İçeriğe Yönlendir

Kapanmayan Kaput

Tolga Son

Recommended Posts

Tolga Son

Merhaba arkadaslar, daha evvel fiestasinda motor kaputunun tam kapanmamasi gibi bir sorun yaşayan oldumu acaba?

Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı

Evet kaput kilidi çift kademelidir birincisi Araba içi açma koluna bağlıdır. ikincisi emniyet kilididir araç içinden açtıktan sonra öndeki mandalı çekerek açarsınız. Buna benzer bir sorun arkadaşım yaşamıştı 70 ytl'ye kilidi değiştirdi sorun düzelmişti. Birde kaput kilidini değiştiren usta şunu söylemişti kaputu kapatırken kesinlikle kilidin üstüne bırakıp elinizle kaputa bastırmayın kaputu 15-20 cm mesafede bırakın o kendi ağırlığı ile kapansın. (Nedenini bilmiyorum ama paylaşmak istedim. :selo:)

Yorum bağlantısı
Tolga Son

Cok tesekkur ederim. Sanirim ondeki mandalda bir problem var kaputu biraktigimda o mandalinda iceri girmesi gerekiyo fakat mandal girip tekrar cikiyor kapandi gibi oluyor ama dil tam olarak gitmesi gerektigi yere gitmedigi icin kaput bir turlu kapanmiyor, kaputun kilide oturan kismi yerine bir tornavidayi kilide oturttugumda kilit sistemi calisiyo gozukuyor fakat ayni sey kaputla gerceklesmiyo

Sanirim bende kilidi degistiricem

Yorum bağlantısı
Tolga Son

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim ,yağlamak fayda etmedi gibi şimdilik, biryerlerden wd-40 veya emsalini bulmayı deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kaputun kapandığında dayandığı iki adet lastik takoz var, belki onlar fazla yukarda kalmış ve kaputun yerine oturmasını engelliyordur, onları saat yönünde çevirerek biraz alçalt, birdaha dene bakalım sebeb bumuymuş?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolga Son

Valla onlardanda kaynaklanmıyor sorun , çünkü o gün bu ihtimal benimde aklıma gelmişti ve o takozlarıda kurcalamıştım,neyseki sonunda kapandı sanırım soğuktan oldu. Burda aynı durum kapı kilitlerinde başkalarının başına gelmiş açılan kapılar kapanmayabiliyormuş bazen soğuk yüzünden.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Wd40 sıkmak ile yağlamak aşağı yukarı aynı şeydir. Yağlayınca düzelmediyse wd40 sıkınca da düzelmez..Başka bir şey vardır belki..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yağ sertleşince yapıyor bunu, WD40 işe yaramadıysa imalat hatası var demektir, biraz ısınmasını bekliyceksiniz ozaman :)

Yorum bağlantısı
Tolga Son

Valla çok sinir bozucu bi durum.Kaputu açmaya korkar oldum,dediğiniz gibi yağ sertlesebiliyomuş o yüzden yağlamamı söylediler ,dahada tam soğuklar başlamamıştı halbuki ,acaba daha neler görücez.....

Bu arada burada WD40 ı henüz bulamadım ona alternatif olacak başka bir ürün tavsiye edebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

tolga bey aynı durum şehirlerarası bir yolculukta benimde başıma geldi tam 15 dakika kapatmaya uğraştım kapatamadım. en son denememde kapandı bir dahada dönünceye kadar açmadım. eve gelir gelmez wd 40 la müdahale ettim ondan beri bir daha 25-30 cm den bıraktığım vakit tık diye kapanıyor maşallah :kafa:

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Phılıps in Contack Cleaner ları var Çeşitli Yağlı Yağsız türü.MAvi Kapak lı olan Yağsız Kırmızı Kapaklı Olan Yağlı Temizleyici.

Neyseki Foto Buldum

PHI_390CCS.jpg

Yorum bağlantısı
Tolga Son

Yardimlariniz cok tesekkur ederim arkadaslar, sanirim bu philips spreyi bulurum.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yiğitcan Coşar

Aynı sorun geçenlerde arabayı yıkatacakken başıma geldi kaputu ne kadar uğraştıysam da kapatamadım o dil hep dışarda kaldı es sonunda farkına vardım ki ön taraftaki ford ambleminin bulunduğu plastik ızgara kapatıp açakrken yernden oynamış biraz:( Böle problem yaşayan arkadaşlara tavsiyem bi kontrol edin büyük ihtimalle problem ordadır...

Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Arif Aykın

Çok geçmiş bir konu ama yine de arkadaşların başına gelirse diye söyleyeyim. Aynı sorun bende de mevcuttu tampon ile radyatör arasında plastik ayaklar var bu ayaklardan bir tanesi kırıldığında tampon aşağı düşmüyor ama kaput kapatıldığında altındaki kilit mekanızması ters basınç uygulayamadığından esneme yapıyor ve kilitlemeye engel oluyor. Benim kaportacım söktü ve o plastik ayağı tampona plastik kaynakla kaynattı ve çok sağlam oldu şimdi mükemmel kapanıyor.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Hasan Kavak

2005 fiestamda sorun var şuan ustalar sert kapatacaksın dediler kapandı.Daha önce kaputundaki bırakıp hafif elime bastırınca tık deyip kapanıyordu.Mekanizma aşağıya inmiyor kilitteki sanırım kilitlemiyor kaputu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Hasan Kavak yazdı:

2005 fiestamda sorun var şuan ustalar sert kapatacaksın dediler kapandı.Daha önce kaputundaki bırakıp hafif elime bastırınca tık deyip kapanıyordu.Mekanizma aşağıya inmiyor kilitteki sanırım kilitlemiyor kaputu.

Mekanizmaya wd40 benzeri bir yağlayıcı sürmeyi denerdim ben olsam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O genelde panel sorunu, plastiği bir şekilde eğiliyor, kilit mekanizmasını kaputa denk gelecek çekilde pulla falan ayarlamalı

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

O genelde panel sorunu, plastiği bir şekilde eğiliyor, kilit mekanizmasını kaputa denk gelecek çekilde pulla falan ayarlamalı

Geçen operasyonda benimkini bozmuş çete kapanmadan yolcu etmişler..

ADD2CBCB-AC73-409A-AA5A-1EE7A9AEDA8B.jpeg

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu sorun da mi kronik acaba? Benim aracın kaputun dili aldigimdan beri sorunlu. Kolu çekiyorum içeriden, dil içerde kalıyor her seferinde serçe parmağım ile çıkartıyorum. Hadi açtık diyelim kapatınca rolantide tır tır tır ses yapıyor. Elimle dokununca veya binip az gaz verip titreşimi alınca ses kalmıyor. WD -40 işe yarar mı acaba? (Kaput orjinal)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Süleyman Can yazdı:

(Kaput orjinal)

ana sorun kaput değil, panel.

kilidin bağlı olduğu panel komplesi plastik malzeme, zaman içinde ufak tefek önden dokunuşlar vs. ile o plastik hassas mm oturma şeklini kaybediyor (fiestada)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağlar Bayur yazdı:

ana sorun kaput değil, panel.

kilidin bağlı olduğu panel komplesi plastik malzeme, zaman içinde ufak tefek önden dokunuşlar vs. ile o plastik hassas mm oturma şeklini kaybediyor (fiestada)

En iyi çözüm komple dil mekanizmasını mi değiştirmek? Sifir bulunur mu yoksa cikmacida mi vardır? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Süleyman Can yazdı:

En iyi çözüm komple dil mekanizmasını mi değiştirmek? Sifir bulunur mu yoksa cikmacida mi vardır? 

değiştirmek değil ayarını yapmak, sorun şurada normalade ayar için bir pay yok. el mahareti işçilik ile çalışılmalı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...