İçeriğe Yönlendir

Ogs Pil Değişimi

V.Ceyhun Emir

Recommended Posts

Oskay Furtuna

ben şunu anlamıyorum bu cihaz bütün gün camda güneş görüyor neden güneş enerjisiyle dolan bir pil sistemi yapmazlarki....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
ben şunu anlamıyorum bu cihaz bütün gün camda güneş görüyor neden güneş enerjisiyle dolan bir pil sistemi yapmazlarki....

Maliyeti yükselir o zaman, hem güneşten nerede faydalanabiliyoruz ki efektif olarak?

Yorum bağlantısı
Cansel Kansu

bitik bir pille yeni bir pili paralel çalıştırmak enteresan bir fikir. gerilim farkından dolayı piller arasında gerilimleri eşitlenene kadar bir akım dolaşır ve muhtemelen sağlıklı bir pilin ömrünün yarısından daha kısa bir sürede yeni takılan pil mefta olur. nihayetinde, yeni cihaz almaktan daha ucuz tabii ki. bunun yerine biraz daha fazla uğraşıp, beslemeyi kesmeden kartın üzerindeki pili değiştirmek de var.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
bitik bir pille yeni bir pili paralel çalıştırmak enteresan bir fikir. gerilim farkından dolayı piller arasında gerilimleri eşitlenene kadar bir akım dolaşır ve muhtemelen sağlıklı bir pilin ömrünün yarısından daha kısa bir sürede yeni takılan pil mefta olur. nihayetinde, yeni cihaz almaktan daha ucuz tabii ki. bunun yerine biraz daha fazla uğraşıp, beslemeyi kesmeden kartın üzerindeki pili değiştirmek de var.

Bunu denemiştim, bozuk pili sökmek anlattığı kadar zor birşey değil, böyle pil kutusu ile falan da uğraşmamış olursun hem.

Tavan lambasından elektrik çekmek lazım ya da :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cihazın elektriksiz kalmaması gerkeiyorsa, bu pil kutusu ile pil cihaza paralel bağlanır, bu bağlı halde iken içerdeki pil değiştirilir.. Pil kutusu tekrar pil değişim zamanına kadar rafa kaldırılır..

Bunlar niye bozuk pille sağlam pili paralel bağlamış anlamadım..

Bir de bu pil 3,6 voltlukmuş.. Nerden bulunur böyle bir pil..

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

En temizi bir adet şarjlı pil, tavan lambasındanda gerekli şarj gerilimi, ömür boyu kullanın.

Pilleri paralel bağlamak pek akıllıca değil, farklı iç dirençlerinden dolayı birbirini yerler.

tarihinde Osman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Cengiz Yılmaz

Bencede yeni pili uygun şekilde leğimledikten sonra eski pili bir şekilde cihazdan çıkartmaktır.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Cihazın elektriksiz kalmaması gerkeiyorsa, bu pil kutusu ile pil cihaza paralel bağlanır, bu bağlı halde iken içerdeki pil değiştirilir.. Pil kutusu tekrar pil değişim zamanına kadar rafa kaldırılır..

Bunlar niye bozuk pille sağlam pili paralel bağlamış anlamadım..

Bir de bu pil 3,6 voltlukmuş.. Nerden bulunur böyle bir pil..

abi bizim evdeki tartıda aynı pilden var ben arayıp sormaktan usandıktan sonra dealextreme den ultrafire marka şarjlısını aldım yani en kolayı dealextreme den almak ve çok ucuz ..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Sani Gerşon

2010 yılında aldığım OGS'min sesi kısılıp artık okumamaya başlayınca yenisini aldım. Yeni tip OGS cihazımın içini açtığımda BR2450A kodunda 3v'lik bir pil kullandığını gördüm. Pilin özelliği 550mah kapasitede olup 90 derece üst çalışma ısısına sahip olması. Pil anakarta lehimlenmiş. El becerisi olanlar bu pili değiştirip hayatına devam edebilir.

Anakartlarda kullanılan CR2032 de kullanılabilir ancak onların çalışma ısıları 60 derece olarak belirtilmiş. Kapasiteleri ise 240mah. Bu sebeple ön camda ömürleri çok uzun olmayacaktır.

El becerisi olanlar için 5TL'lik bir işlem. Benim gibi tekrardan 40TL vermenize gerek yok.

Solda açılmış OGS, sağda sağlam OGS:

2Z33QL.jpg

ZdBBAg.jpg

B2QQ9V.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

Sani pil değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus var mı.

yeni pil takıldıktan sonra kodlama falan gerekmiyor değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sani pil değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus var mı.

yeni pil takıldıktan sonra kodlama falan gerekmiyor değil mi?

Diğer pil çıkmadan eski pil bağlanmalı. Güç kesilmemeli abi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

Diğer pil çıkmadan eski pil bağlanmalı. Güç kesilmemeli abi.

sağol Mehmet. bende öyle tahmin etmiştim, aynı bir çok aracın akü değişimi gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Gereksiz bir işlem en iyisi HGS zamanında ben de OGS nin piline 25 tl verdim çalıştımı hayır attım HGS aldım şimdi kafam rahat

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gereksiz bir işlem en iyisi HGS zamanında ben de OGS nin piline 25 tl verdim çalıştımı hayır attım HGS aldım şimdi kafam rahat

HGS ile köprü kuyruğu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çöpe giden OGS ve 25 TL?

40TL verip yenisini aldım, her köprü geçişinde 10-15dk cebimde ;) En az 5 sene de böyle bu değişimden anladığım ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

HGS'den memnun bir vatandaş  :shok:  ilk defa memnuniyetini dile getiren birini gördüm Adnan biz devamlı sıkıntılı olanlarla muhattap olduğumuz için,  yanlış anlama nolur   ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Maşallah 8 yıl oldu. 8 yıl önce ücretsiz aldım. Çok ekmeğini yedik [emoji23][emoji23][emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bu ikinci HGS alışım OGS bozulunca almıştım eski aracima satınca yeni araca yeni aldım bir sıkıntı yaşamadım şimdilik

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Fatih Mehmet Uslu

2010 yılında istanbulda çalışırken aldığım ogs'yi bu sene tekrar gittiğimde sorunsuz kullandım. Dıt sesi bile çıkarıyor. Hiç beklemiyordum çalışmasını. Ama benim ogs sürekli lazım olmadığı için kolçağın için falan duruyor. Pil ömrüne faydası olmuş mudur bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ek bilgi:

CR 2032 demek  20mm çap 3.2 mm kalınlık demektir. CR2025 2.5mm kalınlık.  BR2450 de muhtemelen B sınıfı olup 24mm çap ve 5.0mm kalınlık. tabi kapasite de onla orantılı.

Adnan Çakır yazdı:

HGS çalışmıyor ki? Kamera ile idare ediyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...