İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Ile İlgili Sorular

Murat Keskinoğlu

Recommended Posts

A. Yıldırım Yıldız

Yag konusunda hep kafalar karisik. Benimde oyle. Bilirkiside olmadigim icin guvenli sularda yuzdum hep. Hem teyzeoglu bu isin icinde toptan olarak. Hem yakin iki arkadasim perakende noktasindalar. Speclere uymak kaydiyla degisik markalari denedim. Sadece liqui moly kullandigimda ciddi seste ve cekiste fark gordum. Oda alfa gibi bir aracti. Bu yuzden birazda motora bagliyorum ama dedigim gibi uzman filan degilim. Kendimce tarafsiz gozlemlemeye calisirken bu markaya ciddi sempati kazandim. Focus 2 1.6 tdci aracimda son yag degisimini yakin zamanda motul 8100 ecoenergy ile yaptim. Onun oncesinde ayni aractan hanimda da var, onada fe olan seriyi kullandim. Benim aracta bir onceki yag degisimi castrol ile yapilmisti. Hanimin mobil 3000 fe ile degisim yaptim. Her ikisinde de degisimden hemen once ligui moly engine flush ile motorlari 10 dakika kadar rolantide calistirip yaglari ardindan bosaltip yenisini doldurdum. Yani kisaca okuyup ogrendiklerime gore nizami olmaya calistim. Acikcasi psikolojikte olsa bir fark hissedemedim. Liqui henuz dizelde hic denemedim. Bir sonraki degisimde onuda deneyecegim. Baktim fark yok. Bulabildigim specleri karsilayan en ucuz yag neyse onu alip kullanacagim. Yukarida arkadasin dedigide dogru. Zaten bu motorlar psa. Mutlaka ford specleri aramamak lazim diye dusunuyorum bende.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
video ekleme
Yorum bağlantısı
Tamer Çakır

Merhabalar, yağ değişim arefesinde araştırmalara başlamışken kafam oldu çorba. 2002 model 3.16i sahibiyim. Katalog elimde yok aksi gibi üzerindeki motor kodunun internette çok fazla verisi de yok. N40b16 kodlu motor için fikirlerinizi alabilir miyim? 220 bin km ve lpgli araç. 5w40 castrol düşünürken yanlızca bmw bakan bi tanıdık usta mobil 10w40 dedi. Kime neye inansam bilemedim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Usta 10/40 dediyse kesin 5/30 veya 5/40 tır o.

alerjileri var 5_30 a 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yağ markalarının sitelerinde yağ seçici veya yap rehberi bölümleri var. Oraya aracınızın bilgilerini girip uygun yağları görebilirsiniz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Çakır
31 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Yağ markalarının sitelerinde yağ seçici veya yap rehberi bölümleri var. Oraya aracınızın bilgilerini girip uygun yağları görebilirsiniz.

Ne yazık ki o rehberler avrupa versiyon araçlar için. Avrupadaki e46 3.16i araçlar 1.8L olarak satıldı. N42b18 koduyla. Ancak türkiyeye vergi dilimi sebebiyle n40b16 kodlu 1.6L motorlar girdi. Bu nedenle bir türlü bu motorun fabrika verisine ulaşamıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

N40b18’ler 5w30 veya 5w40 görünüyor. N40b16’da aynıdır muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Motul’un yağ seçicisinde 15.000km/1yıl için 1.4 TSI 122 hp motora 8100 xcess 5W40 görünüyordu, bu bakımda bu yağı kullandım. VW onayı da mevcut.
İlla 5W30 kullanılacak diye bir şey yokmuş.

Yorum bağlantısı
Tamer Çakır

Beni asıl düşündüren şey şu, forumlarda km ve lpgye bağlı olarak yağlar o kadar farklı öneriliyor ki, atıyorum 5w40 yerine lpg varsa kmde 100 bin üzeriyse direk 10w40 deniyor. Benim araçta malum 220 bin km ve lpgli. Bu kriterler yağ tercihini etkilemeli midir? 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Beni asıl düşündüren şey şu, forumlarda km ve lpgye bağlı olarak yağlar o kadar farklı öneriliyor ki, atıyorum 5w40 yerine lpg varsa kmde 100 bin üzeriyse direk 10w40 deniyor. Benim araçta malum 220 bin km ve lpgli. Bu kriterler yağ tercihini etkilemeli midir? 

Benim gördüğüm, lpg’li yüksek kilometreli ya da, eski teknoloji düşük kilometreli Lpg’li araçlar, 5W30 yağda eksiltme yapıyor.

Motorun sağlığına göre, kiminde az, kiminde çok eksiltiyor.

Benzine göre Lpg, yanma odasını daha yüksek sıcaklıklara çıkarıyor, yağın özelliği çabuk bozuluyor.

Aracım dizel fakat lpg’li aracım olsa, 10W40 yine koymam.

5W40 tam sentetik yağ kullanır, durumu gözlemlerim.

Gerekirse kısa dönemde bakıma sokarım.

Fakat yine de yarı sentetik 10W40 gibi yağlar koymam motora.

a44e188df83b898dacb76d90edbcb99b.jpg

Fotoğrafta bahsedilen ürün, Motul xcess 5W40 tam sentetik.

Lpg’yi de işin içine katıyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Çakır
11 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Benim gördüğüm, lpg’li yüksek kilometreli ya da, eski teknoloji düşük kilometreli Lpg’li araçlar, 5W30 yağda eksiltme yapıyor.

Motorun sağlığına göre, kiminde az, kiminde çok eksiltiyor.

Benzine göre Lpg, yanma odasını daha yüksek sıcaklıklara çıkarıyor, yağın özelliği çabuk bozuluyor.

Aracım dizel fakat lpg’li aracım olsa, 10W40 yine koymam.

5W40 tam sentetik yağ kullanır, durumu gözlemlerim.

Gerekirse kısa dönemde bakıma sokarım.

Fakat yine de yarı sentetik 10W40 gibi yağlar koymam motora.

a44e188df83b898dacb76d90edbcb99b.jpg

Fotoğrafta bahsedilen ürün, Motul xcess 5W40 tam sentetik.

Lpg’yi de işin içine katıyor.

5w40 olması konusunda karar kıldım sanırım. Dediğiniz gibi daha doğru bi seçim olacak. Mobil veya motul tam sentetik 5w40 yanıltmaz umarım. Teşekkürler vakit ayırdığınız için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
5w40 olması konusunda karar kıldım sanırım. Dediğiniz gibi daha doğru bi seçim olacak. Mobil veya motul tam sentetik 5w40 yanıltmaz umarım. Teşekkürler vakit ayırdığınız için.

Rica ederim Tamer Bey.
Motul X-Cess 5W40’a şans verin derim, buharlaşarak eksiltmeye karşı dayanıklı olduğunu da dile getirmişti bir arkadaş.
1.4 TSI Passat’ımıza koyduk son bakımda, soğuk çalıştırmadaki Triger Zinciri sesini bayağı bir azalttı, pamuk gibi çalışıyor motor.
Castrol Edge Titanium 5W30 kullanılmıştı bir önceki bakımda yetkili serviste, hiçbir değişiklik gözlemlememiştim.
Bu sefer durum farklı.

Güvenli sürüşler dilerim.
Saygılarımla.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kemal Kollu

Ford fiesta 2017 model (eski kasa) aracimin gostergesinde anahtar sembolu cikti bilgi ekraninda ise motor yagi uyarisi veriyor ,

Aracin motor yagini gecen sene bu tarihte degistirmis idim herhangi bir yag kacagi yok aracin yag seviye cubugu ise normal seviyelerde gorunuyor 

Bu uyari neden veriyor.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yağ seviyesini araç bir müddet çalışmaz halde bekledikten sonra mı kontrol ettiniz. Eğer bu şekilde kontrolü yapıp normal seviyeyi görseydim, seviyeyi ölçen müşürden şüphelenirdim. Arıza yapma durumunda seviyeyi okuyamayabilir. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ford fiesta 2017 model (eski kasa) aracimin gostergesinde anahtar sembolu cikti bilgi ekraninda ise motor yagi uyarisi veriyor ,
Aracin motor yagini gecen sene bu tarihte degistirmis idim herhangi bir yag kacagi yok aracin yag seviye cubugu ise normal seviyelerde gorunuyor 
Bu uyari neden veriyor.
Servis zamanı uyarısı büyük ihtimalle
Yorum bağlantısı
Kemal Kollu
(düzenlendi)

Arkadaslar,

Aracim 2017 eski kasa 

Gecen sene bugun motor yagi degimi yaptim

yag olcum cubugu ile bugun kontrolu yaptim normal durumda 

Bahsettigim gibi gostergede sari renkli anahtar uyari seklinde yandi bilgi ekraninda ise motor yag degisimi yazisi cikiyor

Sorun neresinde bunu anlayamadim.

Servis uyarisi bilgisayarda ayarlanmis olabilirmi

tarihinde Kemal Kollu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Arkadaslar,
Aracim 2017 eski kasa 
Gecen sene bugun motor yagi degimi yaptim
yag olcum cubugu ile bugun kontrolu yaptim normal durumda 
Bahsettigim gibi gostergede sari renkli anahtar uyari seklinde yandi bilgi ekraninda ise motor yag degisimi yazisi cikiyor
Sorun neresinde bunu anlayamadim.

Sorun yok. Bakım zamanı gelmiş. 1 yıl/15.000 km
Hangisi önce dolarsa.
Sıkıntı yok aracınızda.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kemal Kollu

Fiesta aracimin yag ve filtre degisimini gecen sene bu ayda 

3000 km iken degistirmistim.

Aracim suan 9500 km de yag ve filtre degisimi bakimi icin kac km sonra yaptirmaliyim

Bilgilerinize Tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fiesta aracimin yag ve filtre degisimini gecen sene bu ayda 
3000 km iken degistirmistim.
Aracim suan 9500 km de yag ve filtre degisimi bakimi icin kac km sonra yaptirmaliyim
Bilgilerinize Tesekkur ederim

Zamanı gelmiş.
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Yılda 30 bin yaptığım için, 6 ayda bir 15.000 km’de bakıma sokarım aracımı.
Sizin durum garip geliyor bu yüzden Kemal bey.
Yerinizde olsam yılda bir, km dolmadan bakıma sokardım.

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

km dolmadan yağ değiştirmek bana çok mantikli gelmiyor ticari bir amaç yapıldığını düşünüyorum insanlarıda buna inandırdılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
km dolmadan yağ değiştirmek bana çok mantikli gelmiyor ticari bir amaç yapıldığını düşünüyorum insanlarıda buna inandırdılar

Aslında sadece yağ değişebilir,
Sonuçta motor çalışmıyor, filtrelerin tıkanacağını düşünmüyorum, yoğun kullanılan araçlarda olduğu gibi.
Yağın özelliği bozulur diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Motorunuzu ve turbonuzu seviyorsanız değiştirin. Avrupa'daki bu longlife bakım dalgasına ne sorunlar yaşandı...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...