İçeriğe Yönlendir

Fiestaların Arkadan Gelen Ses Olayına Kesin Çözüm.

Ali Cihangiroğlu

Recommended Posts

Hamit inan

hava filtresinin vidaları yalamadı idi. Onları düzeltmek için kazanı söktüğümde fark ettim. Şöför tarafındaki 3 enjektörün dibinde yağ gibi bir birikinti var. sol baştaki enjektörün dibi kupkuru. Fıslama tıslama yapmıyor. Mazot kokusuda yok. Borulara baktım kaçakda bulamadım. katran vaziyetinde yanıkda değil.yağ buharı tutulmuş gibi. Bu nedir acaba ?

aynen öyle bir ses. Kapak contası neler çekti elimden :D Üst baş çamur deminden beri yağmur altında uğraşıyorum.İlk fırsatta bakacam

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

hava filtresinin vidaları yalamadı idi. Onları düzeltmek için kazanı söktüğümde fark ettim. Şöför tarafındaki 3 enjektörün dibinde yağ gibi bir birikinti var. sol baştaki enjektörün dibi kupkuru. Fıslama tıslama yapmıyor. Mazot kokusuda yok. Borulara baktım kaçakda bulamadım. katran vaziyetinde yanıkda değil.yağ buharı tutulmuş gibi. Bu nedir acaba ?

aynen öyle bir ses. Kapak contası neler çekti elimden :D Üst baş çamur deminden beri yağmur altında uğraşıyorum.İlk fırsatta bakacam

O kısma su gelince vicirti daha da gıcık bir hal alır, ben gecenin üçünde kaz dağlarından inerken sağa çekip fenerle bulmuştum, kurtlar kapıcak az kaldı, fena sinir etmişti buldum şükür :D

Bu arada enjektör diplerini wd-40 temizle, sonra balata spreyi ile kurut, bak bakalım tekrar yapacakmı, yaparsa enjektör pulların gitmek üzre, yakında fıslama başlar zaten.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Batuhan Kılıç

bu arka tavan tarafından ses geliyor diyenler bir de koltuk arkasındaki bagajın üstünü kapatan adı her neyse onun bagaj kapağına bağlandığı kısmı kontrol etsinler, o 2 ipin takılı olduğu minik plastik parçalar yuvasından oynayabiliyor bu yüzden o büyük parça yukarı aşağı hareket edince bağlı olduğu minik parça ses çıkarıyor, o parçalar neredeyse tavan hizasında olduğu için de ses tavandan geliyormuş gibi hissediliyor

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk
(düzenlendi)

O bahsettiğin parçayı yerinden söktüm ve arabayı o şekilde kullandım. Ses yine geliyor...

tarihinde Zafer Kopuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Onları kontrol ettik, aklınıza gelen yerleri çoktan defalarca test ettik, ihtimalleri sıralayayım: 1-amortisör üst takozu 2-arka kapı çamurluk kısmında, tam kapıların arka köşesindeki sac çift katmanlıdır, yani dış kısım ve iç kısım, buraya erişim nerdeyse imkansız, bu iki sacı içerden destekleyen karoser parçası vardır, bunda boşluk varsa tak sesi çıkarabilir diye düşünüyorum ama az ihtimali olan birşey, resimde kırmızıyla çevrilen bölgenin içinde bulunuyor.

IhhC1.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk
(düzenlendi)

İçimden bir his, bu sesin arka cam yada bagaj kapağının bir yerlerinden geldiğini söylüyor...

Dün yine bindin arabaya... Şu anda 50000 km'de aracım. Eskiden bu ses ara sıra çıkardı. Şimdi neredeyse her sarsıntıda bu sesi duyuyorum. Beni arabadan soğutuyor.

Arkadaşım dizel Albea ile 210000 km yaptı. O tipsiz aracın; o km'de ne enjöktörü kaçak yaptı, ne sağı solu tak tuk ses yaptı, nede önemli bir arızası çıktı. Hâlâda çatır çatır geziyor arabayla... O arabaya bindiğimde moralim bozuluyor. Resmen içine benim arabamdan daha az ses alıyor. Deselerdi "git bir Albea al" güler geçerdim...

tarihinde Zafer Kopuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Çıtır pıtır etmiyor ama gerisi yok ne yazıkki, üste 2 fiesta parası verseler ancak alırım albeayı, onuda tepe tepe kullanır atarım :) sendeki ses kapı ayarından olmasın, bak şöyle yap, arka kapıları ve bagaj kapağını açık bırak, araya havlu falan koy, o şekilde sür bakalım, yine ses gelecekmi, artış olduğuna göre sendeki sebeb bunlardan biri olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet AVCI

Merhaba arkadaşlar. aracı alalım 1 yıl olacak. Halen nerden geldiğini bulamadığım bir ses var. Ali bey sizin tarfinize uyuyor. Arka sağ üstten geldiğini zannediyorum. komple arka sağ plastik kaplamaları söktük kaportacı da bağaja bindi ama malesef yine bulamadık. Sesin tarifi şu esnemelerde gelen çıt çıt diye bir ses. Duymamaya çalışıyorum ama biliçaltıma çok büyük bir etki yapıyor. Ne olur bulun şu sesi :)

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Kapıların ve bagaj kapağının arasına havlu sıkıştırdım öyle kullandım, ses yine geliyor. Bu ses yüzünden satacağım arabayı, başka alacağım. Zaten bu sene yeni modellerde çıkıyor. 301 yada C Elysée almayı düşünüyorum. Bütün seslerden kökten kurtulacağım. Yeter artık tak tuk - çıt pıt bıktım yaa...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Kopuk

Yaptığımız denemeler sonucu sesin tavanın en arka kısmından geldiğini anlamış bulunmaktayız. Bagaj menteşelerinin vidalandığı sac kısımdan geliyor. Sorun bagaj kapağında değil, bagaj kapağının vidalandığı tavan sacında... Bunu tespit etmek için ses ölçümünde kullanılan bazı elektronik aletler ve dar alanlarda çalışabilen özel bir kamera kullandık. Noktasal teşhis için tavan iç kaplamasını sökmemiz gerekiyordu, cesaret edip sökmedik.

Yorum bağlantısı
Ali Şen

sağ arka kelebek camının ordan gelen çıt çıt çıt rahatsız edici sesi burdan okuduğum yorumlar sonucu yok ettim.. kelebek camının etrafındaki plastik aksanı yerine oturduğunu tahminimce tırnak çıkmış işte o tırnak yerine oturunca o rahatsız edici ses sonunda gitti.. teşekkürler fordclub üyeleri :good1::nazar:

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Keşke benim sorunumda kelebek camın plastiği olsa...

Yorum bağlantısı
mehmet özcan

merhabalar, forumu epeydir keyifle takip ediyorum ve ilk kez yazıyorum,

mütemadiyen herkesin yaşadığı fiesta sorunlarından bende de var ve ara sıra sanayiyi ziyaret ediyorum ve

kelebek camının altındaki plastikten gelen ve cinnet derecesine getiren gıcı gıcı sesi benim arabamda da var..

Arabam 2008 TDCI Comfort ve bu gelen ses beni çıldırtıyor, araba sürmekten zevk almıyorum da denebilir, elimden gelen yöntemleri denemiş olmama rağmen sesi tam ve kalıcı olarak kesemiyorum, yaptıklarım;

plastik ve kaporta arasına sprey silikon sıktım,

plastiğin sağına soluna kartonlar sıkıştırdım( bu işe yarıyor ama bir süre sonra kartonlar hareket ediyor ve ses devam ediyor.)

yine plastiğin arasına poşet dosya sıkıştırdım(arkadaşımın dahiyane fikri ve tavsiyesi üzerine :) , bu sefer ses azalıyor ama kaybolmuyor, sürekli kısık tonda arkadan geliyor.

Ayrıca kelebek camının altındaki plastik kısmın vidalarını sökmüş olsam da sağ arka kapının dibinde kaportaya sıkı bir şekilde bağlanmış ve onu sökemedim, sanırım söksem sorunun halledebileceğim, nasıl sökebileceğim konusunda öneri verebilir misiniz ??

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yaptığımız denemeler sonucu sesin tavanın en arka kısmından geldiğini anlamış bulunmaktayız. Bagaj menteşelerinin vidalandığı sac kısımdan geliyor. Sorun bagaj kapağında değil, bagaj kapağının vidalandığı tavan sacında... Bunu tespit etmek için ses ölçümünde kullanılan bazı elektronik aletler ve dar alanlarda çalışabilen özel bir kamera kullandık. Noktasal teşhis için tavan iç kaplamasını sökmemiz gerekiyordu, cesaret edip sökmedik.

Hımm, acaba esneme halinde vidaların ucu kaportaya mı değiyor, vidaları tek tek söküp silikon basıp geri sıkalım, bakalım ne olacak?

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Eğer bagajı tutan vidalar ses yapsaydı, salladığımızda sesi çıkartabilirdik. Ama ne kadar uğraşsakta araç hareketsizken sesi çıkartamıyoruz. Bana göre bu durumda ses bagaj menteşelerinden gelmiyor.

Artık aklıma tek bir şey geliyor; bahsi geçen yerde tavan sacına altan başka bir sac puntolanmış. Bu sac mukavemeti arttırıyor. Hatta benzer bir yapı tavanın orta kısmındada kullanılmış. Kuşak şeklinde sağdan sola tavanda uzanıyor. Bu iki sac arasında bir problem var. Puntolardan biri çatlamış olabilir. Hareket ettikçe ses yapıyor olabilir. Bu durum, aracı hareketsizken salladığımızda sesi çıkaramamızıda açıklayabilir.

Bence yapılması gereken bu iki sacın birleştiği noktalara, uygun bir dolgu malzemesi sıkmak. Tabi bu işlemi yaparken alt kısımdaki sacı aşağı doğru asılmak, çaklak veya birbirine çarpan bir nokta varsa ayrılmasını sağlayacaktır. Böylece dolgu malzemesi doğru noktaya ulaşırsa sesi kesebiliriz gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
mehmet özcan

zafer bey bu ses bagaj kapağının kancasının bağlandığı noktadan geliyor olabilir, bagajı açtığınızda hemen önünüzde tam ortada duran demirden yapıldığını tahmin ettiğim bir çıkıntı var ve bu çıkıntının etrafına fabrika plastik bant sarmış, bu bant eskimiş veya yıpranmışsa bagaj kapağının bağlayan kanca kapattığınız zaman hafif boşlukta kalıyor ve yukarı aşağı oynuyor, bu ses bütün bagaj kapağına yayılıyor ve takırtı büyük bir hal alıyor,bende de aynı durum vardı bütün cumartesimi buna ayırdım ve bulamamıştım en sonunda bu kancadan geldiğini farkettim, bagajı kapatınca kancanın bağlandığı yere dışardan baskı yaparsanız boşluk olduğunu anlarsınız, gideyim gres süreyim de sürtünmesi bari azalsın dedim, akücü bir ustaya gittim ve yağ istedim sorunun ne olduğunu sordu, onun astrasında da varmış fabrikanın sardığı bant eskimiş dedi ve yerine kalın bant sardı, gez hocam ses devam ederse az daha sararız kalınlaştırırız dedi, dediği gibi de ses şak diye kesildi..

sadece kelebekten gelen gıcırtı kaldı kesemiyorum :(

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

zafer bey bu ses bagaj kapağının kancasının bağlandığı noktadan geliyor olabilir, bagajı açtığınızda hemen önünüzde tam ortada duran demirden yapıldığını tahmin ettiğim bir çıkıntı var ve bu çıkıntının etrafına fabrika plastik bant sarmış, bu bant eskimiş veya yıpranmışsa bagaj kapağının bağlayan kanca kapattığınız zaman hafif boşlukta kalıyor ve yukarı aşağı oynuyor,

Mehmet bey cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Fakat ben bagaj kapağı açık olarak dolaştığımdada ses devam ediyor. Benim aracımdaki sesin sebebi dediğiniz noktada bir boşluk olsaydı, bagaj açıkken sesin kesilmesi gerekirdi. Ses kesinlikle tavanın en arka kısmından geliyor.

Sizin aracınızdaki gıcırdama için tavsiyem; sesi geldiği noktadaki plastik aksamı sökerek arkasındaki tırnakları kontrol etmeniz. Kırık parça varsa yerine tam sabitlenmediği için sese neden olabilir.Kırık parça yoksa gereken noktalara sünger takviyesi ve benim çok faydasını gördüğüm "silikon sprey" kullanmanızı öneririm. Bu sprey yüzeylerdeki kayganlığı arttırarak sürtünme seslerini önlüyor. Ben gıcırdama yapan plastik aksamlarda kullanıyorum ve çok memnunum.

Hımm, acaba esneme halinde vidaların ucu kaportaya mı değiyor, vidaları tek tek söküp silikon basıp geri sıkalım, bakalım ne olacak?

Ali bey sanırım bahsettiğiniz vidalar bagaj menteşelerinin vidaları değildir. Çünkü, o vidaları sökersek ileride araç kazalı muamelesi görecektir. Acaba "kaportaya deyebilir" dediğiniz vidalar hangileri???

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aynen bagaj menteşe vidaslarını kastettim, ayrıca söksende birşey olmaz, serviste acaba bunlar gevşekmi diye sıkmışlardı, boyası çizildi, satarken sorun olmaz, değişim olmadığı her şekilde anlaşılır zaten, neyse, senin kastettiğin yer neresi acaba?

Not: ben o kısımları kontrol etmiştim, tavan kuşağında öyle bir ihtimal yok, menteşe destek sacında punto atığıda olsa o ses bu şekilde gelmez, sanki demir bir bilya yı başka büyük ve sert bir metale vuruyormuşsun gibi bir ses var, arabayı sallasanda sesi çıkaramıyoruz, yalnız şuda var, amortisör üst takozunun ortasındaki mil, eğer kenarlara değerse benzer ses çıkabilir, acaba ses eko yapıyorda tam tavan arka kısmı, 3. stop lambasının arkasından mı duyuluyor?

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Ses ölçümü yapan bir cihaz kullandık. Ses yukarıdan geliyor. Cihaz amortisörün olduğu yerlerde sesi alglamıyor, tavanın en arka bölümünde algılıyor. Bagaj kapağı üzerindede ses algılamıyor. İşin içinden çıkamıyorum, bu sesi yapan ne olabilir??? Sesin yerini bulsam bırakacağım çıkmaya devam etsin, ama nerede geliyor bu ses??????????????

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Beni de fitil etti bu ses, dur uygun bir zamanda şu menteşe alt sacına el atayım, rapor veririm o zaman :)

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Merakla bekliyorum... Ama senin müdahaleler bizi aşıyor fazla abartma... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Şimşek

Arkadaşlar tam olarak bütün yorumları okuma fırsatım olmadı ama bende bi fiesta kulanıcısı olarak benzer bi sorun yaşadım gerçi daha önce değinildimi konuya bilmiyorum ama ben yinede paylaşmak istedim aracım 03 fiesta ghia 1 sene önce aldım ve başlarda arkadan hiç ses gelmezken ilerleryen zamanlarda gıcırtı şeklinde sesler gelmeye başladı; gerçi benim sorunum basit çözümü olan bir kısımış ama yinede olur ya isanın aklına gelmez diye yazmak istedim. Bagaj daki fiber tentemi artık kapakmı oluyo bilmiyorum ismi nedir (ben kapak diyim) kapağı tutan iki uc kısımlarında gevşemeler olmuş ve kapak cukurlara girdikçe sallanıyor ve uc kısımları kauçuk malzemeden olduğu için gıcırtı yapıyodu bende kapağı cıkarttım baktımki üstüne kumaş kaplanmış ve kapağı tutan uç kısımlar üstüne yapıştırılmış kumaş yapışkandan kurtulınca haliyle gevşek bir hal almış, bende maket bıçağı ile kenarlarından kestim kumaşı ve tekrar yapıştırdım taş gibi oldu :) ama bu seferde dediğim gibi uç kısımları kauçuk malzemeden olduğu için bazen sarsıntı olduğunda yine gıcırtı yapıyo artık o kısımları kumaş benzeri bi malzeme ile kaplamayı düşünüyorum ama vaktim olmadı henüz. bu bahsetiğimin haricinden henüz bi ses tıkırtı gelmiyo arabadan :nazar: Belki sizde de böyle bir sorun vardır konturol edebilirsiniz! Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

Yorum bağlantısı
Zafer Kopuk

Teşekkürler, ileride benzer bir sorun yaşarsak işimize yarayacaktır. Bizim sorunumuz ise çok daha farklı; noktasal olarak kaynağını bulamadığımız bir "tak" sesi. Bu gün yine arabayı kullandım ve sinir oldum. Her tümsekte "tak-tuk" kafayı yemek üzereyim. Böyle giderse arabayı satıp Toyota alacağım ve bu gibi sorunlardan sonsuza dek kurtulacağım.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ömer Eraslan

Konuyu hortlatmış gibi olacam ama :) Her çukurda yada tümsekte sağ arkadan gelen ses yüzünden bugün amortisörü ve amortisör takozunu kontrol etmek için ustanın yanına gittim, sesin deponun yukardaki saca vurmasıyla oluştuğunu farkettik. Sesin kaynağını arayanlara faydası olur belki...

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Arkadaşlar aynı sıkıntı benim araçta da vardı,sol arkadan geliyordu Ford servisine götürdüm arka koltuklardan bir işlem yaptıklarını söylediler faturada döşeme işlemleri diyordu 25 tl ye sorun halloldu fakat şimdi de sağ arkadan aynı ses gelmeye başladı :biggrin::D:biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...