İçeriğe Yönlendir

Fiestaların Arkadan Gelen Ses Olayına Kesin Çözüm.

Ali Cihangiroğlu

Recommended Posts

Ferdi R Arslan

Bir ses sorunu da benden.Lakin bu sefer bu sesin kaynağını kimse bulamadı :p (kimse derken bir kaç usta işte :) )

Araç hareket halindeyken hiç ses yok.İlk kalkışta direksiyon sola dönükken tam kalkış anında ( az sola yada çok sola farketmiyor ) Bir gacırtı geliyor.Hani uzun süre açılmamış demir kapıyı açarken (zor açılan) kapıda gelen gacırtı sesinin aynısı. (Sesi yazarak tarif etmek gerçekten de çok zormuş :rolleyes: Ses bana tam altımdan geliyormuş gibi geldi.Titremesini hissediyorum.

Sanki aracımın yarısı arkada kalacak diğer yarısı yola devam edecek hissi veriyor :)

Ne ola ki bu ses ?

Aynı ses şuan bende de var genelde araç soğukken oluyor değilmi? tam sağ da sola dönüşlerde değilde yarım dönüşlerde daha belirgin ise direksiyon dan geliyor o ses ve sorunu nasıl çözeceğimi halen bilmiyorum,niçin bu gıcırtı gelir,bir de ilaveten debriyaja basıp çekme anımda çıt çıt sesi geliyor bu da şuan favorilerim arasında :biggrin: :biggrin: :biggrin::D :D

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Direksiyon uğultusuna benzemiyor pek.Bildiğin gacırtı bu :) Çıt çıt sesi arada benim de geliyor, arka koltuktaki gacırtıları hallettim.Yol ve motor sesini hiç saymıyorum.Sesleri duymamak için yüksek sesle müzik dinleyim diyorum lakin Yüksek sesle müzik dinlemek de yasak.Buyur burdan yak :p

Gıcırtı tam direksiyonumdan geliyor zaten benim iyi dinledim,çıt çıt sesine bir çözüm yok mudur acaba?? arka koltukdan gelen gıcırtıları nasıl hallettiniz? yalnız iki lafın biri gıcırtı oldu :D :D :D

Yorum bağlantısı
Ömer Eraslan

Arka koltuğun altına, sandalye ayaklarının altına ses yapmaması için konulan keçelerden yapıştırınca bir kaç tıkırtı daha kesildi :) Ama ne yaparsak yapalım bir yerlerden ses gelmeye devam ediyor. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eveeet, aracımdaki tek ses yapan ve arka taraftan gelen metalik tak sesi olayınıda Sabri ustanın talimata göre hallettim, arka helezonların alt tablaya bastığı yer ses yapıyormuş, üst kısımda lastik takoz var ama altta yok, bende alta hortum geçirdim iş bitti, şuan araçta sıfır tıkırtı ve gıcırtı olan über fiesta lardan birine biniyorum  :D

Araç yerdeyken altına girip helezonları kalın çamaşır ipiyle bağladım, ve aracı krikoyla kadırıp direk helezonu çekip aldım, aslında amortisör alt bağlantı somununu söküp aracı krikoya alınca dingil sarkıp helezon tamamen çıkıyor, ama somun Loctite ile sabitlendiğinden sökmekle uğraşmadım, tabii iple bağlanan helezonu geri takması dert, bu yüzden helezonu  beko-loader ın kepçesiyle sıkıştırıp kalın iple bagladım ve yerine rahatça yerleştirdim, şantiyenin faydaları :)

Resimdeki anahtarlara bakmayın, sadece kriko-sağlam bir ip- bıçak ve hortum lazım :) tabii amortisörü sökmeden helezonu çıkarırsınız fakat geri takamazsınız, helezonu kapatmak için ya amortisör alt bağlantısı sökülecekki dingil boşalsın yada helezonu sıkıp kapatan çektirme olacak, yoksa yayı geri takamazsınız, çıkmaya çıkar ama takılmaz meret...

pr_01_15625_max.jpg?rev=1375361989

ZNQWUYo.jpg?1

EdzVeUE.jpg?1

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Hay allahım ya... Adamım senin işin gücün yok mu ne oynaşıyorsun şu uyduruk fiesta ile bu kadar. Bak o pijama desenli hortum giydirdiğin helezon yolda çıkar yerinden, allah muhafaza anlatamazsın öbür tarafta derdini mod yaptım sesi kestim über hiper filan direkt intahar dan işlem görürsün hop cehenneme.

Böyle iş mi yapılır ? O yay kurtulsa kepçenin altından şantiyede dolanan bir masumun kafasını uçursa nasıl vebal bu değer mi 2 tıkırtı için.

Ben beğenmedim, o hortum 2 güne yırtılır daha beter ses yapar gacur gucur uyduruk araba :D

Eveeet, şuan araçta sıfır tıkırtı ve gıcırtı olan über fiesta lardan birine biniyorum :D

Evet en über seninkisi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hay allahım ya... Adamım senin işin gücün yok mu ne oynaşıyorsun şu uyduruk fiesta ile bu kadar. Bak o pijama desenli hortum giydirdiğin helezon yolda çıkar yerinden, allah muhafaza anlatamazsın öbür tarafta derdini mod yaptım sesi kestim über hiper filan direkt intahar dan işlem görürsün hop cehenneme.

Böyle iş mi yapılır ? O yay kurtulsa kepçenin altından şantiyede dolanan bir masumun kafasını uçursa nasıl vebal bu değer mi 2 tıkırtı için.

Ben beğenmedim, o hortum 2 güne yırtılır daha beter ses yapar gacur gucur uyduruk araba :D

Hahahah abi pijama desenli benzetmene çok güldüm :D

Harbiden Ali abi öyle bir işlem ne denli sağlıklı bilemedim ben de. Devamlı sıkışan ve yüke maruz kalan bir şey. Hortum dayanmaz. Islandi mi daha çok ses yapar bence.

Sen gel bi anfi iki mid bi subwoofer al hic bir ses duymazsin :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yay fırlamaz, operatör benim ve 100m. çapında benden başka canlı yok (bitkiler hariç) :) zaten üstten HDPE boru adaptörüne soktum, hayatta kaymaz, alt kısımda tahtada ve sandığınız kadar büyük bir sıkıştırma gücüde yok, dokundurdum sadece...

Hortum önemsiz, yırtılsada önemsiz, alt tablada geçtiği yuva var, yay ile yuva arasında 2mm. kadar bir boşluk var, orayı doldurdumu iş tamam, ayrıca yerinden falan çıkmaz, imkansız, geçme yapmış adamlar, başka türlü oturmuyor zaten :) ayrıca su almaz, zaten su direk oraya geliyor, helezon lastik gibi kalın bir kaplamaya sahip zaten, ilave o görünen hortumun içine pütür sprey boca ettim, hortum kalıp niyetine yani  :)

Ayrıca Über evet, şuan tık ses çıkarmayan sadece motor sesi ve az miktarda asfalt sesi alan bir araç oldu, sıfır ses, hemde arnavut kaldırımında bile  :D

Pijama desenini özellikle seçtim zaten  :D

Ahanda takılı hali, resimde gözükmüyor ama helezonun altındaki tablada çember şeklinde yayın geçtiği 1.5-2 cm. yüksekliğinde parça var, yerinden çıkmaz yani :)

4EhXiEy.jpg?1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sen gel bi anfi iki mid bi subwoofer al hic bir ses duymazsin :D

Kendi arabana tak anfiyi, benim arabaya binsen kendi aracın sana davulun içindeymişsin gibi sesli gelir  :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu arada 2. bir ses kaynağı daha buldum, arkadan vici vici şeklinde gelen ince ses vardıya, o el fren telinden geliyordu hani, bunu biliyorsunuz, şimdi bu sesin daha tok ve kalın olanı yağmurlu havalarda geliyorsa, bu ses çürümüş olan amortisör üst takozundan geliyordur, lastiğin üzerinden elinizi sokup amortisörün üstünde duran koruyucu parçanın üstünde duran sarımtırak renkli körüğü sıkın, yırtık varsa üst körük değişecek, yırtılan körük amortisörün nikelajlı miline sürter ve gıcık bir ses yapar, tabii ıslandığında.

Ahanda bu parça, 8 senede benim sağ taraftakinde çürüme olmuş, eve dönünce serviste değişirim artık, nasılsa yaşın 4 katı indirim var, işçilik ücreti yok ayrıca bana özel ikramda var  :D

amortis%C3%B6r.jpg

pr_01_420_min.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Ali,ellerine sağlık.Nihayet ses sorunu Sabri ustamın koyduğu doğru teşhis sonucu çözülmüş oldu diyebiliriz dimi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali,ellerine sağlık.Nihayet ses sorunu Sabri ustamın koyduğu doğru teşhis sonucu çözülmüş oldu diyebiliriz dimi :)

Daha denemedim gerçi, ama sanırım deriz :) başka ses yapacak yer kalmadı zaten, birtek motor kaldı, onu kesmek içinde Ford almamak lazım zaten  :D

Bakalım Sabri ustanın teşhis doğrumuymuş  :spiteful:

Bu arada artık uzmanlaştım, yarım saatte arka 2 helezonuda sadece kriko ve sağlam esnemeyen bir iple söker geri takarım, makina falan gerekmez  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
(düzenlendi)

Evet en über seninkisi :)

Çok doğru bir yorum olmuş abi biri Ali Cihangiroğlu'nu durdursun artık... :D

tarihinde Sertaç Karginer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Harbiden Ali abi öyle bir işlem ne denli sağlıklı bilemedim ben de. Devamlı sıkışan ve yüke maruz kalan bir şey.

Ne sağlığı Ozan, yapılan iş direkt harakiri, adam beko kepçe ile arabaya helezon monte ediyor, bırak dünyayı kainatta bir ilk...

O yay ezilirken kepçenin altında tüm rijitliği, orjinal ölçüleri filan yalan oldu. Bakla kes daha sağlıklı bir mod.

Zaten arabalarda helezon kırılması görülen bir şey, yarın öbür gün Ali Androidoğlu konu açar , arka helezonlarım kırıldı araba über sürüngen oldu diye :)

Anfi kolon takacak yer kalmadı ki araba da, aklına geleni doldurdu içine aksesuar hesabı kendine oturacak yer zor buluyor Ali kardeş.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Yay fırlamaz, operatör benim ve 100m. çapında benden başka canlı yok (bitkiler hariç) :) zaten üstten HDPE boru adaptörüne soktum, hayatta kaymaz, alt kısımda tahtada ve sandığınız kadar büyük bir sıkıştırma gücüde yok, dokundurdum sadece...

Hortum önemsiz, yırtılsada önemsiz, alt tablada geçtiği yuva var, yay ile yuva arasında 2mm. kadar bir boşluk var, orayı doldurdumu iş tamam, ayrıca yerinden falan çıkmaz, imkansız, geçme yapmış adamlar, başka türlü oturmuyor zaten :)

Pijama desenini özellikle seçtim zaten :D

Operatör sen, mekanik sen, kadastro sen, modcu sen, rallici sen :)

Bu şarkı sana gelsin MFÖ'den :D

http://www.youtube.com/watch?v=IPHNPf1ltJs

Bu arada 2. bir ses kaynağı daha buldum, arkadan vici vici şeklinde gelen ince ses vardıya, o el fren telinden geliyor

E üç post önce dünyanın en sessiz über fiestasıydı gene mi ses peydah oldu. Hani bittiydi öyle yazdındı ???

Bu ne perhiz ve lahana turşusu ? 

Saatlerine bakarsan gönderilerinin ses bitti diyorsun 1 saat sonra yeni ses çıkıyor :D

şuan araçta sıfır tıkırtı ve gıcırtı olan über fiesta lardan birine biniyorum  :D

Sat sen bunu GP T-Jet al arabaya bin artık, yardır yardır alayına tokat atarsın yolda, 68 bg ile nereye kadar ? 

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Çok doğru bir yorum olmuş abi biri Ali Cihangiroğlu'nu durdursun artık... :D

Yolda giderken kepçe ile ezdiği, oynaştığı arka helezonlar yerinden fırlar üstünde plastik hortumlarıyla, otomatikman durur zaten :)

Biraz sert olur ama olsun, o zaman da derki Fiesta da bir fren var Bugatti de yok 100-0 fren mesafesi 20 m, saolsun yere sürten arka aks. 

Dün Ali abinin eklediği resme yorum yaptım. Karşılık olarak verdiği yorumu paylaşıyorum :) Cihangiroğlu abinin kulakları çınlamıştır :)

epy2ysar.jpg

Ben:68 lik fiesta kadar verimli değiller

Ali Elöver: Über o fiesta

Mert ne haddine o iki takanın Fiesta ile aşık atması ??? Biri eski hurda Clk diğeri Mercedes bile sayılmayan C serisi. Biliyorsun Ali Androidoğlu büyüğümüz fetva vermişti, Mercedes E 350'den BMW 5.30'dan başlar diye ;)  

Yorumunun arkasındayım :seytan: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...