İçeriğe Yönlendir

Kilometre Saati , Hız Sensörü

Yakup Hızlı

Recommended Posts

Yakup Hızlı

kilometre saati hız çubuğu bazen 70-80 km de giderken birden 100-110 a gelip 0 a düşüyor bu arada km sayacıda ilerlemiyor.daha sonra sayaçta çizgiler çıkıyor.sonra tekrar düzeliyor(3-5 km sonra).acaba sensör mü arızalı?fiyatı ne kadar?normal bir usta değiştirebilirmi?ayrıca aracın km si nasıl tesbit edilir?şimdi ben bunu tamir ettirmesem aracım eksik km.de görünecek.cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

vss sensörü olabilir. normal bir usta degiştire bilir. ama servis tavsiye edilir. arızayı gidermezsen km eksik gösterir.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Arada bir benimkide yapıyor,tamamen bozulana kadar pek değiştirmeyi düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Bala

Ve nazar değdi arkadaşlar, dün akşam en sol şeritte tıngır mıngır giderken hızlanma ihtiyacı hissettim gazı kökleyince hız ibresi sıfıra düştü ama gidişinde bir anormallik yoktu. Daha sonra günlük ve genel km sayacında üçer tane tire işareti çıktı. Dedim sağa çekeyim de stop edip çalıştırayım tekrar. Tam durmaya yakın motor arıza lambası, akü şarj lambası ve yağ lambası yandı. Tekrar bastım marşa çalıştı ve şu an sorunsuz. Hemen dtc hata kodu yazmışmı diye kontrol ettim. Evet 41 ve 123 nolu hata kodunu veriyor.

Yönlendirmeyeyim ama C0041 Right Front Wheel Speed Sensor Circuit Range/Performance (EBCM)

sanırım bu. 123'de sanırım 'P0123 Accelerator Pedal Sensor Circuit High Input' bu. Şimdi ne yapmam lazım bu APP sensoru değiştirmek mi gerekecek.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman
Yönlendirmeyeyim ama C0041 Right Front Wheel Speed Sensor Circuit Range/Performance (EBCM)

sanırım bu. 123'de sanırım 'P0123 Accelerator Pedal Sensor Circuit High Input' bu. Şimdi ne yapmam lazım bu APP sensoru değiştirmek mi gerekecek.

WSS sensor arizasi bendede var arada duzeliyor bazen yapıyor... ama uzun zamandır yapmadı 100 ytl civariydi galiba.

123 ise kabaca bir çeviriyle gaz pedal sensor yüksek devir yüksek giriş yani sağlam girişmişsin pedala :selo:

umarim onemli bişi yoktur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bununla geçmiş olsun...

Çıkar daha bişeyler... Millet bizim gibi salak değil ki... Arabasını dört dörtlük yapıp satmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bala

Yani ne yapıyorum servise mi götürüyorum? Bu parçalar değişecek mi, yoksa temizlemeyle geçer mi?

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Hata kodu servise gitmeden silinebilir mi peki? Kutup başını mı sökmek lazım?

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Ben tanıyorum arıza kodu silebilen birini... çok yakınımızda.. :selo:

Eskiden bir oyun vardı bilir misiniz çocukken oynardık 'Nesi Var' diye. Öyle mi bileceğiz, bulacağız bu arkadaşı. Nesi var? arabası var. Nesi var? Focusu var. Nesi var? Submarine Light'ı var... :selo:

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Hız sıfırlama arızasını gene yaptı. Dedim gidip şu hız sensörünü değiştireyim. Gittim kaç para bu sensör dedim abi 90 lira 85 olur dedi. İyi dedim değiştirin söktü benim eleman, gönderdi parçayı yenisini alsınlar diye. O da ne bizim sensör mondeoda kullanılanlardanmış ve fiyatı 270 lira kalsın dedim o zaman. Pas sökücü ile soketleri ve kendisini temizledi eskisini taktı. 2 gündür sorun yok inşallah düzelmiştir temizlenince. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ebay, ebay...

Böyle bir imkanın olduğunu zaman zaman hatırla..

Yorum bağlantısı
A.Kadir Özmen

Aynı sorun benim arabada vardı. Şanzıman üzerindeki hız sensörü değişti.

50 ytl hız sensörü 10 ytl işcilik 10 dakikada yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Parçayı bulamadığımdan değil ki. ST'de kullanılan mondeo ile aynıymış, o da pahalıymış durum bundan ibaret. 1.6'larınki ucuz benimki pahalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ordaki, DOHC 2.0L'ler senin motorla aynı olması lazım..

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Abi, aynı modellerde bir MIDY943 var, bir de MIDY966 var hangisi acaba?

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Mertol'un parsor patladı mı? Açılmıyor ordan tam parça numarasına bakardık.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansel Yavuz

Benim km arada bir çalışmıyor,sorun hız sensörü bunu biliyoruz.

Peki km saati çalışmıyorken motorun tuhaf çalışması normalmi,yani boşa alınca devir aniden rolantiye iniyor,gaz tepkisi çok fazla aniden gaz alıyor ve gazı bırakınca aniden kesiyor.Km saati normale dönünce bunların hiçbirini yapmıyor.Acaba başka bir işlevidemi var bu sensörün.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Tansel maf sensörünün kablosunu çıkarıncada bu dediğin işlemleri yapıyor motor , bi sök fişini aynı şeyi yapıyorsa maf'tandır.

Onu bi deneyim,fakat km saati düzgün çalışıyorken hiçbir sorun yok,sadece sensör arızalanıp ibre sıfıra düşünce böyle oluyor.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Aynen bende de var Tansel. Tarif ettiğinin birebir aynısı. Hatta arabayı yavaşlatıp durdurursan kontağı kapatmadan stop ediyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Hız sensörü bozulduğunda bende de aynısı olmuştu. Araç gittiğini anlamıyor herhalde tepkileri ondan öyle sert.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...