İçeriğe Yönlendir

Blow Off

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Şu aralar değil ama artık en son olarak blow off benimde aklımda var.

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

fıestanınkı nasıl bılmem ama connect'te fıltre turboya haylı yakın.bır arkadasımda ınceledım yesıl hava fıltresı var acık olanından,turbonun 1700-1800 devırlerınden sonra verdıgı turbın sesıne benzer sesı dınleme fırsatım oldu! gercekten yogun ve guzeldı! arac ılerlerken o ses devırle bırlıkte cogalıyor,sonra vıtes buyutunce cufff dıye blow off acıyor..

bazı modıfıyelerı entegre yapmakta yarar var sanırım. ben sadece blow off takmıstım ama aracı bakıma verırken soktum! zaten connect'te bagırıyordu chıp box taktır,yesıl fıltre taktır,ıntercollerı buyut dıye..

bende hepsıyle basa cıkamadım dedım kı dursun ya satarım ya da dıgerlerını de toplar oyle takarım..

Yorum bağlantısı
Ömer Yüce

Ya ben bilmiyorum da blow off turbo için çok gerekli geliyor bana ömrünü uzatıyor. onun dışında ses olarakda egzosdan daha cazip geliyo tabi dizeller için

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bayram bey, blow off'u kendimiz takabilirmiyiz? (Aracı komple yere serebilecek durumda takım çantam var)

Bizim 1.4 tdci'lerde emişte atmosferden turboya kadar olan hava yolunu biraz uzun tutmuşlar. Direk turbo girişinde hortum hava filitresi kutusundan çıkartılıp birşeyler yapılabilir.

pict4417nq0.jpg

Büyük hali.

http://img118.imageshack.us/img118/6578/pict4417fb9.jpg

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Hava filtresi duzgun bi şekilde takılırsa gerçekten güzel bi ses veriyor. Yazın amsterdam da kuzenimin fiestasına taktık.K&n kit 57 diye geçior.Hava filtresi için özel bi boru yapıldı ve boruyu tamponun farın yanına kadar uzattılar.benzinli kadar olmasada dizelde nöyle bi ses duymak güzel yinede.

Orjinal kitleri denmelisin bencccce. Yurtdışında fiyatlar 60 $ civar ıama turkiyede uçuk biraz.

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

gerklı malzeme varsa takarsın ayhan! bıraz torna ısın olacak onu da sanayıde halledersın. bır ara boru gereklı blow off ıcın. ama ugrastıgına deymez ver bır ustanın elıne suya sabuna dokunma.. sonra bak keyfıne..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yiğitcan Coşar

Yok diye biliyorum. Mekanizması direk hava sirkülasyonuyla oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Tolga Sansar

arkadaslar blow off nedır ne ıse yarar arabada

acıklayacak olan var mı

tesekkurler

Yorum bağlantısı
Tolga Sansar

Acıklamalarınız ıcın tesekkur ederım Erdem Bey

pekı bu alet aracın durmadan oncekı rolantıde bekleme suresını azaltırmı veya beklememıze gerek kalmaz mı

bır fıkrınız varmı

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

blowoff un amacı zaten turbodaki pervanelerin ani duruşunu engellemek. Bu yüzden ben o sürenin mantıken daha da uzayacağını düşünüyorum ama 1 dk her iki halükarda da yeterli bi zamandır :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Salih Şakşak

Ben taktırdım ayhan kardeş çok memnunum şiddetle tavsiye ederim. Ama taktırıcaksan HKS taktır gerisi hikaye benden söylemesi... Sesi dediğin gibi çok hoş vites aralarındaki turbo charge olayı ortadan kalkıyor sürekli devrin düşmeden süratlenebiliyosun. Yanlız şuna dikkat et bizim arabalarda gazda mandal yok o yüzden debriyaja bağlıyorlar. Kamyoncu işi oluyor sakın debriyaja bağlatma derim her debriyaja bastığında ötüyor çaf çuf tren gibi geziyosun. + baskı plakayı ister istemez cok erken bitiriyosun. Arkadasım megane 2 ye taktı yokuş çıkarken ayağını debriyajdan çekmezdi çaf çuf çıkardı. sonuç olarak 2 haftada baskı plaka değişti :blush: Çok sağlam bir usta elektronik bir sistem yapıyor gaza mandal takıyor. Dip gaz yaptığında blow off devreye giriyor hem istediğin zaman devreye giriyor ( hızlanmak istediğinde v.s.) hemde kamyoncu işi olmuyor. Ben öyle yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Debriyaj balatası neden bitsinki.

Ben herzaman kullandığım gibi kullanırım. Blow off yokmuş gibi kullanırım. O gerektiğinde havayı boşaltsın. Ses için devamlı debriyaja basmam.

Hem ben ayağımı gazdan sadece boşa altığımda ve motor fireninde cekiyorum. Normal hızlanırken vites yükselteceğim zaman ayağımı tamamen gaz pedalından cekmiyorum. Sadece çok az geri cekip vitesi yükseltip debriyajı direk bırakıyorum. Yani bir üst viteste hangi devire düşecekse aşağı yukarı deviri oraya yaklaştırıyorum.

Gazdan cekip tekrar yükseltmek bana pek doğru gelmiyor.

+ ıslık sesi gibi ses istemiyorum. İnce olmaması lazım. Kalın derinden bir hava sesi veya kesikli gelmesi lazım.

Şu ses hoşuma gidiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=CJlR_zIwmiE

Yorum bağlantısı
Salih Şakşak
(düzenlendi)

Sen konuyu acarken demişsinki taktıran varmı artıları eksileri yazılsın. Ben sana debriyaja taktırırsan sen sürekli basarsın debriyajı yersin demedim. Sana dedimki arkadaşım debriyaja taktırdı. Sırf ses cıksın diye sürekli bastı debriyajı yedi dedim. Ya dikkatli okumadın yazdıklarımı yada başka bir sorun var :blush: Verdiğin linkteki gibi ses alabilmen icin fındık büyüklügünde olan turbon ile ( benim turbomda öyle ) intercoolerını degistirip motor hacmini genişlettikten sonra benzinliye cevirmen lazım. Yani özetle sen arabandan o sesi mümkün değil alamazsın. Diyosanki ben debriyaja bağlatırım. >Hiçbir problem cıkmaz. Ben zaten blow off suz hızlanabiliyorum. Onun yaptıgı görevi yapıyorum ama genede taktırmak istiyorum. Ona söyleyecek lafım yok. Ama gerçek blow off lu arabaların yani fabrika çıkışı ( subaru impreza Mitsubishi Evo serisi gibi...) araçların blow offlarının Gaz pedalındaki mandala baglı oldugunu bil.

tarihinde Salih ?ak?ak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Tamam şimdi anladım. Ses almak için devamlı debriyaja basarsa biter tabi.

İlk okuduğumda anlayamadım, blow off debriyaja yan etki yapmazki diye tuhaf tuhaf düşünüyordum.

Birkaç video izledim. Bu millleti anlamıyorum. Blow off'u dakikada 20 kere çuflatıyorlar, devamlı hava sesi çıkartıyorlar ve bundan ne anlıyorlar merak ettim. Normal bir şekilde kullanırsın, vites değiştirirken sıkışmış havayı boşaltır... Madem o sesi dakkada 20 kere cıkartarak kendinide arabayıda gülünc duruma düşürceksen hic okadar masraf yapmasalarmış. Çakmaklığa takılan bir kompresör alsaymış daha iyi olurmuş. Ayağınıda yormazdi. Kompresöre bi düğme yapıp borunun ucunu camdan dışarıya sarkıt, yanınada bi adam al, devamlı düğmeye basıf çaff çuff gezin. Arada ucuna düdük falan takın...

Bunla ilgili bir atasözü olması lazımdı ama aklıma gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Salih Şakşak

onu demek istiyorum bende. Artık o kadar cılkını çıkarmışlarki hemen hemen her turbolu araba çaf çuf geziyor. Orjinali gibi olunca ve kaliteli olunca zaten farklılık yaratıyor.

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

Arap çufu bol bulunca çok cuflatırmış :blush:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bence eşek hoşaftan ne anlar :clapping:

Yada

Üzüm üzüme baka baka, seninki benden kara :blush:

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

herkes kafasına göre bişi yazıyor bilende konuşuyor bilmeyende ben şu güne kadar blow off un sorun çıkardığını duymadım görmedim bilmiyorum.yok o yanıyor yok bu bitiyor falan da filan.

bence kimsenin lafına inanma!

şahsen ben taktıracağım yakında o kadar da araştırdım bilen kişilere sorup araştırdım hiç bir sorun olmayacağını ve kefil olacaklarını söylediler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
şahsen ben taktırcam yakında o kadar da araştırdım bilen kişilere sorup araştırdım hiç bir sorun olmıcağını ve kefil olucaklarını sölediler.

Türkçe'yi katletmişsiniz... :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Barış Çelik

Merhaba Bende blow off Çuflama Seni Taktırmak İstiyorum Ama O Kadar Kişi Karışık Şeyler Yazmışki Bende Fiesta Collection 1,4 Var Benzinli Taktırsam İstanbulda Nerde Ne Kadara Taktırabilirim.....

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Neden İlla Arabanın Dizel Turbolumu Olması Gerekiyor Benzinlilere Takılmıyormu ????

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Evet Haklıymışsın Benzinlilere Takılmıyormuş yani Turbolarda Geçerliymiş Ne Yapalım Sağlık Olsun Hep Kursamızda Kalıyor Böyle Şeyler....

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Çakma Blow off Dediğin Peki Araca Herhangi Bir Zararı Olurmu Peki....

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

Bu Ürün Blow Off Alakası Yani Sesi Düdük Sesi Gibi Normal Cuflama Sesine Yakın Bişey Varmıdır. Bu ürün Eksoza Takılıyor Çalınması Çok Daha Basit. Desene Bir Cuflayamıyacaz Turbo Face Bu Dedigin Peş Para Etmez...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...