlıktaki 29 sayfayı en az iki defa başından sonuna kadar okudum. Benimle aynı sorunları yaşamış arkadaşları gördüm. Ama maalesef çözüm göremedim. Sorununu çözen arkadaşlar vardır sanırım sma burada paylaşmamışlar ya da benim gözümden kacmiş olabilir. Bu foruma sorunu 2008 yılında yazmış nir arkadaş aynı benim ki gibi. Profilime bakıyorum en son 2011 yilinda aktif imiş.

Neyse gelelim klima problemine,

Klima 1.2. Kademelerde çalışırken yaklaşık her beş saniyede bir devreye giriyor ve 5 saniye kadar sonra tekrar çıkıyor. Klimanin devreye girip çıkmasını araç hareket halinde olsun ya da duruyor iken olsun çıkardıgı çıt sesinden ve devir saati hareketinden anlayabiliyorum.

2. Araç hareket halinde iken bu sıkça klimanın acılıp kapanması performansı çok etkiliyor. Birden yavaşlıyor gibi bir durum oluyor. Bilen bilir ne demek istediğimi. Sanki giden araba birden birşeye takılmış gibi güç kaybediyor. Klima acılınca güc kayıbı mutlaka oluyordu klimada sorun yaşamıyorken ama bu çok sık devreye gitip çıkınca cok anormal bir durum oldugunu hiç araç kullanmayan bile bilir, o derece yani.

Bu soeunu çözmek için bir kaç senedir çok para ve zaman harcadım maalesef. Sorunu çozebilseydik iyiydi ama çözemedik. Yardımlarınızı acilen bekliyorum.

Yazı bayagı uzunca oldu okuduğunuz, ilgi gösterdiğiniz için tesekkür ederim. Kazasız belasız huzurlu sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Abzah Adige

Arkadaşlar bu arada 3.4. Kademelerde de bu sorun olmuyor değil ancak çok hissedilmiyor. Sürekli 3.4. Devirde klimanın çalıştırmakta sağlıklı değil tabiiki.

Birdw araç duruyorken boşta klima açıyorum, fan hemen devreye giriyor buda normal, rolandidede sorun yok. Ama gaza basarak 2000 d.dak ayarlıyorum sabitliyorum klima acık halde araba kendi kendine gaz alarak 3000 d.dak. geliyor kşima çıt açıyor beş saniye sonra tekrar kapanıyor.

Klima manuel klima açıyor kapanıyor dediğim yani klima düğmesi sürekli açık ve ışıgı yanıyorken klimanın açılması ve sonra kendini korumaya alması, kapanmaı diyebilirim.

Arabam 2005 model ford fiesta benzinli lpg takılı.

Yorum bağlantısı
Abzah Adige

Klima gazı tamam değil mi?

Klima gazı tamam, kaçak yok, kompresör normal, müşürlerde sorun bulamadılar , fanda tıkanıklık yok. Hicbir tıkanıklık yok sistemde. Filtresi söküldü içinden çapak çıktı çok minicik. Temizlenip tekrar takıldı. Tekrar söküldü yine çapak çıktı. Sisteme hava verildi tıkanıklık, pisşik varsa diye.Sonra yeni filtre takıldı. Konrolunde bu kez çapak çıkmadı.

Klima sıvısının bulundugu kap söküldü içi boşaltıldı. İçinden 2 pet çay bardağı dolusu yeşil fosforlu bir sıvı çıktı. Ustaların normal bulmadıkları birtek oydu. Normalde 1 pet bardak kadar çıkması gerekirdi dediler. Bu kadarı fazla imiş. Sonra gaz basarken makine otomatik olarak o sıvıyı gaz basarken sisteme verdi. Ama ne kadar verdi bilmiyorum 650 gr gaz bastılar çünkü arabada da oyle yazıyordu.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersin Kartoğlu

2005 fiesta 1.4 benzinli aracımda da aynı sorun var. Sorunun neden kaynaklandığını çözebilniz mi?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Özgür Ulutürk

Merhaba,

Fiesta 2007 comfort sahibiyim. Kaloriferi çalıştırdığımda kimi zaman soğuk kimi zaman sıcak hava veriyor. İşin tahminimce daha kötü yanı takır takır sesler geliyor. Sorun sizce ne olabilir?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Aykın

2003 1.4 benzinli Ghia aracımda klimayı cama verdiğimde direk klima aktif oluyor mu acaba serviste çalışan usta bu şekilde dedi emin olamadım. Focuslarda varmış bu özellik fiesta da var mı? İç sirkülasyon tuşuna bastığım da normalde 2. Kademe de kalorifer çalışıyorsa 4. Seviye de gibi ses geliyor bu normalde de böyle mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...