İçeriğe Yönlendir

Focus I e far yıkama sistemi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Anil Berke Kavraal

Mustafa bir Clio'dakine bak birde üstteki video dakilere Clio'daki pompa bence yetersiz kalmış ayrı pompayla yapıcağız işte bu işi illa niye tek pompaya takıldın ki :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O üstekilerde pompa dışında jet die bir şey var. O yüzden öyle güçlü olabilir. Ben izmit sanayisine giderim hafta sonu yapmaya insan bulabilecek miyim diye :) Sen de oralarda bak ilk yapan diğerine klavuz olur :D Sonra zaten bu olay Seyyar Tayyarın demesi gibi patlar gider tüm mercekliler far yıkama yapar :)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Mustafa daha önce Tempra'da kullanılan sistemi gördüğüm için fikir vermesi açısından söylüyorum.

1-Çift motor olması şart

2-İkinci motor sadece far yanarken çalışmalı

Tempra'nın nuzullarına giren hortumun kalınlığı bildiğimiz yarım parmak(bahçe hortumu)

Düzeneği hazırlamak biraz zor ama devreyi basitçe bir roleyle yapabilirsin.Zaten mevcut olan motora kola basıldığında ikaz gidiyor.Parklardan ek alınıp bu rolenin açık kontakları üzerinden geçirilir,orjinal motora gelen uçlardan ek alınıp rolenin bobin ucuna girilir.Parklar sönükken normal motor çalışınca role çekse bile kontak ucunda elektrik olmadığı için far yıkama motoru çalışmayacak,parkları yaktığında ise cam yıkama çalışınca far yıkamada çalışacak veyafar yıkamayı çalıştırınca cam yıkamada çalışacak orjinalde de böyle çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
O üstekilerde pompa dışında jet die bir şey var. O yüzden öyle güçlü olabilir. Ben izmit sanayisine giderim hafta sonu yapmaya insan bulabilecek miyim diye :good1: Sen de oralarda bak ilk yapan diğerine klavuz olur :) Sonra zaten bu olay Seyyar Tayyarın demesi gibi patlar gider tüm mercekliler far yıkama yapar :)

bizin şirketin yanında bir tane opel çıkmacısı var 50-60 tane far falan var adamda ... yarın oraya gidicem öğle arası ... bakalım elinde varmı birşeyler ne kadar istiycek diye ...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

zamanında vectra far fıskıyesini sormuştum serviste tanesi 60 küsür lira ama jet denen zımbırtı değil sadece kafa idi sanırım.

Adnan abi orjinal tesisatı çok kurcalamak istemiyorum. 2. motoru diğerine paralel bağlayınca yük biner mi onu tam hatırlamıyorum. yani birde kablo kavurmayalım. yine depoyu delmek gerekiyor onuda pek istemiyorum yani mecbur kalmadıkça. focus hb pompası çift çıkışlı. eğer onu ayrı ayrı çalıştırırsam yine far için olan kısım sanki pompa takmış gibi olmaz mı ki? onu merak ediyorum. sonuçta sadece fara su basınca pompa hem taziği yeterli olacak hem istediğim zaman farı yıkayabilecem hemde elektriksel olarak artı bir şey gerekmiyecek. ( taib bu kadar avantaj fazla oldu :good1: ) Deneyerek yapma imkanım olsa en verimli en güzelini yapacaz ama olmuyor işte :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

yok yok o değil,bildiğin bahçe sulamaları varya o fıskiyelerden.. aynı prensiple çalışıyorlar.. jetin olayı diğer verdiğin örneklerden biraz farklı çalışma stili püskürtme kuvveti değil,dar çaptan basınçlı su geniş hacme dolarak jet dediğimiz parcanın içinde kaldırma kuvveti oluşturarak fıskiye kafasının yukarı yükselmesini sağlıyor ve dar bir püskürtücüden çıkmaya çalışırkende iyice tazyikle fışkırtma(clio) yerine püskürtme olayı gerçekleşiyo..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu günlük yeter. atık hafta sonu bakabilirsem sanayiye gidip görecez ne yapılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
zamanında vectra far fıskıyesini sormuştum serviste tanesi 60 küsür lira ama jet denen zımbırtı değil sadece kafa idi sanırım.

Adnan abi orjinal tesisatı çok kurcalamak istemiyorum. 2. motoru diğerine paralel bağlayınca yük biner mi onu tam hatırlamıyorum. yani birde kablo kavurmayalım. yine depoyu delmek gerekiyor onuda pek istemiyorum yani mecbur kalmadıkça. focus hb pompası çift çıkışlı. eğer onu ayrı ayrı çalıştırırsam yine far için olan kısım sanki pompa takmış gibi olmaz mı ki? onu merak ediyorum. sonuçta sadece fara su basınca pompa hem taziği yeterli olacak hem istediğim zaman farı yıkayabilecem hemde elektriksel olarak artı bir şey gerekmiyecek. ( taib bu kadar avantaj fazla oldu :unsure2: ) Deneyerek yapma imkanım olsa en verimli en güzelini yapacaz ama olmuyor işte :good1:

kabloyu dert etme :) röle o işi çözer...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Anıl sen bu işi yaparsın forumada asarsın benden demesi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Anıl sen bu işi yaparsın forumada asarsın benden demesi :p

ver gazı veer ;) fizibilite yapmak lazım depoya pompayı bağlama kısmı için beni ikna et en temiz olacak şekilde ayrı bir pompayla hemen almaya başlayalım malzemeleri... :) hoş bundan önce arabadaki göstergelerin ışıklarını beyaz yapma vardı sırada ama bunu öne alabilirim ikna edersen ... şu yeşil rengi hiç sevemedim ...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Mustafa Anıl nereye yapıyor,hayatta yapamaz ;)

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez
(düzenlendi)

Kesinlikle katılıyorum..

Bu işte bu kadar abartacak ne olduğunu hala anlayamadım aynı sistemi bende Şahin'ime takmıştım,bu kadar basit bişeyin bu kadar sayfalara yazılıp ta halen ortada birşey olmaması ilginç.Altı üstü bir far yıkama.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Aynen katılıyorum.

pazartesi günü takılmış resimlerini görelim yani far yıkama ihtiyacım yok yoksa takıcam yeterki örnek olsun birilerine diye.

Mustafa'nın ihtiyacı var buluşsanıza..

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

mesele güzel olması bizim içimize sinmesi mesela ben senin mondeo dakini çok beğenmedim e takacağımız araba şahinde değil orjinali gibi yapmak çok ucuz olsun... ben bir miktar daha binmeyi planlıyorum allah kısmet ederse...

motoru açınca orda göreceğim kötü bir su deposuda beni rahatsız eder... olmuşken güzel temiz olmalı yaptım oldu bitti pek tarzım değil benim sizinki öle olabilir o ayrı ... olucaksa güzel bir şekilde olucak olmıycaksa hiç olmıycak abartılan birşey yok ortada.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
mesele güzel olması bizim içimize sinmesi mesela ben senin mondeo dakini çok beğenmedim e takacağımız araba şahinde değil orjinali gibi yapmak çok ucuz olsun... ben bir miktar daha binmeyi planlıyorum allah kısmet ederse...

motoru açınca orda göreceğim kötü bir su deposuda beni rahatsız eder... olmuşken güzel temiz olmalı yaptım oldu bitti pek tarzım değil benim sizinki öle olabilir o ayrı ... olucaksa güzel bir şekilde olucak olmıycaksa hiç olmıycak abartılan birşey yok ortada.

anıl haftasonu napıyosun?

planın yoksa fikrim geldi ne dersin?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
anıl haftasonu napıyosun?

planın yoksa fikrim geldi ne dersin?

Fatih numaramı yollıyım sana ama bu haftasonu olmaz yarın arkadaşım evleniyor pazar günüde kız arkadaşımlayım ama genede bir konulaşım fikri öğrenmek lazım :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Fatih numaramı yollıyım sana ama bu haftasonu olmaz yarın arkadaşım evleniyor pazar günüde kız arkadaşımlayım ama genede bir konulaşım fikri öğrenmek lazım :D

sana mesajda yazdığımın haricinde bide gündüz farı planım var hem güzel bi parlaklık hemde çok düşük maliyet :D

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Anil Berke Kavraal
Hort :rofl:

far yıkama oluyosa böyle olmalı,komple yıkamalı :good1:

bence böyle birşeyi Can ın egzos unun üstüne koyalım karardıkça temizler ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...