İçeriğe Yönlendir

Connect - Yakıt Tüketimi

Ömer Yüce

Recommended Posts

Erdal Kopmaz

mehmet bey yakinda sizin yaptiginiz tuketimi yapmayi hedefliyorum bende tabii trafige takilip bekleme yapmazsamm ::lol2:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstanbulda 7 litreyi göremezsiniz... 8-8,5'a razı olun... Ama daha fazlası bence fazla...

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

düşük devirde yüksek viteste araçınızı kullanmak az yakıt harcamanıza sebep olmaz, akisne daha çok yakıt harcarsınız,

en yüksek tork değerinde vitesleri değiştirerek uygun yakıt tüketimine ulaşırsınız.

ayrıca eski tip kamyonlarda olduğu gibi vites değiştirirken ara gaz vermekte ciddi bir yakıt sarfiyatı,

aracınızın yanma odalarında kurum birikmesi daha fazla yakıt harcamaya neden olur,diesel araçalar için her 50000 km carbon temizliği yaptırmak ve hava filitresinin temizliği, baskı balatasının kaçırmıyor olması , lastik hava basıncının az olması , yolda giderken camların açık olması , klimanın açık olması bunlar kullanım tarzımızdan başka en önemli yakıt tasarrufu için etkenler

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz
(düzenlendi)

euro dizeller normal mazota göre daha az kükürtlü oldugu için carbon temizliginin 50 binde yapılması bence pek de gerekli diil ama diğer şartları yerine getirerek normal tork degerleri içinde çokda düşük olmayan devirlerde kullanmak en mantıklısı önce 0,90ykr sonra da 0,50ykr mazota zam gelince biraz düşünerek gaza basmak gerekli sanırım:)

tarihinde Erdal Kopmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yavuz Deniz

normal kullanımda 2500 d/d altına düşmeyin, vitesleri 3000 d/d ve üzerinde değiştirin, vites değişimlerinden yani debriyajdan ayağınızı çektikten sonra gaza sert basmayın, sürüş sırsında devri 2500-3000 de tutmaya çalışın, yakıtınız 7 litreyi geçmez emin olun. ben bunun uygulamalı tavsiyecisiyim. dediğimi yapın ve arkanıza yaslanın. bu araçlar sert ve dengesiz kullanıma gelmiyor. size yakıt olarak cevap veriyor zaten.

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

nurol bey bi yanlıslık var sanırım ben yazıyorum verileri 7.9lt/km oluyor bi daha denermisiniz??

toplam 613km

48.5lt mazot

2,72 ytl de fiyat

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

nurol bey birde su varki ankara istanbula göre daha soğuk ama trafik o kadar da kalabalık diil bence bi başka ankarada bu aracı kullanan birisiyle konusun ondan da fark ediyor olabilir ama fark baya büyükk

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

10 dak bence cok fazla zaten dizel motor durdugu yerde pek ısınmıoo yürümesi lazım daha kısa tutunn

şimdi aracın mazot göstergesi yarım ile çeyrek arasında ama hala yarım depo tarafına yakın 410 km falan oldu sanırım bırasdan telefonla resim ceker koyarım buraya

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

en kısa zamanda hava filitresi üreten firmaya ortak olun.

bence haftada bir değiştirmek abartılı , tozlu köy yollarında bile kullansanız ayda bir kere değiştirmenizi öneririm, talk pudrası kıvamında tozlar filitreyi kapatıyor, şehir içinde 3 ayda bir kontrol edip gerekliyse değiştirmekte fayda var

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Artık tek tek uyaracağım..

Sayın Nurol Şahin..

İkamet ilinizi profilinize yazarmısınız lütfen...

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

sabah motor ısıtmadan bu kadar fark doğmaz bence ortalama günlük 50-60 minimum bazende 100-120 km yapıyorum ona göre bi baktırın olmassa ayarlarında birsey olmasın spritmonitor.de den benim arabaya bakarsanız aldıgımdan bu yana km bazında tüketimin (suan 5200km ) düşüş gösterdiğini görürsünüz

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

sorun kullanım stili sorunu

istanbul - adapazarı gidiş dönüş 320 km 50 ytl euro diesel harcadım, bu rakamlara bakarsak 0.156 ytl yapar yani 100 km 5.7 lt

azami hızım 90 km kesinlikle geçmedim , vitesleri 3000 rpm üzerinde değiştirmedim , gereksiz fren yapmadım.efendi efendi kullandım,

sonuç bu : ))

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

Erdal bey haklısınız , cepte 50 ytl olunca :) birde bu araç ne kadar az yakar diye düşündüm , ulaşabileceğim rakam bu çıktı, evden çıkarken yakıt ışığı yanıyordu, eve gelmeye 2 - 3 km kala tekrar yandı , hesap bu : ))

120 km hızdadada : ) 6.5 lt tükettim

her aracın güvenli bir sürüş hızı vardır , connectin güvenli sürüş hızı azamı 130 km

daha hızlı gideceğim diye derdim olsaydı, spor araba alırdım : ))))))))))))))))))))

saygılar sevgiler

Yorum bağlantısı
Erdal Kopmaz

eski arabam nissan vanetti 110 km den yukarı cıkmadım ve 230 bin km kullandım motor bile acılmadı simdi yeni sahibi kullanıyor 300 bine yaklasmıs maşallah diyor :)) ii kullanmak da böyle bişi olsa gerek

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

nissan ve isuzi çok kaliteli diesel makinalar yapar, zorlu arazi şartlarında bu tür araçlar tercih edilir

temiz yakıt ve düzenli bakım yapıldığında diesel makinalar benzinli makinalara göre çok verimli ve uzun ömürlüdür.

fakat esasında dieseller en iyi sonucu uzun yol yapan araçlarda randımanlı çalışır, kısa dur kalklar aracın ömrünü kısaltan etkenlerdir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barıs Akıncı

Harun bey,

Aracım 3000 km'de ve şu an 0.18-0.20 ykr yakıyor.Sizinkininde düşeceğini umuyorum.Zaten genel kanaat bu yönde sanırım...sorun kullanım stili sorunu

ALINTI--Uğur Aksoy

istanbul - adapazarı gidiş dönüş 320 km 50 ytl euro diesel harcadım, bu rakamlara bakarsak 0.156 ytl yapar yani 100 km 5.7 lt

azami hızım 90 km kesinlikle geçmedim , vitesleri 3000 rpm üzerinde değiştirmedim , gereksiz fren yapmadım.efendi efendi kullandım,

sonuç bu : ))

Uğur bey bende yavaş kullanırım ama bu kadar yaktıramadım daha.Belki de zamanla azalır.Benim gördüğüm min. 0.187 ykr . O da galiba 6.8lt/100km ye denk geliyor.Aracınız 112hp yazıyor, fark burdan olabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barıs Akıncı
(düzenlendi)

Connectler az yakıyo yakmasına da, Eurodizel olmuş 2.93 ytl/lt Hangi aracın ekonomikliği kaldı??? 3.5 - 4 lt/100 km de yakan araç ekonomiktir.O da ancak motosiklettir...!!!

tarihinde Bar?s Ak?nc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

dikat ederseniz daha önce yollarda hep benzinli araçlar vardı. benzine zam vurdukça vuruyordu. şimdi ne var yollarda mazotlu araçlar. şimdide zammı vur allah vur mazota oluyor. kısacası devlet işini biliyor. :) şuan için mazotla benzinin bir farkı kalmadı.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)

Barış bey

aracım orijinal olarak 90 ps , fakat ecu daki problem yüzünden tekrar yeni yazılım yüklemek gerekti , bende tunning uygulaması yaptım, şu anda dinamometrede 112 ps olarak gördüm .

bu durumda gerçekten araçta bir rahatlama , eskiye göre daha istekli gaz yeme oldu , rolantide çalışırken sesi değişti, egzostan siyah duman atma sorunumda kalmadı , yakıt konusuna gelirsek , belli bir hıza gelmek için daha az güç harcadığım için yakıtta artmadıda , düşmedide :)

sürekli uzun yol yapan biri olarak , en sağlıklı ölçümler uzun yolda dur kalk az olan yollardır.

ben şahsım olarak bir buçuk tonluk bir araçtan bu ekonomiyi beklemiyordum.

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...