İçeriğe Yönlendir

Fren ve Balata ile ilgili sorunlar

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Yaşar Demirci

benim anlatmak istedigim diskten başka yerde problem olursa bunu disk degişerek çözemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
benim anlatmak istedigim diskten başka yerde problem olursa bunu disk degişerek çözemezsiniz.

Yaşar Ustam buna neden olabilecek neler varsa sen söyle bu sefer gidişimde onlara teker teker baktırayım.Beni başlarından savmasınlar :unsure2:

Arka balataların zayıflaması disklerin yamulmasına etki eder mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arka balatalarla ilgisi yok..Disk-balata uyumu biraz şans işidir.Denk gelir hiç sorun olmaz bazende sürekli sorun yaşatır.En güzeli disk-balata ikilisini her seferinde birlikte değiştirmektir.Ustaya da ses,titreşim sorununda geri getireceğinizi söylersiniz.Zaten kısa sürede titreşim yapıp yapmadığı belli olur.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

bir kaç gün önce bende otosan disk ve otosan balata ile yenilerini taktım...yalnız kafama takılan kısım ön taraftaki balata diske tam basmıyor...şu anda diskin üst tarafından basma yapıyor...bu bir sorunmudur, yoksa balatalar yeni olduğu için zamanla komple diske basacakmı??

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ses falan yok ayhan...yeni disk ve balatada ilk takışta birbirlerini nasıl karşılamazlar kafama takılan bu...aracı sıfır aldığımızda hepsi birbirine oturur vaziyetteydi...bunlar niye böyle yaptı anlamadım....

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Arka balatalarla ilgisi yok..Disk-balata uyumu biraz şans işidir.Denk gelir hiç sorun olmaz bazende sürekli sorun yaşatır.En güzeli disk-balata ikilisini her seferinde birlikte değiştirmektir.Ustaya da ses,titreşim sorununda geri getireceğinizi söylersiniz.Zaten kısa sürede titreşim yapıp yapmadığı belli olur.

Bir sebep bulsak bu işe çok sevineceğim :) İki takım disk değişti ve üç kez de torna gördü.Bu arada da üç takım otosan balata takıldı :rolleyes: Tam hatırlamıyorum :) Belki bir takım balata fazla söylemiş olabilirim Ayhan Bey ama şu bir gerçek ki bunların hepsi 1 yıl içerisinde ve 10 bin km lik bir sürede oldu. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir sebep bulsak bu işe çok sevineceğim :rolleyes: İki takım disk değişti ve üç kez de torna gördü.Bu arada da üç takım otosan balata takıldı :rolleyes: Tam hatırlamıyorum :) Belki bir takım balata fazla söylemiş olabilirim Ayhan Bey ama şu bir gerçek ki bunların hepsi 1 yıl içerisinde ve 10 bin km lik bir sürede oldu. :good1:

Aynı şeyleri bende yaşadım. Hemde birebir aynı, geçen gün tornacının kalfasıyla karşılaştım Motocraft diskleri almaya giderken. Abi torna yapalım düzelir dedi. Çocuk benimsemiş beni... :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Aynı şeyleri bende yaşadım. Hemde birebir aynı, geçen gün tornacının kalfasıyla karşılaştım Motocraft diskleri almaya giderken. Abi torna yapalım düzelir dedi. Çocuk benimsemiş beni... ;)

:p:)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Karadayan

Diskleri yeniden değiştirdim,balatalarla birlikte.Ama bu sefer umutluyum. :D Daha önce de bir tez sunmuştum,fren disklerinin bozulma nedeni arka balataların azalması ve ön frenlere fazla yük binmesi olabilir mi diye?Diskleri değiştirdikten sonra arka balatalara baktık,iyi durumdaydı.Lakin hiç ayar yoktu.Güzel bir ayar yapıldı

Bu sefer oldu galiba ;)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
disk-balata markası ne oldu?

Valeo disk ve otosan balata.Motocraft disk için çakma olmasın diye sorduğum zaman usta "bilemem" deyince garantili bir şekilde bu diski aldık.

Bu sefer akraba olan bir usta tercih ettim.Bakalım bu sefer ne olacak? :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hayırlısı, Valeo benim arabada yamulmuştu. Garanti için gittiğimde de önce bir tornalatmamı söylemişlerdi. Sonra değişimi başka marka ile yaptık. Farklı marka benim tercihimdi...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Altay
(düzenlendi)

Aracımı 2007 yılında 66000 km de almıştım. Şu an 135.000 km de. Şimdiye kadar disk torna-balata, yeni disk+yeni balata, yeni disk+yeni balata, yeni disk+yeni balata değişimi yaptım. En son değişimden sonra 10.000 km yol yaptım, yine frene basınca yine titreme başladı. Arabayı agresif kullanmam, özellikle aracı bekletip yıkatırım. Yıkamacıyıda Jantların içine su tutmaması için ikaz ederim. Uzun yolda mola verdiğimde, elemanlar ellerinde hortum fırça hemen yanaşırlar, aracımı götürüp hortumlarını uzanamayacağı yere park ederim arabaya su değmesin diye.

Memlekette 1992 model broadway aracımız var. 5-6 yıl boyunca 120.000 km üzerinde kullandım. Senede 1-2 kez uzun yola çıkardım ve çıkmadan önce aracı kontrol ettirirdim. Artık bitmiş olması nedeni ile 2-3 kez fren balatasını değiştirdim. Benden önceki sahibi değiştirdi ise bilmiyorum,ancak araç şu an bizim elimizde yaptığı kilometre 140.000 civarı oldu ve DİSK hiç değiştirmedim.

Frene basınca titreme olayını fiesta ile yaşadım ve yaşamayada devam ediyorum. Titreme yapmasını sadece disk balata kalitesizliği ile açıklanabilirmi. Arkadaşların yazdığına bakıyorum denemedikleri marka disk balata kalmamış nerdeyse, bende de durum farklı değil. Bsg disk, Brembo disk, en son orjinal taktırmıştım sonuç yine aynı. En çokta brembo diske güvenmiştim, 3 ay sürmedi değiştirmek. 1000 km sonra değiştirdiğini yazan arkadaş var. Yani hiç olacak işmi.

Diskten başka bir sebep olmalı ama ne!....

tarihinde Murat Altay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Ben daha dün değiştirdim. Bendede titreme problemi vardı. Önce torna yapalım dedik sonra uygun fiyata orjinal disk bulunca onu aldım. Delphi marka iyiymiş öyle dediler. Daha taze taze dün taktırdım, ön balatalarda değişti, titremede kesildi. Bakalım ne kadar sürecek, demekki hastalık bu.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben motorcraft aldım diskleri rahat ettim. Valeo nun iki katı para ( 150 TL.) verdim ama bence değer...

Yorum bağlantısı
Melih Özlem
Ben motorcraft aldım diskleri rahat ettim. Valeo nun iki katı para ( 150 TL.) verdim ama bence değer...

Ben delphi aldım abi. Çiftine 80 tl verdim. Ufak bir araştırma yaptım aksaraydaki fordçularda iyidir dediler. Delphi iyimidir ? Şimdi buradaki yorumları okuyunca tırsmaya başladım. Ben arabamı sorunsz severim. Hep böyle titreme sorunu açacaksa vay halimize...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Melih, ben valeo ve delphi olmayan bir marka kullandım..İkisi de bin km. gitti diyebilirim...Delphi yi bilmiyorum, inşallah sıkıntı olmaz..

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Teşekkürler abi sağol. İnşallah sıkıntı olmaz. Olursa bende motorcraft alırım o zaman.

Yorum bağlantısı
Murat Altay

Serkan Bey motorcraft diskleri Ankara'da nerden aldınız. Disklerle beraber fren balatalarınıda değiştirdiyseniz balataların markası nedir.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Serkan Bey motorcraft diskleri Ankara'da nerden aldınız. Disklerle beraber fren balatalarınıda değiştirdiyseniz balataların markası nedir.

Balatalar Otosan, diskleri Şaşmazda Çakır otomotivden aldım...Ancak motorcraft diske gasranti vermiyorlar, hoş valeo ya veriyorlar ama yamuldu diyince önce bir tornalat diyen bile oldu... :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Firene bastığımda ilk sağ ön tekerlekte ABS devreye giriyor, ondan sonra diğerlerinde girmeye başlıyor. ABS'li fiesta kullananlar bunu farkettilermi acaba.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben devamlı farkediyorum. İlk sağ ön tekerde abs'nin devreye girdiğini farkediyorum. Biraz daha basınca hepsi devreye giriyor.

Firene hafif bastığımda çekme vs yapmıyor. Direksiyonu bıraksamda düz gidiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...