İçeriğe Yönlendir

Çekiş Problemi

Gökhan Erdoğan

Recommended Posts

Barış Yaylı
(düzenlendi)

Aracım 46.100 de. 36 binde bakım yaptırmıştım,bujiyi ise 26 binde değişmiştim.Çok haklısınız buji bu kadar uzun süre kalmamalı arabada. Zaten yağ ve filtreleri değişmeye gideceğim,bujiyi de baktırayım o zaman. Teşekkürler.

tarihinde Bar?? Yayl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

en sağlıklısı bujileri 10 binde değiştirmek,getireceği performans ve yakıt ekonomisi 20 30 bin tl buji için değmez.

bujileri tel fırçayla temizlemek en büyük yanlış ,buji elektrotları aşınmamışsa ancak buji temizleme aleti ( kum ile temizleme yapar ) yapılıp tırnak aralığı düzenlenir,tırnak aralığı normal sente ile değilde buji tırnak sentesi ile yapılır.

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
en sağlıklısı bujileri 10 binde değiştirmek,getireceği performans ve yakıt ekonomisi 20 30 bin tl buji için değmez.

bujileri tel fırçayla temizlemek en büyük yanlış ,buji elektrotları aşınmamışsa ancak buji temizleme aleti ( kum ile temizleme yapar ) yapılıp tırnak aralığı düzenlenir,tırnak aralığı normal sente ile değilde buji tırnak sentesi ile yapılır.

ya ben orjinal ford bujisi bulamıyorum motorcraft ayrf 22 pp nerde bulabilirim ve fiyatı nedir ? bilen varmı

2004 model arabam için 46100 çok mu az:)

arabanın modelini göremeyince sordum yok normal hatta çok iyi

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
ayfs 22 c sizin aracın bujisi

yaşar ustamın yazdığı gibi aracınıza uygun buji takın ,aynı değerde olmayan bujiler sıcak soğuk dereceleri fark eder ,aracınızın düzensiz çalışmasına çok yakıt tüketmesine sebep olur

Yorum bağlantısı
Barış Yaylı
(düzenlendi)

O zaman ben yanlış mı yaptım ? Bugün 4 adet ,fiestaya uygun bosch bujisi siparişi verdim. Bir öncekileri de bosch du.

tarihinde Bar?? Yayl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
Sadece motor soğukken gaz yemiyor, ısınınca düzeliyor mu?

evet abi sadece soğukken yapıyor. sorun aşağıdaki gibi

(1. Motor soğukken çalıştırıp 1-2 dk. bekledikten sonra gaza biraz yükleneyim hemen devir 200'e kadar düşüyor (hatta bazen stop bile ediyor) bir müddet sonra tekrar düzeliyor tekrar gaza yüklendiğimde aynı şeyi yine yapıyor

yada

2. Motor soğukken çalıştırıp 1-2 dk. bekledikten sonra harekete geçtiğimde araça gaz verdiğimde devir düşüyor titreyerek 10-25 metre çok yavaş gidiyor sonra açılıyor, 2 vitese geçiyorum yine aynı şeyleri yaşıyorum, 3. viteste motor biraz ısındığından daha az yapıyor sonra motorda hiç birşey yok. (3-5 km gidince dur kalk sorunsuz) )

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Sertta?
Bu dönemde ilk çalıştırdıktan sonra ilk anlarda(3-5 dk)olanlar oluyor(her zaman da olmuyor) bakımdan bu yana 10.000 oldu bakıma gitmek üzereyim. ne oluyor derseniz gaza basmama rağmen devirde yükselme olmuyor ya da olsa da ani kıpırdamalar düşüş yükseliş şeklinde ve bazen yolda kalacak gibi oluyorum. bakımda neye de bakmalarını söylemeli. gerçi bu şekilde anlatırsam onlar gereğini söylerler ama size danışayım dedim. Not:Çok uzun süredir benzin filtresi değişmedim,aracım benzinli.

sayın meslektaşım.öncelikle sizi bilgilendirmek için yazıyorum.geçen yıl bendede 2005 model benzinli fiesta vardı.sizin ve serkan çağlar arkadaşın anlattıklarının tıpatıp aynısı benim arabada da vardı.

ben teknik öğretmenim ve branşım makina.teknolojiye ve sanayiye uzak değilim.az çok sistemlerden anlıyorum ve birçokta motor öğretmeni arkadaşım var.bu sorunu çözmek için çok uğraştım ama sonuç alamadım.bu siteden de olmak kaydı ile ve tavsiyeler üzerine bujileri değiştirdim,filtreleri değiştirdim,yazılımı kontrol ettirdim,araçtaki bütün sensörleri tek tek kontrol ettirdim(bosh car servisinde),bütün bakımları yaptırdım ama sonuç yok.en son vardığımız nokta şurası:boğaz kelebeğine sinyal gönderen ısı sensörü 60 dereceyi bazen okuyamıyor ve o anda karışım iyi ayarlanmadığı için arabada yığılma oluyor ve buda bilgisayarda arıza olarak görünmüyor.ford servisinde de aynı sonuca ulaşıldı ve boğaz kelebeğinin değiştirilmesine karar verildi.peki sorunun çözümüne garanti veriyormusunuz dedim hayır dediler.o zaman hayırlı işler!

sonuçta ne mi oldu?arabayı değiştirdim.daha sonrada birkaç arkadaşta da aynı sorunları duydum.onların arabasıda fiesta 2004-2005 modeldi.sanırım kronik sorun.

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
sayın meslektaşım.öncelikle sizi bilgilendirmek için yazıyorum.geçen yıl bendede 2005 model benzinli fiesta vardı.sizin ve serkan çağlar arkadaşın anlattıklarının tıpatıp aynısı benim arabada da vardı.

ben teknik öğretmenim ve branşım makina.teknolojiye ve sanayiye uzak değilim.az çok sistemlerden anlıyorum ve birçokta motor öğretmeni arkadaşım var.bu sorunu çözmek için çok uğraştım ama sonuç alamadım.bu siteden de olmak kaydı ile ve tavsiyeler üzerine bujileri değiştirdim,filtreleri değiştirdim,yazılımı kontrol ettirdim,araçtaki bütün sensörleri tek tek kontrol ettirdim(bosh car servisinde),bütün bakımları yaptırdım ama sonuç yok.en son vardığımız nokta şurası:boğaz kelebeğine sinyal gönderen ısı sensörü 60 dereceyi bazen okuyamıyor ve o anda karışım iyi ayarlanmadığı için arabada yığılma oluyor ve buda bilgisayarda arıza olarak görünmüyor.ford servisinde de aynı sonuca ulaşıldı ve boğaz kelebeğinin değiştirilmesine karar verildi.peki sorunun çözümüne garanti veriyormusunuz dedim hayır dediler.o zaman hayırlı işler!

sonuçta ne mi oldu?arabayı değiştirdim.daha sonrada birkaç arkadaşta da aynı sorunları duydum.onların arabasıda fiesta 2004-2005 modeldi.sanırım kronik sorun.

dostum dur ya arabayı alalı 2 ay oldu. :nazar: böyle şeyler söyleyip iyice soğutma arabadan

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Sertta?
dostum dur ya arabayı alalı 2 ay oldu. :angry: böyle şeyler söyleyip iyice soğutma arabadan

hiçkimseyi arabasından soğutma yada yanlış yönlendirme diye bir arzum yok.sadece başımdan geçenleri anlattım ki başka arkadaşlarda aynı masrafları boşuna yapmasın diye.umarım sorunlarınıza çözüm bulacak iyi ustalarla karşılaşırsınız.çünkü ben bu sorunu çözecek birini bulamadım.

not:benim eski araba bu sorunu sadece kış aylarında yapıyordu.yazın hiçbir sorun yoktu.sizinkilerde durum nedir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mis gibi arıza bayılırdım böyle işlere. Araç elimizin altında olsa: Bence bu elektronik kaynaklı (beyin gibi ) bir arıza değil;

1. Önce-sonra kompresyon testi sonuçları ile destekli carbon clean yapardım

2. Emme manifoldu söker, iç çeperde yağ buharı kalıntısı var mı bakardım

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
(düzenlendi)
hiçkimseyi arabasından soğutma yada yanlış yönlendirme diye bir arzum yok.sadece başımdan geçenleri anlattım ki başka arkadaşlarda aynı masrafları boşuna yapmasın diye.umarım sorunlarınıza çözüm bulacak iyi ustalarla karşılaşırsınız.çünkü ben bu sorunu çözecek birini bulamadım.

not:benim eski araba bu sorunu sadece kış aylarında yapıyordu.yazın hiçbir sorun yoktu.sizinkilerde durum nedir?

abi işin espirisiydi o, paylaşımların için sağol. arabayı alalı 2 ay oldu baharda böyle birşey yoktu havalar soğudukça arttı ve motor sadece soğukken yapıyor dediğim gibi. buji ile değişeme başlayıp daha sonrada carbon clear yaptırmayı düşünüyorum.

Mis gibi arıza bayılırdım böyle işlere. Araç elimizin altında olsa: Bence bu elektronik kaynaklı (beyin gibi ) bir arıza değil;

1. Önce-sonra kompresyon testi sonuçları ile destekli carbon clean yapardım

2. Emme manifoldu söker, iç çeperde yağ buharı kalıntısı var mı bakardım

abi hafta sonu yanına geleyim mi? :D

bu gün ateşleme bobinini degiştik düzeldi. aynı araçtan lpgli

abi gelen arabanın sorunu sadece benim arabadaki gibi sabahları titreyerek mi kalkması yoksa barış arkadaşın "Bu dönemde ilk çalıştırdıktan sonra ilk anlarda(3-5 dk)olanlar oluyor(her zaman da olmuyor) bakımdan bu yana 10.000 oldu bakıma gitmek üzereyim. ne oluyor derseniz gaza basmama rağmen devirde yükselme olmuyor ya da olsa da ani kıpırdamalar düşüş yükseliş şeklinde ve bazen yolda kalacak gibi oluyorum." sorunu gibimiydi?

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Sertta?
(düzenlendi)

serkan çağlar:

aynı benim arabadaki gibi sadece kışın soğuk havalarda ve motor soğukken yapıyor ve motor ısındıktan sonra asla yapmıyorsa sorun benim çözemediğim sorunun aynısı gibi görünüyor.bu arada ben o arabada bujileri değiştirdim,bobini değiştirdim,boğaz kelebeği temizliği yaptırdım,bütün elektronik sensörleri tek tek sökerek kontrol ettirdim(pedalın altındaki gaz sensörü dahil) aklına gelebilecek her yere baktırdım.bu işleri yaparkende beş kuruş para harcamadım(dostlarım sağolsun)ama ben pes ettim.sen sorunu çözebilirsen ve burada ilan edersen bende öğrenirim.

çağlar bey:emme manifoltunun içindeki yağ buharı birikimi böyle bir arızayı niçin "sadece kışın" ve "motor soğukken" yapsın anlatırmısınız.böyle birşey varsa bence aynı yığılmayı yazında yapması olası.

tarihinde Ahmet Sertta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
serkan çağlar:

aynı benim arabadaki gibi sadece kışın soğuk havalarda ve motor soğukken yapıyor ve motor ısındıktan sonra asla yapmıyorsa sorun benim çözemediğim sorunun aynısı gibi görünüyor.bu arada ben o arabada bujileri değiştirdim,bobini değiştirdim,boğaz kelebeği temizliği yaptırdım,bütün elektronik sensörleri tek tek sökerek kontrol ettirdim(pedalın altındaki gaz sensörü dahil) aklına gelebilecek her yere baktırdım.bu işleri yaparkende beş kuruş para harcamadım(dostlarım sağolsun)ama ben pes ettim.sen sorunu çözebilirsen ve burada ilan edersen bende öğrenirim.

çağlar bey:emme manifoltunun içindeki yağ buharı birikimi böyle bir arızayı niçin "sadece kışın" ve "motor soğukken" yapsın anlatırmısınız.böyle birşey varsa bence aynı yığılmayı yazında yapması olası.

tavsiye üzerine ilk olarak bujileri değiştirdim ve sorun devam ediyor. sanırım ahmet beyin olayına dönecek benimkiside :D

Yorum bağlantısı
Barış Yaylı
tavsiye üzerine ilk olarak bujileri değiştirdim ve sorun devam ediyor. sanırım ahmet beyin olayına dönecek benimkiside ;)

Ben de uğrayıp bakımımı yaptırdım. bakım derken filtreler,yağ,fren balataları ve bujiler. En önemlisi buji değişimiydi tabii ki. İlk 2 gün dedim tamam oldu bu iş:D yığılmıyor, ama 3.gün yine duraksadı yolda hareketin 5-6.dakikaları. Ama sadece 1 kere oldu bakalım devam eder mi ama anlaşılan sorun devam edecek.

Yorum bağlantısı
Serkan Çaglar
Ben de uğrayıp bakımımı yaptırdım. bakım derken filtreler,yağ,fren balataları ve bujiler. En önemlisi buji değişimiydi tabii ki. İlk 2 gün dedim tamam oldu bu iş:dil: yığılmıyor, ama 3.gün yine duraksadı yolda hareketin 5-6.dakikaları. Ama sadece 1 kere oldu bakalım devam eder mi ama anlaşılan sorun devam edecek.

inşallah düzelir ve sorunsuz kullanırsın arabayı. bu arada yag filtresinin ve yakıt pompası ön filtresinin nerde olduğunu biliyormusunuz kontrol etmek istiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ahmet bey, uğraşılar sonucu hala tekleme var ise, carbon clean yaptırmayı denediniz mi?

Emme manifoldunda yağ buharı birikir, gece bu buhar silindirlere iyice yerleşir, sabah ilk çalıştırmada hava yakıt karışımını bozar ve teklemelei çalıştırır, çok az ısınınca karışım düzelir ve sorun ortadan yok olur.

Yorum bağlantısı
Guest Ahmet Sertta?
Ahmet bey, uğraşılar sonucu hala tekleme var ise, carbon clean yaptırmayı denediniz mi?

Emme manifoldunda yağ buharı birikir, gece bu buhar silindirlere iyice yerleşir, sabah ilk çalıştırmada hava yakıt karışımını bozar ve teklemelei çalıştırır, çok az ısınınca karışım düzelir ve sorun ortadan yok olur.

çağlar bey:ben o sorunlu arabamı geçen sene sattım.sıfır dizel fiesta aldım.ben burada tahminen aynı sorunları yaşayan serkan ve barış arkadaşlara yardımcı olmak için yazıyorum.burada yazılanlardan daha fazlasını yaptım ama sorun çözülmemişti.sadece anlamadığım şu:silindirlerdeki yağ birikintileri neden sadece kışın ve motor çalıştıktan 3-5 dk sonra yığılma yapsın.kaldıki sabah ilk çalışmada ve ilk 1-2 km de hiçbir sorun olmuyordu.hatta bu yığılma hergün değil düzensiz aralıklarda 3-5 günde bir defa oluyordu.bu işede hiçbir usta mantıklı bir açıklama getiremiyordu.tek mantıklı açıklama daha önce yazdığım gibi boğaz kelebeği sorunu idi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...