İçeriğe Yönlendir

Prins; Sorunlar, Yorumlar

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bende Mk3 2007 otomatik var. Brc MY11 kit taktırdım, ancak sadece internet üzerinden araştırmıştım. Takılalı 2000 km oldu, bir problem yaşamıyorum ancak benzine göre performansı %25 gibi hissedilie derecede düşük. Gerçi 3000 km olunca gel bir ayar yapacağız demişlerdi, o zaman düzelir belki ancak bu haliyle bile yakıt tüketimi şehir içi kullanımda 100 km'de 15-16 lt lpg gibi. Bu bana fazla gibi geldi. Ayrıca dip gaz yaptığımda benzine geçiyor.

Bujiler orjinal. Performans ile ilgili ayar mı yaptırmak lazım yoksa her halükarda lpg bujilerine geçmekte fayda var mı?

Bujiniz yeni ise çok farketmeyecektir..

3000 km dolmasını beklemeyin, acilen kalibrasyona gidin..

Benin ortakta brc vardı, yüksek süratte benzine geçerdi..

Teleflexte böyle bir şey yaşamamıştım..

Prins taktırırken de özellikle bunu sordum.. Yüksek süratte benzine falan geçecek mi dedim...

Alaycı şekilde bakıp, prins mi dedi :) Prins tek şartla benzine geçer, o şart da lpg'nin bitmesidir dedi.. :D

Valla benim lpg'ci ya çok salladı, yada prins süper bir kit, kullandıkça tecrübelerimi yazacağım..

Yorum bağlantısı

Mehmet Abi bu benzine geçme olayını ben sormuştum 2,0'lara, 1,6lık kit takıyorlar oda yüksek devirlerde kaldıramıyor ve benzine geçiyo demişlerdi... (lpg'cinin yalancısıyım)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Abi bu benzine geçme olayını ben sormuştum 2,0'lara, 1,6lık kit takıyorlar oda yüksek devirlerde kaldıramıyor ve benzine geçiyo demişlerdi... (lpg'cinin yalancısıyım)

Enjektörler hatalı ise olabilir ama bu sorunu yaşayan 1,6 da çok..

Lpg'de verim için, düzgün kalibrasyon ve kaliteli donanım şart..

Hep dedik yine diyorum...

Lpg kiti için ne kadar çok para öderseniz, o kadar çok verim alırsınız, keyif alırsınız..

Bu güne kadar bunun aksini ispat eden olmadı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kulağın sesde olsun.. kullanmaya devam tabiki..

Abi arabayı dinlemekten psikopat oldum zaten. Kimsenin duymadığı sesleri duyuyorum. Sibop sesi gibi.

Bende Mk3 2007 otomatik var. Brc MY11 kit taktırdım, ancak sadece internet üzerinden araştırmıştım. Takılalı 2000 km oldu, bir problem yaşamıyorum ancak benzine göre performansı %25 gibi hissedilie derecede düşük. Gerçi 3000 km olunca gel bir ayar yapacağız demişlerdi, o zaman düzelir belki ancak bu haliyle bile yakıt tüketimi şehir içi kullanımda 100 km'de 15-16 lt lpg gibi. Bu bana fazla gibi geldi. Ayrıca dip gaz yaptığımda benzine geçiyor.

Bujiler orjinal. Performans ile ilgili ayar mı yaptırmak lazım yoksa her halükarda lpg bujilerine geçmekte fayda var mı?

Söylediğiniz değerler benim içinde geçerli değerler. 30bin km kullandım çok işlem yaptırdım hala aynı. Sizin bahsettiğiniz 2.0 ve 1.6 değerleri meme değerleri ise bu değerler düşük araç performansı düşük oluyor. Benimkiler 1.8 di şimdi 2.5 çıkarttım.Performansta bir sıkıntı yok. Dip gaz yaptığımda araçta lpg az ise benzine geçiyor. Ancak haricinde bir sıkıntı yok. Şehir için 15-16 baze 18 lt yakıyor. Uzun yolda standart 10-11 lt yakıyor (Lpg değerleri) Bende de orjinal motorcraft buji kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi arabayı dinlemekten psikopat oldum zaten. Kimsenin duymadığı sesleri duyuyorum. Sibop sesi gibi.

Söylediğiniz değerler benim içinde geçerli değerler. 30bin km kullandım çok işlem yaptırdım hala aynı. Sizin bahsettiğiniz 2.0 ve 1.6 değerleri meme değerleri ise bu değerler düşük araç performansı düşük oluyor. Benimkiler 1.8 di şimdi 2.5 çıkarttım.Performansta bir sıkıntı yok. Dip gaz yaptığımda araçta lpg az ise benzine geçiyor. Ancak haricinde bir sıkıntı yok. Şehir için 15-16 baze 18 lt yakıyor. Uzun yolda standart 10-11 lt yakıyor (Lpg değerleri) Bende de orjinal motorcraft buji kullanıyorum.

Subaplardan nasıl bir ses duyuyorsunuz.. ?

Tüketim konusunda da şehir içi 12, uzun yolda 9-10 litreden fazlasını benim bünyem kaldırmaz :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Subaplardan nasıl bir ses duyuyorsunuz.. ?

Tüketim konusunda da şehir içi 12, uzun yolda 9-10 litreden fazlasını benim bünyem kaldırmaz :D

Abi şakırtı sesi geliyor. Yazın Şahin abi Oktay abi baktılar sipob sesi dediler. LPG cide sibop ayarı yaptır dedi. Konu açtım bununla ilgili abi.

Abi bizimki otomatik. Şehir içi Ankara'da 13-14 lt ama Maraş'ta ise 18 lt kadar çıkıyor bazen.

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Mehmet Bey'in Mk3'ün aşırı tüketimine çözüm bulacağını ümit ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey'in Mk3'ün aşırı tüketimine çözüm bulacağını ümit ediyorum.

Mehmet Abinin aracı manuel ve Nevşehir'in trafiğini bilmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen

Mehmet Bey Prins kitiniz hayırlı uğurlu olsun. Kit takıldıktan sonra yolda ayar yapılması da gerekiyordu yapmadılar mı? İsmini yanlış bilmiyorsam OBD chazı bağlanıyor araca bir tane de diz üstü blgisayar bağlanıyor o şeklilde farklı devirlerde hızlarda bilgiler alınıp ayar yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Bey Prins kitiniz hayırlı uğurlu olsun. Kit takıldıktan sonra yolda ayar yapılması da gerekiyordu yapmadılar mı? İsmini yanlış bilmiyorsam OBD chazı bağlanıyor araca bir tane de diz üstü blgisayar bağlanıyor o şeklilde farklı devirlerde hızlarda bilgiler alınıp ayar yapılıyor.

Yaptılar Mahmut Bey ama eski kalibrasyonların yanında bu hiç bişey..

Çevre yolunda kavşağa kadar gidip geldik.

Aynen dediğiniz gibi yaptılar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yaptılar Mahmut Bey ama eski kalibrasyonların yanında bu hiç bişey..

Çevre yolunda kavşağa kadar gidip geldik.

Aynen dediğiniz gibi yaptılar..

Ya abi bunu burda yapan bir tane adam yok biliyormusun. Az kaldı 350 km geleceğim 350 km döneceğim sırf bu iş için.Prins'i burada takan adam asla öyle birşey yapmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...

LPG kitlerini araştırırken Prinsin iki tip kiti olduğunu öğrendim biri bildiğimiz prins diğeri ise daha çok orta sınıfa hitaben geliştirilen Prins Silverline.

Fiyatlar 2 500 ve 2 000 TL seviyesinde.

Silverlinenin başlıca farkının enjektör olduğu, khein enjektör yerine prinsin kendi markası adına ürettirdiği enjektörleri kullandığı söyleniyor. BRC lavato gibi birşey taktırmak yerine Silverline taktırmak nasıl olur ki?

Silverline taktıran ya da bilgisi olan varmı?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

LPG kitlerini araştırırken Prinsin iki tip kiti olduğunu öğrendim biri bildiğimiz prins diğeri ise daha çok orta sınıfa hitaben geliştirilen Prins Silverline.

Fiyatlar 2 500 ve 2 000 TL seviyesinde.

Silverlinenin başlıca farkının enjektör olduğu, khein enjektör yerine prinsin kendi markası adına ürettirdiği enjektörleri kullandığı söyleniyor. BRC lavato gibi birşey taktırmak yerine Silverline taktırmak nasıl olur ki?

Silverline taktıran ya da bilgisi olan varmı?

Saygılar.

Yarın Silverline taktırmak için araçımı bırakacağım, cuma öğlen vereceklerini söylediler. Kardeşim götürecek büyük ihtimalle. Umarım iyi iş çıkarırlar.

Yorum bağlantısı

Yarın Silverline taktırmak için araçımı bırakacağım, cuma öğlen vereceklerini söylediler. Kardeşim götürecek büyük ihtimalle. Umarım iyi iş çıkarırlar.

Dün öğlen itibarıyla LPG montajı tamamlandı, MMO sızdırmazlık Raporu alındı. TuvTürk Muayenesi yapılacağı sırada arabada yağ kaçağı gözlendi. Araç kardeşimde olduğu için böyle anlatıyorum. Muayeneden hafif kusurla geçmiş neyseki.

Hidrolik direksiyon hortumu dipten gitmiş, tamir mümkün olmadığı için 350 TL hortuma, yağlandığı için kayışıda değiştirmişler 25 TL de ona, 150 de işçiiğe toplamda 525 TL gitti durup dururken. Montaja bıraktığımızda birşey yoktu, alırkende birşey dememişler, Kardeşim muayenede farketmiş. İnsanın içine kurt düşmüyor değil. Kimsenin günahını da almak istemem ama adam takım falan unutup/ düşürüp marşa bastıysa hortuma zarar vermiş olabilir. Akan yağ damla damla kaçırma falan değil bariz rekorun başı kırılmış. Neyse artık belkide kırılacaktıtı bu zamanı bekledi diye teselli ediyorum kendimi.

Pirns Silverline a gelecek olursak; 43 lt simit depo kullanılarak, lpg göstergesi çakmağın yan tarafına monte edildi. Ecu'yu torpido tarafında sileceklerin altına koymuşlar. Montaj genel anlamda iyi. Lehimleri ve kabloları siyah bantla sarmalarını beğenmedim. Siyah elektrik bandının yapışkanı o kadar kötüdür ki, bir kabloyu banttan ayırmaya görün yapış yapış, daralan makaron kullansalar daha profesyonel olurdu. Beslemeyi direk olarak aküden almışlar, güzel düşünmüşler ancak Lehimi afedersiniz kuş b.ku gibi kondurmuşlar, o lehim hiç bir işe yaramaz allahtan papuçları sıkmışlar yoksa 2 aya papuç oksitlenir devre tamamlanmazdı. LEhimleri yeniden yapmam gerekecek. Buharlaştırıcı gaz kesici valf ve enjektörlerin montajı gayet güzel.

Enjektör hususunu çok araştırmıştım. Üzerinde Prins yazıyor, tasarım olarak Keihne çok benziyor, Otogazcıdan aldığım belgelerde MMO nun onaylı aksam listesinde enjektörler için Keihn ve Valtek markaları var. Enjektörler hakkında duyduğum Prinsin Keihne enjektörleri fason ürettirdiğiydi. Gerçi bunu Ankara distiribütörüne sorduğumda net cevap alamadım. Başka bir sitede başka bir prins bayisi Keihn le prins ortak üeritimi bunlar demişti. Yinede onaylı aksam listesindeki Valtek markası biraz can sıkıcı.

Gelelim asıl merak konusu olan performans olayına; kayıp yok da diyemem var da diyemem :)

Söyle anlatıyım, yavaş akan trafikte 15-20 km/s hızla benzinle giderkenki gaz pedalı konforu yok gibi, 2. vitesi düşük hızda kullanmak biraz zorlaşmış gibi hissettim, 1 günlük tecrübeyle belki söylemek erken ama ilk izlenim böyle.

Hızlanmada ve yüksek süratlerde benzinle arasında gerçekten fark yok gibi. Hatta ara hızlanmalar da beklediğimden iyi, hızımı hatırlamıyorum ama 4. ve 5.viteste verdiği tepkiler hoşuma gitti. Genel anlamda montajı değerlendirirsek iyi iş çıkarmışlar. Enjektörler hakındaki düşüncelerim performansı görünce olumlu yönde değişti.

Hararet 88 civarında ve pek düşmüyor, biraz korkutucu aslında. Arabayı park ettim, alternatörle motorun birleştiği yere el deymiyor. zaten motordan kavurucu bir sıcaklık yüzünüze doğru geliyor. Hararetin 88 civarı olması normal mi sizce?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güle güle kullanın...

Silverline, prinisin yeni ve ucuz modeli.. Ortalama 600 lira daha ucuz. Eski modellerde enjektörler Keihin, Silverline'da prins markalı... Aslında prins markalı enjektörler de keihin'in birebir kopyası...

Ben sorun olmayacağı kanaatindeyim..

Bir diğer fark da regulatörde.. Silverline'da regulatör boyasız..

Yorum bağlantısı

Güle güle kullanın...

Silverline, prinisin yeni ve ucuz modeli.. Ortalama 600 lira daha ucuz. Eski modellerde enjektörler Keihin, Silverline'da prins markalı... Aslında prins markalı enjektörler de keihin'in birebir kopyası...

Ben sorun olmayacağı kanaatindeyim..

Bir diğer fark da regulatörde.. Silverline'da regulatör boyasız..

Teşekkürler Mehmet Bey, dediğiniz gibi ucuz modeli, 1800 TL verdim.

Hararet (88 civarında) sizce normal mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkürler Mehmet Bey, dediğiniz gibi ucuz modeli, 1800 TL verdim.

Hararet (88 civarında) sizce normal mi?

Hararet normal... Fiyatınız da iyi.. Yağlama sistemi falan taktılar mı ?

Yorum bağlantısı

Hararet normal... Fiyatınız da iyi.. Yağlama sistemi falan taktılar mı ?

Fiyat araştırıken bir yer yağlama dahil fiyat verdi, bu arabalara takmamız lazım dedi Lpg yi takan yer ise taktırmanızda fayda var diyerek, focusların sübapları için net birsey diyemediklerini, kiminde sıkıntı çıktığını kiminde de kmlerce birşey olmadığını söylediler. Konustuğum kişi isterseniz taktırmayın bir sıkıntı yaşarsanız subap yataklarını yenilersiniz diyince bende taktırmadım. Ayrıca valve care dedikleri şeyin % 100 koruma sağlamayıp sadece süreci geciktirdiğini duydum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayrıca valve care dedikleri şeyin % 100 koruma sağlamayıp sadece süreci geciktirdiğini duydum.

Bu yağlama sisteminin, ne kadar işe yaradığı yönünde bizim de net bir kararımız yok..

Sıkıntı yaşasanız subap yataklarını yenilersiniz demek biraz garip ama... Bunun maliyeti en az 1000 liradır..

Yağlama sistemi işe yararsa, kiti 100 lira, yağı 3-4 bin kilometrede 15 liradır...

Yorum bağlantısı

Bu yağlama sisteminin, ne kadar işe yaradığı yönünde bizim de net bir kararımız yok..

Sıkıntı yaşasanız subap yataklarını yenilersiniz demek biraz garip ama... Bunun maliyeti en az 1000 liradır..

Yağlama sistemi işe yararsa, kiti 100 lira, yağı 3-4 bin kilometrede 15 liradır...

Valla prinsin yağlama kitine peşin 400 taksitli 500 TL dediler. Ustaya taktırmassam en kötü ne olur dedim, oda yenilersin supspları dedi. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla prinsin yağlama kitine peşin 400 taksitli 500 TL dediler. Ustaya taktırmassam en kötü ne olur dedim, oda yenilersin supspları dedi. :)

Basit yağlama dedikleri sistem var, sistem aynı sayılır... Motor devri 2500-3000 civarında vakumla silindire yağ gönderiyor... Bu da iş görür kanaatindeyim..

Yorum bağlantısı

Basit yağlama dedikleri sistem var, sistem aynı sayılır... Motor devri 2500-3000 civarında vakumla silindire yağ gönderiyor... Bu da iş görür kanaatindeyim..

Ben onu bir araştırayım o zaman. Yardımınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı

Benim taktırdığım şu : http://www.starsupap...m/starlube.html

Link için çok teşekkür ederim Mehmet Bey, montajı kolaymış bende nasıl taktırım diye düşünüyordum. Zira Valve care de dozaj pompası var her enjektöre ayrı ayrı gönderiyor. Haliyle pahalı, Star lube ekonomik bir çözüm olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tekrar etmek gerekirse, yağlamanın gerekliliği konusunda net bir tavrımız yok..

Benim lpg'cim, ödediğim paranın içinde yağlamayı da takayım hediyem olsun dediği için taktırmıştım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...