İçeriğe Yönlendir

Fren ve Balata ile ilgili sorunlar

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Yasin Balım
Yanılşların başlangıcı yapılmış. Öncelikle hidrolik yağı seviyesi neden aşağı düşer:

Fren balataları bittiği için, büten mesafeyi subvanse eder. Bu yüzden düşer.

Yağ konunca ne olur:

Hiçbirşey

Yarın-öbürgün yeni fren balatası takılınca ne olacak:

İlave edilen yağ miktarı dışarı taşacak, bu taşan yağı silen ustayı hemen hiç görmedim. Bu arada fren yağı kaporta-boyanın düşmanıdır, o yağın bulaştığı yerler 6 ay sonra kabarır, 1 sene sonra paslanır, 2 yıl sonra çürür.

çağlar abi iki ay önce fren balatası değişti, değiştiğinde fren hidroliği min. çizgisinin azıcık üzerindeydi, ilave edelim dedim usta kalsın takip et dedişti ben bakmadım, hafta sonuda yaklaşık 100 km ş.içi yol yaptım tamamladığım seviyeden düşme yok, bende merak ediyorum niye azaldığını ama bu yağı sadece fren sistemi değil debriyaj sistemide kullanıyormuş bakıcaz şimdilik bir azalma yok yağda. 10 gün önce triger devirdaim fan kayışlarınıda değiştirmiştim ama ilgisi olurmu bilmem.

ayrıca usta yağı tamamla ve buraya gel demişti ama malum iş-güç, evet yanlış.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu tip bir taşma olduğunda sadece o bölgeye su dökülmelidir.Su en iyi temizleyicidir.Başka bişeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serkan Sezer

Arka frenlerden zaman zaman normal seyir halindeyken hafif bir ıslık sesi geliyor ve artık sinir bozucu olmaya başladı. Ses aynı frene basıldığında çıkan ıslık sesine benziyor tek farkı frene basmadığım zamanlarda çıkıyor olması. El frenini azıcık çekip bırakınca ses geçebiliyor... Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Nuri Atasever
Arka frenlerden zaman zaman normal seyir halindeyken hafif bir ıslık sesi geliyor ve artık sinir bozucu olmaya başladı. Ses aynı frene basıldığında çıkan ıslık sesine benziyor tek farkı frene basmadığım zamanlarda çıkıyor olması. El frenini azıcık çekip bırakınca ses geçebiliyor... Şimdiden teşekkürler...

aynı sesi bende arada duyuyorum ama bu nedense düşük hızda giderken oluyor ve özellikle arabayı yeni yıkadığım zamanlarda

Yorum bağlantısı
Serkan Sezer
aynı sesi bende arada duyuyorum ama bu nedense düşük hızda giderken oluyor ve özellikle arabayı yeni yıkadığım zamanlarda

Bende de düşük hızlarda oluyor ama yıkatmadan bağımsız olarak sürekli ıslık çalarak geziyoruz...

Yorum bağlantısı
Nuri Atasever
Bende de düşük hızlarda oluyor ama yıkatmadan bağımsız olarak sürekli ıslık çalarak geziyoruz...

ben problem i buldum arka sağ kampana dan geliyor ses heralde eğildi filan ses yapıyor

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serkan Sezer

Geçen gün sesin sola dönüşlerde olduğu, arttığı keşfinde bulundum. Sağ arkadan geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirtaş

herkese selamlar! fren balatalarını ve ve sanırım diskleri değiştirmem gerekecek. bunu ne kadara yaptırabilirim bilen varsa tavsiye edebileceği bir ustayla birlikte söylerse sevinirim. şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Sezer
Geçen gün sesin sola dönüşlerde olduğu, arttığı keşfinde bulundum. Sağ arkadan geliyor.

Hatta ses bazen dışarıdakilerin dehşet dolu bakışlarını çekecek kadar çok olabiliyor... Kampanaya baktılar sıkıntı yok, balata bu derece çok ses çıkartamaz herhalde, hem balatadan olsa her frende o sesin olması lazım değil mi?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ali Azizler

Merhaba Arkadaşlar,

2006 Fiesta 1.4 tdci comfort kullanıcısıyım, aracım 75.000 'de otomobille hız farketmıyor kaç ile gidersem gideyim normal fren yaptığım takdirde, araç en son yavaşlama durumuna gelirken fren biraz çok sıkıyor, biraz serbest bırakıyor yani abs gibi düşünün bir sıkıyor, bir bırakıyor... ön balatalar ve disklerden şüphelendim götürdüm söküldü, balata spreyi ile temizlendi takıldı 15-20 km düzeldi şimdi gene aynı şekılde frenleme yapıyor, disk ve balatalarda bir problem bulamadılar konu ile alakalı tecrübesi veya bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. (araç abs li değil)...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Başka yere götürün. Hatta disklerle balataları alıp gidin. Bunları değiştirin ben gideceğim dersiniz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Azizler
Başka yere götürün. Hatta disklerle balataları alıp gidin. Bunları değiştirin ben gideceğim dersiniz...

Bunları değiştirin ben gideceğim dersiniz... derken ???

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gökhan Köse

Arka fren tellerinin kampanaya girdiği yer fren pedalından ayak çekilince veya el frenini bırakınca ses yapıyor.(tahminimce tel girdiği yerdeki lastiğe iz yampıs sürtünme yapıyor)Daha önce burayı gress yağı ile yağladığımda ses geçiyordu.2 ay süresince ses çıkarmıyordu.2 gün önce aynı yeri yağladım fakat bu sefer sağ arka taraf ses yapmayı sürdürüyor.Wd-40 sıktım oda işe yaramadı.Bana yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Engin Karadayan

En son fren diskleri için aldığım tavsiye "meyle"markası.Tecrübesi olan,bilgisi olan var mı acaba?Netten baktığım kadarıyla alman firması.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bunları değiştirin ben gideceğim dersiniz... derken ???

Şöyle söyleyim, diskten başka birşey değil bu sorun. Siz ustaya bırakmayın, parçaları alın ve gidin bunları değiştirmenizi istiyorum. Yorum yapmayın, sadece değiştirin ben gideyim anlamında demiştim. Ben bu mesajı nasıl görmedim orayı da anlamadım... ;)

Arka fren tellerinin kampanaya girdiği yer fren pedalından ayak çekilince veya el frenini bırakınca ses yapıyor.(tahminimce tel girdiği yerdeki lastiğe iz yampıs sürtünme yapıyor)Daha önce burayı gress yağı ile yağladığımda ses geçiyordu.2 ay süresince ses çıkarmıyordu.2 gün önce aynı yeri yağladım fakat bu sefer sağ arka taraf ses yapmayı sürdürüyor.Wd-40 sıktım oda işe yaramadı.Bana yardımcı olabilir misiniz?

Hemen hemen arabayı aldığımdan beri o ses geliyor. 146k oldu hala geliyor.

En son fren diskleri için aldığım tavsiye "meyle"markası.Tecrübesi olan,bilgisi olan var mı acaba?Netten baktığım kadarıyla alman firması.

Engin hocam, geçenlerde Motorcraft diye bir disk aldım, hiçbir yerinde markası yazmıyordu ama parçacı motorcraft dedi aldık. 1500 km. oldu, şimdiye kadar yamulturdum diğer disklerden tecrübelerime göre ama yinede yorum için erken...

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Motocraft varda garantisi yok diyorlar.Çakma mı değil mi? bende bilmiyorum.Bu meyle markasında garanti varmış ;) En azından birkez yamulunca değiştiririm diye düşündüm Serkan Bey.Fiyat 80 tl.Siz kaça aldınız bu sefer :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

150 lira, 40 da balata, toplam 190... :) Aynen dediğiniz gibi garanti falan yok...Garanti işi hikaye zaten, yamuldu diyorsunuz bir tanesi bana önce torna yaptır tekrarlarsa değişiriz dedi. Bankonun öbür tarafına gelirim deyince başka marka verdi o da fiyasko. İlk diskler valeo markaydı diğerini hatırlamıyorum bile... ;)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
150 lira, 40 da balata, toplam 190... :elveda: Aynen dediğiniz gibi garanti falan yok...Garanti işi hikaye zaten, yamuldu diyorsunuz bir tanesi bana önce torna yaptır tekrarlarsa değişiriz dedi. Bankonun öbür tarafına gelirim deyince başka marka verdi o da fiyasko. İlk diskler valeo markaydı diğerini hatırlamıyorum bile... :)

:) O kadar tamirciyle konuştum mantıklı bir sebep yok yamulması için. ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
:) O kadar tamirciyle konuştum mantıklı bir sebep yok yamulması için. ;)

Parçacının fikride ilginç, disk ne olursa olsun balatan iyi olsun diyor, diski bozan balataymış... :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Parçacının fikride ilginç, disk ne olursa olsun balatan iyi olsun diyor, diski bozan balataymış... :)

Onuda söylediler.Bu sefer diskleri değiştirirken balata markasını da değiştireceğim.Her disk değiştirmede otosan taktırdım.Bu sefer farklı birşey deniyeceğim ;)

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
:s O kadar tamirciyle konuştum mantıklı bir sebep yok yamulması için. :bambam:

herzaman disk egilmez bazende baglandıgı yer ( porya ) egri olur.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
herzaman disk egilmez bazende baglandıgı yer ( porya ) egri olur.

Yaşar Ustam Onuda söylediler :rolleyes: Ama poryanın eğilmesi için esaslı bir kaza veya güzel bir kaldırıma çıkmak gerekmez mi? :rolleyes: Yoksa fiestanın porya ,sudan geçince eğiliyor mu? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

darbede almış olabilir. bilya degişirken egilmişte olabilir.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
darbede almış olabilir. bilya degişirken egilmişte olabilir.

Bunların hiçbiri benim arabaya uymuyor Yaşar Ustam.Arabayı sıfır aldım.Darbesi yok,bilya da değişmedi.Geçen yıla kadar orjinal diskleri problemsiz kullandım sonra titremeye başladı onları değiştirdikten sonra düzen tutmadı.Her 1000 km de bir disk :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...