İçeriğe Yönlendir

Enjektörden Mazot Kaçırma Durumu

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Tolga Sansar'ın mesajını buraya aktarıyorum.

2005 model bır dızel fıestam var yaklasık bır ay kadar once arabamı parkederken ıcerıye benzın kokusuna benzer bır koku geldı (mazot kokusuna pek alısık olmadıgım ıcın benzın dedım) pek ladırmadım cunku o ana yanımdan baska bır araba gecıyordu ılerleyen gunlerdede aynı sorunu yasadım ama onumdekı arabalardandır dedım cunku sehır ıcınde boyle durumlar olabılıyor.

ancak gecen gun kıyıkoye gıderken bu koku yogun bır sekılde geldı ertesı gun burada ısın ehı bır ustaya arabayı goturdum araba mazot kacırıyor dedı bayagı bır ugrastı ve kendısını enjektordedıgı bır paracadan mazot kacagı oldunu tespıt ettı sucluda capı dort mılımetre ancak olan plastık bır halka zar zor bosch malzemelerı satan bır yerden bulduk o parcayı hallettık sımdı hıc sorun yok allah korumus ya motor alev alsaydı sad.gif

pekı sızlerde boyle problemler oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan

Enjektör'e bağlı yakıt borusu enjektör bağlantı yerinden kaçırabiliyor. Benim enjektörler değiştitiğindede aynı durum olmuştu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

olması normal fiesta ve fusionların genel problemi

hatta yakıt kaçagından dolayı araç uzun süre beklediginde çalışmıyor. çalıştırmak için yakıt havasını almak gerekiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet çok normal bir durummuş arkadaşlar.. Dert etmeyim ve ateşle yaklaşmayın.. :D

Lafın sana değil Yaşar Usta, Ford'a..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yaşar Demirci

birde lambanın yanına acil durumlar için hava filitresini sökecek takımlarıda koymak lazım cam vazo içerisine şöyle birde yazı yazalım tehlike anında camı kırınız

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Ya Yaşar Usta Niye Sardırıyorsun Beni Şimdi.

Dağda Taşta Kaldığımda Bir Yandan El Feneri Tutup Bir Yandan İş Yapmak Çok Zor Oluyor...Herzaman Bulamıyorz ki Bir Çömez Tut Şu Işığı Diyelim..

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Onur Yapıcı

Selamlar.

Ya nedenini anlayamadım fakat soğuklardanmıdır nedir bilmiyorum ama eksozdan çıkan mazot kokusu baya bir arttı yani rölantide 30-35 sn çalışsın camı açamıyorum. Birde euro dizel kullandığım için sanırım kokusuda çok kötü. :seytan: Acaba bir soruna işaret olabilirmi merak ettiğim için sizlere danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

aracınızın enjektörlerinden mazot kaçırıyor. vakit kaybetmeden bir kontrol ettirin

Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

teşekkürler yaşar ustacım önümüzdeki hafta izne ayırılıyorum derhal götütürüp kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

:)

Abi zaten araba yüzünden izne ayrılıyorum gibi bişey. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arkadaşlar, bugün bir baktım kaputtan hafif bir duman kaloriferdende çiğ mazot kokusu geliyor, hemen durup inceledim, enjektörlerin yantarafında mazot geri dönüş hortumları var bunların enjektöre girdiği yerde 1 adet yaklaşık 4mm boyutunda mini oring (bi tür halka şeklinde conta) bunlar yaklaşık 2 senede bir (hava şartlarına göre oynayabilir ömrü) özelliğini kaybedip mazot kaçırıyor, enjektör etrafında biriken mazot motorun arkasından akarak buharlaşıyor, yangın ihtimali düşük çünki manifolt öbür tarafta, yaklaşık yarım saatte değşim yapılıyor, sadece hava filtre kutusu yerinden çıkarılarak tamirat yapılıyor, aklınızda bulunsun mazot kokar ve motorda akıntı görürseniz kesin bu oringler, eğer tekleme falan yaparsada enjektör takozuydu galiba bunlar aşınıyor yaklaşık 200 kaada takozlar değşiyor, oringler ise çok ucuz merak etmeyin :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler :)

İnsallah başımıza gelmez.Çok karşılaşılan bür durum değil sanırım.

Yorum bağlantısı
Tolga Sansar

ıyı gunler

bahsedılen problem benım basıma geldı. Arabada agır bır mazot kokusu oluyor. ilk başta endişelendim ama sonra bir ustaya götürdüm servise değil. ama

allahtan başka bir dükkandan buna benzer bir parça pulduk ama

bunun için servise gitseydim herhalde enjektör arızaası diye yuttururlardı .......

bana 20 ytl ye patlamıştı :kafa:

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ali Cihangiroğlu

Neee fiyata bak en fazla 30 ytl tutar işçilikte dahil yahu...

Usta enjektöreden çıkan mazot geri dönüş hortumlarının enjektöre girdiği yerde yaklaşık 4mm. büyüklükte oringler var bunları değiştir.(4 adet) Diyeceksiniz.

Bunu yaparken sadece hava filtre kutusunu sökücek silindir kapağı falan değil abartmasınlar sakın,filtreden turboya giden emiş hortumunu turbo tarafından söküceksiniz filtrenin arka tarafında elektrik kablosu var bu bir klipsle filtreye tutturulmuş ona dikkat edin kopmasın.

Gerekli malzeme: 4 adet mini oring 10 ytl falan tuttar. (belki daha az)

Gerekli aletler: Tork tornavida, karga burnu (hortumun enjektöre girdiği yerdeki segmanını aradan çıkarmak için böylece hortum çıkar) 20 cm tel parçası (segmanı yerine oturtmak için aradan dürtüyorsunuz)

Ben öğrendim garanti bittikten sonra kendim değişirim çok basit bişey. :)

Yeni oringleri yerine takın hortumu yerine sokun segmanı yandaki deliğine yerleştirip karga burnuyla yerine otumasını sağlayın, enjetörlerin oraya wd-40 yada balata temizleyici falan sıkın birikmiş mazot temizlensinki mazot kaçağı varsa hemen görünsün, motoru çalıştırın 5 dakka kadar mazot kaçırmadığından emin olun (Bu arada filtre olmadığından toz toprak gelmesin turboya dikkat edin yada yandan filtre emişini turboya takın temiz iş olsun) sonra baktınız mazot kaçağı yok hava filtre kutusunu yerine takın arkadaki kabloyu klipsiyle yerine tutturun, gazlayın. Elinize sağlık kolay gelsin. :(

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Rica ederim kardeş, ha bu arada unutmuşum motoru çalıştırmadan önce yandaki tansiyon ölçme aletindeki hava basma zımbırtısına benzeyen alete basarak sistemi doldurmakta lazım eğer bunu motor çalışmaz iken 7-8 kez pompalar sonrada o pompanın yanında duruan şeffaf mazot hortumlarına bakarsan hava kabarcıklarının ilerlediğini görüceksin bu durumda sistem hava alıyor demektir yani senin durumunda oringlerden kaçırıyor demek oluyor bunuda ekliyimde tam olsun bari :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oğuzhan Acar

ark. bnde 4 tane enjektör memesi var orjinal almanyadan fabrikadan geldi aracı satıcağım onlarıda yanında versemmi? bunların fiyatı n kadar ? hmm birde triger kayışı var oda sıfır duruyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...