İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Ali Tütün

arkadaşlar ben bu akşam frene ani basayım dedim fakat tutmadığını farkettim pedal vurmaya başlıyor fakat araç durmuyor durur gibi yapıyor freni brakıyor ilk defa abs li araç kullandığım için tuhaf geldi alırken kontrolde etmedim

geç duruyor bayağı hafta sonu gitmeyi düşünüyorum. sanyiye bilgi verebilecek gitmeden nereleri kontrol etmem gerektiği hakıında kimse bilgi verirse sevinirim

böyle olunca canım bayağı bir sıkıldı bu akşam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Balataların iyi ise bu tepme anında sonuna kadar basmaya devam etmeliydin tutardı

Öyle yaptın mı... ?

Yorum bağlantısı
Ali Tütün
(düzenlendi)

denedim mehmet abi ama bana sanki kaydırıyor hiissi verdi sonuna kadar bastım sanki ama yarın bir daha camlar açık deneyim ne yaptığını dışardan ses gelip gelmediğini en son nereye kadar basıldığına bakacağım bula bilirsem başka bir focusla kıyaslayacağım..

tarihinde Ali T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dışardan ses duyamazsın... Çünkü kilitlenmez ve kızaklamaz...

Bence arabana eziyet etme... Tecrübeli biri kullansın ve kontrol etsin frenleri..

Yorum bağlantısı
Ali Tütün
(düzenlendi)

Bence arabana eziyet etme... Tecrübeli biri kullansın ve kontrol etsin frenleri..

mehmet abi dediğini yapacağım ama araç kendini tutmuyor salıyor farkındayım bir anormallik olduğunu ama bulamadım

frenlerde tutmanın dışında sert bastığınızda kaçırma hisii veriyor dahda dibi varmı ama 60 la giderken fene bastığımda aracın olduğu yerlerde kalması gerekli benimkisi sanki bileti konyaya doğru kestirmiş gibi oralı olmuyor

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

alırken tamirciye göstermiştim ama bir daha götürelim bakalım.

alah göstermesin birşey çıkacağı tutar önümüze sonra başımız derde girmesin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Acil durumlarda, Abs sistemi bacağınızda ne kadar güç var ise sonuna kadar basın diyerek tasarlanmıştır (yaklaşık 45 kg yük uygulayın). Abs siz dip fren yaparken aynı anda kaçma manevrası yapabilin diye tasarlanmıştır, yani fren esnasında direksiyon çevirme yönüne araç gidebilir, abs yok ise araç dümdüz devam eder. Boş yolda 60-80 km/h hızda tam basınç ile frene basın ama tam basınç ve hafif direksiyonu çevirin, eğer araç istediğiniz yöne gidiyorsa abs de sorun yoktur. Ama lastik durumunuzu ve balata kalınlığını bilemem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
alırken tamirciye göstermiştim ama bir daha götürelim bakalım.

alah göstermesin birşey çıkacağı tutar önümüze sonra başımız derde girmesin

Tabiki, lastik ve fren ihmale gelmez...

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

araç 4 teker disk ve abs ama sorun var gibime geldi hafta sonuna kontrol ettirmeyi düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kontrol ettirin. Fren gibi hususlarda içinizde azıcık şüphe var ise baktırın.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

ben abs de bir sorun olabilirmi diye düşünmüştüm tutmama ile ilgili balata ve diskler aklıma gelmemişti hiç.

onlarada baktıracağız artık bir şeyi daha öğrendik abs araçta alsan alırken ani frenleri denemek gerekiyormuş anladım

yardımlar için teşkkürler.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

bu gün dışarıdan balata ve disk leri kontrol ettim disklerde 1.5 ila 2 mm aşınma söz konusu balatalar ise 7 ila 8 mm arasında daha sanayiye gidip gösteremedim ama sertte bassam tutmadığını farkettim sanırım takım değişmesi gerekecek

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Lastikleriniz yolu tutmuyodur baktırın derim.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

lastikler de sorun olduğunu sanmıyorum yeterli diş seviyesine sahip

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun. Abs nin gerektiği; kurtarma manevralarında ayağınızda ne kadar güç varsa fren pedalına uygulamayı unutmayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Ben Punto ile uludağda ABS yüzünden dağa çarpmıştım. Yokuş aşağı virajı döndüm, önümde birbirne girmiş 2 tane araba hızım 40civarı frene bastım. Pedal başladı kıpraşmaya ama arabada durmadı bende arabalar çarpmaktansa dağa doğru dreksiyon kırdım ve durdum. Allahtan dağ yumuşak karla kaplıydı :) Belki Abs olmasaydı fren pedalını kendim yöneterek aracı durdurabilirdim diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün
Geçmiş olsun. Abs nin gerektiği; kurtarma manevralarında ayağınızda ne kadar güç varsa fren pedalına uygulamayı unutmayın.

çağlar abi bugun denedim az daha zorlarsam pedal alttan cıkacak gibi geliyor bir şey pek değişmedi

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
ama benim lastiklerim V desen olduğu içi fren mesafesi uzuyo sanıyosam

Çok yanlış,V desen olmasının fren mesafesi ile alakası yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Taner bey geçmiş olsun ama:

Büyük nokta ile yokuş aşağı pozisyonda frene basınca, zaten normalde yerle alakası olmayan arka tekerleklere bir de araç pozisyonundan kaynaklanan ağırlık merkezi değişimi eklenince, kontrolsüz kara saplanmanız bile iyi bir şans. Büyük noktaların ön tekerlek arkasına kriko vurulunca arka tekerlekle beraber havaya kalkabilmesi sanırım birşeyler ifade ediyordur.

İyi hoş arabadır birşey demem ama, siz sürerken, limitlere fazla yaklaşmayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Yok zaten artık yanına bile yaklaşmıyorum :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bazen yol şartlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı ABS devreye giriyor ama arac istediğimiz gibi durma eğilimi göstermiyor. Islak yol üzerindeymişiz gibi kayarcasına tatlı tatlı ilerliyor. O durumlarda lastik seside duyulmuyor. Genellikle tozlu yollarda ve asfaltı kalitesiz zivt kalmamış, yüzeyleri parlamış küçük küçük taşların belirginleştiği asfaltta böyle olabiliyor. Bazen ise yola öyle bir yapışıyorki ABS'nin titreşimine paralel olarak gelen seri lastik seslerini duyuyorum.

Durmaya yakın ABS ile lastikler her kitlendiğinde yere öyle bir yapışıyorki sanki tekerlekler yerinden kopacak.

EBD'de etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün
(düzenlendi)

sanırım sorun olmaya bilir yada benim denediğim yolda sorun olabilir kaygan ve tozlu yol olduğu için denediğim yerin.

bu sabah servise giderken yağmurlu yolda (başka yolda) ani ama hafif dokandım oda hemen tepki (sorunsuz gibi gözüktü) verdi yol ve lastiklerden olabilir gibime gelmeye başladı.

sanırım araç kaymaya çalıştığı için fren mesafesi uzuyor . sonunda biraz rahatladım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Genelleme yapmak yanlış. Yerine göre, duruma göre ABS avantajlıdır yada değildir diyebiliriz bence :kutlama:

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

bu gün kontrol ettik abs devreye erken giriyor dendi balata lar biraz incelmiş 2 k 3 k sonra ve lastik değişimi ile sorun kalmayacağı normal olduğu söylendi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...