İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Özkan Pehlivan

Bende de vardı aynı sorun aküyü değiştirince düzelmişti

Yorum bağlantısı
Engin Evni

Arkadaşım benim araçtada araba çalıştıktan sonra birkaç saniye ABS sarı ışığı yanık kalıyordu. Hepsinde tedirgin oluyordum. 2 gün önce akü tamamen bitti, bende yeni akü aldım. Şuan bir sorun yok, demekki zayıf akü kaynaklanıyor. Bide akülerin ortalama ömürleri kaç yıl acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşım benim araçtada araba çalıştıktan sonra birkaç saniye ABS sarı ışığı yanık kalıyordu. Hepsinde tedirgin oluyordum. 2 gün önce akü tamamen bitti, bende yeni akü aldım. Şuan bir sorun yok, demekki zayıf akü kaynaklanıyor. Bide akülerin ortalama ömürleri kaç yıl acaba?

En çok elektriğe ihtiyaç duyan abs olduğu için ilk tepkiyi de o veriyor...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

araç 2000 çıkışlı 2001 yani 2000 in ağustosunda alınmış akü orjinal yani 8.5 yıl :)

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
(düzenlendi)
araç 2000 çıkışlı 2001 yani 2000 in ağustosunda alınmış akü orjinal yani 8.5 yıl :)

Şubat çıkışlı 2000

9. yılın içinde...

Yok mu arttıran :)

tarihinde Can Karacaer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talip İnal

Bu sorun benim aracımda da var ve ben de akünün zayıflamasından şüphelenmiştim. Geçmişte forumda başka bir konuda okuduğumdan anladığım, zayıf akünün buna benzer işaretler vermesiydi. Şimdi, emin oldum ki akü değiştirmem gerekiyormuş.

Bir de şöyle bir durumla da karşılaştım; 3 - 4 ay önce birkaç kez, arabayı çalıştırıp hareket ettirdiğimde el freni ve abs lambaları birlikte yanmış ve bu esnada araç devri ani olarak yükselmişti. Akü kutup başlarının oksitlendiğini görmüş ve ılık suyla yıkamıştım. O zamandan beri bu sorunu yaşamadım. Son bir aydır da ilk çalıştırmada abs ışığı yanıp birkaç saniye sonra sönüyor. Hareket halindeyken abs, gerektiğinde devreye giriyor.

Anlaşılan o ki, yeni bir akü ile bu sorunlar çözülmüş olacak.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ayhan Onaran

Benim araçta geçelerde diskler değişirken v kayışı değiştirilirken falan bu işlemler esnasında aküden seyyar lamba bağlandı.Neyse işte 1-2 saat sonra işlemler bittikten sonra arabayı çalıştırdığımda zor çalıştı ve abs ışığı yanık olarak kaldı.Bizde fren hidroliği falan ekledik dsk balata değişti fren merkezi elden geçti falan ondan yandı demiştik.Araç rolantide çalıştığı sürece ışık sönmedi daha sonra araç yürüdüğü anda tık diye ABS ışığı söndü bidahada yanmadı.Şimdi benim aküde zayıflamış olabilir mi?Birde ABS nin ben devreye girdiğini anlayamıyorum ani fren yapmama rağmen araç zınk diye duruyor.Kızaklama olmuyor ama abs yi de hiç hissedemiyorum.Daha önce fren pedalım tepiyor ve zııınnn diye epey gürültülü bi ses geliyordu.Bu arada lastiklerimde değişti.Balata+lastik+disk ve fren merkezi kontrolü sonrasında sıkıntılı çalışan ABS normale döndü de ben mi anlayamıyorum.Tecrübelerinizi bekliyorum..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kenan_Kaya

İyi günler çağlar bey,akşam işten eve gelirken abs lambası yandı.Bir daha da sönmedi.Aracın devreye giren abs si ise lamba yanarken artık devreye girmiyor.Yani kaydırıyor.Son günlerde aküde biraz zayıflama vardı sanki.Akü kutup başını söküp taksam acaba kendini resetlermi?Birde bu olay arabayı rölantide çalıştırırken oldu.Arkadaşla farların yanıp yanmadığını kontrol ediyorduk.Tabiiki aynı anda kısa uzun hüzmeler,kalorifer fanı vede cd player da çalışıyordu.yani daha hareket etmeden oldu.Aracın üzerinde bosch marka bir akü var.Acaba aküde bir sorunmu var?Yada aracın 3.sahibiyim acaba akü orjinal aküsü mü?Benim aracımda lpg sistemi var ve dikkat ettimde direkt olarak aküden beslenen bir kablosu var acaba bu akünün zayıflamasına kanıtmı?Aküyü değiştirsem bu sorun çözülürmü?Akü takviyesi yaparak çalışırken.Bu sorunun aküden mi olduğunu teyit edebilirmiyiz?Yardımalrınız için teşekkürler....KENAN KAYA

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bana sorarsan senin sorunun aküyle doğrudan ilgili.Çünkü yukarıda da yazdığım gibi benimde başıma geldi.Akü araç çalışmazken kullanılırsa ve birazda sanırım zayıfsa hemen ABS ışığı yanıyor.Zaten okuduğum kadarıyla da akü zayıflığını ilk ABS den anlayabiliyoruz.Bence akün şarj ettiği zaman ışık sönecektir.Eğerki sönmezse bence aküye takviyeyle değilde akü değişimiyle kontrol et derim.Yeni akü takıldığında hiç bir işlem yapmadan kendisi sönmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Burhan Düver
Benim araçta geçelerde diskler değişirken v kayışı değiştirilirken falan bu işlemler esnasında aküden seyyar lamba bağlandı.Neyse işte 1-2 saat sonra işlemler bittikten sonra arabayı çalıştırdığımda zor çalıştı ve abs ışığı yanık olarak kaldı.Bizde fren hidroliği falan ekledik dsk balata değişti fren merkezi elden geçti falan ondan yandı demiştik.Araç rolantide çalıştığı sürece ışık sönmedi daha sonra araç yürüdüğü anda tık diye ABS ışığı söndü bidahada yanmadı.Şimdi benim aküde zayıflamış olabilir mi?Birde ABS nin ben devreye girdiğini anlayamıyorum ani fren yapmama rağmen araç zınk diye duruyor.Kızaklama olmuyor ama abs yi de hiç hissedemiyorum.Daha önce fren pedalım tepiyor ve zııınnn diye epey gürültülü bi ses geliyordu.Bu arada lastiklerimde değişti.Balata+lastik+disk ve fren merkezi kontrolü sonrasında sıkıntılı çalışan ABS normale döndü de ben mi anlayamıyorum.Tecrübelerinizi bekliyorum..

her şey normal aracınız şu an daha iyi tutunduğu için abs devreye girmiyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Levent Düşmezkalender

Selam arkadaşlar. Bu konuyu nereye açacağımı bilemedim. Umarım doğru yere açmışımdır. 2000 Ambiante ye ABS montajı oluyor mu? Oluyorsa ne kadara patlar? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

bende de ABS yok, ihtiyacım da olmadı, olsa iyi olurdu ama sorun etmemek lazım

Yorum bağlantısı
Levent Düşmezkalender

Çok kesin cevaplar vermişsiniz. Teşekkür ederim ilginiz için. Acil durumlarda işe yarar diye düşünmüştüm. Ama tedbirli yolculuk yapmak en güzeli. Saygılar

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

vites küçült (tabi deviri kırmızı bölgeye getirmeden) ABS etkisi yapar

motor frenini akıllı kullanabilen adam için abs olmasa da olur kitlemez lastikler vites küçültürsen frenle de yardım ettiğin zaman canavar gibi durursun...

takma olayına gelince üstatların da dediği gibi uzun iş hiç bulaşma çok gerekli ise satıp abs li modelini al

Yorum bağlantısı
Levent Düşmezkalender

Teşekkkür ederim. Sorunsuz focusumu ABS için satmayı düşünmüyorum. İnşallah yenilersem ABS li focus alırım. Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu
Size maliyeti yaklaşık 1000TL civarında olacaktır.Karar sizin.

Tek teker için mi ? ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kerim Bilgehan Arbek

Değerli Kulüp Üyeleri ;

aracımız olna 2000 focus st hareket halindeyken abs ve el freni lambası yanıp sönüyor bu işlem 10 saniyede bir oluyor sadece Abs ve El freni lambası yanıyor babam şu anda şehir dışında olduğu için resim koyamıyorum en kısa zamanda koyacağım Lütfen yardım edin !! :D

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

kullanım kılavuzunda fren arızası olarak gorunuyor ama frenlerde birşey yok sönmüyorda acaba devrelere sumu kaçtı ? :lol2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...