İçeriğe Yönlendir

Çekiş Problemi

Gökhan Erdoğan

Recommended Posts

Uğur Aksoy
Valla 130 bini geçtim daha hiç cc yaptırmadım araba taş gibi gidiyo acaba yaptırsam daha iyi gidermi :yes:

kesinlikle :)

peki carbon clean yapılmadan önce yağ komple değiştirilmeli mi yoksa ilk önce carbon clean i yaptırp sonra mı yağını komple değiştiri, üstüne bor içerikli katkı mı kullanmalı. 2. söylediğim daha uygun gibi geldi bana ama. ne dersiniz?

carbon clean ile motor yağının hiç bir alakası yoktur,carbon clean yakıt yolları ve enjektör temizleyicisi,motor yağınızı düzenli 10bin km bir yağ filitresi ile değiştirin.

carbon clean işleminden bir müddet sonra yakıt filitresi değişimi yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çalışkanoğlu

uzun km yaptım ve hiç enjektor temızlıgı yaptırmadım bırçok yerde bunu tavzsıye ettı bu hafta uygulatcam sızede sonuçlarını bıldırırım

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bunlara dikkat edildiği kadar motor sağlıklı olan devirde kullanılmalı ve hızlanmalar dip gaz ile yapılmamalı.

Hızlanmaları dip gaz ile yaparsanız motorda daha fazla kurum oluşur, hava emişi daha fazla olacağından hava filitreniz erken kirlenir, motor yağınızda daha erken kirlenir. Sakin kullanım ile sert kullanım arasında tahminimce en az 3000 km fark vardır.

Sert kullanılan arac 12000 km'de bakım ihtiyacı duyarsa yumuşak kullanılan arac 15000 km'de bakım ihtiyaçı duyar ve motoruda o oranda uzun ömürlü olur.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Yaşar Akyalçın

2005 fiestamda bir kaç sıkıntı vr onları bi danışmak istedim öcelikle araba çekişden düştü filtrelerle birlikte yağ ve enjektör pullarını değiştir düzelebilir dediler birde turbonun devreye girip girmediğini nasıl anlayabilirim yada turbonun sıkıntılı oldugunu,   enjektör temizliği yaptrsam faydası olur mu son olarak debriyaj sertleşti tecrübeli arkadaşlar fikirleriniz benim için önemli

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2005 fiestamda bir kaç sıkıntı vr onları bi danışmak istedim öcelikle araba çekişden düştü filtrelerle birlikte yağ ve enjektör pullarını değiştir düzelebilir dediler birde turbonun devreye girip girmediğini nasıl anlayabilirim yada turbonun sıkıntılı oldugunu,   enjektör temizliği yaptrsam faydası olur mu son olarak debriyaj sertleşti tecrübeli arkadaşlar fikirleriniz benim için önemli

Konunuzu birleştirdim. Bilginize.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

forumda bu konuda çok bilgi var  hava filtresinden başlayın maf sensörü sağlamlığı veya temizliğinden ve mazot filtre değişimi yağ  ve filt. değişiminden sonra turboda 2000d/dk bir farklılık hissettirmiyorsa carbon clean ı tavsiye ederim  ben de c.c.çok farkettirmişti buna ilaveten emme manif.temizliğide yapmıştım motor ısısının stabil olması tekerlek ve rot balans ayarları da bu sorunlara yardımcı katkı sağlayacaktır

turbo bütün viteslerde 2000 dev civarı kendini hissettirir anlamamak mümkün değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Misafir

Selamlar,

Ford fiesta 1.4 TCI 2004 model aracım var. Ancak bariz problemler var tabi. Aracı ilk sahibinden 135.000 de aldım, şimdi 170.000 de. km orjinal.

Şöyle hikaye gibi sırasıyla anlatırsam belki bir çözüme ulaştırabilirsiniz ben.

Aracımın çekiş problemi vardı. Mesela çalıştırıp kalkış yaparken stop ediyordu. Stop etmesin diye haliyle debriyajı daha geç bırakıyordum. Sonrada hani gaz almıyormuş gibi, öksürür gibi oluyordu. Debriyaj balatasını değiştirdim. Bir süre iyiydi ancak sonra yine olmaya başladı. Çalıştırdıktan sonra devir 1000 hiç geçmiyordu, hala da geçmiyor. Zor hızlanıyor ve vites geçişlerinde gaza basarken o hızlanma hissini alamıyorum.

Bir ara yakıt bitti bahçeli civarı. İndim yakıt aldım, getirdim doldurdum, ve çalıştırdım. Araba sanki uçuyordu. Hafif gaza basınca hemen alıyor bende debriyajdan ayağımı anında çekebiliyordum. Bir süre böyle devam etti ancak tekrar eski haline döndü.

Direksiyonda aracı aldığımdan beri sert. aracın yakıtı bittipinde hani araç uçmaya başlamıştı ya, direksiyonda öyle yumuşadıki sormayın. Sa sola dönüşlerde sanki birşey sürtüyor gibi gıjjjjjj diye bir ses geliyor. Böyle tam çevirince.

Bir ara çok sert oluyor. Özellikle kalkışlarda ve dönüşlerde çok sert. Dönüş yaptıktan sonra da kendini kolay kolay bırakmıyor.

2005 model fiesta ile kıyasladım. Arkadaşımın. Güzel kalkış ve hafif direksiyon. Benmi kullanamıyorum dedim, dizel ya, yok. Arkadaşın aracını güzel kullanıyorum. Ancak benim ki öyle değil.

Geçenlerde, iki gün önce: mazot ve hava filtresini, yağını değiştirdim. Değişen birşey olmadı. Yağını değiştirmeden önce vınnnnnn diye bir ses geliyordu rölantide, yağını değiştirdikten sonra kesidi !

Bugün bir kaç kez stop etti. Hava akış metresini temizledim fren balata spreyi ile. Eskiden de aralıklı olarak temizlerdim. Ancak bu sefer temizlerken içindeki sensötlerden birini kırdım :( . Arıza lambası da haliyle yandı. Değiştirmek gerekecek şimdi.

Hava akış metresinden olabilir dediler, soketi çıkarıp sürdük, az çok değişme oldu ancak sorun düzeldi diyemem.

Son olarak, bir iki kere kasise girince ön soldan TAK diye bir ses geldi. Bir kaç defadır da geliyor. AKİS mi kırdık diye düşünüyorum.

Aracı direksiyon ve çekiş problemlerinden dolayı bir çok ustaya götürdüm. Kimi, direksiyon için direksiyon kutusunda sorun var, kimi hidrolik power ı değiştirmeli, kimi de 2-3 gün bırak bi bakayım (bi bineyim, gezeyim) sorunu anlamak için dedi.

Çekiş için kendi ustam da sorun yok, direksiyon da iyi diyor. Sanırım masrafa girmemem için bunları söylüyor.

Sorunlar konusunda önerileriniz varsa lütfen buyurun. Arabayı tam elden geçirmek gerekebilir ancak ne vaktim ne de param var. Sorunları tespit edip te ona göre çözüm üretme çabasındayım. Ustalar genelde ordan dır burdan dır deyip giydiiyorlar. Hepsi değil ama !

Vaktinizi aldım, teşekkür ederim cevaplarınız için şimdiden

selamlar

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Anlattıklarınızın çekişle ilgili olan kısmını ben de aracımda uzun süre yaşadım.MAF sensöründen,ASM olduğu için şanzumanın tamamından ve bunun gibi bir yığın yerden şüpheleniyordum.Ta ki enjektörleri söküp kontrol ettirinceye kadar.Malum pullarını,oringlerini değiştirip güzelce yerleştirdim,toparladım ve daha ilk çalıştırmamda farkı gördüm.Aracın çekişi inanılmaz şekilde iyileşti.Üstelik sökme ve toparlama işlemini kendim yaptım.Yani işçiliği tamamen kendime ait.Sadece enjektörleri Bosch Yetkili Servis'te kontrolünü yaptırmaya 80 TL. verdim.

Bu anlattıklarım benim aracımdaki tecrübem idi.Şu an çekiş ve atiklik ile ilgili hiç sorun yaşamıyorum.Buna göre aracınızla ilgili daha önce yapılan veya yapılmayan bakımlara göre  işe enjektörlerden başlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Anlattıklarınızın çekişle ilgili olan kısmını ben de aracımda uzun süre yaşadım.MAF sensöründen,ASM olduğu için şanzumanın tamamından ve bunun gibi bir yığın yerden şüpheleniyordum.Ta ki enjektörleri söküp kontrol ettirinceye kadar.Malum pullarını,oringlerini değiştirip güzelce yerleştirdim,toparladım ve daha ilk çalıştırmamda farkı gördüm.Aracın çekişi inanılmaz şekilde iyileşti.Üstelik sökme ve toparlama işlemini kendim yaptım.Yani işçiliği tamamen kendime ait.Sadece enjektörleri Bosch Yetkili Servis'te kontrolünü yaptırmaya 80 TL. verdim.

Bu anlattıklarım benim aracımdaki tecrübem idi.Şu an çekiş ve atiklik ile ilgili hiç sorun yaşamıyorum.Buna göre aracınızla ilgili daha önce yapılan veya yapılmayan bakımlara göre  işe enjektörlerden başlayabilirsiniz.

MAF sensörünün içindeki tellerden birini kırdım yanlışlıklaç Aslında sorun varmıydı yokmuydu bilmiyorum. Ama değiştireceğim haliyle. Arıza lambası yandı.

Enjetörlere gelince, şöyle bir site buldum. http://www.talkford.com/community/topic/193805-how-to-change-injector-copper-seals-on-a-fiesta-14-tdci-with-pics/

Adam baştan sona prosedürü anlatmış. Bende denemek istiyorum açıkçası.

Bazı sitelerden takip ettiğim kadarıyla çekişle ilgili enjektör ve EGR den bahsettiler. ERG yi devre dışı bırakmak yada temizletmenin çekişi oldukça arttırdığından bahsettiler. EGR için ne dersiniz ?

teşekürler, selamlar

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Çoğumuzun yaptığı gibi siz de iptal edin EGR'yi.Bizim araçlarda mekanik olduğundan iptal edilmesi çok kolay ve birkaç ayrı yöntemle iptal edebilirsiniz.Olumlu farklılıkları yaşarsınız ama daha çok uzun yolda iken.

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Enjektörleri sökerken size aklım erdiğince yardımcı olmak isterim hocam.Ayrıca bu işlem sırasında kızdırma bujilerinizi de mutlaka kontrol etmelisiniz.Zira manifolt kapağı(üst kapak) her zaman söküp takılmıyor.Biraz zahmetli yani.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
mesut aşkar

2 ay önce 2006 eski kasa fiesta 1.4 comford benzin&lpg araç aldım. Araç rolantide çalışırken devir ibresi 1 on altında düşüp yükseliyor stop edecekmiş gibi araç titriyor ama zaman zaman yapıyor sonra hareket halinde yine arada gaz yemiyor ve araç Silkeleme yapıyor bi ustaya gosterdim. Enjeksiyonları temizlediler birkaç gün performansı arttı ve sonra eskisine nazaran biraz daha az sorun çıkartmaya başladı ustaya yine götürdüm depodaki benzini bitirinceye kadar benzinde bin sonra yakıt alırken enjektör temizleyici katkı maddesi attır dedi duzelmezse yine bakarız dedi. Sorun nedir ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
mesut aşkar

Kendi soruna yanıt vereyim bari :) arkadaşlar teklemenin sorunu bulundu 10 numara bir usta arabaya bindi calistirip gaz verdi daha bilgisayara bağlamadan sorunu tahmin etti ve bilgusayarla tastik etti su tapalarının olduğu yerdeki tapa küften delinmiş bujilerin olduğu bölmeye su alıyormuş ateşlemeye engel oluyormuş tapaları değiştirdik kabloları da değiştirdik araba olduktan sonra binip deli gibi yüklendik hic bir sorun kalmadı çok şükür.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Selam arkadaşlar yeni konu açacaktım ama sabit konuyu görünce başlıktan hareketle burada sorunumu belirteyim.

* 2006 1.4 benzin+lpg aracım hafif yokuşlarda 1.vitesten 2.ye geçişte aniden yığılıyor. Deviri arttirip vites geçiyorum araçta üç kişi filan olunca bariz bir bayılma durumu oluyor. 1.Viteste araba bağırıyor 2ye geçince böğürüyor ve tekrar 1e alıyorum. Bu araç 68-70 beygir. Az evet ama böyle yığılması deli ediyor adamı.

Selam arkadaşlar yeni konu açacaktım ama sabit konuyu görünce başlıktan hareketle burada sorunumu belirteyim.

* 2006 1.4 benzin+lpg aracım hafif yokuşlarda 1.vitesten 2.ye geçişte aniden yığılıyor. Deviri arttirip vites geçiyorum araçta üç kişi filan olunca bariz bir bayılma durumu oluyor. 1.Viteste araba bağırıyor 2ye geçince böğürüyor ve tekrar 1e alıyorum. Bu araç 68-70 beygir. Az evet ama böyle yığılması deli ediyor adamı. Nedir bu?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Uymaz

Kendi soruna yanıt vereyim bari :) arkadaşlar teklemenin sorunu bulundu 10 numara bir usta arabaya bindi calistirip gaz verdi daha bilgisayara bağlamadan sorunu tahmin etti ve bilgusayarla tastik etti su tapalarının olduğu yerdeki tapa küften delinmiş bujilerin olduğu bölmeye su alıyormuş ateşlemeye engel oluyormuş tapaları değiştirdik kabloları da değiştirdik araba olduktan sonra binip deli gibi yüklendik hic bir sorun kalmadı çok şükür.

ustanızın adını öğrenebilirmiyim...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
Muray Altay

Konuyu hortlatayım arkadaşlar. 2008 1.4 tdci panelvan fieastam var 180.000 km'de. Aracı izmirde kullandim hep pek çekişte sorun yaşamadım yada anlamadım hep düzlük olduğu için erzincana geldim buralarhep dağlık yollar yüksek egimli yollardan cıkıyoruz ama aracımda tırmanmada (dik rampa olarak algılamayın nornal şehirler arası yol ama bir anda yokuş çıkabiliyosunuz) 4.viteste çıkamıyorum 3.vitese atıyorum devir 3000ne dayanıyor vites atıyorum gaza köklüyorum 4.viteste 2000 devirde duruyor ani yükselmiyor.bu dağlık yollarda hiç 4.viteste yokuş çıkamadım (dediğim gibi kesinlikle dik rampa algilamayın sehirler arası yol bildiğiniz) hep 50 60 km hız ile 3.viteste devirli çıkıyorum. Ne yapabilirim. 10.000 bakımı yapılalı daha 1.200 km oldu.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Sefa Yılmaz

2006 model 1.4 Tdci fiestam var yaklaşık 8 aydır inanılmaz bir çekiş problemi yaşıyordum ve burada sizin yazdıklarınız ve telkinlerinizi de önemle takip ediyordum. Öncelikle MAF sönserü denen icadı sayenizde öğrendim ve çekiş sorunun bundan olabileceğini düşündün ve hepimizin mabedi olan sanayiye gitmeye karar verdim ve öncelikle turbonun temizlenip bakıma ihtiyacı olduğu (1500 tl ) eğer ki devam ederse enjektör temizliği yapılmasının ( 500-1000 TL civarı ) gerektiği kanısına vardı çok saygıdeğer ustalarım. Bende bunun üzerine sizlerin yazdıklarından yola çıkarak aracın üzerindeki maf sensörünü ( hava akışmetresi) söktüm ve yedek parçacıya gittim yenisini istedim ve inceleyebilir miyim diye izin istedim, tabi deyip verdiler parçayı ( satıcıyı hiç tanımıyorum bu arada ). Aracın üzerindeki maf sensörünün içindeki elektronik devre elemanlarının ikisinin ( bir direnç ve bir de diyot var ) yerinde olmadığı ve birinin ( emin değilim ama NTC olması gerek ) de yandığını gördüm dolayısıyla yenisinin parasını ödeyip dükkandan çıktım. Araca yeni maf sensörünü takıp denemeye çıktığımda bütün bu zahmeti neden 8 ay çektiğim içim kendime kızdım, daha sonra burada forumda sizlerin yazdıkları ve bana yol gösterdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ettim ve tekrar teşekkür ederim. Sonuç olarak aracınızın sorununu tam olarak bilmeden deneme yanılma yöntemiyle ne paranızı boşa harcayın, nede ustaların oyuncağı olun, iyice araştırın, para kolay kazanılmıyor sizde kolay kazandırmayın ... 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Cihan Yaşar

2003 tdci fiestam 60 gecmıyor  bugun bıraz dik bayır cıktık durkalk  yaptık   trafık vardi .debriyaj mı turbo mu  arıza yaptı acaba debrıyajtan arasıra ses gelıyordu

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Murat ÖZTÜRK

merhabalar 2006 1,4 tdci fiestam var arabanın çekişinde ciidi sıkıntı yaşıyorum bir çok ustaya gittim ama çözüm bulamadılar. hava ,mazot flitresi değişti baskı balata değişti. halen aynı   ayrıca erc fail  hata kodu veriyor araç makineye taktırdım mozot filitresi dediler değiştirdik. sonuç yıne yanıyor yardımcı olursanız ankaradan yazıyorum.araba yokuş yukarı çıkmıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...