İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Ersen Tapan

Ayhan kompresör sürekli çalışmıyorki; buzlanınca zaten devreden çıkıyordur.. Bunu aracı parkedince yere akan fazla miktardaki sudan anlayabilirsin ;)

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Eski araçlar 0 derece üflüyor.. (benim eski mondeo)

Yeni araçlar 4-6 derece üflüyor..

Geçmiş olsun.. inşallah sorunlarınız bitmiştir..

Teşekkür ederim Mehmet bey inşallah.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Arkadaşlar şunu hatırlatayım. Kimaya soğutucu akışkan basılacağında(yani gaz) kontrol için hava bastırmayın. Havanın içerisindeki nem, kompresöre ve klima boru-eşanjörlerine(peteğine) zarar verir. En ugun yöntem azotla kaçak kontrolü ya da dedektör iledir. Maalesef klima işi yapanların çoğu bu detayları bilmiyor.

Ayrıca klimanızın daha performanslı çalışmasını istiyorsanız, klimanızı sadece yazın değil, kışın da ayda bir5 dk. kadar çalıştırın. Böylece sızdırmazlığı sağlamış, rakorlardan gazın kaçışını engellemiş olurusunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

geçen yıl benim gittiğimde , bir makinaya bağladı 30-40 dakika bağlı kaldı , makina kaçak kontrolünü falan yapıyormuş.Sonra gaz basımı tamamdı.Bu senede kontrol ettirdim hiç eksilme olmamış.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Nihat Doğruyol

Herkese Merhaba,

Bir sorum olacak , Fiesta 2007 1.4 TDCI Comfort modelinin klima ünitesini Dijital e çevirmem mümkün müdür.

Ingiltereden Dijital klima ünitesi paneli ve iç ortam ısı sensorünü komple getirttim.

Bunun montajı yapılabilir mi bilgisi olan biri yada tavsiye edebileceğiniz biri var mıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Koray Sezginer

Bugün akşam eve gelirken araçta müzik açmadım arabayı dinlemek için artık gıcırtı seslerini geçtim lakin birşey dikkatimi çekti..

Fanı 1 de çalıştırınca ses yok 2 ye alınca çukurdan geçince ses geliyor kademe 3 te ise ıslık sesi gibi ses geliyor 4 te sorun yok ama 3 te hep geliyor ıslık sesi.. ısıtma yada soğutmada sorun yok 2008 dizel fiesta aracım .. konu kirliliği olmasın diye buraya yazıyorum..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Islık sesi iç dolaşım açıkken gelebilir.. Bütün kanallar açık şekilde kullanırsanız ses en aza inecektir..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cihat Uzun

kış günü ben de klima kısmına yazayım kaza yaptım tüm klima sistemim değişecekmiş..çıkma şekilde falan temin edilebilir mi acaba? 2000 tl klima komple parçalar...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ümit Mavigöz

Merhaba

Malumunuz yaz sıcakları geldi bende klimayı çalıştırmaya başladım ancak tam emin olmamak kaydıyla klima kompresörü, v kasnağı ve şarj dinoması kısmından belli aralıklarla genelde klima çalışması sonrasında tırt tırt tırt teneke sesi gibi bi ses geliyor forumda biraz araştırdım ama tam sonuca varamadım sorun nedir sizce ?

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

of of suyundanda koy :) rulman falan değiştirerek kurtarılamıyor mu ki çünkü benimkisi soğutuyor....

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Tamiri oluyormu bilmem ama usta kompresör kendini kitlemeden değiştir dedi bana.

bide kilitliyormuymuş :( ne kadar tuttu senin ?

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

tamam teşekkür ederim :flowers: ustadlar gelsin bakalım belki tamir seti faln vardır yada rulman değişimi olur direk değiştirmiyelim...

Yorum bağlantısı
Ramazan ÇEVİK

Aynı problem iki gündür benim araçta da var.Klimayı çalıştırınca gelen bozuk rulman sesi gibi birşey.Klimayı off moda alınca ses kesiliyor.Ustam ile telefonda görüştüm klima kompresörünün tamir edileceğini söyledi.Ben tamir edilmediğini değiştiğini biliyordum ama ustam tamir olur dedi..Klimayı açmadan aracı kullanmanın zararı olmadığını söyledi.Yakınlarda araç ağır bakıma gidecek o zaman beraberinde baktırmayı düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

500 le 600 arasıydı. Hatta bakım, servis bölümünde var Klima Kompresör Fiyatı diye.

abdulsamet iyimisin :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Merhabalar

Malum havalar ısınmaya başladı arabayı aldığımdan beri kliması çalışmıyor, kışın aldığım için arabayı anlamamıştım sonradan bozuk olduğunu anladım. Klimacıya gösterdim öyle üstün körü bakayım yaza doğru getirirsin bakarız dedi gazına baktı gazı var dedi ama devreye girmiyor dedi ne olabilir gerçektende devreye girmiyor mesela yokuşta bastımmı klima düğmesine hiçbir şekilde devirden düşme vs yaşanmıyor.

Birde Ustaeller bakıyormu klimaya onuda sorayım.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Abi lanet olası opera mini yapıyor bunları ya kafayı yedim facede aynı durumu 50 kez paylaştı ya :D :D

:bambam: :bambam: :p

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Olası sorun ve çözümü konusunda herhangi bir fikrim yok ama Ustaeller'den Salih Usta bu işin erbabıdır. Havalar çok ısınmadan klimayı çalışır hale getirmekte fayda var. İzmir'de yazın klimasız araba işkence olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Akdoğan

arkadaşlar merhaba aracım 1.6 ghıa 2006 model klımadan koku gelmeye basladı bole yanmıs lastık gıbı bunun nedenı nedır bılen varmı?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Utku Gömeç

herkese merhaba

Ben aracı mı 5 ay önce aldım.o zaman kıştı malum şuan yaz aylarına girmiş bulunuyoruz.Bende artık klimayı açıyorum ama benim sorum şu şekilde ben başka araçlara bindiğimde klima açıkken kısa kollu bir tshırtle arabanın içinde resmen üşüyorum.Ama benim araça bindiğimde ne üşüyorum ne terliyorum.Acaba bu normal mi yoksa benim araçımın klima gazımı bitmiş yada bitmek üzeremi.Ben bunu nasıl anlarım bitmişse doldurmak ne kadara maal olur bana.Yetkili servisler bu işi yapıyormu.Sonuçta normal biryere gitsem adam bitmiş dese inanıcam anlamıyorum çünkü.Araç 2004 Fiesta model daha önce gazı değiştirdilermi bilmiyorum.Son sorumda klima gazı kaç yılda bir değiştirmek gerekiyor.

Şimdiden Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lütfen arama yapalım arkadaşlar.. Arama yapmadan yeni konu açmayalım..

herkese merhaba

Ben aracı mı 5 ay önce aldım.o zaman kıştı malum şuan yaz aylarına girmiş bulunuyoruz.Bende artık klimayı açıyorum ama benim sorum şu şekilde ben başka araçlara bindiğimde klima açıkken kısa kollu bir tshırtle arabanın içinde resmen üşüyorum.Ama benim araça bindiğimde ne üşüyorum ne terliyorum.Acaba bu normal mi yoksa benim araçımın klima gazımı bitmiş yada bitmek üzeremi.Ben bunu nasıl anlarım bitmişse doldurmak ne kadara maal olur bana.Yetkili servisler bu işi yapıyormu.Sonuçta normal biryere gitsem adam bitmiş dese inanıcam anlamıyorum çünkü.Araç 2004 Fiesta model daha önce gazı değiştirdilermi bilmiyorum.Son sorumda klima gazı kaç yılda bir değiştirmek gerekiyor.

Şimdiden Teşekkürler...

Konunuzu mevcut sabit konu ile birleştirdim..

Siz de baştan buraya yazsaydınız moderatör onayına düşmez, acaba ne oldu diye ikinci konuyu açma gereği duymazdınız :)

Sorununuza gelince... Polen filtreniz tıkalı olabilir.. Klima gazınız yetersiz olabilir.. Bunlar kontrol edilmelidir...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Klime kompresörü sık sık devreye girip çıkıyorsa gaz bitmiştir, hızlanında soğutuyorsa klima radyatörü kirlenmiştir...Fiestalarda birde soğutma fanının kabloları çürüyüp işlerini yapamaz olabiliyorlar, klimayı çalıştırdığınızda fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Çimen

arkadaşlar hafta sonu Ankara daydım.araç rolanti de çalışırken kaputu açtım sağına soluna bakarken o sırada klima kompresörünün devreden çıktığını fark ettim.klima manual konumda idi.tekrar kontrol ettim ve yaklaşık 5 dakika gözledim ve kompresör yaklaşık 7-8 kez devreye girim çıktı.aracı başer lere götürdüm.şikayetimi anlattım aracı teslim ettim ve 10 dakika sonra aracı getirdiler ve herşey in normal olduğunu söylediler.bende başka bir aracada bakalım ondada aynı olay var mı?dizel bir fiesta da yaklaşık 5 dakika gözlem yaptık ve kompresör devreden çıkmadı.atölye şefi durumun çok ilginç olduğunu söyledi.benim ısrarlarımla klima gazı ölçümüne yöneldiler.klima devresinden çekilen gaz 330 gr.bunun 480 grolacağını gazın eksik olduğu tamamlanacağı söylendi vede öyle yapıldı.gaz tamamlandı.tekrar denendi ama problem devam ediyordu.sonra atölye şefi ve usta bilgisayar başında beyin fırtınası yaptılar ve gaz miktarının 370 gr alması gerektiğine karar verdiler.içindeki fazla gaz çekildi tekrar denendi sonuç yine hüsran.sonunda aracı bırakmamı ve sistemi tamamen inceleyeceklerini söylediler.vaktim olamadığı için bırakmadım.(servisin yetersizliği aracın gaz miktarını bilmemesinden anlaşılıyor zaten ve orada gözlemlediğim müşterilerin araçlarına davranış şekille ride hiç hoş değildi).yarın arkasa gideceğim bakalım orada beni neler bekliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Kliman bence normal, hem rolantide hemde klima düşük devirde zaten sürekli devrede olmaz, kısa aralıklarla devreye girer çıkar

fan hızını yada ısıyı düşür, o zaman uzun süre devrede kalır ama ısındığında tekrar devreden çıkar, baktığın fiestalarda devreden çıkmıyorsa esas onlara baksınlar, motor kısmında kaç gram gaz olacağı yazar, o kadar basacaklar, düşünmeye yada beyne gerek yok :) kaç gram yazıyorsa o kadar, yorum yasak, o servisi değiştir bence, önce gitsin eğitim alsınlar :)

Bende galiba 480 gr. yazıyordu, tam bu kadar olacak.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

motor kısmında gaz miktarı yazmıyor.servisin ne kadar yetersiz olduğunun farkındayım.ama daha önceki iki aracımda da böyle bir sorun görmedim.klima normal durumda neden devreden çıksın ki?konunun başında gaz eksikliğinden olduğuna kanaat getirilmiş ama benim aracın gazı tam ikende aynı şekilde sorun devam ediyor.servise teslim ettim bugün aracı bakalım sonuç ne olacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...