İçeriğe Yönlendir

Klima Problemleri

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Mustafa Özer Gelişli
şu an dünyada üretilen hiçbir binek vasıtada motor suyu dışında ısı kaynağı kullanan ısıtma sistemi yoktur. megane/fabia türevi araçlar eski teknoloji ve yaktıkları benzini güçten çok ısıya çevirdiği içindir belki daha erken ısınmaları.

bu arada her binek vasıtaya sonradan motordan bağımsız ısıtma sistemi takılabilir; ancak 1000 euro gibi bir meblağ ödemeye hazırsanız.

Bu tip sistemler genelde kamyonlarda kullanılıyor (gece araç çalışmadığı zamanlarda içerisi ısıtılabilsin diye) ve ayrıca mazotla çalışıyorlar. Bence de binek araçlar için hiç de gerekli değil. Yapacağınız en fazla aracın ısınması için bir müddet beklemek.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ben otomatik kilimaların hem sıcak hemde soğuk hava verdiklerini biliyordum.Demek ki yanlış biliyormuşum....! :huh:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benzinlidir ondan çabuk ısınıyodur. Klima ısıtmıyor diye önemi yoksa, klimasız araca binin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Isıtmalı koltuklar geçici çözüm olabilir. Ayrıca aksesuar olarak elektrikli ısıtıcı da satılıyor ama alternatör dayanır mı onu bilemem. herhalde en güzeli uzaktan kumandalı starter olmalı. araca binmeden önce çalıştırmak... nasıl olsa gaza basmadan çalıştırıyoruz artık yeni sistemler buna uyumlu olmalı.

Otomobile vebasto takmak için Kars'ta oturmak lazım. (Kars'ta insanlar oturuyor tabi). Çok masraflı değil ama neticede 2 bin ytl daha atar herhalde.

Hatta ve hatta DTC kodlarını elinizdeki kumandaya (motor suyu sıcaklığı vesaire de) geri bildirebilir.

Çin menşeli böyle ürünler vardı görmüştüm. (Global Sources Electronics katalogunda, alibaba.com da da olabilir)

ısıtma için şöyle zımbırtılar var:

car_heater.jpg

http://www.m-99.co.uk/Electrical/Car_Heate...er_and_fan.html

ya da ısıtmalı koltuk kılıfı

10816.jpg

http://www.ajprindle.com/products.aspx?sku.../IBjFdQXg6K2g__

remote starter için tavsiyeler şurda:

http://www.ehow.com/how_11214_buy-remote-start.html

şu da sağlam kanada firması

http://www.autostart.ca/products.php

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

3 dakika için bukadar uğraşmayın derim.

3 dakika sonra üflenen hava ısınmaya başlıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağlar Bayur

Yolcu koltuğu tarafı torpido altından açılan kapakla ulaşılıyor. Tırnakları geri oturtamasssanız problem yaratır.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Bende sürücü tarafında gaz pedalının yanında biliyordum. Hatta bir vidayı takmayı unutmuş servis araç küçük bir sallantı geçirdiğinde ayağıma birşey vuruyor gibiydi vidayı taktırınca kesildi. Bence sürücünün orda olması lazım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Gaz pedalını söküyorsun (3 vidası var) sonra yandaki kapağı (ayaklara hava gelen yer varya o kapak) alttan çekip açıyorsun, içerde kapağı görüceksin 4 adet tork vidayla sabitlenmiş, bunları sökünce filtreye ulaşırsın, genelde boş çıkar belki senninki süpriz yapabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgür Ahkem Gökce
Gaz pedalını söküyorsun (3 vidası var) sonra yandaki kapağı (ayaklara hava gelen yer varya o kapak) alttan çekip açıyorsun, içerde kapağı görüceksin 4 adet tork vidayla sabitlenmiş, bunları sökünce filtreye ulaşırsın, genelde boş çıkar belki senninki süpriz yapabilir.

Polen filtresi gaz pedalının ordan değiştiriliyor,

benimki boş çıkmıştı,bende bunu önceki sahibine bağlamış ve kendi kendime adama söylenmiştim, :)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Evet Yine Değişsem Mi Acaba Kağıttan Basit Bişeydi Dolmuş mudur?

Canım Çekti. Ne Zamadır Uğraşamıyorum Benim Tiger le .

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Yılmazsoylu

Arkadaşlar Merhaba....

Uzun zamandır forumda izleyici olarak bulunuyordum, Artık birşeyler sormanın zamanı geldiğini düşünüyorum.

Ben Şanlıurfa Viranşehir'de öğretmenim. 2005 TDCI fiestam var, aracımda klimadan tam randıman alamıyorum, yani çabuk soğutmuyor. Malum bilen bilir buralar aşırı tozlu memleket bu nedenle klimanın filtresinin dolmuş olmasından şüpheleniyorum. Acaba fiestanın klimasının filtreleri nerededir. ben çıkarıp temizleyebilirmiyim. Yoksa bu problemin başka bir sebebi olabilirmi?

Yardımlarınız için şimdiden teşeşkkürler...

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Temizlemeyin, zaten çıkarttırsanız göreceksiniz temizlenecek hali kalmamıştır. filtreyi değiştirince sorun çözülecektir, eğer çözülmezse gazına bir baktırın, kitapçıkta yaz kış ayda 30 dk çalışması gerektiği yazıyor yoksa gaz özelliğini kaybediyor.

Birde güneşin altında uzun süre beklemiş bir araçtan anında soğutma beklemeyin bence klimanın hızlı soğutması için içeride oluşan sıcak havanın camları açarak boşaltılması ve ilk olarak soğuk havanın camlara verilmesi gereklidir. Forumda ararsanız mutlaka bununla ilgili birşeyler bulabilirsiniz.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Fatih Kul

Benim de Fiestanın kliması soğutmuyordu. Yaklaşık bir yıl böyle kullandım. Yine Fiestası olan bir arkadaş görünce "Bunda bir problem var.Baktır" dedi. Ben de Ramazan bayramında Trabzon'a gidince serviste hem 15.000 bakımını yaptırdım, hem de klimayı söyledim. Klimada hiç gaz yoktu. Servis Gazın kaçmasına neden olacak hiç bir arıza da bulamadı. Gazı yeniden dolduran elaman "Eğer bulamadığımız bir kaçak varsa bir kaç güne yine biter. Getirirsin etraflıca bakarız. Yoksa üretim aşamasında senin araca gaz koymayı unutmuşlardır" dedi. Aradan yaklaşık 7 ay geçti klima canavar gibi çalışıyor. :)

Benim anlayamadığım üretim aşamasında klima gazını unutan elemanların kim bilir daha neler gözünden kaçıyordur.

Yorum bağlantısı
Yusuf Yılmazsoylu

Arkadaşlar kendi başıma değiştirme yapamam galiba ama çıkarıp bir hava afalan tutayım diye düşünmüştüm, ama servislerin yanına bile yaklaşmak kolay değil, servislerde çalışan arkadaşlar alınmasın, ama mecburen bir çaresine bakacağım.

Burda soracağım nokta şu bu aracı ben 42 binde falan aldım ve bakımı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum, 54 binde yağ filtre değişimleri servis dışında bir yerde yapıldı. Şu an araç 64 bine yaklaştı; Sizce aracı servise sokup komple bakım mı yaptırayım, yoksa yazı bekleyip antalyada sanayide tanıdık birilerinemi göstereyim. Yani bu 30 bin 45 bin vb. bakımlar önemlimidir.

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim, açıkcası buradaki servise pek güvenemiyorum, servis kalitesi bölgeden bölgeye değişebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

servis kalitesi bırakın bölgeden bölgeyi servisten servise değişiyor.sizin yapmanız gereken iyi bir ustaya yağ ve filtrelerini değiştirtmek.gerekiyorsa balataları değiştirtebilirsiniz.onun haricinde yapılması gerekn önemli bir şey yok.polen filtresinin yerini bulamayabilirler.onuda zaten arkadaşlar tarif etmiş.gaz pedalının sağında görünür.3 vida gaz pedalında 4 vida kapakta var.10 liralık bir malzemedir kendileri ve hava girişini tıkadığı için klimayı etkiler.belkide yoktur şaşırmayın çünkü fabrika çıkışı takılmıyor.arabanızı güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ali Şahin

fatih bey bende urfada çalılıyorum.ford servisi hakkında iyi duyumlar aldım.teker sorunu için yolum bir keresinde servise düştü,bana yaklaşımları hoşuma gitti.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersen Tapan

Aracınız yeni ve garanti kapsamında bence servise gidin derim,

gerçi epey uzak bir mesafe ama sonuçta borularda kaçak vs olabilir o zaman basılan gazda boşa gidecektir.

bence servis..

Yorum bağlantısı
Barış Günay

heralde A\C butonuna başmıssınızdır fan kademesini yükselttikten sonra...

Yorum bağlantısı
Erdal Yılmaz
(düzenlendi)

Arkadaşlar tam ben de Ford Fusıon 1.6 i lüx aracımın kliması hiç soğutnuyor diye yeni konu açacaktım.Madem burada açılmış buradan devam edelim .Dün -Malum havalar iyice ısındı-klimayı biraz çalıştırayım dedim ama ne fayda 10 dakika çalıştı hala sıcak...Yanlış bir şey mi yapıyorum diye,kontrol ettim.Herşey doğru.Sanayide bir klimacıya gösterdim.İçindeki gaza bakalım diye bir basınölçer le geldi ve çok ilginç;Klimada hiç gaz yok ve bu yüzden soğutma devreye girmiyor.Söylediği şu:Borulara ve rekorlara bakacağızÇatlak patlak var mutlaka ve onu onartıp gaz basacağız,dedi sadece gaz basmak için 60 ytl istedi..Bu ihtimal bana doğru gibi geldi.4 yaşında bir arabanın klima gazı tamamen bitmiş olabilr mi?Veya 15 gün önce arabama BRC lpg kiti taktırdım.O esnada borulara zarar verilmiş olabilir mi?(İyi işçilik için Aydın dan İzmir e gittim ve şu ana kadar arabanın çalışmasından çok memnunum)Bu konuda düşüncelerinizi almak isterim.

Aydın'dan :mellow: müthiş sıcak :D sevgi ve saygılarımla

tarihinde Erdal Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
arkadaşlar bende 2008 cool 1.4 i var..eylül de almıştım.Klimayı kışın 2-3 defa çalıştırdım.ama şimdi sıcaklar bastırdı ve klimam neredeyse hiç soğutmuyor.Acaba servis garanti kapsamında sorunu giderir mi? Yoksa bizim burda renault bayi var gidip bi gaz mı bastırsam.bu arada servise gidiş gelişim 200 km.o yüzden diyorum yani

teşekkürler

servis ile telefonda görüşün klima gazını ve diger işlemleri garantiye alırlarsa gidin. bazen işlemleri garantiye alıyorlar. gazın üçretini istiyorlar.

Yorum bağlantısı

Erdal Bey;

Lpg montaji yapilirken aracinizin klima gazi bosaltilip, tekrar doldurulmasi unutulmus olabilir. Dun ben aracimi kontrol icin goturdugumde kulak misafiri oldum, LPG takilirken klimadaki gaz bosaltiliyor diye. Her markanin montajinda uygulama ayni ise, LPG'yi taktirdiginiz servise muracaat etmenizde yarar var.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Erdal Yılmaz

Böyle bir şey olma olasılığı aklıma gelmişti.Hafta arası sızdırmazlık için İzmir e gideceğim ve mutlaka hatırlatacağım.Uyarınız için çok teşekkürler

saygılar

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

Bu gaz kaçma sorunu ne berbat birşey yahu bunlar ne yapıyorlar rekorları sıkmıyorlarmı!!Damarlarımız kan kaçırmıyorsa bu borular nasıl kaçırıyor kapalı bir sistem?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...