İçeriğe Yönlendir

Prins; Sorunlar, Yorumlar

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Misafir

herkese merhaba

prins sigorta ve garanti hakkında net bir açıklama ihtiyacı duydum :)

o km araçlarda valve care montajı yaptırmak şartıyla araç ipragaz tarafından motor garantisi altına alınmaktadır .(2 yıl &100.000 km)

km sınırını aşmış araçlar ise yine ipragaz &ergo isviçre ortaklığı 250 tl karşılığında 3300 tl ye kadar lpg kaynaklı oluşabilecek hasarlarlar(silindir kapağı, subap,contalar)için sigorta poliçesi yapılmaktadır .

Açıklayıcı cevap için teşekkürler Sönmez. 250 tl ye de sigortalıtma düşünülebilir. Teşekkür ederim. Bir de 1-1,5 ay sonra montaj yapılacak. Sonrasında da havalar ısınıyor. Haftanın 2-3 günü yalnızca 2 kilometre kullanıp park ediyorum. Sıcak havalarda mümkün olduğunca nasıl erken gaza geçirtirim. Yakıt geçişi yalnızca sıcaklıkla mı sağlanıyor?

Yorum bağlantısı
Sönmez Yıldız

Açıklayıcı cevap için teşekkürler Sönmez. 250 tl ye de sigortalıtma düşünülebilir. Teşekkür ederim. Bir de 1-1,5 ay sonra montaj yapılacak. Sonrasında da havalar ısınıyor. Haftanın 2-3 günü yalnızca 2 kilometre kullanıp park ediyorum. Sıcak havalarda mümkün olduğunca nasıl erken gaza geçirtirim. Yakıt geçişi yalnızca sıcaklıkla mı sağlanıyor?

ben teşekkür ederim :) evet tüm lpg sistemelri regülatör üstünde bulununan ısı sensörü ile lpg ye geçiş durumunu belirlerler .montajı yapan servsisi durumunuzu belirtirseniz en makul dereceye ayarlatabilirsiniz. fakat şunuda bilmenizi isterimki prins ecu 32 bit hızında çalışan tek lpg ecusudur ve regülatörü çabuk ısınıp geç soğuyan bir özelliğe sahiptir .benzin&lpg geçiş süresi çok uzun sürmez verimli yoğunlaşma sağlar .

saygılar

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
(düzenlendi)

Selam arkadaşlar. Sonunda Lpg dönüşümünü Beykent sanayi sitesinde Ay Otogaz'da yaptırdım. Gitmeden 1 gün önce Sabahattin usta ile görüştüm. Dönüşüm işlemleri tamamlanmak üzere olan Honda CRV ve Mercedes A serisi araçlar vardı. Onların sahipleri ile görüştüm. Prins Silverline montajı hakkında usta ve diğer müşterilerle sohbet ettik ve fikir alışverişi yaptık ve ertesi gün için sözleştik.

Benim işe gitmem gerektiğinden Focusumu kuzenim servise götürdü. Akşam gittiğimde ustanın işçiliğini çok beğendim. Ecu ve regülatör motorun iyice diplerine eğilip bakmadan görülemiyor. Enjektörler motor bloğunun üzerinde. Kablolama temiz yapılmış, sarkan eden birşey yok. Lpg yakıt göstergesi gri renkli. Işığı da turuncu renkli. Orta konsolda, rezistans düğmesinin yanına takıldı. Gri renk düğme, ön konsol rengiyle, ışıklar da turuncu aydınlatmayla son derece uyumlu temiz bir görünüm oluşturdu.

Tank 43 litre. Stepneyi çıkarttım. Mini stepne alacağım. Maslak sanayide 240 tl idi. Dolum ağzı, benzin dolum ağzının yanına yapıldı. Tampon altına eğilme, delme yok. İlave bir aparat var. Önce o takılıyor, sonra pompa ağzı takılıp dolum yapılıyor. Zahmetsiz, daha bir medeni şartlarda dolum yapabiliyorum.

2-3 hafta sonra ruhsata işletme, muayene ve stepne işlerini halledeceğim. 1000 km sonra ilk bakıma gideceğim. Daha sonraki filtre değişimleri 20.000 er kilometrede.

Havalar da sıcak. 1 km olmadan gaza geçiyor. Şimdiye kadar 30 lt gaz aldım. 200 km kadar yol gittim. Daha da epey lpg var. Sanırım tüketimim 10lt/100km civarında olacak. Demek ki benzinle çok bir farkı yok. Arıza ışığı yanmadı. Performans sanki biraz azaldı. Ama psikolojik te olabilir. Daha önceden sabit hızlandığım yerlerde birkaç defa kick down yaptı şanzıman. Ama detaylı ölçümüm olmadı. Bana öyle gelmiş te olabilir. Genel gidişinde bir sorun yaşamadım.

Yol bilgisayarım kalan menzil kilometresi 80 km olunca benzin ışığını yakıyor. Ben benzin ve gaz aldım. Menzil 114 km yazdı. Yoluma lpg li şekilde devam ettiğim halde menzil azaldı, azaldı, 80 e indi ve ışık yandı. Şimdi çeyrek ile sıfır arasında, sıfıra daha yakın şekilde benzin deposu göstergem var. Kalan menzil ise sıfır! Hesaplamaları kafadan mı yapacağız artık bilmiyorum? Çift yakıt ile devam ettiğim için yol bilgisayarında bu tip bir afallama durumu var. Motoru durdurup yeniden çalıştırınca da değişen birşey yok. Bilgisi olan var mı?

Sonuç olarak 1 hafta/200 km lik bir kullanım sonucunda, ustadan, markadan, dönüşüm sonrası Focusumdan, performanstan, tüketimden ve ekonomiklikten gayet memnun kaldım.

Maşallah diyorum ve bitiriyorum

:D

tarihinde özgür özuysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sönmez Yıldız

Selam arkadaşlar. Sonunda Lpg dönüşümünü Beykent sanayi sitesinde Ay Otogaz'da yaptırdım. Gitmeden 1 gün önce Sabahattin usta ile görüştüm. Dönüşüm işlemleri tamamlanmak üzere olan Honda CRV ve Mercedes A serisi araçlar vardı. Onların sahipleri ile görüştüm. Prins Silverline montajı hakkında usta ve diğer müşterilerle sohbet ettik ve fikir alışverişi yaptık ve ertesi gün için sözleştik.

Benim işe gitmem gerektiğinden Focusumu kuzenim servise götürdü. Akşam gittiğimde ustanın işçiliğini çok beğendim. Ecu ve regülatör motorun iyice diplerine eğilip bakmadan görülemiyor. Enjektörler motor bloğunun üzerinde. Kablolama temiz yapılmış, sarkan eden birşey yok. Lpg yakıt göstergesi gri renkli. Işığı da turuncu renkli. Orta konsolda, rezistans düğmesinin yanına takıldı. Gri renk düğme, ön konsol rengiyle, ışıklar da turuncu aydınlatmayla son derece uyumlu temiz bir görünüm oluşturdu.

Tank 43 litre. Stepneyi çıkarttım. Mini stepne alacağım. Maslak sanayide 240 tl idi. Dolum ağzı, benzin dolum ağzının yanına yapıldı. Tampon altına eğilme, delme yok. İlave bir aparat var. Önce o takılıyor, sonra pompa ağzı takılıp dolum yapılıyor. Zahmetsiz, daha bir medeni şartlarda dolum yapabiliyorum.

2-3 hafta sonra ruhsata işletme, muayene ve stepne işlerini halledeceğim. 1000 km sonra ilk bakıma gideceğim. Daha sonraki filtre değişimleri 20.000 er kilometrede.

Havalar da sıcak. 1 km olmadan gaza geçiyor. Şimdiye kadar 30 lt gaz aldım. 200 km kadar yol gittim. Daha da epey lpg var. Sanırım tüketimim 10lt/100km civarında olacak. Demek ki benzinle çok bir farkı yok. Arıza ışığı yanmadı. Performans sanki biraz azaldı. Ama psikolojik te olabilir. Daha önceden sabit hızlandığım yerlerde birkaç defa kick down yaptı şanzıman. Ama detaylı ölçümüm olmadı. Bana öyle gelmiş te olabilir. Genel gidişinde bir sorun yaşamadım.

Yol bilgisayarım kalan menzil kilometresi 80 km olunca benzin ışığını yakıyor. Ben benzin ve gaz aldım. Menzil 114 km yazdı. Yoluma lpg li şekilde devam ettiğim halde menzil azaldı, azaldı, 80 e indi ve ışık yandı. Şimdi çeyrek ile sıfır arasında, sıfıra daha yakın şekilde benzin deposu göstergem var. Kalan menzil ise sıfır! Hesaplamaları kafadan mı yapacağız artık bilmiyorum? Çift yakıt ile devam ettiğim için yol bilgisayarında bu tip bir afallama durumu var. Motoru durdurup yeniden çalıştırınca da değişen birşey yok. Bilgisi olan var mı?

Sonuç olarak 1 hafta/200 km lik bir kullanım sonucunda, ustadan, markadan, dönüşüm sonrası Focusumdan, performanstan, tüketimden ve ekonomiklikten gayet memnun kaldım.

Maşallah diyorum ve bitiriyorum

:D

güle güle kullanın özgür bey sebahattin usta işinin ehli bir meslektaşımdır uğradığınızda bendende çok çok selam söyleyin .

keyifli ve tasarruflu sürüşler :)

Yorum bağlantısı
Alper Bilici

iyi aksamlar aracımda prins valve care yağlama kitli lpg kiti mevcut yağlama kitinin sıvısı azalmış yakında biter bu sıvıyı sordugumda 100tl civarında bir fiyat çekti taktırdığım yer bunu daha uygun alabilecegim bir yer mevcutmu acaba :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim lpg'ci 15 liraya veriyordu... Bu 15 liralıktan farklı bir yağ mı vardır, bilmiyorum.. 

iyi aksamlar aracımda prins valve care yağlama kitli lpg kiti mevcut yağlama kitinin sıvısı azalmış yakında biter bu sıvıyı sordugumda 100tl civarında bir fiyat çekti taktırdığım yer bunu daha uygun alabilecegim bir yer mevcutmu acaba :)

İyi bir servistir.. Doğru yapmışsınız.. Araca garanti de veriyordu galiba.. 

Mb basar ford ankara burda taktirdim lpg nasil bir yer bilen varmi prins taktirdim

Yorum bağlantısı
Ertan Koç

Simdilik memnunun ancak 2 gun ariza lambasi yanik gezdim ilk 100 kmde sonra kendi sondu baktilar lpg aldigin yeri sec dediler suan 38 lt gazla 320 km oldu kirmizi yaniyor ama halen devam ediyoz ama benzinde eksilme var bunu nasil takip etcem

Yorum bağlantısı
Resül Güldüren
(düzenlendi)

samsunda 2 250 ytl. ankarada ise 12 taksitle 1 900 ytl.

ben bugün Başer otomotivle görüştüm. Bana 2700 lira fiyat verdi. Bir de en uygunu biziz dedi  :p

Mb basar ford ankara burda taktirdim lpg nasil bir yer bilen varmi prins taktirdim

siz ne kadara taktırdınız.

tarihinde Resül Güldüren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertan Koç

ben bugün Başer otomotivle görüştüm. Bana 2700 lira fiyat verdi. Bir de en uygunu biziz dedi :p

siz ne kadara taktırdınız.

Ben silverline taktirdim 1800 tl 12 taksit keihen enjektor ise 2300 pesin 2400 tl 12 taksit dediler ankara icin benzinde 450/500 arasi yakarken lpg 225/230 arasina indi bence harika sehir icinde

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bende 1-2 ay önce silverline taktırdım 1750 nakit.benzinde eksilme hissetmedim ,ama takip ediyorum.bendeki gaz göstergesinde lpg nin bitimine yakın bir kırmızı bir mavi yanıyor.lpg bittimi did did diye ses geliyor uyarı yapıyor.sonlara doğru kaç km gideceğinizi tahmin edemiyorsunuz.

daha önceki arabamda lpg göstergesi kırmızıda iken 25-30 km gidiyordu.bu daha kullanışlı oluyordu.prins de böyle bir ayar yapılabiliyor mu ?bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Ertan Koç

bende 1-2 ay önce silverline taktırdım 1750 nakit.benzinde eksilme hissetmedim ,ama takip ediyorum.bendeki gaz göstergesinde lpg nin bitimine yakın bir kırmızı bir mavi yanıyor.lpg bittimi did did diye ses geliyor uyarı yapıyor.sonlara doğru kaç km gideceğinizi tahmin edemiyorsunuz.

daha önceki arabamda lpg göstergesi kırmızıda iken 25-30 km gidiyordu.bu daha kullanışlı oluyordu.prins de böyle bir ayar yapılabiliyor mu ?bilginiz var mı?

serhat bey bendede ayni sikinti var depoyu doldurdukran 40 km sonra bir isik soner 30 km sonra 2. Isik soner 40 km sonra 3. Isik soner neyse kirmizi yanar ve kirmizida 150 km gider prins takan baser de huseyin bey var ona soyledim her isikla kac km gittigini soyle yada not et basinc ayari ile hangi isigin kax km gitmesini istersen ayarlayayayim dedi tatil donusu kismetse halletcek
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

serhat bey bendede ayni sikinti var depoyu doldurdukran 40 km sonra bir isik soner 30 km sonra 2. Isik soner 40 km sonra 3. Isik soner neyse kirmizi yanar ve kirmizida 150 km gider prins takan baser de huseyin bey var ona soyledim her isikla kac km gittigini soyle yada not et basinc ayari ile hangi isigin kax km gitmesini istersen ayarlayayayim dedi tatil donusu kismetse halletcek

Bir süre sonra alışırsın. Ben ışıklara bakmadan ne kadar kaldığını tahmin eder oldum :) Sizde alışırsınız.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Bir süre sonra alışırsın. Ben ışıklara bakmadan ne kadar kaldığını tahmin eder oldum :) Sizde alışırsınız.

Alışacağız ama göstergelerin ışığını bile istediğiniz renk yaptıklarına göre seviye ayarı da yaparlar herhalde....

bende baktırayım ozaman ansızın lpg bitmesi maliyetli oluyor.birazda titiz olunca sıkıntı oluyor.alışkanlıklarımızdan hemen vaz gecemiyoruz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Alışacağız ama göstergelerin ışığını bile istediğiniz renk yaptıklarına göre seviye ayarı da yaparlar herhalde....

bende baktırayım ozaman ansızın lpg bitmesi maliyetli oluyor.birazda titiz olunca sıkıntı oluyor.alışkanlıklarımızdan hemen vaz gecemiyoruz...

Seviye kontrolü çok zor bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertan Koç

Baktirdim ayar yaptilar eskiye raziyim kirmizi 115 km oldugunu biliyorum yeter ayar tam yapilmiyor ugrasmayalim ertesi gun gidip eskiye donderdim bilginiz olsun akliniza yazin

Yorum bağlantısı

LPG de seviye göstergeleri, hangi seviyede kaç kilometre gidilebileceği bence tutarsız. Benzinde bu tip hesaplamalar daha doğru çıkıyor. Bu yüzden aracın ortalama tüketimi, kaç litre gaz alındığı ve bu alınan gazla ortalama ne kadar gidilebilir, tecrübe edilmeli. Zaten 1-2 depo kullandıktan sonra, hiç göstergeye bakmasanız bile hesap yapılabiliyor. Kaldı ki göstergeler bende genelde tutarlı. Bir de önemli olan ışık yandığında kaç kilometre gidilebileceğinin bilinmesi. Gerisi çok ta önemli değil. 

Yorum bağlantısı
Resül Güldüren

Ben silverline taktirdim 1800 tl 12 taksit keihen enjektor ise 2300 pesin 2400 tl 12 taksit dediler ankara icin benzinde 450/500 arasi yakarken lpg 225/230 arasina indi bence harika sehir icinde

Benim araç HB. Stepne de küçük olanlardan. Stepne yerine takılmaz gibi geldi bana. Bagaja koysanız bu sefer de bagaj kalmaz kullanacak. Siz nereye taktırdınız?

Yorum bağlantısı
Onur Akbudak

2012 1.4 Otomatik Fiesta aracıma bende Lpg montajı yaptırmak istiyorum aracım 6.000 Km de henüz, benzin fiyatlarına dayanılıcak gibi değil fakat taktırdıktan sonra pişman olmaktan da korkmuyo değilim arabaya yazık etmek istemiyorum. Prins ve BRC arasında kalmıştım fakat sorun yaşamak istemediğim için ve prins hakkında olumlu şeyler okuduktan sonra prins takıtırma kararı aldım bana istanbulda daha önce montaj yaptırmış ilgisiyle işçiliğiyle memnun kalmış arkadaşlardan servis tavsiyesinde bulunabilecek varsa çok sevinirim. Birde  internetten baktığımda 4 silindir silverline (1900 TL) ve 4 silindir (2450 TL) olarak iki tane kit görüyorum silvirline yeterli olurmu benim aracıma ek  olarak yağlama sisteminden bahsedilmiş ondan da taktırmam gerekirmi?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağlama işine ustanız karar versin.. 

Silverline yeterli olabilir...

Benzin pişmanlıktır..  

Yorum bağlantısı
Onur Akbudak

Yağlama işine ustanız karar versin.. 

Silverline yeterli olabilir...

Benzin pişmanlıktır..  

Bu gün Beylikdüzünde Prinsin Yetkili bayisi olan Ay Otogaz a bıraktım arabayı silverline modeli takılacak yağlama olayını sordum senin aracın için gerekmez dedi ustamız. İnşallah memnun kalırım yarın alıcam aracımı.Cevabınız için teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu gün Beylikdüzünde Prinsin Yetkili bayisi olan Ay Otogaz a bıraktım arabayı silverline modeli takılacak yağlama olayını sordum senin aracın için gerekmez dedi ustamız. İnşallah memnun kalırım yarın alıcam aracımı.Cevabınız için teşekkürler.

Kullanımı hakkında olumlu ve olumsuz bilgileri paylaşırsanız gerçekten çok yardımcı olursunuz bana.Birde sizden ricam kit takıldıktan sonra motor resmini çeke bilirmisiniz.

Yorum bağlantısı

Benim araç HB. Stepne de küçük olanlardan. Stepne yerine takılmaz gibi geldi bana. Bagaja koysanız bu sefer de bagaj kalmaz kullanacak. Siz nereye taktırdınız?

Stepne yerine simit tank taktırabilirsiniz. Sonrasında tank etrafına strofor köpüklerden kesip, koyarak bagajın alt hizasını eşitleyebilirsiniz.

Ben de aynı yerde yaptırdım. İşçilikleri çok iyi. 1 Mayıs'ta dönüşüm yaptırdım, maşallah bu güne kadar bir sorun yaşamadım. Ben de Silverline enjektör kullandım. Ustam, bu enjektörlerin çok iyi olduğunu, performans kaybı veya tüketimde bir artışın olmayacağını söyledi. Gerçekten de performans düşüklüğü olmadı. Benzin ve lpg tüketimleri litre olarak ta hemen hemen aynı.

Ben bir de dolum ağzını benzin dolum yerinin yanına yaptırmıştım. Birinci nedeni, pompacılar karda kışta eğilip, kapağı açıp, sonrasında düzgünce kapatmazlar diye düşünüyorum. Kir-toz-çamur da cabası. Üstelik dolum kapağını da tampon altında olduğu için göremiyorsunuz. Koptu mu düştü mü belli olmuyor. Bu şekilde yaptırınca, pompacılar, abi keşke herkesin böyle olsa diyorlar. Dolum için ayrı aparatı var. Kendim söküp takıyorum, daha iyi oluyor.

Yorum bağlantısı
Onur Akbudak

Dün aracımı aldım işçilik gayet güzel 35km yakın bir yol gittim lpg demı benzındemı gıdıyor anlayamadım sureklı gostergeye bakıyorum lpg demı dıye çekişinde hiç bir sıkıntı yok şimdilik, ilk 1.000 km sonra tekrar getır kontrol edelım dedı usta.Lpg ye geçişini çok hızlı buldum önceki aracımda brc kullanmıştım o daha geç geçiyordu sanki. Umarım böyle devam eder. Keşke bende benzin dolum yerinin yanına yaptırsaydım hiç aklıma gelmedi neyse sağlık olsun.  Stepne olayını nasıl yaptınız benım aracımın bagajı zaten küçük mecbur küçük stepne almayı düşünüorum yer kaplamaması açısından.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...