İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Yaşar Demirci

akşam bırakıyorsun arabayı sabah yok. haberlerde görüyorsun bogaz köprüsünde atlamaya çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Valla Olur mu Olur Abi Yeni Nesil Bunlar Daha Nazik ve Alıngan Oluyorlar. Oynayamıyorsun Biryeriyle. Ama Eskiler Öylemi.

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

cahilliğimi bağışlayın pcm nedir? mevcut olan yazılımı değiştirip yeni bir yazılımmı yükleyecekler? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Savaş Önder

merhaba, bende de klima açıkken özellikle kalkışlarda araba iyi gitmiyor, kavraması bile değişiyor. hafif de titreme yapıyor. bu titreme gaz pedalından hissedilebiliyor bazen.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Aksüt

Tatil için gittiğim Antalya'da arkadaşımın aracını kullandığımda klima performansından memnun kalmadım. Aslında nerdeyse hiç çalışmadığını düşündüğüm klima için servise gittiğimde önce normal çalıştığını söylediler sonra kaçak var diyerek pahalı bir borunun değişmesi gerektiğini söylediler. Ben de sanayide incellettiğimde yüksek basınçta bekletildiğinde kaçak olmadığını görünce gazını yenilettim. Filitrede çok eski olduğundan değiştirilince performans süper oldu. Ancak farkettik ki, yeni durumda akşam saatlerine doğru klima kullanılırsa çok memnun kalmamıza rağmen, öğle saatlerinde hiç soğutmuyordu. Bunun üzerine klima devreye hangi şartlarda giriyor diye bakınca gördük ki; sabit durduğumuz yer de çok iyi çalışan klima vitese takıp ilerlemeye başladığımızda devreden çıkıyordu. Ayağımızı gazdan çektiğimzde de çalışan klima, gaza park yerinde ve boş viteste basınca da çalışıyordu.

Sonuç olarak çok kolay devreden çıkan klimanın özellikle öğle saatlerinde devreden çıkması sonucu çabuk ısınması sonucu performans yetersiziliği ile çalışmadığını düşündürtüyordu.

Çok yavaş gaza basılarak kalkış yapılsa bile klimanın çok kolay devreden çıktığını düşünüyorum. Bu normal mi? Problem varsa, nerde olabilir?

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Normal bir durum değil.Klimanın sadece aniden yapılan tam gazda devreden çıktığını duymuştum.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Yeni Bir Başlık Açmak İstemedim.Malum Tatildeyim. Pozantı dan Adanaya İnerken Klimayı Açtık. Epey Bir Müddet Çalıştıktan Sonra Kapattım. Ama Hava Yönlendirme Izgaralarından Aracın İçine Bariz Şekilde Buhar Geldi..

Birdaha da Olmadı sebebi Nedir..Adananın Neminden Kaynaklanabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nemli bölgelere gittiğimde bu durumu hep yaşamış ve hiç dert etmemişimdir..
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yeni Bir Başlık Açmak İstemedim.Malum Tatildeyim. Pozantı dan Adanaya İnerken Klimayı Açtık. Epey Bir Müddet Çalıştıktan Sonra Kapattım. Ama Hava Yönlendirme Izgaralarından Aracın İçine Bariz Şekilde Buhar Geldi..

Klima borularında üflenen hava soğuk. Siz klimayı kapattığınızda dıştan gelen hava soğuk yüzeylere çarparak yoğuşuyor ve sis benzeri buhar çıkıyor. İçeri gelen havanın soğuk yüzeylerde yoğuşan nemi...Korkacak birşey yok komutan...
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

koku? benim astrada klimayı kapatıp üfletmeyi devam ettirdiğimde geliyor. polen filtresi mi?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Polen filtresi + yoğuşmuş hava neminin borularda oluşturduğu bakteri....Sprey lazım, bir de polen filtresi değişmedi ise değişmeli...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kirlenen polen filtresi, hava akışının yetersizleşmesine, bakteri oluşumunun hızlanmasına neden oluyormuş. Bu klimayı daha çok zorladığı için, performansın düşmesine ve ömrünün kısalmasına neden oluyormuş. Kokunun nedeni bakteriler. Bu hain bakteriler, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara da neden olabilirmiş.. Bakteriler, polen filresine ve hava kanallarına yerleşmiştir. En güzel yol, yarım kutu antibakteriyel sprey + yeni bir polen filtresi.

Murat uzun zamandır böyle bir açıklamaya ihtiyacımız vardı..

Bundan sonra klima konusunda pirimiz sensin.. :)

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Normal bir durum değil.Klimanın sadece aniden yapılan tam gazda devreden çıktığını duymuştum.

Evet. Bende böyle duymuştum ya da kitapçıklarında okumuştum.

Emin olmak için el frenini çekerek aralıklarla kalkış yapacakmış gibi yaptığımda debriyaja her bastığımda klimanın devreye girmesi ile çıkan sesi duyabildim. Bir elektirikçide bunun normal olduğunu, havaların çok sıcak olması sebebiyle devreden çıkışını farkedebildiğimizi söyledi. Sert pilotaj söz konusu olduğunda devreye hiç giremeyebilecekmiş. Vites değişikliğinden sonra kısa bir süre için bu normalmiş.

Benim merak ettiğim. Gerçekten küçük hacimli motorlarda ilk viteslerde böyle olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yukarıda yazdıklarımın önemli bir kısmını buradan araklamıştım bu arada..

Olsun; biz seni biliriz.. :tap:
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yav, benimle uğraşacağınıza Hasan Bey'e cevap versenize :p

Seninle uğraştığımızı nerden çıkardın ki.. :p
Yorum bağlantısı
Aykut Aydoğan

merhabalar

2005 fusion 1.4 tdci - klima açıkken yakıtta ne kadar fark eder?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

bende fiesta tdci nin kliması ile epey uğraştım.sıfır aldım bir ayda beş kez gaz basan serviz arızayı bulamadı.devreye girip çıkma eksik gaz problemide olabilir.benim arabada oluyordu.gaz basılınca düzeliyor.sonunda otokoça gittim renkli gaz basıp uv ışık kullanarak buldular kaçağı.ilk müdahale eden dolum yerindeki contayı yırtmış..bilgilerinize.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İki tezim olacak..

Bir; Ayağını tamamen gazdan çektiğinde kliman devreden çıkıp, gaza bastığında tekrar devreye giriyor olabilir..

İki; Ayağını tamamen gazdan çektikten sonra gaza bastığında motor güce ihtiyaç duyup klimayı devreden çıkarıyor olabilir..

Peki rolantide klimayı açıp kapatırken devir göstergesinde bu 200 devirlik değişim oluyor mu..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...