İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Ile İlgili Sorular

Murat Keskinoğlu

Recommended Posts

Evren Erakçora

Magnatec özelliklerinde API SN yazıyordu ,buna göre Mobil den üstün bir yağ olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yağ yakması yağın markası ile ilgili değildir sorunu başka yerde aramak bulmak ve çözmek gerekir. Mevcut konulan en son yağ olan Castrol İle değişin. Ya da usta tavsiyesine kulak vermek istiyorsanız mobil alın ve bundan sonra aynı marka mobil yağ ile yola devam edersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
7 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Magnatec özelliklerinde API SN yazıyordu ,buna göre Mobil den üstün bir yağ olmalı.

+1

API SL Mobilden daha iyi performans ve korumaya sahip.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
13 dakika önce, Koray Demir yazdı:

+1

API SL Mobilden daha iyi performans ve korumaya sahip.

22 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Teşekkür ederim castrol devam öyleyse

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Cihan Yaşar

petronas 5w30 acea c4 spesifikasyonlu  yag 2005 dizel megana uyarmı rn0720 sartnameli

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Magnetic koyuyorum eksiltiyor. Mobil koyuyorum eksiltmiyor...:D

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İlke Demir

İyi akşamlar arkadaşlar,

Biliyorum, çok konuşulan bir konu ve ben de yazmadan önce bu konuyla ilgili tüm yazılanları okudum ama bir türlü psikolojik olarak ikna olamadım. Bir kez de ben sorayım dedim; 2008 model lpg’li fiestama yıllardır mobil 1 esp formula 5w-30 yağ kullanıyorum ama yağ fiyatları çok artmış. Ben de bu sefer mobil super fe 3000 5w-30 alayım diyorum. mobil 1 esp formula 5w-30’u bana lpg sistemine uyumlu diye satmışlardı (?) ve defalarca da kullandım bir sıkıntı olmadı. Mobil super fe 3000 5w-30 da ford kriterlerine uyuyor. Yağı 10.000 km’de bir değiştiriyorum. Bu defa da mobil super fe 3000 kullansam olur mu (ki bu yağı partikül filtresi olmayan araçlara tavsiye ediyorlar)? Gereksiz görülürse 1 saat içinde konu silinebilir. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İlke öncelikle icten yazin icin kendi adima tesekkur ederim. Sordugun sorularin cevaplarinin olmasi konunun silinecegi anlamina gelmez sadece benzer sorulara cozumun kolay bulunmasi adina tek yerde toplamak ve daha ulasilabilir hale getirmek amaciyladir. ha Sen rahat et bizler icin en onemlisi bu, gerisini bizler hallederiz🤗

Sorunun yanitina gelecek olursak sahsi fikrim hicbisey olmaz. Zaten kriterler cercevesinde bir urun...

Not: Benim fikrim yeterli gelmez ise burayi bayram yerine cevirir yine senin icini rahat ettiririz...

Otoclubturkiye farki 😊

Yorum bağlantısı

Partikül filtreniz yok vede üstüne lpg gibi temiz yakıt kullanıyorsunuz, esp zaten gereksiz size, 3000 fe ile devam

Yorum bağlantısı
İlke Demir

80 lira fark var. Ayrıca ben de sizlere teşekkür ederim. Galiba ufak ufak ikna oluyorum ☺️

Yorum bağlantısı

Lpg kullandığım dönemlerde yağ konduktan 15 k km sonra yağı boşalttığımda ilk günkü renginde olduğuna çok şahit oldum. Yağ belki kimyasal olarak eskiyor ama kirlilik neredeyse sıfırdı. Dizelde yağı üstten koy hemen alttan al simsiyah :)

Yorum bağlantısı
İlke Demir
(düzenlendi)

Hiç dizel kullanmadım ama yağdaki renk değişimini farkediyorum. Hatta kimisi 15.000de 1 değiştir diyor. Acaba ben hem 10.000de değiştirerek hem de en iyi yağı kullanarak kendimce arabama zeval gelmesin diye ha bire kekleniyor muyum? Artık her şeyi  hesaplar olduk :)

Düzeltme: Bu arada 3000 fe'yi sipariş ettim. Hayrını göreyim inşallah.

tarihinde İlke Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Fiesta için ESP gereksiz lüks diye sonuca varmıştım zamanında araştırırken. FE3000 ile devam ediyorum ben. 2 Mobil 1 Castrol gidiyorum. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
26 dakika önce, İlke Demir yazdı:

.....Hatta kimisi 15.000de 1 değiştir diyor. Acaba ben hem 10.000de değiştirerek hem de en iyi yağı kullanarak kendimce arabama zeval gelmesin diye ha bire kekleniyor muyum? Artık her şeyi  hesaplar olduk :)

onu bende fiestamda da astrada da yapiyorum.. 7000 km de bir en baba yag hangisiyse koyduruyorum..Birazda rahat olmak lazim diyorum kendi kendime, ama kendime laf geciremiyorum...

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Fe3000 partikül filtresi yoksa hayli hayli yeterli bir yağ, hiç endişe etmeden rahat rahat kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

15 bin km de bir degisse bile yeter. Bana yagcilarin dedikleri Mobil1 Mobil yaglari icerisinde en iyisi en temizi vsvs. Ben ESP den devam ederdim sahsen.

Liqui Moly son donemde ismi cokca duyulmaya baslanmis bir yag. Onceden serviste GM 5W30 kullanirdim sene Mobil 1 ESP 5W30 kullandim. Seneye Liqui Moly dusunmuyor degilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlke Demir

Kendi adıma çok faydalı bir başlık oldu. Katılanlara tek tek teşekkür ederim. Eren Bey de psikologmuş, olayı kafada bitirdim şu an :) saygılar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fe 3000 yeterlidir.. Esp daha iyidir.

80 lira fark da çok bir fark. Bütçenize göre hareket edebilirsiniz.   

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

LPG için özel yağ vs işleri teknik olarak biraz safsata... Sanayide bir usta ile müşterisi arasında bir dialoğa şahit olmuştum.. usta diyordu ki " araç tüplü olduğu için şimdi bu kuru yakıt pistonlar kuru kuruya çalışıyor zarar görüyor" filan diye anlatıyor.. dayanamadım ustaya yaklaştım dedim ki madem araç böyle kuru kuruya çalışıyor peki motordaki yağ pompası ne işe yarıyor pistonu yağlayan malzeme benzin mi ? böyle suratıma baktı çok biliyon der gibi sonra uzaktaştım ordan :)

lpg şu anda piyasadaki yakıtlar arasında yandıkdan sonra geriye en az atık bırakan yakıt türü haliyle motor yağının da bozulması gibi bir durum dizel ve benzinli araçlara göre çok az... eğer ki aracınızın motorunda başkaca sorun yok ise aracınızın teknik özelliklerini karşılayan markası filan belli bütün yağları gönül rahatlığı ile kullabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...