İçeriğe Yönlendir

1 Nisan sonrası kaza sonrası tutanak

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Ders-örnek olsun diyerek kısaca yazacağım.

1. Araç 2. el alınır, kasko yapılır, kasko acentası aracın sağlam halinin fotoğrafını çeker.

2. 3-4 ay sonra yandan gelen bir araç bizim arkadaşın Focus una çarpar

3. Karşı taraf biraz nazlanınca, polis çağırılır, gelen ekip kazanın oluşumunu bakar ve kendilerinin rapor yazarak anlaşmasını söyler, karşı tarafın bariz hatalı olduğu ortadadır ve gider.

4. İki taraf fotoğraf çeker, raporlar yazılır, imzalanır, karşılıklı evrak takası yapılır, her 2 aracın da kasko-trafik-ehliyetinde sorun yok tamdır.

Buraya kadar herşey ne güzel-sorunsuz görülüyor değil mi?5. Tramerden çıkan bilgi ile, karşı tarafa %100 kusur verildiğinden bizim arakadaş karşı tarafın trafik sigortasından dosya açar, eksper gelir, tamir yapılır, eksper dosyayı sigortaya OK yazısı ile teslim eder

6. 1 ay geçer ödeme yok, dosyayı araştıran arkadaşım ŞOK olur. Karşı taraf elle yazılı bir kağıtta, trafik sigortasına yazı vermiştir: İsteğim dışı rapor doldurdum, polis beni zorladı :(

7. 3-4 ay uğraşıdan sonra, dosya arkadaşımın kasko sigortasına devredilir, 3 defa olay inceleme, 4 defa araç tamiri-parçaları inceleme sonucunda arkadaşım tamir parasını alabilir

8. Arkadaşım şansına, otomotiv sektöründen olduğundan bu 3-4 aylık sürede aracına binebilmiştir, aksi takdirde böyle bir durumda tamiri yapan servis aracı teslim etmez, sonucu beklerdi.

Sonuç: Herşey yolunda bile gözükse, anlaşma ile yazılan kaza raporları sonrasında dikkatli olunmalı. Karşı tarafın insanlık dışı hareketleri sizi sıkıntıya sokabiliyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Sonuç: Herşey yolunda bile gözükse, anlaşma ile yazılan kaza raporları sonrasında dikkatli olunmalı. Karşı tarafın insanlık dışı hareketleri sizi sıkıntıya sokabiliyor.

Zaten ben hep bunu düşünüyorum..Yeni uygulamada raporu sürücüler doldurup karşılıklı imzalaması gerektiği için ve ikiside %100 haklı olduğu için (Bu çok oluyor) :( imzalanmaz ise ne olur..Arabaların zulasındaki aletlermi imzalar, Bu iş çok sıkıcı olacak.. ^_^

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Çağlar abi ben arkadaşının yerinde olsam, o adama el yazısı olmayan bir yazı ile güzel bir mektup yazar gönderirdim.

Parayı cebinden verse yazacağım mektup kadar koymazdı adama :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu tutanakta anlatılamyan - anlaşılmayan şey: kusur diye birşey yok. Taraflar oluşunu, şeklini yazıyor, tramer denen sistemde kusurlar karşılıklı belirleniyor , çoğu zaman sigortalar karşılıklı anlaşıyor, bu kadar basit aslında.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

iyide çaglar abi zaten adamın sigortası ödeyecek hasarı neden böyle birsey yapılsın ki acaba hasar sigortanın karsılayacagı bedeli astı da kaskom delinmesin diye mi böyle birsey yaptı ama kasko ne için ki böyle durumlarda işe yarasın diye

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok düşündük sebeb bulamadık, zira ortada zorlama veya art niyet yok, karşı taraf gelmiş çarpmış, zaten ilk kusur paylaşımında %100 kusurlu. Aklımıza gelen karşı tarafın insanlık dışı davranıp, ödemeyi geciktirmesi. Trafik sigortası şirketi de sağolsun, elimize böyle bir yazı geldi ödemeyrük diye yazının üstüne yattı, yani nerden kırpsa ödeme yapmasa diye davranıyorlar.

Dosya kaskoya devredildikten sonra, kusur paylaşımını %50 ye çevirdlier, yani trafik sigortası yarı hasarı ödedi, arkadaşın yok yere hasarsızlığı kalktı.

Yorum bağlantısı
Serkan Öz
(düzenlendi)

Bence buna önlem olarak ancak, bir sonraki günün tarihi atılarak "dünkü yazıyı kendi isteğim ile hiçbir tesir altında kalmadan yazdım" diye başka bir yazı alınabilir :(

tarihinde Serkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sektörün içindeki hiçbir arkadaş önlem düşünemedi :( Her hafta dosya durumu hakkında sigortadan bilgi almak, erken haberdar olmanızı sağlar, tek çıkardığımız önlem bu.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Bunun çözümü bellidir. Karşı taraf hakkında, iyi niyeti suistimal, cana kasıt ve yok yere hasarsızlık azaltıldığı için maddi ve manevi tazminat davası açılır. Tutanakta imza olduğu için karşı taraf kaybeder. Bu dava sonucu ile trafik sigortasını yapan şirkete dava açılır. Onlara da manevi tazminat davası açılır. Bakalım bir daha yapabilirler mi. Daha önce kayınpeder bir trafik kazası yaptı. Yaralı kurtuldu. Jandarma karşı tarafı 8 de 8 kusurlu buldu. Bizimkiler mülayim adamdır. Şikayetçi olmadılar. Karşı taraf şikayetçi olmuş. Avukat olan kayınbirader bu davaya karşı dava açtı. Karşı tarafı hapse soktu. Hiç de acımadı. Ne demişler deveye diken...

her satırına katılıyorum bizim insanımız ancak bu şekilde adam olur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Dava açılır da, normal müşteri o dava süresince aracına nasıl binecek, servise 10.000 ytl tamir masrafını vermeden?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tutanağı doldururken sen kusurlu ben kusurludan ziyada olayın oluş biçimi geliş gidiş yönleri anlatılmalı ve mümkünse fotoğraf ile desteklenip kusuru tramerin belirlenmesi sağlanmalı.Siz siz olun kusurlu sensin veya benim gibi tartışmalara girmeyin kazanın psikolojik etkisi altında.Bu yönde bir görüşte belirtmekten kaçının tutanağa yazmaya.Ben anlamam tramer anlar deyip orda bırakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Böyle bir durumla karşılaşır ve %100 kusursuz olursanız trafikle falan uğraşmayın. Direk kaskonuza müracat edin..

Ayrıca kazada kusursuz olduğunuza siz ve işi bilen birileri kanaat getiriyorsa kusur dağılımına itiraz edebilirsiniz..

Gerekirse dava açarsınız.. 5000 liraya kadar avukat parasını da kasko ödüyor nasıl olsa...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...