İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Ersen Tapan
Ersen bey, öncelikle aracınız kaç model bunu öğrenebilirmiyim.

Benim araç 2008 fiesta benzinli.Bendeki problem de klima kompresörünün yaklaşık 15-20 saniyelik aralıklarla kendiliğinden devreye girip çıkması ve bu yüzden net bir soğutma yapamamsı.Hani arabada seyir halindeyken klimanızı açarsınız ve aracınız şöyle hafiften bir kasar kendini ya işte o kasılma ( çekişten düşme ) 15-20 saniyede bir olunca bakın bakalım araba sürmek ne kadar zevksiz ve iğrenç bir şey.Benim de iki defa gaz boşaltılıp tekrar basıldı ve sonuç koskocaman bir sıfır.Sizin araçta da aynı durum varmıydı?? Gaz basılma işleminden sonra kesik kesik çalışma olayı bitti mi? Acaba tam olarak kaç miligram gaz basıldı?? Belki gaz olayındadır çözüm kim bilir ?

Merhaba alp bey;

Benim aracımda 2008 model 4 nisan çıkışlı söylediğiniz gibi aynı problemler bendede oluyordu, içindeki gaz çekilip yeniden basıldı (480 gr), sonra teste çıktık problem çözüldü sanırım ama 1 hafta kullanın tekrar yaparsa arızayı farklı yerlerde arıyacaklarını söylediler. (kompresör vs bakılcak) bu tip arızayla çok karşılaştıklarını genellikle gaz eksikliğinden kaynaklandığını söylediler.. Bakalım ne olucak..

Bana kalırsa arızanın nedeni ani hızlanmalarda güç kaybını önlemek için kompresörü devre dışı bırakan bir sistem var , bizde o sistem cok erken devreye giriyo. ( tabi bu işi yapan beyinmi yoksa klima devresinde başka bir sensörmü var yoksa kalibrasyon hatasımı o konuda beni aşıyo) :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Erkan Selvitopu
Erdal Bey;

Lpg montaji yapilirken aracinizin klima gazi bosaltilip, tekrar doldurulmasi unutulmus olabilir. Dun ben aracimi kontrol icin goturdugumde kulak misafiri oldum, LPG takilirken klimadaki gaz bosaltiliyor diye. Her markanin montajinda uygulama ayni ise, LPG'yi taktirdiginiz servise muracaat etmenizde yarar var.

Saygilarimla.

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?lpg takarken klima gazı boşaltılıyormu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Araclarda klima kullanımı çalışan demir paslanmaz gibi birşey. Kullanılmaz ise, gaz devirdaim yapmaz ise işte ozaman sorunlar başlayabiliyor.

Yaz kış klimayı çalıştırıyorum. Yakıtı düşünüyorsanız yaz veya kış farketmez aracınız ile uzun dik rampalardan inerken 5. viteste arac hızlanıyorsa firen yerine klimayı acarak klimayı hem firen olarak kullanın hemde gazı devirdaim yapsın. Üstelik sıfır yakıt yüketimi içinde.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Servisin cözmesi gerek. Bazen böyle şeyler olabiliyor.

Bende aracımı aldığımda geldim ve kaputu actığımda bir tane boşta hortum buldum. Aracı çalıştırdığımda hortuma elimi koyduğumda elimi vakumluyordu. Servise gittim hallettiler. Hava filitresinin arkasındaki yerine taktılar.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Benim klimama 8 senedir dokunulmadı daha,hala orjinal gazı var ve buz gibi soğutuyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersen Bey,

Sorununuz çözüldüğüne sevindim. Merak ettiğim servise gittiğiniz günden bu yana sorunun tekrar edip etmediği.

Eğer bu konuda beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

İlk gün sorun düzelmişti yapmıyodu ama yine aynı problem devam ediyo; en kısa zamanda tekrar servise gidicem bu arada ford müşteri iletişim merkezinede mail ile bilgi verdim henüz oradanda cevap gelmedi.

(http://www.ford.com.tr/iletisim/)

Vaktim olsa sorun hallolana kadar servisten ayrılmıcam ve bütün yetkili servisleri dolaşıcam ama vaktim olmadığı ıçın boyle devam edıcek; heralde yaz sonunda klimanın problemini düzeltirler :D

Yorum bağlantısı
Korhan Oray

Öncelikle herkese merhaba.

Aralık 2007'den itibaren forumu takip ediyorum ve ilk kez yorum yazıyorum.

Aracımı Aralık 2007 sonunda 2. el olarak aldım. (Ford Fiesta 2004 TDCi)

Haziran başında klimanın soğutmaması ve kompresörün 10 saniyede bir devreyi açıp kapaması sorunu nedeniyle işi sadece araç klimaları olan bir servise başvurdum. Buradaki yetkili, miktarın azalması ve niteliğini kaybetmesi nedeniyle gazın değişmesi gerektiğini belirtti. Eski gazın boşaltılması ve yenisinin doldurulması yaklaşık 25-30 dk zaman alıyor ve ücreti 60 YTL. Bu işlem bittikten sonra yaklaşık 1-2 gün fazla randıman alamadığımı belirtmem gerekiyor. Ancak sürekli kulllanmaya başladıktan sonra performans gerçekten yükseldi ve şu günlerdeki sıcakları da gözönüne aldığımızda 1. kademenin bile soğutma için yeterli olduğunu söyleyebilirim. Performansın daimi olması için klimanın da düzenli olarak kullanılması gerektiğini hatırlatmam gerekir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Klima için servisten çarşamba gününe tekrar randevu aldım bakalım bu sefer ne çıkıcak; sonucu tekrar bildiririm sizlere..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Gülenç

Sn. Alp Bulut,

Bahsetiğiniz sorun ne yazık ki benim aracımda da var. 2008 1.4 benzinli Cool.

Klima kompresörünün gaza basışınızda ve ayağınızı çektiğinizde kısa aralıklar ile devreye girip çıkması söz konusu. Benim klimanın soğutma performansı çok iyi olmasa da sıcak üflemiyor ancak klima performansından memnun değilim. Kompresörün her devreye giriş çıkışında sağ ön kısımda çıt-çıt ses yapması ve bu esnada sarsıntı yaparak aracın çekişini ciddi şekilde düşürmesi yüzünden araçtan aldığım keyif ciddi anlamda azaldı. Başka bir forumda da benzer problemi aynı araçta yaşayan başka bir arkadaş ile fikir alış verişinde bulunuyoruz. Ben de aracımı servise götürdüm ve problem olduğunu kabul ettiler ancak gaz basmaları işe yaramadı. Servisteki daha deneyimli olduğu söylenen ustaya göstermeye de bir türlü fırsatım olmadı. Uygun bir zamanda aracı servise tekrar götüreceğim. Herhangi bir gelişme olması durumunda buraya da yazacağım.

Böyle önemli bir konuda ford servisinin çözüm bulamaması ise trajikomik.

Umarım sorunumuzu daha farklı yollar ile çözme yoluna başvurmaya gerek kalmadan bir an önce çözüm bulurlar.

İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Sn. Alp Bulut,

Bahsetiğiniz sorun ne yazık ki benim aracımda da var. 2008 1.4 benzinli Cool.

Klima kompresörünün gaza basışınızda ve ayağınızı çektiğinizde kısa aralıklar ile devreye girip çıkması söz konusu. Benim klimanın soğutma performansı çok iyi olmasa da sıcak üflemiyor ancak klima performansından memnun değilim. Kompresörün her devreye giriş çıkışında sağ ön kısımda çıt-çıt ses yapması ve bu esnada sarsıntı yaparak aracın çekişini ciddi şekilde düşürmesi yüzünden araçtan aldığım keyif ciddi anlamda azaldı. Başka bir forumda da benzer problemi aynı araçta yaşayan başka bir arkadaş ile fikir alış verişinde bulunuyoruz. Ben de aracımı servise götürdüm ve problem olduğunu kabul ettiler ancak gaz basmaları işe yaramadı. Servisteki daha deneyimli olduğu söylenen ustaya göstermeye de bir türlü fırsatım olmadı. Uygun bir zamanda aracı servise tekrar götüreceğim. Herhangi bir gelişme olması durumunda buraya da yazacağım.

Böyle önemli bir konuda ford servisinin çözüm bulamaması ise trajikomik.

Umarım sorunumuzu daha farklı yollar ile çözme yoluna başvurmaya gerek kalmadan bir an önce çözüm bulurlar.

İyi akşamlar.

Sizin bahsettiğiniz,gaza tam basıldığında klimanın devreden çıkması arıza değildir,tam gaz yapıldığında araç güç ihtiyacını karşılamak için kendisi klimayı devreden çıkartıyor ve gaz normal kullanıldığında tekrar devreye giriyor bu neredeyse tüm otomobillerde olan bir sistemdir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Gülenç
Sizin bahsettiğiniz,gaza tam basıldığında klimanın devreden çıkması arıza değildir,tam gaz yapıldığında araç güç ihtiyacını karşılamak için kendisi klimayı devreden çıkartıyor ve gaz normal kullanıldığında tekrar devreye giriyor bu neredeyse tüm otomobillerde olan bir sistemdir.

Tansel Bey,

Bu sistem tüm otomobillerde olabilir ancak bu devreye giriş çıkışların sürekli olması, her oluşunda sarsıntı ve ses yapması sürüşü ciddi anlamda etkiliyor. Önceki mesajlarda bir arkadaş gaz pedalına ayağımın ucuyla dokunsam diye bir tabir kullanmış, benimki için de aynı durum söz konusu. Bu devreye girme çıkma olayı neredeyse her 30 saniyede bir oluyor. Belkide bir tür zamanlama, belirli devri aralıklarında çalışması ile ilgili bir ayarı var ama yanlış yapılmış, optimumu bulamıyor.

Diyelimki gaza yüklendim, klima çalışırken bu sistemin bana sağlayacağı avantajın "klimayı devre dışı bırakarak motor gücünün tamamını emrime amade etmesi" olması gerekir ancak benim aracımdaki durumda gaza yüklen, motor klimanın da etkisi ile gayet ağır bir şekilde devirlensin, 3000 devir civarı birden çıt sesi gelsin ve araç kendini öne doğru atsın şeklinde oluyor.

Diyelim ki inişli bir yolda 3. vitese taktım ve motor freninin de etkisiyle aracın çok hızlanmadan yola devam etmesini istiyorum. Araç gayet düzgün bir şekilde ve gaza basmadan yer çekiminin etkisi ile çok düşük bir ivmeyle hızlanırken bu sistemin sihirli tık sesi tekrar duyuluyor ve "sanki otobüslerdeki motor freni devreye girmiş gibi" anlık bir titreme ve sarsıntı ile aracın deviri düşmeye başlıyor. Tabiki keskin bir fren etkisi yaratacak gibi değil ancak araç yokuş aşağı inmeye devam ederken ve fren pedalına basma veya direksiyon çevirme olmaksızın devir düşmeye, sürat azalmaya başlıyor.

Eğer bu sistem bana avantaj sağlamak için var ise ben gaza yüklenir yüklenmez devreye girmesi gerekir.

Nerdeyse tüm otomobillerde olan bu sistemin her ne hikmetse benim daha önce sürdüğüm ve arkadaşlarımın da sürmekte olduğu diğer araçlarda bu kadar radikal bir şekilde etkisini göstermemesi benim şanssızlığımla mı açıklanabilir yoksa teknik bir yetersizlik ile mi taktirinize bırakıyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Klima için servisten çarşamba gününe tekrar randevu aldım bakalım bu sefer ne çıkıcak; sonucu tekrar bildiririm sizlere..

Bugün servise sabahtan gittim yine baktılar ettiler bizim yapabilecegimiz hiç birşey yok dediler ford merkeze bilgi verdik sizin gibi sürekli gelenler var dedi ve bu yazılımsal bir hata dediler.

Devir aralıkları yanlış tanıtılmış dediler; yeni versiyon cd si gelince haber verip yazılımı güncelliceklermiş..

Bu arada sürekli devreye girip cıkmasından dolayı hasar görmemesi için gazın bir miktarını boşalttılar.

( Servisteki arkadaş birde yazılımsal hata olmayabilir yeni bir sistemde denio olabilirler dedi yakıt tasarrufu gibilerinden)

pek inandırıcı gelmedi saçma birsey bence..

Bu arada serviste banada ford direk hattını arayarak bilgi verinki daha çabuk yazılım geliştirilsin dediler. Ne kadar çok şikayet gelirse çözüm okadar çabuk gelir dediler sizlerde aramayı ihmal etmeyin bence 4443673

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Az önce klima ile ilgili ford otosandan aradılar aracımdaki problemi anlattım aynı anda servis sorumlusuda hattaydı konferans goruşme yaptık ; otosan yazılımla falan hiç birşey yapılamaz kım soledıyse yanlış söylemıs dedı ; servis sorumlusu biz böyle birşey demedik dedi ; yazılımla düzelir demedik dedi (ben uydurdum ozaman bana yalancı diyosunuz oylemi dedım sonra lafı çevirdiler başka yönlere)

Daha sonra otosandaki yetkili aracımın normal olduğunu başka birşey beklenmemesi gerektiğini söyledi bende daha önce hiç klima görmemiş ve cahil birisi olsam dediklerinize inanırım ama inanmıyorum şu anda söyledilerinize dedim;

servis yetkiliside servise gelin muadil bir araçla test yapalım fark varsa ozaman tartışalım dedi; bende tamam dedim ve otosanda ki yetkiliye madem aracın kliması normal çalışıyo ozaman aracın hiç bir sorunu olmadığını klimasının kullanılabılıcegini gözteren imzali onaylı bir kağıt verin bana, bende kullanayım normal olduğunu kabul edeyim dedim.

önce son bir kez daha incelesin servis ozaman veririz dediler yani anlıyacagınız ille biyerleri patlayıp çatlaması gerekiyo sanırım arızanın kabullenmeleri için..

bu aradada ekledım otosandaki yetkiliye siz sorun yok normal diyosunuz görmeden etmeden dedim peki servis niçin bu araçta problem var ama yapabilicegimiz birşey yok dio dedim ; ozaman elemanların eğitim seviyesi düşük önce elemanlarınızı eğitin dedim ve bu soruya cvp alamadım..

neyse önümüzdeki hafta "baş teknisyen" :nazar: eşliğinde araç incelenicekmiş..

sonuçları bildiririm yine ..

Alp bey sizde bir gelişme varmı?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Gülenç
Az önce klima ile ilgili ford otosandan aradılar aracımdaki problemi anlattım aynı anda servis sorumlusuda hattaydı konferans goruşme yaptık ; otosan yazılımla falan hiç birşey yapılamaz kım soledıyse yanlış söylemıs dedı ; servis sorumlusu biz böyle birşey demedik dedi ; yazılımla düzelir demedik dedi (ben uydurdum ozaman bana yalancı diyosunuz oylemi dedım sonra lafı çevirdiler başka yönlere)

Daha sonra otosandaki yetkili aracımın normal olduğunu başka birşey beklenmemesi gerektiğini söyledi bende daha önce hiç klima görmemiş ve cahil birisi olsam dediklerinize inanırım ama inanmıyorum şu anda söyledilerinize dedim;

servis yetkiliside servise gelin muadil bir araçla test yapalım fark varsa ozaman tartışalım dedi; bende tamam dedim ve otosanda ki yetkiliye madem aracın kliması normal çalışıyo ozaman aracın hiç bir sorunu olmadığını klimasının kullanılabılıcegini gözteren imzali onaylı bir kağıt verin bana, bende kullanayım normal olduğunu kabul edeyim dedim.

önce son bir kez daha incelesin servis ozaman veririz dediler yani anlıyacagınız ille biyerleri patlayıp çatlaması gerekiyo sanırım arızanın kabullenmeleri için..

bu aradada ekledım otosandaki yetkiliye siz sorun yok normal diyosunuz görmeden etmeden dedim peki servis niçin bu araçta problem var ama yapabilicegimiz birşey yok dio dedim ; ozaman elemanların eğitim seviyesi düşük önce elemanlarınızı eğitin dedim ve bu soruya cvp alamadım..

neyse önümüzdeki hafta "baş teknisyen" :) eşliğinde araç incelenicekmiş..

sonuçları bildiririm yine ..

Alp bey sizde bir gelişme varmı?

Ersen Bey,

Şentürklere mi gittiniz? Şu şehir dışındaki eğitimlerden bir türlü dönemeyen ve şu an yıllık izinde olan ustalarının bakacağını mı söylüyorlar? Bu usta haftaya gelecekmiş ve ben de haftaya ilk iş servise gideceğim!

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
(düzenlendi)
Ersen Bey,

Şentürklere mi gittiniz? Şu şehir dışındaki eğitimlerden bir türlü dönemeyen ve şu an yıllık izinde olan ustalarının bakacağını mı söylüyorlar? Bu usta haftaya gelecekmiş ve ben de haftaya ilk iş servise gideceğim!

Evet Hüseyin Bey şentürklere gıttım ve o meşhur ustayı dört gözle bekliyorum..

inşallah o anlar bizim halimizden..

tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Ne ustaymış be hey maşşallah. Tüm Bursa o ustayı bekliyor heralde. :) İnşallah gelir ve sorununuz bir an önce çözülür.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ne ustaymış be hey maşşallah. Tüm Bursa o ustayı bekliyor heralde. :D İnşallah gelir ve sorununuz bir an önce çözülür.

Hele bir gelsin kırmızı halıyla karşılıcam arkadaşı..

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

2008 Model Fiesta Cool Var Kafama Takılan Sorun Şu Dün Havaların Sıcak Olması Nedeniyle Klimayı Açtım Otobanda İdim Araç Klimayı Açmakla Beraber Çekişten Düşür Gibi Oldu Otobandan Çıktım Klime Açıktı Rampada Durdum Ama Rampadan Araç Bir Türlü Kaldıramadım Arabam Bogulur Gibi Oldu Klimayı Kapatmamla Aracın Hareketlenmesi Bir Oldu Klima Performansı Bu Kadar Etkiliyormu Yoksa Benim Araçtamı Bir Problem Var Aydınlatırsanız Sevinirim....

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Rampalarda ilk kalkışta mutlaka etkiliyor.Ancak arabayı yerinden kaldıramayacak kadar değil.Daha yüksek devirleri deneseydiniz başarılı olurdu.Aşırı sıcaklarda Fiestaların çekişten düşmesinin bir nedeni de intercooler olmayışı.Bu gibi durumlarda klimayı kapatıp kalkın sonra müsait yerde tekrar arabayı boşa alarak klimayı açarsınız.Size tavsiyem bunlar olur.Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...