İçeriğe Yönlendir

Focus I e far yıkama sistemi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Fatih Ada
(düzenlendi)

Mustafa bu çok iyi olmuş..

Anıl'ın dediği gibi bende arka silecek pompası ile yapman taraftarı değilim arka silecekler genelde daha etkili temizleme için suyu püskürtme yerine akıtma yoluna gidiyorlar (focusta nasıl bilmiyorum) bu sebeple etkin temizleme için arka silecek pompası yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum..

youtube da far yıkama videolarında dikkat edersen ön cama atılan sudan çok daha tazyikli su püskürtüyor far temizleyiciler.. böyle olmasa zaten temizleyemezdi..

Bence yukarıdaki örneği uygula, sonra benimkinede beraber uygulayalım :)

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yukarıda ki örnek orjinal sistem :) maliyeti ve parça bulması zor tazyik için anladığım kadarıyla su pompasından sonra tazik için başka bir parça var.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Foka'nın sayfasına çok bakmamak lazım bütün kaşıntıları o başlatıyor bende hemen hemen :good1: adamın elinden her iş geliyor anlamadım gitti :) o tüysüz arabayı ne hale getirdi adam takdir etmek lazım koltuk ısıtması bile yaptı ..

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Biz orjinal iki fıskiye alalım birde extra pompa alalım seninle hortum kolay şimdi çözümlenmesi gereken pompaya suyu nerden vereceğiz ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

E benim orjinal pompayı kullanmak istememin bir nedeni de o :) ortak depoyu kullanıp depoyu delmeyede ihtiyaç duymamak. En kötü pet şişeden yaparız :good1:

Fıskıyeyide şu cama geniş alana püskürten cinsten bakmak lazım.

Bu arada Foka 2 li anlatıp yapmış biri orjinal ford parçası ile diğeri farklı bir pompa kullanıp farklı röle vs ile. benim kafama takılan şu. orada enjeksiyon vari şeyler var fıskıyeyi indirip kaldıran,onlar taziklemi hareket ediyor yoksa elektriklimi? acaba daha güçlü püskürtmek için orjinal pompadan sonra o enjeksiyonları mı kullanmak lazım.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Geniş alana gerek var mı ? Işığın mercekten çıktığı alan çok dar zaten oraya yönlendirmemiz yetmez mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Geniş alandan kastım tazyik bizim standart fıskıyeler 2 noktaya direk vuruyor vurduğu yerde su yayılıyor eğer tazyiği yeterse sorun yok ama bazı arabaların fıskıyeleri yayarak püskürtüyor daha tazyikli gibi geliyor bana denemek lazım. Çünkü orjinal far yıkamalarda merceğe doğru atsada yayarak atıyor.

Tazyik sorunu olabilir bizde eğer camla aynı anda su atarsa ama 2. pompa koyulursa farlar için o zaman sorun giderilir o ayrı,dediğim gibi direk hb pompasını çalıştırabilirsem sadece fara su atma sağlanabilecek bölyece 2. bir motor 2. bir depo artı röle tesisat gerekmeyecek. İstanbul'da denemelik hb silecek kolu verecek bir parçacı olsa sistemi deneyebiliriz. Pahalı olan parça o yoksa 40 liraya zaten bu sistem için kesin kullanacağımız parçalar alınıyor.

tazik#tazyik
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)

Ekstra görünmeyecek bir yere bir tane depo yapamazmıyız? çok zor mu olur bu iş? yada orjinal deponun içine bir yerden delip hortum daldırsak o hortumu yeni pompaya taksak olmaz mı? deldiğimiz yeri bir güzel silikonla kapatırız sabitleriz 20cm lik bir hortumla deponun diplerine yakın bir yerden delebiliriz sanırım ama iyice kapamak lazım deliği bizim depolar maşallah baya bir büyükler en dip nokta sıvı çıkmak için epey basınç yapacaktır.

Foka zaten yaparken ayrı bir pompa kullanıyor.Birde Foka'nın kullandığı jet ler çok iyi tamponda vidalamak için yerleri bile hazırmış...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tampondaki vida yeri yok o yerler ön panelde ve büyük ihtimal bizim arabalarda da var. (tabi Foka st170 ön panel takmadıysa.) Bu arada orada ikili anlatım var biri hella far yıkama kiti diğeri orjinal far yıkama parçalar orjinal olduğu için onda uyum sorunu yaşamıyor. 2. pompa kullanılmış sanırım ama o araçta hazırlık var gibi bir şey diyor sigorta kutusana Mondeo rölesi falan diyor.Zaten orjinalde tampona sabitlemiyor.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Tampon derken ön paneli kastetmiştim bende bence o delikler vardır çünkü Amerikan panjuru takarken onun vida yerleri hazırdı araçta bu tür şeyleri düşünüp yapmışlardır diye tahmin ediyorum sen ikinci pompaya suyu nasıl getircez ona çözüm bul geri kalan kısım kolay :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Foka'nınkini inceliyorum depoya 2. pompa için yer var gibi duruyor deponun içe bakan kısmında yuva var en kötü ihtimal orası orjinalindeki gibi delinip depo kullanılır.

DSCF7482lc.jpg

Tesisatta büyük ihtimal var bir soketten bahsediyor yani çok kurcalamadan orjinal far yıkama yapılabilir gibi gelmeye başladı bana.Google çevirsinden pek bir şey anlaşılmıyor ama elektrik başlığını çözersek orjinal tesisat üzerinden pompayı çalıştırabiliriz,pompa su basmaya başladıktan sonra gerisi bence kolay ister paraya kıyar orjinalindeki gibi 2 tane let yakarız ister ucuzundan 2 tane cam fıskıyesi takarız.

Arabanın davlumbazını söküp su depsonu indirdik mi ak mı kara mı çıkacak ortaya,bence önce orjinalinin yapılabilirliğini denemek lazım,soket bu, deponun dibinde.

DSCF4744lc.jpg

Şu koca mavi röle ise far yıkama için gerekli tesisatı devreye sokuyor bunun kodu lazım. :)

DSCF8098lc.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Mustafa yapmışken orjinal yap :p

not:bunu söylememin nedeni kesinlikle benim arabaya yaparken tecrübeli olmanı istemem değil :):D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ebayda orjinal far yıkama jeti kapağı motoru vs buldum. orjinal parçalar ile maliyet iyice uçuk :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

En mantıklısı orjinal depoya sağlam ama uygun fiyatlı bir pompa takmak tampon içinden çıkan fıskıye orjinal olmazsa montajı biraz sıkıntılı, o yüzden sabit fıskıye tampona takılmalı. Orjinal tesisat istememin keyfi bir şeyin ilerde sorun yaratmasını engellemek ama orjinal rölesi bile iyi fiyat (tabi belki ucuza bulunabilir).

İyi bir pompa iyi bir fıskıye ve düzgün bir elektirk işçiliği ile bu iş olur. Şimdi bu işlerle uğraşacak usta aramaya geldi sıra.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

47 pound far yıkama jeti şu güçlü püskürtüp tampondan çıkan. x2 +kargo :)

14 pound far yıkama jetin ucu ve kapağı x2+kargo

20 pound far yıkama pompası (sıfır bmw -audi pompası ile çıkma ford pompası aynı ve aynı para :))+ kargo

40 pound orjinal röle

+ek parçaları hortum cart curt :D tabi işcilik

hellanın kiti var:

http://cgi.ebay.de/Hella-Scheinwerferreini...=item19c1123b81

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
47 pound far yıkama jeti şu güçlü püskürtüp tampondan çıkan. x2 +kargo :)

14 pound far yıkama jetin ucu ve kapağı x2+kargo

20 pound far yıkama pompası (sıfır bmw -audi pompası ile çıkma ford pompası aynı ve aynı para :))+ kargo

40 pound orjinal röle

+ek parçaları hortum cart curt :D tabi işcilik

Kapağı Altan ustaya plexi den yaptırırız :D röle pompa önemli gibi hadi hayırlısı bakalım :D alışverişler sırasında benide haberdar et :D

Yorum bağlantısı
Hasan Dönmez
(düzenlendi)

Bence usta aramana pek gerek yok.Tamponu söktükten sonra herşeyi kendin yapabilirsin.

aracın orjinal deposuna üst taraftan dibe kadar inecek bir hortum sonra çıkışa bir motor ve T hortum sonrada 2 far püskürtecine suyu iletmek.

far yıkama düğmesini bence ayrı yap istediğin zaman çalıştırırsın.

15 yıl önce şahinime kendim takmıştım.Ve aynen bu şekilde yaptım gayet iyi verim aldım.

tarihinde Arda M. D tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Mustafa dediğim şey paylaştığın videoda var tek motor o tazyiki veremiyor,dikkat ettiysen su büyük taneler halinde gidiyor püskürtme yapmıyor,şu şekilde olması sağlıklı olur,orjinal olmayacaksada çift motorlu yapmak daha iyi olur bence.. tabi senin kararın ama etkili olması için bence aşağıdaki gibi olmalı..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Clio'ya yapan kuş serisi çift çıkışlı pompa takmış tazikli duruyor o pompa bizim araca uyar mı acaba. nette yazdığı dakikada 3.5 litre pompalıyor :) taziği yeter heralde :D

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Belkide spreylerde problem vardır ondan öyle atmıştır suyu :)yap bunu yap yap :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...