İçeriğe Yönlendir

Farlar, stoplar ve diğer aydınlatma sorunları

Ali Yavuz Özçiçek

Recommended Posts

Engin Karadayan
Teşekkürler Servet bey yazılanları okudum çok yardımcı oldu :)

Bu arada fazla gece yolculuğu yapmıyorum sadece yağmurlu havalarda trafiye çıktığımda sorun olmasın yeter.

Anladığım kadarı ile bosch plus 90 ampüllerin işimi görecek gibi..

Yağmurlu havalarda kullandığım hiçbir h4 işe yaramıyor.Artı sis taktırdım oda faydasız.

Yorum bağlantısı
Kenan Kopuz
Yağmurlu havalarda kullandığım hiçbir h4 işe yaramıyor.Artı sis taktırdım oda faydasız.

İşte bende bundan endişe ediyorum

Bende Engin'bey gibi sis taktırdım ama hiç faydası yok :p

Mercekli xenon'dan başaka çaresi yok gibi..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
İşte bende bundan endişe ediyorum

Bende Engin'bey gibi sis taktırdım ama hiç faydası yok :p

Kullandığınız ampüllerin karakterlerinden kaynaklanır.

Ayrıca mercekli xenon takınca yağmurlu havada eğer farlarınız çamurla kaplanırsa normal fardan daha zayıf görürsünüz. Çıkan ışık kaynağının alanı mercekte küçüktür. Bu nedenle mercekte far yıkama sistemi zorunluluğu var.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Kullandığınız ampüllerin karakterlerinden kaynaklanır.

Ayrıca mercekli xenon takınca yağmurlu havada eğer farlarınız çamurla kaplanırsa normal fardan daha zayıf görürsünüz. Çıkan ışık kaynağının alanı mercekte küçüktür. Bu nedenle mercekte far yıkama sistemi zorunluluğu var.

Servet abi bu zorunluluk halojen merceklilerde yok mu?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bence havuç en iyi çözüm :-D benim gözler maşallah yağmur çamur hep görüyor (yarına finalim var maruz görün :D )

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Servet abi bu zorunluluk halojen merceklilerde yok mu?

Xenon merceklerde çıkan ışık alanı küçüktür, oluşabilecek lekeler ışıkta ciddi sapmalara neden olduğundan far yıkama + otomatik seviye ayarı zorunludur.

Halojen merceklerde ışık miktarı xenona nispeden daha düşük olduğundan ihtiyaç yoktur.

Ancak mercekten kötü hava şartlarında randıman alınmak isteniyorsa ; yükseklik ayarı ve sağ sol ayarı çok iyi ayarlanmalı, far yıkama olmalıdır.

Normal freeform farların çanakları büyük olduğundan kaliteli halojen ampül ile Xenon merceği aratmayacak ışık şiddeti yakalanır.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kenan Kopuz

Arkadaşlar işte benim osram night breaker plus ile aydınlatmam :D

40 tl aldım kutu içinde memnunum H4 Halogen ampulle ancak bu kadar olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Kenan Kopuz
(düzenlendi)
NB'nin yenisinden mi bu.. ?

Mehmet'bey sanırım yenisi çünkü satan kişi ben daha demeden eskiler gibi ömrü kısa değil yeni seri olduğunu söyledi.

Sadece farlar açıkken arabayı çalıştırma yeter dedi ki bende biliyordum bunu :D

Bakalım işte sonucu zamanla göreceğim müsait olduğumda daha düz bir alanda çekip paylaşırım.

tarihinde Kenan Kopuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kenan Kopuz
(düzenlendi)

Sanırım bu daha aydınlatıcı olacaktır.

tarihinde Kenan Kopuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hüseyin Biçer

Ayhan bey fotoğraflarınızı gördüm. Farlar süper olmuş bendede 2006 makyajsız kasa fiesta var ben sisler için de arıyorum bosh plus 90 var mı acaba sisler için bilginiz var mı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sisler için yok diye biliyorum, ayrıca farlarınıza bunlardan takacaksanız öncesinde farları çıkma vs. makyajlı kurbağa gözü farlarla değişmelisiniz, bu farın standart hali bile sizinkinden çok daha iyi, sizinkileri tasarım hatalı yapmışlar ne yazıkki.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ayhan bey fotoğraflarınızı gördüm. Farlar süper olmuş bendede 2006 makyajsız kasa fiesta var ben sisler için de arıyorum bosh plus 90 var mı acaba sisler için bilginiz var mı

H11 bosch plus 90 yok. . Osram night breaker plus H11 alabilirsiniz. Osram performans ampüllerinde h11 var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Artık ben gece yolculuğuna çıkmayarak aydınlatma sorununu çözdüm :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ayar düğmesi ''0'' da iken ayar yapılmalı. Sonra isteğe göre alçaltılmalı. Mesela yük bindiğinde...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Biçer

Bosch'ta çalışıyorum ama bosch plus 90 H4 ampulu bulamadım. Tilt oldum kaç yere sordum yok yok. Bursa'da nereden bulabilirim bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba?

Birde bagaj aydınlatma ampülü 2 ayda bir bozuluyor. Ampulu değiştiriyorum 2 ay sonra ampul tırt. Bununla ilgili çözümü olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bosch plus 90 ampülü Bursa'da bende çok aradım ama bulamadım. Küçük sanayide Bosch car servise sözde getiririz demişti ama getirip getirmediğini bilmiyorum. Netten sipariş vererek almıştım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Biçer

Bugun fabrikanın kooperatfine bu ampulden istediğimii soyledim getireceklerini soylediler. Sonucu sizinle paylaşırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hüseyin Biçer

Ampullerim uzun ugraşlar sonucu geldi. 50 tl ücreti ile beraber en kısa zamanda fotolarını koyacağım inşallah

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Emin

Selam arkadaşlar

Benim böceğin sol farda kısa far ilk açtığımda yanmıyor ama uzunlar yanıyor. dışarıdan vurunca çalışıyor acaba soket mi gevşemiştir? Malum ankarada yollar köy yollarından hallice o sarsıntıdan böyle bir durum olmuş olabilir mi dersiniz?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Türk usulü yanıyor ise (vurarak :) ) sokette yada ampül yuvasında temassızlık vardır..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Korhan Alkan

osram'ın nightbreaker ampülü xenon mu normal sarı mı peki arkadaşlar ben de farlarımı değiştircem hiçbirşey göremiyorum gece nasıl kullanıyorum ben de bilmiyorum :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

osram'ın nightbreaker ampülü xenon mu normal sarı mı peki arkadaşlar ben de farlarımı değiştircem hiçbirşey göremiyorum gece nasıl kullanıyorum ben de bilmiyorum :D

Normal sarı.

Bir performans ampulünün olması gerektiği gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...