İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Intercooler

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Araba cıktığı vakit yedek parcası cıkması lazım :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Araba cıktığı vakit yedek parcası cıkması lazım :)

Bence oldukça yakındır. Biraz daha beklerseniz büyük ihtimal orjinal intercooler a sahip olabilirsiniz. Hatta dediğim gibi eğer arabayı inceleme şansınız da olursa bağlantı şeklini de öğrenmiş oluruz. Ben acaba Türkiye de mi yapılıyor diye üretimi sordum ama sanırım ithal parça olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yettim gari... şu beeper hoşuma gitti vallahi bende araştırayım hemen, bu arada arka koltuk altı bagaj ve arka teker üstüne PC lerde kullanılan ses izalasyon malzemesinden taktım, seste baya bir azalma oldu arkadaşlar hatta arka teker üstündeki halı havada durup sinir ediyordu beni demekki izalasyon istiyormuş halıyı ona göre bol yapmışlar fakat tasarruf için izalasyonu takmamışlar demekki :kafa:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Nereden temin ettiniz?

Bende izalasyon malzemesini temin ettiğim an araçın arka koltuklarını ve döşemeleri komple söküp yapacağım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

www.firebal.net buedan aldım, yazılış yanlış ama adresi boyle almışlar, Be quiet! marka baya iyi oldu. Kutusu 60 ytl idi...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bana biraz daha büyük birşeyler lazım.Kücük kücük yap-boz gibi olmasın.Çarçaf gibi kaplaması lazım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kasmaya gerek yok ozaman.

Birde mini cargo intercoolerını sormak lazım.Bizim 1.4 tdci ile aynı motor olduğu söyleniyor.Tek farkı intercooler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kendine gelmesine gelirde okadar geniş girmek istemiyoruz.

Sadece motoru biraz rahatlatalım yeter bize.

Şöyle 150-200 ytl lik birşeyler.

Bunu satıp 1.6 tdci fiesta almak daha mantıklı.Hazır herşey yapılmış,hemde orginal :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bizim motora emilen hava devamlı normal olması gereken akışından daha yavaş bir akışla motora akıyor.

Bunun sebebi ise şu.

Isınan hava genleşiyor,şişiyor ve daha geniş alana yayılıyor.Motora giren hava ısındığı an genleşip giren havanın bir kısmı şişme dolayısıyla geri gitmek istiyor.Yani hava genleşipte motora girdiği için atmosferden emilen hava devamlı az bir miktar.

İntercooler olduğunda ise bu sıcak hava soğutularak daraltılması sağlanacak,daralan hava vakum etkisi yaparak kediliğinden atmosferden hava cekmek isteyecek... Yanma odasına giren bu sıkışmış yoğun hava piston ile sıkıştırılıp ısındığında hava miktarı fazla olduğu için sıkıştırılıp mazot püskürtülüp yanma olduğunda çok daha fazla genleşip direk olarak extra performansa dönüşecek.. Biz işte bunun için uğraşıyoruz :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ozaman hangi turboyu alıcaz ve yakıt basıncını hangi servis düzelticek? Burdakiler durumdan bihaberlerde!!

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

En ufak risk almayacağım bunu söyliyeyim :D Kesin emin olduğum güvendiğim mantıklı uygulamaları yaparım.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Ayhan riski öncelikle tanımlaman lazım. Hesapsız kitapsız dalarsan evet o bir risktir. Ama adam gibi araştırıp projelendirir ve doğru şekilde uygulamaya koyarsan o risk risk olmaktan çıkar...

Zaten ne kaa kıyma o kaa köfte. Ayhan araç senle gömülmeyecek ya. Şurda varsın olsun 2 yıl daha kullan. Bırak da 2 yılda alabileceğin maksimum keyfi versin araç.. Ufak riskler olmadan hayatın tadı nasıl çıkar ki? :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

http://img208.imageshack.us/img208/4963/fdfsfsok0.jpg

Baya araştırıyorum soruşturuyorm.

HDi tdci diye yabancı bir forum var.Onlarla konusuyorum bazen.

Aracımın 1.4 tdci 68 , 8 valf olduğunu söyledim.sadece intercooler uygularsam artıları ne olur dedim.

Extra yakıt eklemeden sadece çok kücük kazancların olur dediler.

Chip ile beraber uygulanmasından yanalar.

Sizinde dediğiniz gibi turbo ile oynayanlar var.

İntercooler dışında hic birşey yapmamak şartıyla bana artıları ne olur diye sordum

cevap şu; biraz yakıt tasarrufu, birazda performans ama çok değil...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu arada araştırma sonucuma göre Fiesta 1.4 tdci normalde turbo basıncı 1 bar güvenlik sınırı ise 1.3 bar, ona uygun turbo ve interkul ile verim alırız sanırım, ama pahalı bir iş olucağı kesin...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bende 1 bar diye öğrendim.

Mertol abi motora giren havanın yolunuz uzatmanın zararı olmuyor.

Onuda şöyle acıklayayım.

2 tane tüp düşün, bir tanesinin hava hacmi 1m küp olsun, diğerinin 5m küp olsun.

Bunlarada birer tane kompresör bağlıyoruz.Küpler 1 bar basınca ulaştığında kompresörler otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlıyoruz.

Aynı anda hava basmaya başladığımızda kücük olan tüp 1 dakikada 1 bara ulaşıp kompresör kapanıyor.

Diğeri ise 5 dakikada 1 bara ulaşıp kompresör kapanıyor.

Sonuç= ikiside amacına ulaştı.Tek fark süre.

Bizim arabamızda hava yolu uzayacak dolayısıyla gerekli basınc daha gec sürede oluşacak diyebilirz.Ama okadar büyük bir gercikme olmayacak.Belkide hissetmetiz. Sadece ani gaza basmalarda belki çok çok az geckme olur ama uzun yolda sabit gazda sorun gözükmüyor.

Tüp örneğinde eğer iki tüpe 1 bar basıncında 1m küp hava eklenecek olsa işte ozaman sizin dediğiniz oluyor.Ama araclarımızdaki olay öyle değil. Belli bir basıncta devamlı hava basan bir turbo var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Bende 1 bar diye öğrendim.

Mertol abi motora giren havanın yolunuz uzatmanın zararı olmuyor.

Onuda şöyle acıklayayım.

2 tane tüp düşün, bir tanesinin hava hacmi 1m küp olsun, diğerinin 5m küp olsun.

Bunlarada birer tane kompresör bağlıyoruz.Küpler 1 bar basınca ulaştığında kompresörler otomatik olarak kapanacak şekilde ayarlıyoruz.

Aynı anda hava basmaya başladığımızda kücük olan tüp 1 dakikada 1 bara ulaşıp kompresör kapanıyor.

Diğeri ise 5 dakikada 1 bara ulaşıp kompresör kapanıyor.

Sonuç= ikiside amacına ulaştı.Tek fark süre.

Bizim arabamızda hava yolu uzayacak dolayısıyla gerekli basınc daha gec sürede oluşacak diyebilirz.Ama okadar büyük bir gercikme olmayacak.Belkide hissetmetiz. Sadece ani gaza basmalarda belki çok çok az geckme olur ama uzun yolda sabit gazda sorun gözükmüyor.

Tüp örneğinde eğer iki tüpe 1 bar basıncında 1m küp hava eklenecek olsa işte ozaman sizin dediğiniz oluyor.Ama araclarımızdaki olay öyle değil. Belli bir basıncta devamlı hava basan bir turbo var.

Aslında bu örnek hava yolunu uzatma durumunu pek kapsamıyor. Mertol Bey basınç düşümü konusunda haklı. Turbo çıkışından sonra koyacağınız her eklenti motor giriş basıncını düşürecektir( O nedenle ben önceki mesajlarımda "tasarımı yapın basınç düşümünü ben hesaplarım" demiştim...:)) ). Kaldı ki eğer havayı soğutursanız basıncı (sıcaklığıyla beraber) bir miktar daha düşecektir. O nedenle eğer amacınız yakıt tasarrufu değilde performans artışıysa turbo çıkış basıncını değiştirecek herhangi bir yönteme girmek gerekebilir. Bu sadece turboyu büyütmekle mi olur yoksa başka bir yolu var mıdır bilmiyorum ama yapılması gereken turbo çıkışındaki basıncı artırmaktır. Bu işlem motora girecek hava debisini artıracağı için ekstra yakıt püskürtmek için uygun şartlarda oluşmuş olur. Ancak "ekstra" denilen miktarın hesaplanması da chip e kalır ki bu da mantıklı ve kaliteli bir chip uygulamasını zorunlu kılar. Ancak benim aklıma takılan nokta şu. TDCI da ses ve tireşimin azaltılması amacıyla bir takım sistemler var. Bunlar genelde zamanlamayla ilgili. Yukarıda bahsettiğim uygulamaların bu durumu etkileyip etkilemeyeceği bende soru işareti. Yani daha performanslı ama daha gürültülü ve titreşimli bir motora sahip olmak ta mümkün. O nedenle yapılacak masrafta göz önüne alınırsa en iyi çözüm başka bir araç almak derim ben. Ama ben arabamla oynacağım, bu benim hobim ve çok hoşuma gidiyor derseniz de söyleyecek bir şey kalmaz..:selo:))

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Hep birşeyi göz ardı ediyorsunuz ve yanlış düşünüyorsunz kanımca :)

Şimdi yüksek debili bir hava akışı olsa hava yolu uzadığı için köşelerde dönüşlerde havanın debisini düşürür diyebiliriz.

Soğutursanın basınc düşeçek ifadesi bence tamamen yanlış ve bu cümle doğru ise bence tüm çalışmaların bışa çıkması için yeterlidir.

Ama yanlış diye düşünüyorum,sebebi ise şu.

Bizim turbomuz 2 dakka hava basıp 2 daka dinlenmiyorki ! Eğer havayı basıp dinlense soğuyan havanın basıncı yarı yarıya düşerdi doğru.. Ama bizim turbomuz 1 bar gücünde devamlı hava basıyor, hava daralıp basıncı düştüğü an turbo o basıncı hemen tamamlayacak ve işte bizde havayı yoğunlaştırıp amacımıza ulaşmış olacağız.Aksi halde herşey anlamsız.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Valla interkul taktıkmı turbo büyütmek şart gibi, hatta elzem de diyebiliriz, bu urumda ya şu yeni çıkacak olan pejonun bipper modelindeki 1.4 tdci interkul motrunun turbo ve interkulunu alıp ecu programlama yapmak, yada bu iş yatar masrafa değmez diye düşümdüm ben. Bu arada fiatta bipper modelini fuirono muydu neydi bu isimle piyasaya sürdü fakat motor multijet olduğundan işimize yaramaz, pejoyu bekliycez yani.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Acıkcası 3-5 hp için deymez gibime geliyor.Biz sadece kaşınıyoruz :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Değmez vallahi, eğer bipper bize uyarsa yaparız ama turbo pahalıya patlıycak kesin hemde hp aman aman artmıycak kasmıyalım motoru, en iyisi ses yalıtımına sarmak paşa paşa binmek arabaya, 3-4 sene sonra satar bi üst modele geçeriz zati.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özer Gelişli
Hep birşeyi göz ardı ediyorsunuz ve yanlış düşünüyorsunz kanımca :)

Şimdi yüksek debili bir hava akışı olsa hava yolu uzadığı için köşelerde dönüşlerde havanın debisini düşürür diyebiliriz.

Şöyle bir örnek verebilirim. İki borumuz olsun. Biri nispeten daha düz ve kısa diğeri ise nispeten daha uzun ve bol kıvrımlı. Burada iki durum olabilir:

1- Boruların girişine sabit basınç vermek: Bu durumda uzun borudaki basınç düşümü daha fazla olacağı için iki borudan kısa olanından daha fazla debi ölçersin, uzun olanından ise nispeten daha az.

2- Borulardan sabit debi geçmesi: Bu durumda uzun borunun çıkışındaki basınç kısa borunun çıkışındaki basınca göre daha düşük olacaktır. Bu fark debinin (daha doğrusu hızın) karesiyle de artacaktır.

Meselye iki açıdan da bakabilirsin. Karar sana kalmış.

Soğutursanın basınc düşeçek ifadesi bence tamamen yanlış ve bu cümle doğru ise bence tüm çalışmaların bışa çıkması için yeterlidir.

Aslında tamamen yanlış değil ama bir önceki kadar etkin değil demek daha doğru olabilir belki. Ben de zaten bir parça düşer demiştim bu nedenle. Hava ideal gaz olduğu için sıcaklığını düşürdüğünde ya yoğunluğunun artması ya da basıncının düşmesi veya ikisinin de aynı anda ama daha düşük miktarlarda olması gerekir. Bizim durumda amacımız zaten yoğunluğu artırmak, ama bu tamamen kontrollü ve sabit basınçlı bir işlem olmayacaktır. Daha çok yoğunluk artsada basıncın da bir miktar düşmemesi için pek bir neden yok bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...