İçeriğe Yönlendir

Bir Led Nanesi De Benden

Görkem Azizoğlu

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu

Öncelikle bu işi yapmak için kalkıştığımda beni aydınlatan Mehmet ve Muhittin ağabiye tekrar teşekkür ederim.

LED ler şu şeffaf beyaz ledlerden. 4 ünüde seri bağladım 220 lik direnç kullandım. Elektriği çakmaktan aldım bi de devre anahtarı taktım.

Kabloları burdan geçirerekten led lere ulaştırdım.

foto511oo0.jpg

foto512am6.jpg

foto528bp6.jpg

foto530kn8.jpg

Bu da ikinci operasyon... Bunlarada 220 lik dirençlerden kullandım

foto527dn7.jpg

foto529wl3.jpg

foto531ai9.jpg

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Teşekkürler Ali Bey bagajada deniyeceğim yakın zamanda.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Güzel Olmuş Ellerine Sağlık.

Keşke Anahtarı Hiç Koymasaydın

Birde gece nasıl oluyor ? başlıkları çıktığı için fazla parlak görünmesin.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Muhittin abi anahtarı istediğin zaman yak söndür olsun diye koydum, devamlı yani gündüzde aküden yiyecek boşu boşuna yanacak diye düşündüm. Parklara bağlasam genellikle gece uzun yola gittiğimiz için beyaz ışık sorun çıkarır diye düşündüm.

Normalde başlıklarıda bu kadar dışarda değildi ilk yakışımdı bu deneme için. Sonradan bastırarak içeri iteledim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bişey sorucam şu kapı kolları nasıl çıkıyor hiç sökmedimde, ortada mini bir tapa var onun içindeki vidayı söküncemi çıkıyor kol?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Evet o ortadaki vidayı sökünce çıkarılıyor ama çok uğraştırdı beni hatta bunla ilgili az önce Muhittin abiye öm attım daha kolay bi şekli yok mu diye.

Ben vidayı söktüm sonra kapı kolunun çerçevesiyle kapının plastik döşemesi arasına tam birbirlerinin örtüştükleri yerlere sivri düz ağız tornavidalarla küçük bir cerrahi müdahalede bulundum. baya bi zorladı ama çıkarıdım sonunda. Bi de kapı kolunun menteşelerinin tam üstünde içeri doğru bi çıkıntı var ona bastırarak birazda zorlayarak çıkardım

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Görkem Azizoğlu

Son ledler de geldi.

Üçerli led plakadakiler ışığı dağıtan değil elimde vardı taktım. Dağıtan modelden elime geçince değiştiririm gibi.

foto633io7.jpg

Solda 4 Sağda 3 normal bagaj ampülünüde emekli ettim.

foto632pk1.jpg

Torpido da 3 tane ışığı dağıtan.

foto639sk7.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Demir

hayırlı olsun güle güle kullanın. bende şu torpidoyla bagaja bi güzellik yapacamda dur bakalım nezaman :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu uygulamalar bana beni hatırlattı.. :)

Hey gidi günler hey...

Güzel olmuş... Güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Sağol Mehmet abi Ford' un eksiklerini kapatıyoruz senden kopya çeke çeke. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Yüce

bende plakalıkları ledledim hatta sürücü ve yolcu ayak aydınlatmasını da yaptım da hiç aklıma gelmedi çekmek zaten zor bişi değil ampulleri değiştim :kutlama:

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

öncelikle elinize sağlık diyorum. yalnız siz 4 seri led + 220 ohm direnç kullandım demişsiniz. benim araç için ayak aydınlatması yaptım seri 4 led taktım o bile yetti yani direnç koyunca dahada düşüyor verdiği ışık nasıl oluyor bu? sizin aracınızda sönük halinde 12 v elektrik sağlamıyor mu?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Genellikle araç çalışırken voltaj 13.5 - 14 civarı olduğu için koydum bir de çok parlak olmamasanı istedim açıkçası biraz loşluk düşünüyordum ama yinede bu haliyle bile gayet parlak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Boran Cansever

eline sağlık güzel olmuş ama ben olsaydın aküye kadar uzatmaz pile bağlamayı tercih ederdim ( işin kolayına kaçmayı severimde )

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
eline sağlık güzel olmuş ama ben olsaydın aküye kadar uzatmaz pile bağlamayı tercih ederdim ( işin kolayına kaçmayı severimde )

Teşekkürler ama tam anlayamadım aküye kadar derken :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Boran Cansever

yani ne kadar çakmaktan alınsada sonuçta aküden alınıyor onu kastetmiştim.

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Pili değiştirme derdi filan adamı uğraştırır diye düşündüm. Hem zaten araç çalışırken aküden yemiyeceği için bir sorun çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Boran Cansever

iyi düşünmüssün benim kesinlikle aklıma gelmeyecek bişi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Engin Kırtay

bende bugun ledler uzerinde calıstım fakat, anahtar'a nasıl ters işlev yaptıracagım bana bu gerekiyor?

Normalde anahtar acıkken lambalar yanıyor,kapalıyken yanmıyor ya bildigimiz gibi ama bunun tam tersini yapmak istiyorum..

Anahtar acıkken lambalar yanmayacak, kapalıyken yanacak..

Bunun için ne gerekiyor?

Cok acil gerekli bu gece yapıp arabaya takmak istiyorum..

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
transistör kullanıp intverter yapman lazım.

Daha ayrıntılı ve semalı olarak anlatabilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Kabloları anahtara tam tersi bağlasak olmaz mı ki? Biraz attım ama :lol:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...