İçeriğe Yönlendir

Nerede Ne Yenir ?

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Arkadaşlar bu başlıkta tam olarak restoran, fiyat politikası, lezzet özelliği, otopark ulaşım yöresellik gibi özellikleri yemek yenilecek yerler için tarif edelim. Örnek format olarak aşağıda birşeyler yazmaya çalıştım. Olabildiğince yorumları başka konu başlığında yapalım, çünkü bir süre sonra konular geyiğe dönüyor ve sönüyor (FORD OPET Güvencesi, M Mertcan konusu dışında). Yemek ateşimizi söndürmeyelim.

--------------

TİRE KEBABI: Tire kebabı şişte pişirilen ince yuvarlak köftelerin daha sonra maydonoz ve domatezli tereyağına atılması ile yapılır. İnanılmaz lezzetlidir. Şiş köftelerin yapısı adana köfte gibi değildir, yuvarlak, ince ve et oranı yüksektir. Bol ekmek ve yoğurt yedirir. İzmir Tire'de yiyecek olursanız belediye binasını geçtikten sonra büyük kavşaktan sağa dönüldüğünde ortalıkta görünen kebapçıların hemen hepsi iyidir. İsim vermeyeyim. Tire'ye giderseniz ayrıca "kuyu kebabı" da yiyebilirsiniz ancak kuyu kebabı öğleye kadar biter. Erken gidiniz. Tire'de eskiden bol miktarda Yahudi ve Türkmen olduğundan değişik lezzetler mevcuttur. Muhtemelen kuyu kebabı Türkmenlerden kalmadır. Tirede ayrıca NEVRUZ şenlikleri PKK öncesinden beri kutlanagelir, insanlar pikniğe çıkar, evde durmak uğursuzluk getirir diye inanış vardır. Hıdırlellez vs ile karıştırılmasın. Adı "Sultan Nevruz" dur. Vaktiyle ben de Nevruzda uçurtma uçururdum. Şimdi anlatıyorum kimse inanmıyor, bayramımızı da çaldırdık. :)

Tire kebabı yemek için İstanbul Mecidiyeköy Ali Sami Yen stadı karşısında (caddenin karşısı) ara yolda TEIRA köftecisi bulunur. Tire kebabını Tire'deki kadar (belki psikolojik) yapmasa da oldukça keyifli ve kaliteli bir yemek sunar. Arkasından da irmik helvası yenir. Önünde otopark yoktur. Araçla gelenler araçlarını Profilo alışveriş merkezine bırakıp hafif yürüyebilir.

Sok. No:1/1 Mecidiyeköy Şişli / İSTANBUL

Telefon : (212) 211 78 50

GSM :

Fax : (212) 212 15 88

E-posta : teira@hotmail.com

ayrıca http://www.tirekofte.com/ adresinden ya da http://www.tirekoftesi.com/ adresinden resim/bilgi de alınabilir ama bu restoran Tire'de.

Bir Muhittin Kaplan çalışması.. 

Ellerine sağlık. 

https://www.google.com/maps/@/data=!3m1!4b1!4m3!11m2!2su_ATHH0iHhFoi90gQw84_lqlh0tpJQ!3e3?shorturl=1 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Trabzon merkezde sahil kenarında, Faroz Restoran'da kaşarlı levrek.. yanında mısır ekmeği ve turşu geliyor..

Levrek kuşbaşı doğranmış olarak bir tepsi içinde domates soslu ve kaşarlı olarak hazırlanıyor.

Duyduğumda çokta hoş gelmemişti kulağıma ama yedikten sonra fikrim değişti.

Bir porsiyon kaşarlı levrek+içecek+tatlı 18-20YTL civarı..

Trabzon Akçaabatta sahilde köfteci Nihat usta..

Köfte kilo ile satılıyor, 1 porsiyon istediğinizde 250gram getiriyorlar.

Kilosu 25YTL civarı.. Yolunuz düşerse köfte yemeden dönmeyin..

Kayseri Talas Kayadibi Restoran..

Kiremitte kuzu..

Mekan kayanın içine oyularak yapılmış,

Fiyatlar gayet makul ve yemekler çok lezzetli..

İstanbul Yeniköy Emek-2 cafe..

Boğaza sıfır, martılar ve serçelerle birlikte kahvaltı yapabileceğiniz biryer..

Melemen(doğru yazdığımdan emin değilim :) )i güzel, yumurtalar her an taze haşlanıyor ve sıcak,

dışarıda oturursanız bu mevsimde çaylar çabuk soğuyor ve garson çayın sıcağını getiriyor ve toplam 2-3 bardak çay içmiş olmanıza rağmen tek çay yazıyor :)

Garsonları çok iyi niyetli ve güleryüzlü..

Bursa-Kütahya yolu üzerinde Domaniç yaylasında Kütahya ya doğru giderken sağda no name bir yer..

Canlı alabalık, tahta masalar, güveçte kuru fasulye, yazın ortasında soğuk hava, tulumbadan içme suyu, sıcacık odun ekmeği..

Sİparişinize istinaden havuzdan çıkarılıyor alabalık ve siz fokur fokur kaynayarak servis yaplımış olan kuru fasulyenizi yerken hazır oluyor..

Ayran el yapımı, salatadaki tüm sebzeler orda yetişmiş ve doğal.. lezzeti çok iyi..

Kurufasulye+salata+ayran+alabalık=7,50YTL :)

İki kardeş çalışıyor sahipleri, çok ucuz ve lezzetli.. Sırf yemek yemek için Bursa'dan gidilebilir..

Samsun Amisos(doğru yazdığımdan emin değilim) tepesi..

Kaşarlı-Kavurmalı Görele pidesi..

Sanırım 7-8YTL ve Görele'de yediğim görele pidesinden daha iyi..

İstanbul-İstoç 13-14.ada Sabri Usta..

Bafra pidesi süper..

1,5 kavurmalı pide+ayran+domates söğüş 12YTL gibi..

Devamı daha sonra :)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Mardin:

Yörelsel Yemeklerden İlgimi Çeken "Kaburga Dolması" ydı. Ortabüyüklükte Bir Heyvanatın Kaburgalarınının İçerisine "İç Pilav" Doldurarak Kuyu Fırında Pişirerek Yapılıyor. 3 kişi Bitirmiştik (10 Kişilikmiş :) ) Yanında "Bostana" Salatası iyi gidiyor. Domates,Biber vs Özelliği İçerisinde Nar ekşisi olması. Hoş Bir Tat. Unutmadan Tatlı Olarak Künefe Yada

Kadayıf.

Ayrıca Bunların Dışında Gidilmesi, Oturulup Dinlenilmesi, Yemek Yenmesi Gereken 2 Yer Erdoba Konağı (İçki Yoktur) Yada Cercüs Konağıdır ki Aşağı Mezopotamyaya Karşı Rakı Gerçekten Güzel Gidiyor.

Künefe Yada Kadayıf:Sıtkı Usta (eski SSK Karşısı)

Kaburga Dolması:Kino Res. (Eski Mardinde Oyak Bank Karşısı)

Bostana:Cağ Urfa Yenişehir (Eski SSK karşısı)

Unutmadan Mardinde İçli Köfte ÜROK,Kapalı Lahmacun :) Sembusek Diye Adlandırılıyor.

Yorum bağlantısı
Osman Bala

Sivas'da Çerkez'in Yerinde kahve içmeden Türk kahvesi içtim, içiyorum, içeceğim demeyin. Kesinlikle kesinlikle tavsiye edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selman Barshan

Sivas anacaddede Belediye lokantasında şiş kebap yenir, askerliğim boyunca yedim doyamadım, bir daha da öylesini tadamadım... Halen duruyor mu bilmiyorum o lokanta...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Sivas'tan Tokat yoluna girince 5-10 km sonra sağda Bizim Ev diye bir yer var, tabelasının üstünde sarı vosvos var..

Orada pirzolayı süper yapıyorlar, sanırı sosla falan pişiriyorlar ama tadı çok güzel..

Turizm otelcilik öğrencisi bir çocuk ve ailesi işletiyor..

Samsun-Tokat yolunda bir lokanta var, Tokata doğru giderken sağda..

ucuz ve basit bir yer.. Sabah saatlerinde o yolda dolu olan tek yerdir..

Kahvaltılıkları çok güzel, omlet ve melemen de yapıyorlar.. Kamyoncu, polis herkes orada yapıyor kahvaltıyı..

Aile ile gidilebicek bir yer değil çünkü kamyoncu dolu ortalık..

Polis arabası oranın önünde ise bilin ki radar kahvaltıda :)

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)
Yusufeli /Artvin'de ise meydanda bir dönerci var. Oradan da mutlaka döner yemenizi tavsiye ederim.

Market'in hemen karşısında. (Bu bilgi 2000 yılına aittir. Güncel değildir.)

Sanırım artık yok o dönerci veya taşınmış..

1,5 ay önce oraya gittim..

Arhavi'de yemek yedim ama pek fazla seçenek yoktu..

Trabzon'a dönüşte Uzungöl'de alabalık yedim, alabalık sıradan ama doğa süper..

cimg3516zc5.jpg

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Eski

denizlide şehir merkezi bayramyerinde kebapçı halil vardır.adres sormanıza gerek yok.adını söyleseniz tüm esnaf yerini söyleyecektir.denizli kebabı yada diğer ismide tandır kebabı,odun ateşinde taze kuzuların en güzel yerlerinin saatlerce pişirilmesiyle hazırlanıyor.mekan pek lüks olmasada hizmette kusur yok.kilo ile servis yapılıyor ve kesinlikle çatal verilmiyor elinizle yiyorsunuz.parmaklarınızıda yanında yiyebilirsiniz dikkat :)

hatta bu mekan şoray uzun yolda proğramınada çıkmıştı.

buda web adresi

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Tandır kebabı.Isparta'da 3 yerde yenebilir,3 ü de tavsiye edilir.

-Ferah Kebap Salonu

-Hacı Benliler

-Kebapçı Kadir.....

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Yazarken karnım acıktı. ;) Çocuklar nedeniylede sabah 6 'dan beri yazıyorum. :)

Ankara:

YEAN Pide KazımKarabekir Cad. ASKİ'nin karşısıda Büyük Sanayi: Yağsız kıymalı/kuşbaşılı pideleri inanlımazdır. Cıvıklı dediğinizde biraz daha yumuşak yaparlar. Tadından yenmez. Türkiye'nin iyi pidecileri sıralamasında 6. olmuştur ama bence 1 numaradır.

??? (İsmini Hatırlaymadım): Yatık döner, çağ kebabı. Balgat'ta yukarı tımanırken solda ahşap küçük salaş bir yer. Ahşap dedime bakmayın gerçekten tomrukların dış kabuklarının trışlanması ile yapılmış.

52 ciğer: Emek 8. cadde'den AŞTİ'ye çıkılan ara sokaklardan birinde. Büyük bir sitenin yanından girerek ulaşıyorsunuz. Çok lezzetlidir.

Halil İbrahim Sofrası: Emek 4. cadde. Aney Kebap. Çok katlı ve Antep yöresinin tüm çeşitlerini içeren bir şölen. En az 2 kişilik yapılıyor.

Hacı Arif Bey: Her türlü kebap çeşitleri mevcut. Her biri ayrı ayrı lezzetli. Fiyat/kazanç oranı bence süper. Hacı Arif Bey'in kendisinin tabakları topladığı da gözlemlenebilen bir resim.

Kukla:Balgat'ta sadece İskender Kebap. Çok lezzetlidir ama diğer güzel özelliği çocuklar için kukla oynatılıyor olması ve her masaya orta oyunu karakterlerinden birinin isminin verilmesi.

Hosta: Nedendir bilinmez yediğim en iyi ekmek arası dönerin yapıldığı yerdir. Sakarya Cad.'de.

Tavacı recep Usta: Küçükesat son durak. Tavada bir numara.

İstanbul:

Konyalım: Bostancı'da Gösteri Merkezinden Maltepe istikametine giderken 700-800 m. ilerde sağda. Etli Ekmek ve Tandır için Konya'ya kadar gitmek istemeyenler için. mevlana'nın tadını merak edenlere.

Kaburga Sofrası: Kaburga Dolması için Mardin'e gitmek istemeyenlere. İnanılmaz lezzetli ve çok doyurucu. Aksaray'da Vatan Cad.'ne döndüğünüzde sağ'da parkın yanında.

Kanatçı Haydar: Güneşli'de soslu kanatlarının tadı çok güzel. Kanat yemeyenler için hazırlanan köftelerde müthiş.

Adem Baba: Arnavutköy'de 3 şubesi olan gelecekte tüm Arnavutköy'ün sahibi olacağı düşünülen balık denince akla gelen leziz ve ucuz olan bir yer. Aile balıkçısı, alkol yok.

Karadeniz Pidecisi: Tepeüstü'nde IKEA'nın önünde yer alan göbekten Modoko istikametine dönülünce sağda yer alan ilk ara sokak. Kapalı kuşabaşılı tereyağlı pide görsel olarakta o kadar büyük oluyor ki, bitirmek pek mümkün olmuyor.

Tantuni: İkitelli - Yeşilköy bağlantı otabanı yan yol BP istasyonunda. Güneşli - Yenibosna kavşakları arasında.

Saklı Bahçe; Çekmeköy'den Çavuşbaşı yönünde giderken sağda büyük bahçeli çeşitli kebapların mangal'da pişirilerek sunulduğu açık hava alanı.

??? Teyzenin Yeri: Şile yolunda Kasaba ayrımına yaklaşırken solda grup gözlemecilerden sondan 2 veya 3. sü.

Bursa:

İskender Kebap: Eski Otagarın hemen karşısında ara sokakta 20-30 m. sonra solda küçük bir yer. En lezetlisi burası. Büyük İskender ya da İskender (Tescilli) olanlardan bahsetmiyorum. Bursa'lılar dışındakiler pek bilmez. Sıra beklemek gerekir.:))

Bursa-İnegöl:

İpek ya da Orhan: Her ikiside İnegöl'de Bursa-Ankara yolu üzerinde. İçerde merkezde daha eski ve ucuz bir yer varmış ama bulamadım.

Eskişehir:

Papağan: Çarşı Merkezinde Çiğ Börek yemek isteyenler için.

Afyon:

Cumhuriyet/Özdilek Tesisleri: Vişneli Ekmek Kadayıfı. Kaymakta atlanmamalı tabi. Baharatlı Cumhuriyet sucuklarıda atlanmamalı.

Rize:

Fırtına Vadisi benekli alabalıkları.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Keleş

Bursa :

Çekirge'de göbekte bulunan kasaptan köfte. Uludağ'da mangal yapacaksanız mutlaka uğrayın, olmadı eve de götürürsünüz.

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Ayrıca İstanbul'da Tavacı Recep Usta'da Kaburga Dolması tavsiye ederim.

Orda da mı var yav. :D

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Afyon, "Hanedan" restaurant... Halep işi kebap....Süper. :)

Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

Bursada ankara yolunda Barakfaki köyü var . köfte ve madalyon ( böle demişlerdi.) yeyin mutlaka... biraz sehir dışında ama şiddetle tavsiye...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Açay

erzurumda koç veya gelgörde cağ kebap.yolu düşenler mutlaka gitmeli.tabi üstüne kadayıf dolmasını yemeyi kesinlikle unutmayın.bide vanda mutlaka kahvaltı salonuna gidip özellikle bal kaymak yiyin

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Bir fıkra vardır. Kaymakam emretmiş ''her köyden bir deli bulunup getirilecek Falanca köyde arama yapmayın tuttuğunuz ilk kişiyi getirin '' diye .Övünmek gibi olmasın da Antep mutfağında seçme yapmanıza gerek yok.Ne görürseniz onu yeyin derim. :rolleyes: Gelen olursa beklerim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)
Orda da mı var yav. :blink:

Tavacı Recep İstanbul'da da var evet :)

Tavsiye ederim çok iyi gerçektende..

istanbul sütlüce uykuluk :rolleyes:

Çınaraltı'nda yiyin ama heryer temiz değil..

Bursada ankara yolunda Barakfaki köyü var . köfte ve madalyon ( böle demişlerdi.) yeyin mutlaka... biraz sehir dışında ama şiddetle tavsiye...

Barakfaki'deki yerin adı İsmailin yeri, Yaşlı bir amca Kasap İsmail :)

Kestel yolunda, sanırım Bursa merkeze 16km kadardır, köyün girişinde sağda hemen dükkan.

Etleri pişirip tepsiyle getiriyorlar sonrada masanın üstüne döküp gidiyor garson :)

Ama gerçekten çok lezzetli ve İstanbul'a göre bedava bence..

Yalnız yazın hafta sonları sıra beklemek gerekebiliyor.

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağdaş Yalman

Serkan ben gittiğimde (enson 2002 falandı ) 4-5 tane yer vardı

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Bir fıkra vardır. Kaymakam emretmiş ''her köyden bir deli bulunup getirilecek Falanca köyde arama yapmayın tuttuğunuz ilk kişiyi getirin '' diye .Övünmek gibi olmasın da Antep mutfağında seçme yapmanıza gerek yok.Ne görürseniz onu yeyin derim. :rolleyes: Gelen olursa beklerim...

Antep'te İmam Çağdaş..

Turf mantarlı kebap..

ama senede 15 gün oluyor denk gelirse :)

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
Serkan ben gittiğimde (enson 2002 falandı ) 4-5 tane yer vardı

Ben en son 3 ay kadar önce gittim hafta içi olmasına rağman %70-80i doluydu.

Yorum bağlantısı
Faruk Can

istanbuldan samsuna giderken çakallıya girişte melemenci selahattin usta kime deseniz gösterir bir melemen bu kadarmı güzel yapılır

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
istanbuldan samsuna giderken çakallıya girişte melemenci selahattin usta kime deseniz gösterir bir melemen bu kadarmı güzel yapılır

Eğer bu çakallı dediğiniz yer Ladik ile Kavak arasında biryerlerdeyse orayı biliyorum, hatta bu konunun başlarında yer vermiştim kahvaltısı süper diye :)

Yorum bağlantısı
Tolga Sansar
(düzenlendi)

ızmırde bornova merkezde "ALTINKALP" 'te harıka karışık yenır ogrencılıgımden berı orada yıyorum halada cok guzel

ıskenderunda ordu evının hemen arkasında DENIZ RESTORANDA kasarlı kıymalı karısık pıde .

agızlara layık bırde nar kucuk soganı kozleyıp getırıyorlar ustune nar eksısı baharatlı ...........................

eh bırde ıskenderunda belende harıka BELEN TAVA yenır mezelerde bır harıka oluyor hele HUMUS zeytın yagı dokulmus ustune bır harıka oluyoır sıcak pıdeyle soyle tabaktan bır sıyırıyorsun onu kı ellerıne bulasıyor........................ :)

kırklarelı nın ılcesı kıyıkoyde denızer nazır harıka bır kafe var

sahıplerıde emeklı ogretmen

kahvaltısı cok guzle oluyor dogal bal kaymak harıka omlet lor peynır kasar zeytın yagına serpılmıs kekık acı bıber

ve harıka doga

tarihinde Tolga Sansar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fahri Fatih Özer
(düzenlendi)

İslamlar Köyünde çok harika balık yapıyorlar. Genişçe bir vadiden deniz görünüyor ama yükselti çok fazla. Restorantlar vadiye kurulmuş köşklerde hizmet veriyor. Biz üç kişi 45 ytl hesap ödeyerek kalktık. Bu yıl da çok pahalı olacağını zannetmiyorum. Adres: İslamlar Köyü, Fethiye'den Kaşa'a giderken Kalkan'a varmadan Akbel mevkiinden sola dönüyorsunuz. Yaklaşık 5-6 km tırmanıyorsunuz.

tarihinde Fahri Fatih tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talip İnal

Adana : Adana ve kebabı için Adana dışından gelenlerin ilk duyduğu yer Onbaşılardır. Ama Kazancılar çarşısındaki Eski Onbaşıları da tavsiye ederim. İçkili bir yerdir. Ocakbaşı muhabbeti yapılabilir. Uzun şişlerde küçük parçalı kuşbaşıları enfestir. 90'lı yıllarda restoran müşterilerine, kendi hesabına, çiğ köfte yapan bir adam vardı, çiğ köfteyi mükemmel yapardı, öylesini başka yerde yemedim. Kebabını anlatmama gerek yok zaten, nereye gitseniz güzel yapılıyor. :) Osmaniye yönüne giderken Misis'te yol kenarında sıkma (bir çeşit gözleme diye tarif edeyim) yapılır, yanında ayranla servis edilir.

Amasra : Bilenler bilir ama okuduğum 3 sayfada yer almadığı için özellikle belirtmek istedim : Çeşm-i Cihan ve Canlı Balık ana mekanlar. Burada ana menü mevsimine göre balık tava + Amasra salatası. Amasra salatasını her iki restoranda farklı yapıyorlar bence iki restorana da gidin.

Erzurum : Cağ kebabı, Erzurum'un 1 numarası. En iyi yapan yer de Koç Cağ Kebabı restoranı, Erzurum Kongresinin yapıldığı şimdiki müzenin çaprazında. Yanlız dikkat edin hesap alınan şiş başına geliyor. Garson pişen şişleri masaları dolaşarak boşalan tabağa, sormadan bıraktığı için hesabı isteyince sürprizle karşılaşmayın. Ayrıca, Erzurum Evleri, birkaç eski evin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir mekan. Dilediğiniz odaya yerleşiyorsunuz. Dekorasyonu yerel tabi ki. Kahvaltısı çok güzel, yöresel ürünlerle zengin bir kahvaltısı var. Asker olduğumdan akşam yemeğine kalamadım. Erzurum'da beğendiğim bir yer daha var: Hemşin Pastanesi. 1938 yılında açılmış, pastane oluşuna bakmayın kıymalı ya da peynirli sahanda yumurtasına bayılıyordum. Aşuresi ve ayranı da güzeldir. Mekanda sürekli enstrumental Türk sanat müziği çalıyor. Bu konudaki diğer aktiviteleri görme şansım olmadı.

Gaziantep : Mekan adı hatırlamıyorum. Hatta bir gün bir aileye de misafir olmuştum. Yöre mutfağında herşey güzel. Ayırt etmeden afiyetle yenir. Misafir olduğumuz ailenin hanımı bir şiş kebap yapmıştı ki, nasıl terbiye ettiyse, o tadı hiç unutamadım. Restoran yerine birilerini bulup misafir olun ve sizi pikniğe götürmesini isteyin. :)

Antakya : Harbiye adında bir yer var, yolu düşenin gezmesinde fayda var. Oradaki restoranlarda yöreye ait kebap çeşitlerinin tadına varılabilir. Humus, kağıt kebabı ve daha aklıma gelmeyen yemekler. Tabi ki, künefenin anavatanı olduğundan Antakya'ya gidilip künefe yenmeden dönülmez.

Antalya'yı unutuyordum. Serik yönünde giderken Aksu'da Şimşek köfte-piyaz restoranında ızgara köfte + piyaz + sınırsız ayran tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...