İçeriğe Yönlendir

Tdci Fiesta'ya Intercooler

Yunus Gülşen

Recommended Posts

Yiğitcan Coşar

Bildiğim kadarı ile 1.4 TDCI'lerde yok 1.6 TDCI'lerde Intercooler var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu yağ buharı sandırığınız kadar ciddi bir miktar değil.

10bin km boyunca bu buhar motora verilip yakılıyor ama yağın eksildiği hissedilmiyor bile.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Çukur

Uzuuuun zaman geçmiş ama bi sonuca ulaşılamamış :'(

Konuyu hortlatayım 1.6 focus intercoolerı buldum 1.4 tdcı fiesta için uygulanabilirliği nedir?

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

pejo bipperın intercoller ı uyumlu diye bir bilgi aldım ama uygulanmış bir araç göremedim. bildiğim kadarıyla aynı motor var üzerinde ve intercooler var..

Yorum bağlantısı
Guest YAŞAR DEMİR

Ali bey biz 1.8 TDI Passat ıntercoolerı+turbo palleri büyümesi ve önünün büyümesi + Kat iptali + enjektör+ yazılım+egr iptali+hava akış modifiyesi(bosh)+60 lık borularla biz işi bitirdik.Ve mükemmel bir sonuç ortaya cıktı Ankaradaysanız Cuma gecesi Diesel Yarışlarına gelebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Ali bey biz 1.8 TDI Passat ıntercoolerı+turbo palleri büyümesi ve önünün büyümesi + Kat iptali + enjektör+ yazılım+egr iptali+hava akış modifiyesi(bosh)+60 lık borularla biz işi bitirdik.Ve mükemmel bir sonuç ortaya cıktı Ankaradaysanız Cuma gecesi Diesel Yarışlarına gelebilirsiniz.

izmirde olsaydı izlemek isterdim..

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Buyur gel Misafirimiz ol Taner Bey.

teşekkür ederim. ankaraya gelme ihtimalim şuara yok ama gelirsem hafta sonuna denk getirmeye çalışırım teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa İbrahim Karataş

enjektörlere ve hava akışmetreye ne gibi işlem yaptınız? siyah duman oluyor mu? şanzumanda herhangi bir anormallik oldu mu? ayrıca maliyet konusunda da bilgi verirsen sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Intercooler ve turbo büyütme konusunu düşünüyordum buda iyi denk geldi güzel bir gaz oldu bize mümkünse foto paylaşa bilirmisiniz+ maliyet.

Yorum bağlantısı
Guest YAŞAR DEMİR

Maliyeti konusunda bir şey söylemem dogru olmaz açıkcası yurt dışından aldık parçaları hava akışmetre üniversal fiesta 1.6 tdcninkinide takabilirsiniz enjektörler özel yapım.Not Duman atma gibi bir sorunu yok

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İyi işe benziyor, sadece interkulu nasıl taktınız, resim vs. alsak iyi olurdu, birde direk interkul taksak ve başka birşey yapmasak yeterli olurmu yoksa güç kaybı yaşarmıyız acaba?

Yorum bağlantısı
Guest YAŞAR DEMİR
(düzenlendi)

Resimleri yakın zamanda yüklerim şuanda şehir dişindayım.Turboyu büyütme konusuna gelınce ustaya ve tuningçilere gittigin zaman ben buna kamyon turbosu bile baglarım diyor ama iş modifiyeye geçtigi zaman o iş öyle olmuyor pallerın burçlarından dengesinden tutunda kapaktakı 0.01 mm bile genişlik önemli şimdiki turbo tamircileri sök tak işinden turbo toplamaktan başka hir şey yapmamişlar bi bunun canlı şahidi olduk Bizim fiestadaki turboda toplama turbo içi kango palleri yataklar caddy nin ön kafa caddy nin wesgate volvo s40 ın yani denemelerle bulunan bir şey eger böyle bir işe kalkışıyor iseniz Ustanız saglam olucak yılmadan sinirlenmeden deneyleri yapabilecek Diesel Tuning sandıkları kadar kolay yapılacak bir sistem degil.

İyi işe benziyor, sadece interkulu nasıl taktınız, resim vs. alsak iyi olurdu, birde direk interkul taksak ve başka birşey yapmasak yeterli olurmu yoksa güç kaybı yaşarmıyız acaba?

Ali abi sistemde degişiklik yapmazsan pek bir mantıgı kalmıyor sen sadece motora basılacak havanın geç gitmesine ve soguk gitmesine sebep olacaksın ama turbo ile oynarsan motorun içine soguk havayı tepmiş olcaksın

tarihinde YAŞAR DEMİR tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tam düşündüğüm gibi, yani sadece interkul turboyu yoracak, güç kaybı olacak, diğer şeyleri yapmak istemiyorum, şahsen arabayı değişmek daha mantıklı geliyor bana, zaten 7 yaşında 3 sene sonra değişim vakti gelecek, o zaman güçlü bir D sınıfı alacağımdan şimdilik sadece basit işlerle motoru rahatlatmak istiyorum o kadar :)

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Aracınızın bir dyno çıktısı var mıdır ?

Bu işlemlerle birlikte elde edilen yüksek torka standart şanzıman dayanmaz. Keza bu tork yüksek beygir gücü ile çok daha hızlı elde edilecek. Motor hacminde de değişikliğe gitmiş miydiniz ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

onno ustanın böyle bi cevap vermiş olması ilginç.

daha geçen ay almanyada yaptığı yeni vw nin tfsi motor incelemesinde ilk bakışta göremediği ve şaşırdığı intercooler ın emme manifolduna entegre edildiğini öğrenince, çok yerinde bir uygulama demişti. ayrıca 35 derecelik hava sıcaklığı normal atmosferik motorun bile emdiği havanın yanında soğuk kalır. zira atmosferik motor bile emiş yaparken hava 80 derecelere çıkmaktadır emme manifolduna girişte! ortam sıcaklığının bu işle çok ilgisi yok yılbaşında erzurumda değilseniz :)

Yine de sıcak havanın çekişe etkisi büyük, yoksa intercooler bu kadar fark yaratmazdı Çağlar bey...:)

yahu siz hala Onno Usta'nın fikirlerine mi bakıyorsunuz..

O değilmiydi. Focusa tüp olmaz diyen.. :)

Adının sonunda usta varsa bizim için geçerlidir fikirleri Mehmet bey...Değerlendirmeye alınır mutlaka, en ufak yanlış öngörüde sileceksek ustayı işimiz var yani...:)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Erkut Uysal

Bizim araçlara intercooler olurmu diye düşünürken aklıma birden 207 1.4 HDI ler ile aynı motoru kullandığımız aklıma geldi... Bende biraz baktım ve google'da bunu buldum... 

http://www.etuners.gr/en/index.php?s=12&t=5

Tahminlerime göre bu tür bir intercooler 1.4 TDCI 68 hp lik fiestaya uyar ama bunu yapmanın maliyeti ve faydası ne olur ? Muaynede sıkıntı olabilir buda var... :) 

Konu hakkında bilgili kişilerden fikirlerini bekliyorum... Fazla maliyetli olmazsa yaptırmayı düşünebilirimde... 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Konunuzu birleştirdim.

Özür dilerim Sani arama yapmadan konu açtım...  :blush:

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Turbo değişmeden anlamı olmaz ama...

110'luk focus turbosu kullanılsa nasıl olur abi... ? Tabi intercoolerdan sonra birde chiplenicek araba... :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

O zaman uçak modu olur, pahalı iş, bence arabayı satıp 1.6 alıp chiplemek daha rahat olurdu :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Tam düşündüğüm gibi, yani sadece interkul turboyu yoracak, güç kaybı olacak, diğer şeyleri yapmak istemiyorum, şahsen arabayı değişmek daha mantıklı geliyor bana, zaten 7 yaşında 3 sene sonra değişim vakti gelecek, o zaman güçlü bir D sınıfı alacağımdan şimdilik sadece basit işlerle motoru rahatlatmak istiyorum o kadar :)

Arabayı satıp koltukları D sınıfı araca mı takacaksın? :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...