İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Intercooler

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Olmazda. Yani silikon benzeri bir malzeme ile yapıştırılıp kapanmış.Oralardan yırtmak istemiyorm.Zaten şuan beyaz sinyal camıda yokki :tap2:

Yıırt nolacakki.. silikonun tüpü kaç para sanki :tap2:

Acıma Ayhan... O sadece bir araç.. Duygusal olma.. :tap2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şimdi dip gaz yaptığımızda arac yakıtın az bir kısmını yakmadan atıyor. EEe bizim oksijen yoğunluğumuz fazla olduğu için bu oksijenler bu yakıtın yanmasına yardımcı olacak ve dip gazlarda güc artmış olacak.Yanmadan atma olayını güce cevirmiş olacağız.

Ayhan bey burda yanlış düşünüyorsunuz bana kalırsa.çünkü benim bildiğim motor tarafından pistona çeklien yada püskürtülen yakıtın sadece %40 (max.) yakılıp ısıya yani güce dönüştürülebiliyor.hatırlarsınız sulu sistem diye ortaya atılan sistemde yakıttan sonra yanma odasına yakıttan sonra birde su püskürtülüp mazotun veya benzinin daha küçük parçalara ayrılması hedefleniyordu.yada mıknatıs ile atomların düzene sokulması gibi.önemli olan bence yakıtın tam olarak yakılmasının yollarını bulmak.birde bunu ele alalım derim.siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tam yanma için silindirlere uranyum destekli füzyon reaksiyonu eklememiz lazımki yanma %100 olsun, böylece dip gaz esnasında 1 kiltonluk güç elde ederizki buda tüm arabaları tokatlamaya yeterde artar bile :tap2::tap2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ali bey antitez cıktı karşımıza ne yapcaz.Bizim tezi gümletecekler :tap2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

sonrada öbür tarafta bizi tokatlarlar neden erken geldin diye....bir şey bulmak lazım artık mazotumu inceltiriz, yakıtı buharlaştırıp mı basarız motora bilemem.düşünelim beraber beyin fırtınası hadi bakalım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mazotu buharlaştırıp basma esas olay zaten, yeni nesil 6000 bar lık enjektörler gelicekmişya zaten, biz ne yapsak acep hımmmm......

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Şimdi dip gaz yaptığımızda arac yakıtın az bir kısmını yakmadan atıyor. EEe bizim oksijen yoğunluğumuz fazla olduğu için bu oksijenler bu yakıtın yanmasına yardımcı olacak ve dip gazlarda güc artmış olacak.Yanmadan atma olayını güce cevirmiş olacağız.

Ayhan bey burda yanlış düşünüyorsunuz bana kalırsa.çünkü benim bildiğim motor tarafından pistona çeklien yada püskürtülen yakıtın sadece %40 (max.) yakılıp ısıya yani güce dönüştürülebiliyor.hatırlarsınız sulu sistem diye ortaya atılan sistemde yakıttan sonra yanma odasına yakıttan sonra birde su püskürtülüp mazotun veya benzinin daha küçük parçalara ayrılması hedefleniyordu.yada mıknatıs ile atomların düzene sokulması gibi.önemli olan bence yakıtın tam olarak yakılmasının yollarını bulmak.birde bunu ele alalım derim.siz ne dersiniz?

Merhaba,

Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Aslında durum şöyle:

Siz püskürttüğünüz yakıtın büyük bir kısmını yakıyorsunuz. Bu devire göre değişse de hiç bir zaman %40 değil. Ancak yakılan bu yakıttan elde edilen enerjinin sadece %35-40 ını mekanik enerjiye çevirebiliyorsunuz. Yani yanmadan atılan yakıt miktarı %60 değil, yanma sonucu elde edilen enerjinin mekanik enerjiye çevrilemeyen kısmı %60. Biz bu enerjiyi başka yerlerde de kullanarak (kalorifer sıcaklığını bu atık ısı sayesinde kazanır) verimi artırmaya çalışıyoruz. Bu verimi artırmanın teoride bir çok yolu var. Ancak pratikta bunların uygulanabilirliği malesef ya mümkün değil, ya çok pahalı veya henüz o tip bir teknoloji keşfedilmiş değil. Şimdi bir ısı makinesi olan motorun verimini artırmanın (yakıttan elde edilen enerjinin daha büyük bir kısmının mekanik enerjiye çevirebilmenin) en temel yolu motorun yanma sıcaklığını ile emilen havanın sıcaklığı arasındaki farkı artırmak. Burada yanma sıcaklığı doğrudan malzeme teknolojisi ile ilgili. Yani bizim bu konuda yapabilceğimiz pek birşey yok ne yazıkki. Yapılabilecek en basit şey giriş sıcaklığını düşürmek ki bunun da yolu turbodan sonra uygulanacak olan bir intercoolerdır. Bu arada şunu belirtmek lazım. Konunun başlarında klima havasını vermekten bahsedenler vardı. Böyle bir şey yaparak enerjiden tasarruf etmenin pek mümkün değil. Çünklü klima sisteminiz %100 verimli olmadığından siz havadan 10 birim enerji çekmek için klimaya 14-15 birim eberji vermelisiniz ki bu da neticede motordan karşılanıyor. Yani eğer dış kaynaktan aldığı enerji ile çalışan bir sistem yapabilirseniz ne ala. Ama enerjiyi motordan alacaksanız pek de verimli bir sistem olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
(düzenlendi)
Birşey tasarladım.Turbo cıkışındaki hortum cıkartılıp onun yerine bunun gibi birşey koyacağız.Ve onun önüne boru çekerek hava akımına maruz bırakacağız.Tasarımı öylesine yaptım.Resimdeki parca o haliyle işe yaramaz.Bu parca hızlı gecen havayı yeteri kadar soğutamaz

Mehmet beyin motor radyatörü fikri çok iyi. Çıkmaza giren yolumuzu açtı :)

inter1fa0.jpg

inter2sq7.jpg

inter23qj0.jpg

Merhaba,

Bir şeyler tasarlamayı çok seviyoruz anlaşılan...:)) Ne güzel. İnşallah bu şevkin hiç kırılmaz. Ama madem basınç düşümü bu konuda oldukça önemli o zaman bir kaç basit tavsiyede bulunmama izin verin:

Borudan girişi biraz daha konik yapmak basınç kaybını oldukça iyi yönde etkileyecektir. Bunu yaparken koni genişleme açısını 7-8 dereceden daha fazla yapmazsan bu bölümdeki basınç kaybın minimum olacaktır. Ayrıca bence en azından sıcak havanın geçtiği kısma akışa paralel bir kaç sıra fin koyabilirsin. Bu şekilde ısı transfer miktarını artırabilirsin ki bu da daha soğuk bir hava demek.

Son olarak bir teklif. Sen bir kaç tane farklı tasarım yap. Ben de sana basınç düşümlerini hesaplayayım..:)) Bu katkı da benden olsun..:)) Hatta ısıl verimlerini de hesaplayabilirim ama o daha uzun bir zaman alır. Tek isteğim bunu birinin üretip arabasına takması olur o kadar...:))

tarihinde Mustafa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Heheheee, biz bu teknik destekle Voltran' ı bile yaparız vallahi, Transformers yaya kalır yanımızda :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

TDCı HDI forum die yabancı bir site vardı hani.Biraz inceledimde baya farklı uykulamaları var.Üye olup biraz fikir alayım.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

soğuklar başladı ondan olabilir.araç ısınana kadar benim gibi gideceğiniz yere varıyor iseniz tüketim fazla olabiliyor.sürekli kullanımda normale dönmesi lazım.bir uzun yolculuk denk getirip deneyin bence.bayram tatili falan gibi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
İyi günler .

Ben 2007 model TDCI fiaestam var yakıtımı shell eurodiesel alıyorum. Aracımla sürekli İstanbul trafiğindeyim. Araç 2-3 ay öncesine kadar 1 depo ile (34-40lt) 650 km yol yapraken bu tutar 550 -500 e kadar düştü aracın bakımınıda yaptırdım sorun neden kaynaklanıyor. olabilir...

Son depo benimde hızlı düşüyor gibime geliyor.(opet eurodizel)

Yakıtı yoğun zamanlarda almayın.Gece gec saatlerde yada sabah çok erken saatlerde almaya çalışın.Fark ediyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ali bey şu interkul işine ben kafayı taktım.

Bizim fiestalarsa sabit geometrili turbo var.Bazı dizellerde ise değişken geometrili turbolar var.Değişken geometrili turbolarda devire göre turbo kanatlarının açısı,şekli değişiyor.Yani düşük devirde egsoz turboyu az cevirsede kanatcıkların gemetrisi değişerek düşük devirde bile motora daha çok hava basarak verim sağlıyor.

Biz 2000 devirin altında gidemiyoruz, neden? turbomuz sabit geometrili.Düşük devirde motora tam hava basamıyor, az gelen hava yüzünden verimli yanma sağlanamayınca titriyor.

Gelelim intekul ile bunun bağlantısına.

Biz düşük devirde motora fazla hava(fazla oksijen) gönderemiyoruz ama interkul ile o az olan havayı soğuttuğumuzda oksijen yoğunluğu artaçağından yanmayı verimleştirip tork kazanabiliriz,teklemenin azda olsa önüne geceriz.

Hatta ben cift yönden bu işe girmek istiyorum.İnterkul + 10 cm capında kaucuk hortum.Bu hortumun bir ucuna oval geniş bir parca takılıp aracın altına indirilip aracın gidiş yönüne doğru bakaçak,diğer ucuda hava girişine doğru bakacak. Hava girişine az biraz hava üfleyecek.Dolayısıyla turbo havayı cekerken birde desteklediğimiz için daha kolay çekecek,belkide bar'da çok az artışlar olacak,aynı zamanda interkulda soğacak....

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Değişik yerlerde yazılar okuyorum. herkes özellikle dizel turbo araclarda kesinlikle intercooler olmasından yana.Yoksada takılmasından..Küçük motorların maliyetinden dolayı takılmıyor ama eklemekte fayda var.

Birkac yerde intercoolerın 5-10 hp güc artışı sağladığını okudum.Üstelik 1.4 tdci fiestada.

Ama bu şehir içinde çok sıkışık trafikte işe yaramıyor.Rüzgarın soğutucuya carparak havanın soğuması gerek.Soğuk havanın yoğunluğunun artıp motor rahatladığı için tasarruf başladığını söylüyorlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Ali bey şu interkul işine ben kafayı taktım.

Bizim fiestalarsa sabit geometrili turbo var.Bazı dizellerde ise değişken geometrili turbolar var.Değişken geometrili turbolarda devire göre turbo kanatlarının açısı,şekli değişiyor.Yani düşük devirde egsoz turboyu az cevirsede kanatcıkların gemetrisi değişerek düşük devirde bile motora daha çok hava basarak verim sağlıyor.

Biz 2000 devirin altında gidemiyoruz, neden? turbomuz sabit geometrili.Düşük devirde motora tam hava basamıyor, az gelen hava yüzünden verimli yanma sağlanamayınca titriyor.

Gelelim intekul ile bunun bağlantısına.

Biz düşük devirde motora fazla hava(fazla oksijen) gönderemiyoruz ama interkul ile o az olan havayı soğuttuğumuzda oksijen yoğunluğu artaçağından yanmayı verimleştirip tork kazanabiliriz,teklemenin azda olsa önüne geceriz.

Hatta ben cift yönden bu işe girmek istiyorum.İnterkul + 10 cm capında kaucuk hortum.Bu hortumun bir ucuna oval geniş bir parca takılıp aracın altına indirilip aracın gidiş yönüne doğru bakaçak,diğer ucuda hava girişine doğru bakacak. Hava girişine az biraz hava üfleyecek.Dolayısıyla turbo havayı cekerken birde desteklediğimiz için daha kolay çekecek,belkide bar'da çok az artışlar olacak,aynı zamanda interkulda soğacak....

Merhaba,

Turbonun devrede olmadığı devirlerde intercooler pek de bir işe yaramaz. Çünkü havanın soğutulabilmesi için soğutucu akışkan ile arasında belli bir sıcaklık farkı olması lazım. Bu sıcaklık farkını oluşturan da aslında turbo. Turbo çıkışında hava basıncıyla beraber sıcaklığı da artar ve biz de nispeten daha soğuk bir akışkan ile bu sıcak havayı soğutma fırsatı buluruz(mesela 130 derecedeki havayı 80 küsür derecedeki radyatör suyuyla soğutabilmek gibi- ama hava sıcaklığı 60 derece ise bu sefer sistem havayı ısıtmaya başlayacaktır). O nedenle turbonun devrede olamadığı noktalarda bahsedilen borudan geçen havanın sıcaklığı zaten çok da yüksek olmayacaktır.

Ayrıca eğer amacınız sürekli bir iyileştirme ise hava soğutma çok efektif olmayabilir. Bence sürekli olması istenen birşey yapılacaksa su ile yapılmalı. Bu da su devridaim sisteminde fazladan basınç düşümü demek. Yani su kullanmak isterseniz devridaim pompasını büyütmeye ihtiyacınız olabilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekli diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2000 devirin altındada turbo devrede oluyor.

Kaputu ac, turbodan sonra kağucuk hortumu elinle biraz sık, baka bir kişide icerden 1500 devire kadar gaza basıp kessin.Sıktığın o borunun basınc ile şişerek elini ittiğini farkedeceksin.Düşük devirde hava akımı daha düşük olduğu için sıcak parcaların içinden gecerek kolayca ısınıveriyor, ısınmayıda gecelim zaten sıcak hava oluyor.Gaza bastığımızda bu sıcak havayı itiyor.

Zaten 2000 devir altı bizim için pek önemi olmayan bir bölge.

Geceleri havanın serinlediğinde araclarımızın daha ekonomik ve daha performanslı olduğunu farkediyoruz.İşte buda havanın gündüze göre daha soğuk olması.Biz onu gündüze taşımaya çalışacağız.

Yorum bağlantısı
Haşmet Yenal Atila

2005 fusion um var 50000km de... Depoyı fulleyip km yi sıfırlıyorum yakıt ışığı yandığında bakıyorum 725 km gitmişim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu gün servise bakım için gittiğimde turbo ve intercooler konularınıda ordaki bir arkadaşa sordum.Bu arkadaş Serkan Yazıcı'nın yanında yetişmiş ve onun arabalarıyla ilgilenmiş bir kişi.

İntercooler için tek kötü noktanın masrafı olduğunu ama kesinlikle performansa faysası olacağını söyledi.

Eğer performans istiyorsan çek atelyeye sana impreza turbosu takalım ozaman gör sen bunda performansı dedi :) ama turboyu ellemek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
(düzenlendi)
Bu gün servise bakım için gittiğimde turbo ve intercooler konularınıda ordaki bir arkadaşa sordum.Bu arkadaş Serkan Yazıcı'nın yanında yetişmiş ve onun arabalarıyla ilgilenmiş bir kişi.

İntercooler için tek kötü noktanın masrafı olduğunu ama kesinlikle performansa faysası olacağını söyledi.

Eğer performans istiyorsan çek atelyeye sana impreza turbosu takalım ozaman gör sen bunda performansı dedi :) ama turboyu ellemek istemiyorum.

Arkadaşlar,

İntercooler problemimizi kökten çözecek orjinal bir çözüm buldum. Biliyorsunuz fiat-psa-citroen ortaklaşa yeni bir ticari araç geliştirdiler, Minicargo. Bu 3 araç her bakımdan aynı, tek farkları hepsinde farklı bir motor kullanılması. Fiat 1.3 multijet kullanıyor, citroen benzinli bir seçenek sunuyor galiba. Psa ise 1.4 hdi motor seçeneği sunuyor ve bu 1.4 motor bizim motorun aynı, tek bir farkla. Bilin bakalım ne?..:())

Eveeeet bildiniz, bu motorda bir intercooler var. Yani piyasada bulacağınız pegeout beeper (mini cargonun psa ismi) intercooler ı gönül rahatlığıyla alıp Fiestanıza takabilirsiniz. Hatta motajına da dikkat edin de aynı şekilde takın..:() Bu arada bu intercooler yakıtı tüketimini duruma göre %4 - %9 arası iyileştirebiliyormuş. En azından uzun yol giden veya şehir içinde boş yolda gitme imkanına sahip olanlar yakıt masrafını bir nebze daha kesebilirler.

Gördüğünüz gibi hizmette sınır tanımıyoruz. Sizin için Bursa' lara kadar gidip ilk elden (minicargo geliştirmesinde çalışmış bir mühendisten) bilgi alıyoruz...:)))

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
noktaları sildim /Kaplan
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Çok teşekkürler mustafa bey.Gercekten çok yardımcı olmuş sayılırsınız.Bende Bursada oturuyorum.

Okadar laf yaptık,en verimli bilgiyi veren siz oldunuz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Çok teşekkürler mustafa bey.Gercekten çok yardımcı olmuş sayılırsınız.Bende Bursada oturuyorum.

Okadar laf yaptık,en verimli bilgiyi veren siz oldunuz :)

Valla bende başka bir iş için görüşmeye gitmiştim. Laf arasında bahsettim interccoler probleminden. Adam hemen e minicargo intercooler ı kullansanıza aynı motor dedi..:bye:)) Bende hemen paylaşayım bizimkilerle, bu habere sevinen çok olur diye hemen yazdım..:bye:) Takın da bir performansını görelim artık. Ben özellikle Ali Bey' den çok ümitliyim. O sanki arabaya gözü kapalı takacak hatta bir de çamurluklara ses izalasyonu yaptırıp sonucu bize bildirecek gibi duruyor. Ne dersiniz Ali Bey yanlış mı düşünüyorum....:)))

Bu arada ben şu izalasyon işini ciddi ciddi düşünüyorum. Siz ne dersiniz.????

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bursada nerde kiminle görüştünüz.Belki onlar vasıtası ile daha rahat temin edebiliriz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli

Ben yardımcı olabileceklerini zannetmiyorum. Yeni pegeout beeper ın yedek parçalarının piyasaya çıkmasını beklemek en iyisi bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...