İçeriğe Yönlendir

Gümrükte Araç Sigortası

Ökkeş Uzun

Recommended Posts

Ökkeş Uzun

arabamın en son temmuz sigortasını yatırdım ve eylül ayında arabamla kıbrısa geldim.arabam Türkiye plakalı.yarın Türkiyeye mersinden giriş yapacağım.Aklıma bir soru takıldı.Türkiyede ocak pulu yatırma zamanı geldi ve ben henüz yatırmadım kıbrısta oldugum için.Acaba mersinden giriş yaptıgım zaman benim o sigortayı hemen yatırmam gerekirmi.1 ay kalacağım Türkiye de ve sonra tekrar kıbrısa geleceğim arabayla.1 aylık sigorta oldugunu söyledi arkadasım.Acaba bileniniz varmı? 1 aylık sigorta diye bir şey varmı yada daha önceden tecrübesi olan?

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

Araç yurt dışına çıkarken burdaki pullarına bakılmıyor çıkışta triptik olması gerekiyor aracın türk pasaportuna işlenmesi gerekiyor birde ülkeye aslında ayak bastı parası gibi birşey ödüyorsun genelde sana 3 aylık var diyorlar fakat 1 aylık olanıda var bu yaz bulgaristana ben çıkarken 140 leva yani 140 ytl ödedim fakat avrupa birliğine girdiğinden 240 olmuş kıbrısı bilemem tabi..Fakat 1 aylık sigorta var 3 aylık sakın yaptırmayın tabi 1 ayı geçmiyecekse :)

Yorum bağlantısı
Bülent Okan

sizin ödemeniz gereken öncelikle motorlu taşıtlar vergisi (mtv)bazen gümrükte yeni yeni bakmaya başlamışlar ayrıca yollardada bakmaya başlayabilirlermiş.

Yorum bağlantısı
Ökkeş Uzun
sigortayla ocak vergisi(pulu) çok farklı şeyler.

evet benm dediğim ocak vergisi.Bir yanlıslık oldu anlatımda ama şimdi düzeldi sanırım....Normalde bugun çıkacaktım Türkiyeye gemiyle ama biraz önce acentadan aradılar hava durumu kötü oldugu için gemi kalkamıyormus.Kaldık birkaç gün daha kıbrısta.

Yorum bağlantısı
Fırat Bozkurt

KKTC de kasko yaptırmasına gerek yok az bir farkla Türkiye kaskosuna yurt dışı teminatı konulabiliyor. Benim merak ettiğimse geçen sene benzinli focusla gelmiştim şimdi dizel araçla gelecem kıbrısa dizeller için vergiden bahsediyorlar nedir ne değildir anlamadım ?

Yorum bağlantısı
Ökkeş Uzun

Arkadaslar dün gece Türkiye'ye ayak basabildim en sonunda.26 saat süren yolculugun sonunda nihayet evimdeyim.Gümrükte yaşanan olayları size anlatacağım.Gazimagosa dan Araçları gemiye bindirdik.Herhangi bir ekstra ücret ödemedik sadece gemi parası.mersine indiğimizdede hiç bir ücret ödemedik.pasaport, gümrük işlemleri ve hiç kimse vergi falan almadı. Herhangi bir ücret ödemeden limandan ayrıldım.Geçmiş olsun

KKTC de kasko yaptırmasına gerek yok az bir farkla Türkiye kaskosuna yurt dışı teminatı konulabiliyor. Benim merak ettiğimse geçen sene benzinli focusla gelmiştim şimdi dizel araçla gelecem kıbrısa dizeller için vergiden bahsediyorlar nedir ne değildir anlamadım ?

vergi, dizel araçta veya benzinli araçta farketmiyor.Ne olursa olsun orada ocak ayında vergi ödüyorsunuz.Vergi fiyatı hesaplanırken arabanızın ağırlına ve yakıtına bakıyorlar.Sadece dizel araçların vergisi daha fazla.Eger 1 ocaktan sonra kıbrısa giriş yapacaksanız vergi ödemenize gerek yok.6 ayda ödenen bu vergiyi haziran-temmuzda ödersiniz.bu vergiye asfaltı aşındırma yani, Türkiyenin kıbrısa yaptıgı yollardan, Kıbrıs biz o yolları kullanıyoruz diye vergi alıyor.dizel araçlarınki 700 civarı benzinliler ise 390 Ytl

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...