İçeriğe Yönlendir

Gösterge Lambası Değişimi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Gösterge aydınlatmaları zamanla ömrünü tamamladığından yenilenmesi icap etmektedir. Ampulleri değişebilmek için gerekli olan aletler, pense, kısa ve uzun saplı yıldız tornavida, 3W küçük dipsiz ampulden ibarettir. İlk iş olarak direksiyonu en aşağı ve en geri pozisyona getiriyoruz ki rahat çalışabilelim. Önce aşağıdaki resimde görülen gösterge tablasını çevreleyen kapağın sökülmesi gerekmedir. Bu kapak üstten üç adet vida ile sabitlenmiş durumdadır, Bu vidaları konumu gereği kısa saplı yıldız tornavida ile söküyoruz.

01.JPG

Vidaları söktükten sonra üstten kendimize doğru çekince sağ, sol ve iki tanede altta olmak üzere 4 adet tırnağında bu kapağı sıktığını fark edeceksiniz. Aşırı bir kuvvet uygulamadan bu tırnaklardan da kurtulmasını sağlıyoruz. Tırnaklardan kurtulan parçayı artık sadece bagaj açma anahtarının arkasındaki sokete takılı olan kablo ve direksiyon mili üstündeki plastiğin tuttuğunu görüyoruz. Soketten fişin kilidine basarak fişi çekiyoruz. Mil üzerindeki kapağı da elimizle hafifle çekince çıktığını göreceksinizdir. Tüm bağlantıları söktükten sonra kapağı alıp sağ koltuğun üstüne koyuyoruz.Artık göstergeyi daha net bir şekilde görebilmekteyiz. Göstergenin de üst sağ ve sol, alt sağ ve sol olmak üzere 4 adet yıldız başlı vida ile sabitlenmiş olduğunu göreceksinizdir. Bu vidaları söküyoruz.

02.JPG

03.JPG

Vidaları söktükten sonra gösterge tablasını kendinize doğru çekebilirsiniz, Artık tablayı tutan sadece arkasındaki bağlantı soketidir. Bu soketin sökülmesi biraz ilginç, Çünkü kilitli bir soket bu.. Kilidini ise aşağıdaki resimde anlatıldığı gibi saat yönünün tersine çevirerek açıyoruz. Zaten kilidi açarken soketin de çıktığını fark edeceksinizdir.

04.JPG

05.JPG

06.JPG

Gösterge tablasını yerinden çıkardıktan sonra hangi ampulün bozuk olduğunu zaten biliyorduk, benim bozuk olan lcd ekranın lambasıydı, o ampulü duyu ile birlikte yerinden pense yardımıyla çevirerek çıkarıyoruz.

Ampul bu;

07.JPG

Piyasada bulunan ampuller genelde 1.2W ancak Focus 3W'lık ampuller kullanmış. Ampul alırken bu konuya özellikle dikkat edin. 1.2W ile aydınlatma çok yetersiz kalmaktadır.

Ampulü yerine taktıktan sonra sökme işleminin tersini uygulayarak göstergeyi de yerine takıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken nokta üst kapağı sökerken gösterge camını çizmemek, ampulü yerinden sökerken plakete zarar vermemektir. Ayrıca tornavidayı her zaman sıkı tutun ki vida başları çizilip beyazlamasın. Bu işlem sonucunda günlük kilometre sayacınız sıfırlayacak ayrıca ilk kontağı açtığınızda da tıpkı gage menu de olduğu gibi göstergeler otomatik olarak test edilecektir.

Son kontrolleri de gage menu ile yapabilirsiniz.

08.JPG

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaptığınız her uygulamanın geri dönüşümü olmasına dikkat edin yeter..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk resme bakınca; vidaları sökmek için 100 km/h e çıkmamız şartmı araç dururken söksek de olurmu :)

ellerinize sağlık. güzel anlatım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:)

Abi dururkende çekmiştim de.. fotoğraj makinesini getirmeye üşendiğimden cep telefonuyla çekmiştim.. Resim biraz abuk çıkmış.. ilk fırsatta tekrar dururken çeker değiştirrim ben onu..

İlk resim arşivden alıntıdır arkadaşlar.. Vidaları sökmek için 100 yapmak zorunda değilsiniz.. !

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunları led yapmak zor komutan.. Zaten rengi veren ampul değil..

Çağlar Bey, bir açığımı da ben buldum..

İşlemin başlaması ve bitmesi 30586 km boyunca sürmüş.. :)

Yorum bağlantısı
Onur Karakaya

mehmet bey

benim kilometre göstergesinin ışığı yanmıyor acaba aynı yolla çözülürmü..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet bey

benim kilometre göstergesinin ışığı yanmıyor acaba aynı yolla çözülürmü..

Benimki de kilometre göstergesiydi zaten Onur Bey..

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

08.JPG

Mehmet Abi devir saatinin altında yanan ikaz lambaları neyi simgeliyor, Cruise Control ile ilgili değilmi? Senin araban manuel vites çünkü. Orada otomatik vites ikaz lambasıda varda???...

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Mehmet Abi, bu arada eğer bu resim ikaz lamba test menüsü ise, Airbag ikaz lamban yanmıyor haberin olsun. Bir şey daha sormak istiyorum, deminki yazımda unuttum, bu devir saati ibresinin ucundaki sarı lamba neyin lambası?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Abi devir saatinin altında yanan ikaz lambaları neyi simgeliyor, Cruise Control ile ilgili değilmi? Senin araban manuel vites çünkü. Orada otomatik vites ikaz lambasıda varda???...

Yeşil olanı hatırlıyorum, O/D lambası.. Hemen yanındaki, sarı ok, galiba vites büyüt uyarısı.. Baktığım bir kaynakta Upshift yazıyor..

Gördüğüm kadarıyla fazlalıklar var burda..

Mehmet Abi, bu arada eğer bu resim ikaz lamba test menüsü ise, Airbag ikaz lamban yanmıyor haberin olsun. Bir şey daha sormak istiyorum, deminki yazımda unuttum, bu devir saati ibresinin ucundaki sarı lamba neyin lambası?

Evet Burak, gördüğüm kadarıyla eksiklerde var.. Zaten ampul olmadı, zayıf geldi. .bidaha sökeceğim.. Bakarım o zaman sorun neymiş..

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Vites büyüt uyarısı otomatik vites arabalarda "D" konumu haricinde araç kullandığı zaman devreye giriyor değilmi, bizim manuel viteslerde bu olay yok sanırsam.

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı
(düzenlendi)

Mehmet Abi İngilizcemde iyi olsa... :blink:

Neyse evdeki bilgisayarda Türkçe'si olması lazım akşam bakarım, şu an iş yerindeyim de.

Peki bu ikazı nasıl aktif yaparız? Benim arabamda hiç yanmıyor bu ikaz, gösterge testinde de yanmıyor .

tarihinde Burak Bal?k tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

En iyi tüketim değerleri için vites değiştirilmesi gereken zamanı haber veriyormuş özetle..Ama başlıkta opsiyonel tarzında bir ibare mevcut..Ya da gerekli ekipman varsa da diyebiliriz..

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı
En iyi tüketim değerleri için vites değiştirilmesi gereken zamanı haber veriyormuş özetle..Ama başlıkta opsiyonel tarzında bir ibare mevcut..Ya da gerekli ekipman varsa da diyebiliriz..

Açıklamayı çatpat anladım, ama opsiyonel ifadesini görmüyorum. Opsiyonel olduğunu farz edersek bu ekipman ne olabilir, ikazı nasıl aktif yapabiliriz?

Yorum bağlantısı
Armağan Aral

evet benımde aklımdan geçen tam olarak buydu hadi o ışıgı yakalım ama nasıl??

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Mehmet Abi sorular bir el at, forumun en full focus'u olma yolunda ilerliyorsun en akıllısıda seninki olsun. Eeee tabikide komşuda pişsin bizede düşsün :blink:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burak yazılımla ilgilidir.. Yaşar'ın yanına gidip bilgisayara bi bağlamak lazım..

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Eğer parametre söz konusu ise, Ford servisleri dilekçe karşılığında ekstra parametre yükleme veya silme işlemini yapıyorlar (Ör: Emniyet kemer ikaz düdüğünün iptali). Ama sağlam bir kaynak bulmak lazım aksi taktirde servisler hiç ilgilenmez bile.

Mehmet Abi, şimdi kendi aracımda baktım. O ibrenin ucunda yanan sarı lamba kızdırma bujisi lambası, aracım dizel değil ama her göstergede demekki standart olarak ampulünü koymuşlar + Overdrive kontrol lambasıda yanıyor (aracım düz vites!) . Bende test menüsünü açtığımda devir saatinin altındaki ok işareti yanmıyor, seninkinde yanıyor (acaba neden?). Birde test menüsündeyken sadece gösterge panelinin denetlediği ikaz lambaları yanıyor. Yani:

AirBag,

Kapı açık,

Fren çekiş kontrol sistemi (BTCS),

Cruise Control,

Sinyal ikaz,

Uzun far ikaz,

El freni ikaz

lambaları yanmıyor (El freni bırakılınca, kapı kapanınca.. vs sönüyor)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gece gece aşağı indim..

Gage menüde yanmayan lambalar kontağı açınca yanıyor yani görevini yapıyor..

dsc00507ty2.jpg

Bu da kılavuz görüntüsü

46133091hw3.jpg

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı
Gece gece aşağı indim..

Gage menüde yanmayan lambalar kontağı açınca yanıyor yani görevini yapıyor..

İşte dediğim gibi. Gauge Menüsünde sadece gösterge panelinin denetlediği ikaz lambaları yanıyor. Yani;

AirBag,

Kapı açık,

Fren çekiş kontrol sistemi (BTCS),

Cruise Control,

Sinyal ikaz,

Uzun far ikaz,

El freni ikaz

lambaları yanmıyor (El freni bırakılınca, kapı kapanınca.. vs sönüyor)

Peki Gauge menüsündeyken shift lambam niye yanmıyor ben onu anlamadım, seninkinde yanıyor. Ampulümü patladı diyeceğim ama kullanılmayan bir sistemin lambası şu ana kadarda hiç yanmamıştır, yani nasıl patlasın? Kafam karıştı!

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kafana takma ampulü yoktur.. Benimki de tesadüfi takılmıştır zaten..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...