İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Uğur Koçyiğit

Tamirci bir arkadaşımdan duydumda geçenlerde bir araba gelmiş,filtreyi değişmek için açmışlar içinden normal sünger çıkmış,araç sahibine başka bir yerdeki usta böyle daha iyi falan diyim takmış süngeri

böyle bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

gaz pedalını sürücü tarafı "ayak hava geliş" kapağını sökmek için sökecegz sanırım. anlaşıldı bir "keser" le dalayım oraya

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

gaz pedalını sürücü tarafı "ayak hava geliş" kapağını sökmek için sökecegz sanırım. anlaşıldı bir "keser" le dalayım oraya

balyoz ile dene daha pratik olur

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

Yaşar usta ,sen daha yaratıcı yaklaştın olaya :B)

konu yavaştan mizaha doğru kayıyor bu arada

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Aygüneş

Ben sizlere bi soru soracağım.benim aracım 2005 model ve kimasında sorun olduğunu düşünüyorum.Bu konu hakkında servise birçok defa gittim ve klima sisteminin böyle çalıştığını ve herhangi bir arıza omadığını öne sürüp durdular..

Sorun şu;klimamı ilk açtığım zaman klimanın fanı(yani radyatörün önündeki fan)devreye girmiyordu ve kompresör de bi çekip bi bırakıyordu.Bu sayede aracın içi özellikle yazın verimli soğumuyordu.Kendi kontrollerimde fan,motor çalıştıtan hemen sonra değil de bi 10-15 dk sonra devreye giriyordu.

Sizce de bu bir problem değil midir?Klima açılır açılmaz fan dvreye girmez mi?Yoksa motor belli bir sıcaklığa mı ulaşacak anlayamadım gitti.Madem bekleyeceksek 10-15 dk klimanın ne önemi var?Hala şu anda dahi klimam bu şekilde çalışıyo.Servis sorunumu çözemedi.Bilen varsa bu sorularıma cevap verebilir mi?

:(:(:(:(

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

klima çalıştıgı sürece sogutma fanıda çalışır. fan gecikmeli devreye giriyorsa problem vardır. problemin kaynagı klima kompresörünün yakınında basınç anahtarı var. basınç anahtarının kablosu kopuyor cogu zaman bazende akünün yanında sigorta kutusu var. fanın birinci devresine buradaki sigorta üzerinden elektirik gidiyor. bu sigorta atınca fan sadece ikinci devrede çalışıyor. birde sogutma fanı üzerinde reziztans var. bu reziztans yanıyor. buraları bir kontrol ettirin probleminiz buraların birinde büyük bir ihtimalle

Yorum bağlantısı
Burak Aygüneş

Klimanın fanı radyatörün önünde değilki? O motor soğutmanın radyatörünün fanı.

benim araçtakki fan hem radyatör hem de klima için ortak.Yani Fiestalarda hep böyle.Bilgilerinize

klima çalıştıgı sürece sogutma fanıda çalışır. fan gecikmeli devreye giriyorsa problem vardır. problemin kaynagı klima kompresörünün yakınında basınç anahtarı var. basınç anahtarının kablosu kopuyor cogu zaman bazende akünün yanında sigorta kutusu var. fanın birinci devresine buradaki sigorta üzerinden elektirik gidiyor. bu sigorta atınca fan sadece ikinci devrede çalışıyor. birde sogutma fanı üzerinde reziztans var. bu reziztans yanıyor. buraları bir kontrol ettirin probleminiz buraların birinde büyük bir ihtimalle

Öncelikle öneriniz için teşekkür ediyorum.Fakat bu deiğiniz rezistansı da değiştirdim.Sorun yine çözülmedi.Hatta temassızlık varmış.Yerine yenisini taktık sorun halloldu deyip servisten göndermişlerdi..Ben sorunu bulamadım.

Bi ustaya daha sordum.Diyelim ki aracı yaz günü yeni çalıştırdınız.1-2 dk sonra aracı biraz havalandırıp klimanızı çalıştırdınız.(Normalde klimanın fanı hemen çalışır).fanın hemen çalışmamasının nedeni aracın motorunun heniz kendini toparlamış olmamasıymış.Yani ekeltronik beyin buna müsade etmiyomuş.Motor kendini toparladıktan sonra fanın açılmasına müsade edermiş falan gibi cevaplar aldım.beni pek tatmin etmedi bu cevap.

Gerçekten böyle bişey olabilir mi acaba? :D:D

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

klimaya baglı olarak fan çalışır. bunun nedeni klima radyatörü içerisindeki sogutucu sıvıyı gaz halden sıvı hale getirmek için.

Yorum bağlantısı
Burak Aygüneş

klimaya baglı olarak fan çalışır. bunun nedeni klima radyatörü içerisindeki sogutucu sıvıyı gaz halden sıvı hale getirmek için.

Yaşar Bey;bugün sevisle yeniden irtibata geçtim.Israrla sistemin bu şekilde çalıştığını söylediler.Motorum ilk çalışma esnasında klima fanının hemen çalışmayacağını söyledi.Nedeni ise;kompresörden gelen gazın ilk etapta soğuk olacağını ve fanın zaten soğuk olan bu gazı yeniden soğutmak için devreye girmeyeceğini ve kompresörden gelen basınçlı gazın ısınmaya başladığı anda rezistans aldılayıp o zaman fanı devreye sokacağını söylediler.

Bu arada serviste sıfır Fiestalar vardı.Onlar üzerinde de denemeler yaptık ve aynı durum ortaya çıktı.Sanırım Fiesta'lardaki sistem böyle..

:):)

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

fiestalarda fanın biraz geç çalıştıgı dogru. ama diger araçlarda klimayı açınca hemen çalışıyor. hepinizin aracı klimalı açın klimayı bakın fana çalıştıgını göreceksiniz. çalışmayanlarda problem var demektir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Özdoğan

Klima açınca fan çalışması olayı benimde dikkatimi çekmişti. Klimayı açtıktan birkaç saniye sonra radyatör fanı devreye giriyor, Mertol'un dediği gibi bir anlam veremedim bende ama üzerinede düşmedim açıkcası fırsat bulursam incelemekte ve kurcalamakta fayda var...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mertol'un dediği gibi bir anlam veremedim bende ama üzerinede düşmedim açıkcası fırsat bulursam incelemekte ve kurcalamakta fayda var...

Önümüz yaz.. fazla kurcalama.. :)
Yorum bağlantısı
Burak Aygüneş

Klima açınca fan çalışması olayı benimde dikkatimi çekmişti. Klimayı açtıktan birkaç saniye sonra radyatör fanı devreye giriyor, Mertol'un dediği gibi bir anlam veremedim bende ama üzerinede düşmedim açıkcası fırsat bulursam incelemekte ve kurcalamakta fayda var...

İbrahim Bey;sizin aracınız Focus.Ben servise sordum Focus'larda fan jemen devreye giriyo ama Fiesta'larda fan devreye hemen girmiyomuş.Aslında Fiestası olan arkadaşlar bi deneseler olacak işe çözüm getireceğiz aslında :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

fiestalarda fanın biraz geç çalıştıgı dogru. ama diger araçlarda klimayı açınca hemen çalışıyor. hepinizin aracı klimalı açın klimayı bakın fana çalıştıgını göreceksiniz. çalışmayanlarda problem var demektir.

Demiş Yaşar..
Yorum bağlantısı
Burak Aygüneş
(düzenlendi)

O zaman Niğde deki servisteki arkadaşlar bilmiyorlar ya da sorunun neyden kaynaklandığını bulamıyorlar..Oradaki başka fiestalarda da denedik.Aracı çalıştırdık,(ilk çalışma bekleyen bi araçmış serviste)klimayı açtık ve fan hemen devreye girmedi.Buradan da bilen arkadaşlar da sorun olabilir deyince arada kaldım doğrusu.Hangisi doğru acabca?? :seytan::D Deneyenler bi yorum yaparlarsa ii olacak :clapping:

tarihinde Burak Ayg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

bu çalışma klima basınç boruları içindeki gazın basıncı ile alakalı

Yorum bağlantısı
Burak Aygüneş

Eğer gaz basıncıyla alakalıysa gazının basıncını defalarca ölçtürdüm.Kaçak felan yok eksilme yok.Bence motorun soğuk olmasıyla alakası yok gibi.Bir de klima gazının sıcaklığıyla alakalı gibime geliyor.Yani gaz ısınmayınca doğal olarak fan da devreye girmiyor.Zaten daha sonra kompresörün bastığı gaz ısınmaya başlayınca fan devreye giriyo.Biraz araştırma yaptım.Bu konu hakkında ne diyosun Yaşar Ustam?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

dediginiz dogru.

motor soguk iken klima devreye girmez. pcm motor suyu sıcaklıgı belli bir sıcaklıga ulaşınca devreye sokar. buda küçük bir bilgi

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Merhaba 2001, 1,25 Fiestam var, arabamı çok seviyorum ama yazın terletiyor, klima taktırmak istiyorum. Sevisler takmak istemiyor taksalar bile 4000 ytl den bahsediyorlar. Çıkma klima bulabilirmiyim(kayseri de yok), taksak memnun kalırmıyım? takan yada bilgisi olan varmı? teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İşin zor Serdar..

Bunu satıp klimalı bir araba almak çok daha mantıklı..

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Satarım da abi, sıfır focus 5k trend aldığımda, bi kaç yıl sonra belki, ben çakmak şarjlı fanları deneyim bari :D

Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

Nerdee, burda olanı yerine taktılarmı seviniyoz, yeni bişey deyince yüzlerinin ifadesi değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

klimanın montajı vs max 2 milyarı aşmıyacaksa takılabilir.eğer aşıyorsa satılıp klimalı bir arac alınması daha mantıklı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...