İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

osman sezgin

On disk balatalar 2 hafta once degisti hidrolik yerinde. Ama hava sabah cok yagmurluydu göletlerden gecerek ise gittim. Sensörlermi islandi acaba.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

On disk balatalar 2 hafta once degisti hidrolik yerinde. Ama hava sabah cok yagmurluydu göletlerden gecerek ise gittim. Sensörlermi islandi acaba.

Fren olunca fazla yorum yapmak da riskli acil kontrol ettirilmeli.
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

mrb arkadaslar focus 1 ghia 2001 model :fren hidrolik basıncı çevrim birimi ön sol tekerlek devresi arızalı bir çözüm bulamadım kımse anlamıyor yardım kaç tane ustaya gittim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

mrb arkadaslar focus 1 ghia 2001 model :fren hidrolik basıncı çevrim birimi ön sol tekerlek devresi arızalı bir çözüm bulamadım kımse anlamıyor yardım kaç tane ustaya gittim

Bu hatayı nasıl buldunuz?

Forumdaki Usta tavsiyelerinden ankara'dakilere baktınız mı?

Yorum bağlantısı
Murat Barış
(düzenlendi)

Benim arabanın disk ve kampanaları tornalandı ve balatalar değiştirildi. Yalnız arka kampanaları tornalatmadan önce yeni balata taktırmıştım.Yaklaşık 800 km önce.Arka kampanalar tornalandıktan sonra üzerine yine bu balatalar takıldı. Yağışlı havalarda pedala bastığımda frenden tiz bir ses geliyor.metal sürtmesi gibi.aynısını frene hafif dokunduğumda,uzun süreli kullanımda veya uzun süreli frene sert bastığımda durmaya yakın zamanda bu ses yine geliyor. Bu sesin önden mi arkadan mı geldiğini ise anlayamadım.Üstüne de durmadım.Sizce sorun nedir?Ne yapmamı önerirsiniz?

önlerde kale balata, arkalarda trw balata var.

tarihinde Murat Barış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

arıza tespit cihazına bağlattım bu hata kodunu vermişti ankara baskent sanayide (şaşmazın yan tarafında) cok iyi bir ford tamiri yapan bir usta buldum sorunu çözdü abs sensörüymüş söktü temizledi sorun kalmadı asıl sorun oksıjen sensörü hatasıydı onuda cözüme kavusturdu beyının devresınde devre hatası varmış yanmış o devre  tüm tesisatı kontrol etti söktü  sensörü degiştirdi olmadı tüm tesasati gözden geçirdi ve hatayı buldu yeni çıkma beyin aldık güven otodan onu taktı anahtar kodunu tanıttı ve tüm sorun gitti bir gün ugrastı ama helal olsun arıza falan kalmadı ne paralar harcamıstim iyi bir ustaya denk gelene kadar sagolsun ısteyen olursa forumda aykırı olmazsa ismini verebilirim ankara dısından bile tamire gelenler vardı gittigimde eskisehirden ve konyadan ıkı arkadas vardı kısacası iyi usta bulmak deneyimli arastıran basından savsaklamayan kişilere denk gelmek önemli ben bunu anladım

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

her türlü problemde focus 1 hakkında arkadaslara yardımcı olabilirim çünkü  baştan aşşaya arabayı elden gecirdim  aklınıza ne geliyorsa oksıjen sensörü hatasını çözmek için bir ford ustası kadar olduk bu konulara merakımda var elımden beceri geliyor az çok focusumu seviyorum yoksa çoktan satmıştım çünkü 2.500 tl harcama sonunda oksıjen sönsüründen dolayı yanan motor ikaz lambasını söndürdüm çünkü kime gitsem birsey olmaz ya tüpten yanıyo diyordu bende onlara inat bi hata varkı yanıyor yoksa yanmaz diyerekten maf sensörü gaz bogaz kelebeği potansiyometre bujı bujı kablosu sarj dinamosu akü katalitik konnektör lpg hortumları yüzlerce kez lpg kalibrasyon  arıza lambası söndürme parası 4 kez arka hego sensör 1 kez ön lambda sensör t hava hortumu bogaz kelebeği temizliği  lambda emülatörü ve montajı bir ton km benzinde kullanma falan filan derken basit bi beyin devresi hatasından dolayı sagolsun ustaların zaafından bu masrafları yaptık sorun beyindeymiş bir tane ustada oksıjen sensörü devre hatası yazdığını beyınden veya tesisatından olduğu düşünmedi benım söylememe rağmen söyleyınce hep bizden iyimi biliyorsun defansına geçtiler iyi usta işini düzgün yapan sahtekarlık yapamayan düzgün arastırıp kontrol edeni bulursanız hiç kacirmayın saygılar..

Yorum bağlantısı
Mustafa Unsal

Merhaba bugun arabanın freni boşaldı. durgun hale ayak frendeyken tıss sesiyle fren dibe indi. Sanayide ön sol fren hortumu patlamış dedi. değiştirdik. Dört hortum varmış toplam. diğerlerinin patlamayacağının ganatisi var mı hepsi değişmesi gerekir mi? Nasıl bir bakıma sokmalıyım?

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

patladıkca degistir bence yok kafam rahat etsin diyorsan degiştir fren hortumu öyle hemen patlayan bozulan birsey değil sadece arada bir kontrol et yagmurdan yaştan sıcaktan eskiyebilir 

Yorum bağlantısı
Murat Barış

Benim arabanın disk ve kampanaları tornalandı ve balatalar değiştirildi. Yalnız arka kampanaları tornalatmadan önce yeni balata taktırmıştım.Yaklaşık 800 km önce.Arka kampanalar tornalandıktan sonra üzerine yine bu balatalar takıldı. Yağışlı havalarda pedala bastığımda frenden tiz bir ses geliyor.metal sürtmesi gibi.aynısını frene hafif dokunduğumda,uzun süreli kullanımda veya uzun süreli frene sert bastığımda durmaya yakın zamanda bu ses yine geliyor. Bu sesin önden mi arkadan mı geldiğini ise anlayamadım.Üstüne de durmadım.Sizce sorun nedir?Ne yapmamı önerirsiniz?

önlerde kale balata, arkalarda trw balata var.

Bu soruya cevap yok mu?

Yorum bağlantısı
VAHİT YALÇINKAYA

Syn:Murat Bariş :Slm sendeki problemın aynısı bende de oldu benimde önler kale marka arkalar bosch, balatalar degisti yine ayar tutmadı cünkü sürekli arka ayarlar bozuluyordu  en son üzerindeki orjınal kampanayı torna ettirdim (kampana aldım aslında usta geri ver orjınalı her zaman iyidir dedi) balatalar alışana kadar ince tiz sesi ve koku normal zamanla gecer arkalar zor alışıyor biraz başima geldiği için biliyorum da olmazsa balataları tekrar degiştirirsin benimki sürekli ayarı bozuyor el freni ve ayak freni biraz boşalıyor arka ayarlar düşüyor bunu ne yapabiliriz sevgili forumdaşlar 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
VAHİT YALÇINKAYA

focus 1 arka fren ayarları sürekli düşüyor kampana torna oldu balatalar degişti el freni halatı değişti defalarca ayar yapıldı temizlendi hala aynı sürekli ayar düşüyor ayak freni de düşüyor el freni ayarıda ve fren biraz basınca ortaya doğru anca tutuyor yardımcı olmanızı rica ediyorum lütfen destek.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hakan Berber

benimde başıma geldi şarj dinamosu arıza vermeye başladı neyse tamir ettirdik olmadı muadil yani farklı sıfır takıldı yine olmadı akü degişti oda olmadı videoya ekledim sorunum su ani hız yaparken teyp sesi 2sn gidiyor geri geliyor  daha sonra ise ibreler düşüyor devir -km - hareret - benzin göstergesi araçta ışıkda dalgalanma oluyor bizim burada ilçe oldugu için elektirikçilerin tümü anlamadı ne yapmam lazım

https://youtu.be/Wf67wbUkUng

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
metin özmen

1999 focus 1 ABS ve elfireni arıza uyarı ışığı yanıyor. bazende sönüyor.

söndüğünde ABS devreye giriyor. ne olaki

Yorum bağlantısı
metin özmen

1999 focus 1 ABS ve elfireni arıza uyarı ışığı yanıyor. bazende sönüyor.

söndüğünde ABS devreye giriyor. ne olaki

şu an erzurum karlı olduğu için yollar çok sulu ve karlı usta şu sulu ortam geçsin düzelir dedi

Yorum bağlantısı
Levent Kip

kontağı açıyoruz ama çalıştırmıyoruz.9 kez emniyet kemerini takıp çıkarıyoruz.Kontağı kapatıp açın hava yastığı lambası yandığını görürsünüz..olmazsa aynı işlemi birdaha deneyin olur..bunu yaparsanız hava yastığını aktif hale getirirsiniz yoksa kaza anında açılmaz...ek bilgi..

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

kontağı açıyoruz ama çalıştırmıyoruz.9 kez emniyet kemerini takıp çıkarıyoruz.Kontağı kapatıp açın hava yastığı lambası yandığını görürsünüz..olmazsa aynı işlemi birdaha deneyin olur..bunu yaparsanız hava yastığını aktif hale getirirsiniz yoksa kaza anında açılmaz...ek bilgi..

Levent Bey; Forum kurallarımız gereği özel günler hariç profil resmi olarak kendimize ait, yüzümüzün net göründüğü resim kullanıyoruz. Anlayışınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)

Arkadaşlar 2005 focus 1 im var. Hiç sorunum yoktu geçen haftaya kadar. Arabamı yıkadım birsüre sonra ABS ışığı yanmaya başladı. 10 dk gittim sonra söndü, çok takılmadım. Bugün sabah işe giderken 20 dk sonra ışık yandı yeniden. Is yerime vardım akşam çıkışta şaşmaza uğrayım dedim ama söndü. Eve yakın bir yerde tekrar yandı.

Bu arada fren hid.min çizgisinin çok az altında, el fren ışığı yanmıyor. Fren disk ve balatalar 3 aylık ve lastiklerim yeni, zincir hiç takılmadı.

Hikayem budur, kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. 

Teşekkür ederim.

tarihinde Mehmet Yılmaz Ak tarafından düzenlendi
Yeni bilgiler ekledim.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Yılmaz Ak

Fren hid.çok az min çizgisi altında hatta eşit bile denir. 

Her sabah aynı işe giderken sorun yok 20 dk sonra yakıyo

Eve gelirken sorun yok yine takribi o sürelerde (20-25 dk)  yakıyor. Süre ile ilgili değil biliyorum ama nedir sorun bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Fren hid.çok az min çizgisi altında hatta eşit bile denir. 

Her sabah aynı işe giderken sorun yok 20 dk sonra yakıyo
Eve gelirken sorun yok yine takribi o sürelerde (20-25 dk)  yakıyor. Süre ile ilgili değil biliyorum ama nedir sorun bilmiyorum. 

Disk balata değişiminde sensör hasar görmüş olabilir ayrıca 2 yılda bir fren hidroliğinizi değiştirin.
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak

Teşekkür ederim, şimdi şaşmaza gidiyorum. Arabayı yıkayana kadar bu sorun yoktu. Dısk balata 3 ay önce değişti acaba arabayı yıkayınca  ıslanmış olabilir mi diyom ama 3 haftada illaki kururdu. Neyse Allah herkesi beterinden saklasın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak

Abs kablosu aldık taktık lamba söndü,  çıkan parça gerçekten soyulmuş ve teller dışardaydı. İlginç olan yeni parçayı takınca düzelmedi üstten gelen kablonun başındaki yuva girişi temizleyip takınca söndü. 40 tl işçilik 60 tl abs kablosu = 100 tl.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...