İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı-Genel

Ramazan Akkaya

Recommended Posts

Ramazan Akkaya

arkadaşlar yol bilgisayarında yakıt tüketim bilgisi kısmında ortalama yakıt bilgisi gözükmekteydi,ortalama yakıt tüketim bilgisinin olduğu kısımda reset butonuna 2-3 saniye basılı tutuğumuzda anlık yakıt tüketim bilgisine geçiyor bende hayıflanıp duruyordum yol bilgisayarında anlık yakıt tüketim yok diye :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

1.4 tdci de 12.7 lt :rolleyes:

sanırım araba rolantide.

ben arabayı alırken bu yol bilgisayarı sadece ghia larda vardı,şuan hepsi böyle ve tüm fiestalarda abs nin standart yapılması hoşuma gitti.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ekrana bakılırsa yol bilgisayarı için tablo değişimine gerek yok, acaba bunu bizim arabalarada yapmak için ne gerekli olur?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ekrana bakılırsa yol bilgisayarı için tablo değişimine gerek yok, acaba bunu bizim arabalarada yapmak için ne gerekli olur?

fiesta ghia versiyonu yüklense :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anlık tüketim bilgisi değil o yani tam olarak değil. tüketim bilgisi uzun km ler boyunca resetlenmeyinde sabit kalıyor gibi olur yani çok ani değişmleri göstermez. ama tabiki resetlendiği anda yeniden okumaya başladığı ve kat edilen km yeniden başladığı için o anlık tükeitmi gösterir yani anlık tüketimde kalmaz. km kat etmeye devam ettikçe tüketim bilgisi ani olarak göstermez yeniden. biraz karışık oldu cümle daha fazla sorunuz olursa yanıtlarım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Keşke olsa Ayhan bey, acaba sadece yazılımmı, ECU den tüm veriler geçiyor fakat ekrana nasıl dökücez bunu? Bence bilse bilse Mertol bey bilir bunu. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

arabamızda eksik yoksa sadece yazılım farklıya olabilir,ama ektra parca gerekiyorsa uğraşmaya değmez.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Parça gerekirse hiç değmez evet, bu yazılım olayını bilen arkadaşlar varmı acaba? Huhuuu!!!

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

yarın sabah servise sorarım ama insallah bilen biri cıkar.

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya

evet araç rolantideyken çektim, ve resetlemiştim o değer şmdi düştü tabi, arkadaşlar bu arabam kısmındaki fiesta s in farları çok hoşuma gitti bunlardan bulablirmiyiz

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ali bey serviste elektirik işleriyle uğraşan arkadaşa sordum,anlık tüketim bizim arabalara olmuyormuş,yaparım ama dedi ek parçalar ,ek işlemler gerekiyor dedi,sadece versiyonla yapamayız dedi.

Ramazan bey o farlardan bulabilirsiniz.eskiden zordu ama fiesta angelları artık türkiyede bulunuyor.burasa birkac fiestadada gördüm.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tamam Ayhan bey parça dediyse mali açıdan batarız demektir bu, anlık tüketimde kalıversin menzili söylemesi yeter zaten.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Özer Gelişli
merhaba arakadaşlar

benim fiestam yeni. daha 1 haftasını doldurmadı bile :D

kitapçıkları tam olarak inceleme fırsatım olmadı ama öğrenmek istediğim

bir şey şu. aracımdaki yol bilgisayarına hiç bir şekilde hükmedemiyorum..

yapabildiiğim tek şey.. geçici kilometre göstergesini sıfırlayabilmek..

sol tarafteki butonu 2, 3 saniye basılı tutunca sıfırlanıyor. diğer buton ise

basıldığından saati gösteriyor ama o kadar. çekince yine menzil göstergesi

çıkıyor. nedendir bilmiyorum ama menzil göstergesi hoşuma gitmiyor :D

ben bu menzil göstergesinden kurtulamazmıyım.. anlık tüketim bilgisi yada dış sıcaklık

bilgileri gibi..

açıkçası ben fiestamın yol bilgisayarını nasıl kullanıcağımı bilmiyorum.

yardım?? nerden kullanıcam nasıl kullanıcam tek kumandalar gösterge panelineki iki döndürülebilen

buton mu? diğer bi saçmalık butonlar sağa sola dönüyor ama bi değişiklik yok.. butonların döndürülebilir

üretilmesindeki mantık ne?

2008 Fiesta 1.4i Comfort

:wub:

Kötü bir haberim var size, sanırım sizin yol bilgisayarınız yok. Normalde fiesta comfortlarda (ve de düz vites olanlarında) yol bilgisayarı olmaması gerekiyor. Gerçi aklımda yanlış kalmış olabilir, ford un sitesinden bir kontrol etmek lazım.

Ama eğer teselli olacaksa bir süre sonra yol bilgisayarını pek de fazla kullanmadığınızı (en azından benim için durum bu ) söylemek isterim. Bazen ortalama yakıt tüketimini veya kalan mesafeyi görmek oldukça keyfili olabiliyopr ancak zamanla yol bilgisayarına ilginiz azalıyor.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Evet maalesef 1.4 comfort düz viteslerde yol bilgisayarı yok.ABS yi bile yeni standart yaptılar , benim arabamda Abs yok sinir oluyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
anlık tüketimi olmayan yol pc si yol pc si deildir!!

neymiş. dikkat dağılıyormuş....

eğer koymasınlar makyajlı focusa!!! almıcam ahan buraya yazdım :selo:

Ortalama yakıt tüketimini hesaplamak için zaten anlığı okuyabiliyor olman lazım. Yani bizden esirgedikleri .ıçı kırık bir yeni versiyon yazılım. Şeytan diyorki git ford merkezin önüne, daya karpuz bıçağını fiestanın boğazına "anlık tüketimi koymazsanız keserim lan arabayı" diye tehdit et. İşe yarar mı sizce??..:rolleyes:)))))))))))))

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Zannetmem.. :rolleyes:

Tüh.. Çok da hazırlamıştım kendimi bunu yapmaya . Yarar deseniz ford merkez olmasa da otosan önünde deneyecektim şansımı.. :selo:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tırışka bir özellik bencede, siz sonuca bakın ortalama ne yaktığını biliyorum zaten, menzilide gösteriyor hemde baya doğruya yakın gerisi olmasada olur zaten.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Zaten hareket halinde ve her an dur ,kalk ,hızlan ,yavaşla gibi yakıt tüketimini değiştirecek değerler sergilerken anlık yakıt tüketiminin doğru olmasını bekleyemezsiniz zaten . Bizdeki otomatik tourana tam gaz yaptığınızda 60lt/100km anlık değer veriyor ... ya da vites geçişlerinde birazda devirli kullanıyorsanız 25-30lt/100km anlık tüketim gösteriyor .

Hassasiyet-tolerans sorunu olabilir ama neden tam doğru sonuç veremeyeceğini anlayabilmiş değilim. Yani anlık tüketimi doğru ölçemiyorsa ortalamayı nasıl doğru ölçüyor ki? Ben bir süre passat kullandım gayet mantıklı değerler gösteriyordu, en azından anlık gösterge ile ortalama gösterge birbiri ile uyumlu idi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Çünkü arabada kullanılan PWM sisteminin mantığına aykırı. Teorik olarak doğru bir değer almanız imkansız.

PWM nedir desem cehaletim çok mu açığa çıkar??..:nazar:) Bir de neden bunun mantığına aykırıdır acaba bu işlem?

Arabalarda anlık yakıt tüketimi hesaplanması :

"anlık yakıt tüketimi

Bu fonksiyon seçildiği zaman, bilgisayar zaman başına akan yakıtı algılayan yakıt akış sensörlerinden pals frekanslarını okumaya başlar. Bu nicelik bilgisayar tarafından kilometre başına veya mil başına ne kadar yakıt tüketildiğini hesaplamakta ve anlık tüketim ekranında görüntülenmesini sağlar. Yakıt enjeksiyon sistemindeki zaman palsi, bu enjekte edilmiş yakıt miktarıyla orantılı olarak hesaplama için temel teşkil eder. Sadece bir tane enjektör zaman palsi ölçülebilir. Bu, kullanılan yakıtın toplam miktarını bulmak için silindir sayısıyla çarpılır. Bilgisayar saat başına litredeki yakıt akma oranıyla, saat başına mildeki(km 'deki) araç hızını kıyaslayarak yakıt tüketimini hesaplamaktadır. Kıyaslama ise şu şekildedir: Tüketim (mpg) = Hız(mph) / Yakıt akma oranı (gph)

Anlık yakıt tüketim her saniye olmak üzere sık, sık güncelleştirilir ve çalışma şartlarındaki değişmelere göre sonuç ekranda hızlı bir şekilde değişerek gözükür. İşlem şart çeşitleri hızlandırma pozisyonlarına bağlıdır. Bunlar; aynı hızla uzunca bir süre gitme, tırmanma veya tepelerden aşağıya inmek, veya hızlanma. Verilen her hangi bir anda kullanılan kesin yakıt miktarının bilgisi gösterildikten sonra, yol bilgisayarı ekonomik yakıt için kullanışlı kazançlara adapte olmuş sürüş tekniklerine yardım etmektedir."

Bu bilgi hangi araba için acaba? Ford mu yoksa başka bir marka mı? Ayrıca galiba bu bilgiler benzinli araba için çünkü dizellerdeki commonrail sistemde genel akışı ölçmek tek enjektörü ölçmekten çok daha kolay olmalı diye düşünüyorum. Ama bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Anlık tüketim verisi hiçbir zaman doğruyu söylemediği için gereksiz bence.. Orada okuduğunuz değer hiçbir zaman gerçek değer vermiyor.

Anlık tüketimim yok,ozaman üzülmeyeyeyim.Zaten doğru olsa 12,7 değeri ile kısa sürede depoyu boşaltırsınız.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Reşat Aydın
(düzenlendi)

90 km ile giderken yol bilgisayarındaki ortalama km sayacını sıfırlıyorum ve 7-8 km eksik sonuç vermektedir bunun nedeni nedir acaba ve ne yapmam gerek. (90 km özgü bir durum değil :rolleyes: )

tarihinde Re?at Ayd?n tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Hemen hemen bütün araçlarda bu olaya rastlanıyor .buna benzer bir konuya değinilmişti sanırım .Ama illede düzelsin diyorsanız göstergeleri söküp aracı 90 km hıza askıda iken ulaştırmak ve usta marifetiyle sökülen göstergenin kadranını elle 90 a getirmek. bence değmez. :rolleyes:

(en azında İnce öyle yaptırıp düzelttirmişti)

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok ilginç değil: Göstergeler, gerçek hızdan biraz fazla gösterir ki bu imalatta bilerek yapılır, ortalama hız da o anda siz ayağınızı ne kadar oynatmadığınızı var sayarsanız sayın +-2-3 km oynama ile 82-83 km/h hız gösterecektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...