İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Barış Çelik
(düzenlendi)

Serkan Abi Sağolasın Araç 1,4 Ve Benzinli

tarihinde Bar?? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlayan Engin

bizim arkadaşın 1.4 dizel fiestasında da aynı sorun oldu. klimayı kapatınca keçi gibi tırmandı çok garip.

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Bu Fiestanın Sorunlarından Biri de Bu Galiba Klima, Emniyet Kemer İkaz İşareti Yok Arka Camlar Çok Az Açılıyor Ama Yinede Fare Gibi 1,4 Olmasına Ragmen Çok Seri Ve Atak Bir Araba Şu Klima Problemi İçin En İyisi Servisemi Sorsak.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bu Fiestanın Sorunlarından Biri de Bu Galiba Klima, Emniyet Kemer İkaz İşareti Yok Arka Camlar Çok Az Açılıyor Ama Yinede Fare Gibi 1,4 Olmasına Ragmen Çok Seri Ve Atak Bir Araba Şu Klima Problemi İçin En İyisi Servisemi Sorsak.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?showtopic=163877

İsterseniz bu konuyu bir okuyun yanlız değilsiniz 2008 collection klimaları sorunlu malesef.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Benim aracımda benzinli ama düz yolda fazla bir performans kaybı yaratmıyor.Hatta aracı babam kullandığında (yılların sürücüsüdür) performans kaybını çoğu kez hissetmediğini söylüyor.Ben sadece rampada ve arabanın yüklü olduğu durumlarda sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Aslın
(düzenlendi)

Öncelikle herkese selamlar.

Bu konu ford la ilgilimi bilmiyorum ama biz ne arızayla gidersek gidelim adamlar normal diyorlar. Bu konu tamamiyle sene başlarındaki hedef tespitleri sırasında bu tarz konuları reddetip firma hedeflerine ulaşmakla alakalı sanıyorum sonrada şu kadar kar ettik falan derler. şimdiye kadar gittiğim hiç bir problemimi çözemediler normal dediler (sanki daha önce hiç otomobile binmemişiz gibi.) ama farkında değiller ki bizler son tüketiciyiz ve allah ömür verirse yeni yeni araçlar alıp çeşitli dostlarımızla bu problemlerimizi paylaşıyoruz.

Örneğin: http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...mp;#entry452158

Bundan başka ilk aldığımda klimayı denedim bu 2008 ocak ayı başlarıydı fan devreye girince veya klimayı açınca araç inanılmaz biçimde titriyordu servise gittim normal dediler hatta focuslarla denediler ve fiesta müşürlerinin tek kademe olduğunu söylediler daha yüksek segmentlerde bu iki kademeymiş. dolayısıyla sadece fiestalarda oluyormuş bunu sineye çektik . Daha ilginci bu araçlara servet ödedik deniz kabuğu toplayıp almadık. Ama yakalarına yapışmadan da bir problem çözülmüyor. Konuyu kirletmediğimi umarak Bilinç uyandırmak dileğiyle...

tarihinde Bar?? Asl?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2004 1.4 tdci kullanıyorum. Bu güne kadar maşşalah sorun yaşamadım. Klimanın sürüşteki etkisini hissetmedim diyebilirim. Etkilese sıkıntıyı farkederdim. Araca 5 kişi bindiğimiz oldu ama rampalarda gaza hafif basarak rahatca kalkıp 100 üzeri hızlara rahatca ulaşıyorum. Yine klima açık şekilde 5 kişi ile rampalarda 130'dan aşağı düşmüyor.

Klimayı kapatsamda hızlanma ve rampa performansı yine aynı. Bunun sebebini dip gazlarda otomatik devre dışı kalan klimaya bağlıyorum.

Ben yinede klimayı rampalarda kapatıp inişlerde ve düz yolarda kullanmayı tercih ediyorum. Şehir içinde yoğun trafikte cam acmayı tercih ediyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben hiç dip gaz yapmıyorum.Klimada devreden çıkmıyor.Eğer sizin araba etkilenmiyorsa ben merak ederim şimdi.Toyota'lar etkilenmiyor sistem farkından dolayı ama Fiestalar etkileniyor.Siz nasıl hissetmiyorsunuz anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bir kaynaktan böyle okudum. kaynağı nasıl bulabilirim diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Aslında Ben Araçı 22 Nisanda Aldım Daha 3 Ay Bile Olmadı 1800 Kilometrede Acaba Araç Tam Açılmadı Tam Tekmiliyle Performans Motorun Açılmamasından Kaynaklanabilirmi...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Aslında Ben Araçı 22 Nisanda Aldım Daha 3 Ay Bile Olmadı 1800 Kilometrede Acaba Araç Tam Açılmadı Tam Tekmiliyle Performans Motorun Açılmamasından Kaynaklanabilirmi...

Ben aracı ilk aldığımda 4000 km'den sonra otobanda motorun açılması için klima açık ve tam yükte 180'e kadar çıkarmıştım ama çok rahat bir şekilde 180 gördü. Motor açmaya gerek yokmuş. O günden beri nadiren 130'a çıkmışımdır . Genelde 70-100 arası kullanıyorum ve şuan 10100 km'de

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Sonuçta turboyu tamamlayıcı bir parça değil mi? Yani basıncın yanı sıra, daha yoğun bir hava gerekmez mi yanma için? Tamam maliyet belli ki koymayışları ama mantıksız geldi bana?? 2.0 TDCi'larda falan var ama değil mi?

1,6 Focuslar da var örneğin.Intercooler daha önce konuşuldu forumda.Biliyorsunuz görevi turboda ısınan havanın soğutularak daha fazla oksijen barındırıp silindirlere basılmasıdır.Intercooler olmayınca zaten egzos gazı ile çalışan turbo aşırı ısınıyor ve basılan havada ki oksijen miktarı azalıyor.Genleşmeden dolayı.Bİrde siz klimayı devreye sokunca motorun zaten 68 olan beygiri düşüyor 50 ye.Sonuç rampada zor kalkış çekiş kaybı falan filan.Bu klima dip gazda devreden çıkıyorda geri nasıl devreye giriyor?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Size tavsiyem servise gitmeyin. :s Bakın ben gitmiyorum arabamdan son derece memnunum.Daha önce burda bahsettim.Benim arabanın klimasına 3 defa gaz bastılar.Her hafta sonu gidip gaz bastırıyordum.geçen sene klimacıya gittim.Problem halloldu.Dışarda ne ustalar var.yeter ki doğru adamı bulun.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Torpido aydınlatması koymamış intercoolermı koycak. İkiside gerekli :s

Yaz sıcağında intercooler istiyor bu arabalar. Yaz gündüzü le gecesi arasındaki çekiş farkı hissediliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Geçenlerde benimde başıma geldi, yolum servise düştüğünde sordum normal midir bu diye,aldığım cevapsa evet fiestalarda normal, mümkünse rampada falan klimayı kapatın oldu.(sanki bi anlatım bozukluğu var gibi hissediyorum ama bulamadım nerde bozukluk var)

Doğrudur.Etkiler muhakkak..

Yakında turboyuda kaldırır mı dersiniz Ford? :D

Ford yakında arabanın önüne eşek bağlamak için yer yapacak :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yer var zaten. Eşek varsa bağlayalım. Yakıt tüketimini yeşillik cinsinden ölceriz :D

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Yer var zaten. Eşek varsa bağlayalım. Yakıt tüketimini yeşillik cinsinden ölceriz :D

Yeşillikleri opetin bahçesinden almassanız eşekler ishal olabilir( yakıt sistemi arızası) garanti dışı kalır eşekler dikkat edelim :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Evet yeşillikler Opetin bahcesinden toplanacak. Eğer eşeğe birşey olursa Opet tüm veteriner masraflarını karşılayacakmış. :D

Yorum bağlantısı
Haluk Gümüş

Degerli Arkadaslar,

Siz siz olun belirli periyodlarda yaz kis ayirt etmeksizin klimanizi belli bir sure calistirin, eger bunu uzun sure yapmazsaniz klimaniz sogutmaz ve gidip azot ve freon gazi doldurtmak zorunda kalirsiniz.

Saygilar,

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Degerli Arkadaslar,

Siz siz olun belirli periyodlarda yaz kis ayirt etmeksizin klimanizi belli bir sure calistirin, eger bunu uzun sure yapmazsaniz klimaniz sogutmaz ve gidip azot ve freon gazi doldurtmak zorunda kalirsiniz.

Saygilar,

+1907 :D

Yorum bağlantısı
Barış Çelik
Geçenlerde benimde başıma geldi, yolum servise düştüğünde sordum normal midir bu diye,aldığım cevapsa evet fiestalarda normal, mümkünse rampada falan klimayı kapatın oldu.(sanki bi anlatım bozukluğu var gibi hissediyorum ama bulamadım nerde bozukluk var)

Bunun Neresi Normal Allah Aşkına Ben Araba Alıyorum O Kadar Para Veriyorum 40 Yılın Başında Lazım Oluyor Açıyorum Oda Etki Yapıyor Serviste Normal Diyor Ama Nalet Olsun Bu Arabayı Seviyorum Ama Yinede Bu Klima Olayı Çok Saçma Yeni Kasalı Fiestalar Gelsin Bakalım Acaba Onlarda Neler Var Ne Eksiklikler... :seytan:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Özellikle Ersen ve Hüseyin bey ve diğer forum arkadaşları ;;;

Merhabalar.10 gündür şehir dışındaydım.Ford müşteri hizzmetleri ile 5 defa görüştüm, e-mail ile de ulaştım fakat teknik olarak bana hiç kimse bilgi vermedi.sadece operatörler ile sohbet etmekten ileri gidemedim.Probleminiz sonuç aşamasında diyerek geveleyip duruyorlar yani.Benim servisim de aynı şeyleri söyledi ve hatayı kabullendi.Ama sonuç bulmayıp ford otosana topu attılar.

Benim kişisel fikrim;

Tüketici Hakları Mahkemesine gitmek.Bilinçli bir tüketici ise, klima sisteminden kesinlikle memnun olmadığımızı, aynı motor özelliklerine sahip eski model fiestalarda böyle bir olmadığını ve en kötü ihtimalle eski model araçların kliması ile bizimkileri değiştirmeleri isteyebiliriz.

ne dersiniz??

Birlikte hareket edelim....Bu işin üzerine gitmezsek avuçlarımızı yalarız ancakkkk

saygılar

Merhaba Alp Bey;

Benimde duşuncelerim sizinkiyle aynı yönde ama öncelikle serviste tekrar incelenmesini bekliyecegim( bu hafta içi olucak sanırım ) ardından sonuç alamassam özel bir klima servisine gidip bilgi alıcam bence arıza cok basit birşey ama dedığım gıbı bunları yapmadan önce serviste klimayı son kez test ettırıcem cunkü başkaları mudahele etmiş vs demesinler..

Servis arızayı kabul ediyor ama gayri resmi olarak kabul ediyor otasanla yanyana geldıgımızde biz oyle birşey demedik diyorlar.. Şimdi servisle aramızda geçen konuşmayı kaydetmediğime pişmanım ama bunuda yapıcam ve otosan a dinleticem ozaman kim ne diyecek cok merak edıyorum. bu kaydı yaparkende sürekli isimlerle hitab edıcem kimse kıvıramıyacak.

Bende servisten aracın klimasının düzgün calıstıgını kullanmamda sakınca olmadıgını gosteren yazılı ımzalı bir belge alıcam ( madem duzgünmüş) çünkü biliyorumki böyle kullanmaya devam edersem bir yerleri bozulucak ve kullanıcı hatası diyecekler. ( sizde unutmayın alın daha sonra kullanıcı hatası vs dıyıp bize yükliyecekler hatayı)

Dediğim gibi eğer bunlarla bir çözüm üretemessem kanuni olarak hakkımı arıyacagım hatta birlikte arıyalım.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Dip gaz yapınca klima kompresörü devreden çıkar. Bu yokuş sollamaları için alınmış bir önlem.

yeni bişey öğrendim

benimkide soğutmuyordu gaz bastırdım şimdi daha iyi. ama serviste çay bile içmem

www.canoto.net burada araç marka model ve gaz cinsi, miktarı mevcut

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bence arıza çok basit birşey şahsi görüşüm termostatın falan klimanın soğuk bir yerine çok yakın veya temas halinde olmasından kaynaklanıyo ama benimki sadece bir tahmin forumdaki bilgili arkadaşlara sorulur??

:soshelp:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...