İçeriğe Yönlendir

Petlas Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Orhan Ünsal

Recommended Posts

Orhan Ünsal

ya arkadaşlar bu yorumlar keşke biraz daha önce gelseyydi.

ancak etrafımdaki herkese öneriyorum petlası.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Yerli malını bu kadar da aşağılamayalım,lastik konusunda çok ciddi altyapısı olan bir firmadır Petlas.

Ne idüğü belirsiz markalara para vermektense petlası denemek de fayda var.

Yorum bağlantısı

ilk baslarda bizde cok kararsızdık..ama su an cok memnunuz...forumda bile 1 2 3 derken giderek petlas kullanan kişi sayısı artıyor.bu beni cok sevindirdi

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Bir kaç yıl önce ticari araçlarımızda(kamyon/kamyonet) kullanmıştık ve gerçekten çok memnun kalındığını biliyorum...

Yorum bağlantısı
Misafir

vallahi benim patronum aldı petlas 5.000 km den sonra dişlerinde gözle görülür azalmalar meydana geldi. ben fiesta'ma yokohama aldım koç gibi (yokohama a drive aa01) tasiye derim güzel lastik

Yorum bağlantısı
Misafir

haklı olabilirsiniz.zamanla görücez ve düsüncelerimizi yorumlarımızı paylasıcaz burada

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Petlas hakkındaki gözlemler hepimizi için faydalı olacaktır. İlk aşamada 5000-8000 kmde dişlere yakından bakın, kauçukta kılcal çatlak veya kopma oluyor mu? Kauçukta sertleşme ve yol sesi artışı genelde 10.000-15.000 aralığında iyice belli olur gibi.

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
sertleşme konusunda kullanmadan torum yapamayız orhan abi haklısın.kıs lastiklerini takınca yakıtında ne kadar artıs oldu abi?kıs lastiklerinde buda onemli bi konu bence.

ölçebildigim kadarı ile çok fazla bir atış yok. ancak bu az artışın sebebi birazda soguklardan olabilir.

kısa mesafe kullanıdıgım için bu aralar tam ölçüm yapma şansım olmadı.

Yorum bağlantısı
Misafir

bizde cok kısa mesafe kullanıyoruz.sabah 2.5 km aksam 2.5 km..hatta yolun cogunu benzinle gitmek zorunda kalıyoruz.su an tuketimim km de benzin+lpg 220 kurus civarında..

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
bizde cok kısa mesafe kullanıyoruz.sabah 2.5 km aksam 2.5 km..hatta yolun cogunu benzinle gitmek zorunda kalıyoruz.su an tuketimim km de benzin+lpg 220 kurus civarında..

Benzin+lpg yi nasıl ölçtün?

Yorum bağlantısı
Misafir

tam net bir ölçüm degil zaten.ortalama bi hesap.50 ser ytl lik lpg ve benzin aldım.lpg tamamen bitti benzinin bitmesinede cok az kalmıstı.yaptıgım km ye gore yaklasık bi hesap yaptım.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
... İlk aşamada 5000-8000 kmde dişlere yakından bakın, kauçukta kılcal çatlak veya kopma oluyor mu? ...

Çağlar baba,burdan varmak istediğin sonuç yada,sebep-sonuç ilişkisini meraktan soruyorum.Neden sordun bu soruyu ;) Diyelimki var,hangi sonucu çıkarmak için sordun baba bunu :wub:

Yorum bağlantısı
Mustafa Sarı

bende lastiklerimi yeni değiştirdim. kısa bi araştırmadan sonra bridgestone B330 da karar kıldım(185 65 14) dördünü 480 tl ye aldım 10 taksit. 2 yıl garantili ve 1 yıl yol yardımı var. Benim bir arkadaşım petlas almış. Lastikleri görmedim ama o gayet memnun. Banada tavsiye etti ama sizlerinde dediğiniz gibi banada güven vermedi cesaret edemedim. Ama yanlış hatırlamıyosam benim 2 lastik fiyatına dördünü halletmiş.(Birazda tanıdık indirim yapılmış galiba)

Oda uçak lastiği yaptığını söyledi ama aynı kalite olacak diye bişey yok. Ona bakarsanınz bridgestonde F1 lastiklerinin neredeyse tamamını karşılıyor.

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir

Hah geldi,illa sulandıracak ;)

Sen ikizleri alıp bi parka falan götürsene abicim,tatil bu gün tatil,oturma al çocukları çık,hava alsınlar :clapping::wub:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yok yahu, yeni bir marka-model, arkadaşlar kullanrak bize yorumlarını yazacaklar, yardımcı olalım dedik, yani ilk aşamada kauçuk yüzeyin sıhhatini anlarız diye, genelde güzel - cici markalarda kauçukda kılcal çatlaklar, bu km lerde henüz oluşmada. Değil mi Hakanım? Gerçi senin lastikleri kaliteli yüzeyinden parça kopmaz.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Göktuğ Serbent
(düzenlendi)

arabayı yeni aldık değil lastik araba konusunda hiçbir bilgim olmadığı için, denk geldi alır almaz petlasa çekip 4 lastik aldık. öncelikle 195/60/15 olması gereken lastikler 195/65/15 lastik takıldığı için km yanlış gösteriyo/ arkaya azıcık yük binse lastik çamurluğa sürtüyo, bunlar teknik elamanın akılsızlığı ki bu bahsettiğim yer ankara ivedik organize sanayinin göbeğindeki dev petlas yerinde oluyor.

kullanırkenki durumlar şöyle ABS de kayma yapıyo, pardon kayma dedim, eğer sert basarsan abs yokmuş gibi kızaklıyo, virajlarda hiç ama altını çiziyorum hiç güven vermiyo adeta yana yattı yatacak hissi veriyoki inanın agrasif filan kullanmıyorum normal kullanıyorum ama azıcık sert bir virajda hemen yavaşlama (30 km/h) gereği hissediyorum hiç güven vermiyo, aşınma üst düzeyde 4 aylıktı lastikler 2 yıllık gibi duruyodu, kalkarken patinaj çekiyo ve işin enteresan tarafı eğer gaza yüklenirsen patinaj çeke çeke neredeyse 100 metre yol gidiyor o sıra direksiyon şizofren tepkilerle bırak beni, bırak beni diyor, zor tutuyosun (özellikle dik yokuş kalkış ve yokuşta lambadan kalkarken)

elmadağ virajlarında aşağı inerken plastik bir parçaya çarptım lastik yarıldı, öyle böyle değil ama resmen karpuz gibi biri bıçakla yarsa o kadar yaramaz.

2 adet kış lastiğim var michelin onları takınca araba başka bi araba oluyo arkadaşlar anlatamam bu kadar fark olamaz, araba söz dinliyo adeta yere tutunduğunu hissediyosun (petlasta inip bakasın geliyo acaba lastik varmı diye) kış koşullarında dahi bırakın kızaklamayı kaymıyo, ne yaparsan yap yerler buzla filan kaplı değilse ne patinaj çekiyo ne kontrolden çıkıyo.

canımı sokakta bulmadığım için lastikleri değiştirmeye karar verdim bugün heralde bi 10-15 lastikçi gezdim konuştum canlı canlı piyasa içinde araştırdım. inanın herkes petlas satmaya çalışıyo o kadar enteresanki kocaman michelin tabelası var adamın dükkanında michelin'ni kötülüyo bana yok otoban lastiği o bize uymaz filan :) sonra bir lastikçiyle muhabbet derinleşti, bana anlattıklarını size aktarıyorum. öncelikle michelin satmak istememelerinin nedeni ; az kar edebilmeleriymiş çünkü michelin bayilerine şu fiyattan satacaksın daha fazlasına satamazsın şeklinde şart koşuyormuş ve sattırmıyormuş, petlas, kumho gibi markalar ise çok ucuza verdiği ve serbest bıraktığı için kar oranı daha çok oluyormuş o yüzden michelin bayisi bile petlas satmaya kalkıyo sanırım :) gezdiklerimin içinde en enterasanı ise good year bayileriydi 1 yıllık her türlü duruma karşı kasko (zaten kasko sigorta gibi değildir. hasar neden oluşursa ona göre değil neden olursa olsun hasar karşılamak için vardır.) yapıyolarmış, ve good year'ın teknik elemanı lastik alacam diyince 15 metre uzaktan arabaya bakıp 195/60 lazım abi sana diyince bayağı bi gözüme girdi belkide olması gereken ama zor bulunuyo işte :unknw:

uzun lafı kısası diyecem kısa olmadı :f1: ben yaşamış denemiş kullanmış biri olarak petlas = AMAN HA! diyorum. şimdi inanın bedava verseler takmam. memnun olanlarıda anlayamıyorum gerçekten neyinden memnunlarmış detay almak isterim. ucuzluğundan memnunlarsa o ayrı ama bu lastikten ne performans ne güvenlik nede sessizlik ve konfor bekleyin arkadaşlar. sadece benimkilerin yanakları büyük olduğu için kasislerde fazla sarsmıyodu ve balon olmadı o kadar. zaten kamyon lastiği gibi yanak var lastikte o lastiğe balon yaptırmak profesyonellik ister :tirs:

saygılar...

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
arabayı yeni aldık değil lastik araba konusunda hiçbir bilgim olmadığı için, denk geldi alır almaz petlasa çekip 4 lastik aldık. öncelikle 195/60/15 olması gereken lastikler 195/65/15 lastik takıldığı için km yanlış gösteriyo/ arkaya azıcık yük binse lastik çamurluğa sürtüyo, bunlar teknik elamanın akılsızlığı ki bu bahsettiğim yer ankara ivedik organize sanayinin göbeğindeki dev petlas yerinde oluyor.

kullanırkenki durumlar şöyle ABS de kayma yapıyo, pardon kayma dedim, eğer sert basarsan abs yokmuş gibi kızaklıyo, virajlarda hiç ama altını çiziyorum hiç güven vermiyo adeta yana yattı yatacak hissi veriyoki inanın agrasif filan kullanmıyorum normal kullanıyorum ama azıcık sert bir virajda hemen yavaşlama (30 km/h) gereği hissediyorum hiç güven vermiyo, aşınma üst düzeyde 4 aylıktı lastikler 2 yıllık gibi duruyodu, kalkarken patinaj çekiyo ve işin enteresan tarafı eğer gaza yüklenirsen patinaj çeke çeke neredeyse 100 metre yol gidiyor o sıra direksiyon şizofren tepkilerle bırak beni, bırak beni diyor, zor tutuyosun (özellikle dik yokuş kalkış ve yokuşta lambadan kalkarken)

elmadağ virajlarında aşağı inerken plastik bir parçaya çarptım lastik yarıldı, öyle böyle değil ama resmen karpuz gibi biri bıçakla yarsa o kadar yaramaz.

2 adet kış lastiğim var michelin onları takınca araba başka bi araba oluyo arkadaşlar anlatamam bu kadar fark olamaz, araba söz dinliyo adeta yere tutunduğunu hissediyosun (petlasta inip bakasın geliyo acaba lastik varmı diye) kış koşullarında dahi bırakın kızaklamayı kaymıyo, ne yaparsan yap yerler buzla filan kaplı değilse ne patinaj çekiyo ne kontrolden çıkıyo.

canımı sokakta bulmadığım için lastikleri değiştirmeye karar verdim bugün heralde bi 10-15 lastikçi gezdim konuştum canlı canlı piyasa içinde araştırdım. inanın herkes petlas satmaya çalışıyo o kadar enteresanki kocaman michelin tabelası var adamın dükkanında michelin'ni kötülüyo bana yok otoban lastiği o bize uymaz filan :D sonra bir lastikçiyle muhabbet derinleşti, bana anlattıklarını size aktarıyorum. öncelikle michelin satmak istememelerinin nedeni ; az kar edebilmeleriymiş çünkü michelin bayilerine şu fiyattan satacaksın daha fazlasına satamazsın şeklinde şart koşuyormuş ve sattırmıyormuş, petlas, kumho gibi markalar ise çok ucuza verdiği ve serbest bıraktığı için kar oranı daha çok oluyormuş o yüzden michelin bayisi bile petlas satmaya kalkıyo sanırım :) gezdiklerimin içinde en enterasanı ise good year bayileriydi 1 yıllık her türlü duruma karşı kasko (zaten kasko sigorta gibi değildir. hasar neden oluşursa ona göre değil neden olursa olsun hasar karşılamak için vardır.) yapıyolarmış, ve good year'ın teknik elemanı lastik alacam diyince 15 metre uzaktan arabaya bakıp 195/60 lazım abi sana diyince bayağı bi gözüme girdi belkide olması gereken ama zor bulunuyo işte :)

uzun lafı kısası diyecem kısa olmadı :) ben yaşamış denemiş kullanmış biri olarak petlas = AMAN HA! diyorum. şimdi inanın bedava verseler takmam. memnun olanlarıda anlayamıyorum gerçekten neyinden memnunlarmış detay almak isterim. ucuzluğundan memnunlarsa o ayrı ama bu lastikten ne performans ne güvenlik nede sessizlik ve konfor bekleyin arkadaşlar. sadece benimkilerin yanakları büyük olduğu için kasislerde fazla sarsmıyodu ve balon olmadı o kadar. zaten kamyon lastiği gibi yanak var lastikte o lastiğe balon yaptırmak profesyonellik ister :)

saygılar...

PETLAS mı? O ne yaaa.Bir aralar taktör lastiği falan üretirdi. Sonradan belli çevrelere ve siyaseten şu anda çok güçlü ve zirvedeki kişilere yakın hatta ortak bir şahsiyete satıldıktan sonra araba lastiği işine de girmişler.Bizim arkadaşta aldı bu markayı ve lastikleri görünce dehşete düşmüştüm.Ne desen ne de diş olarak hiç bir şekilde otomobil lastiği olmaya yakışmıyordu.Ama arkadaşa kakalamışlar tanesi 85 tl diye (Toyota 2004 Corollaya). Lastik 2 ay sonra yarıldı tabii. Fakat bizim arkadaş ısrarla yine aynı lastiği aldı,neymiş siyaseten kendisiyle aynı zihniyetteki kişilerin ürettiği markaymış,yabncıya,sabancıya niye para kaptırasıymış falan filan. Dumur oldum zaten...Atalarımız ne demiş,pahalının vardır kıymeti,ucuzun vardır illeti...Bu arada geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arkadaşınız iyi araştırsa idi, Goodyear in de Türkiyede, yabancı hammade ile üretildiğini bilirdi, yani Petlas gibi :D

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

İyi araştırsaydı Petlas almazdı zaten. Gidip satıcının gazına gelmiş,abi sen yabancı diilsin (klasik kazıklama cümlesi) , 100 tl de senin için(bu da 2.klasik kazıklama cümlesi) 85 olur demiş (sanki adamla ailece görüşüyorlarda yabancı diilsin diyor,daha 15 dakika öncesi yüzünü bile görmediği adama). Bizim arkadaşta kayserili ya,hemen pazarlık yapıp 80 e almış lastikleri,sonra bir bakmış kredi kartında 85 tl den 4 lastik fiyatını çekmiş satıcı. :D Eh işte,çok uyanık olunca sonucu böyle oluyor.Al sana Petlas....

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
İyi araştırsaydı Petlas almazdı zaten. Gidip satıcının gazına gelmiş,abi sen yabancı diilsin (klasik kazıklama cümlesi) , 100 tl de senin için(bu da 2.klasik kazıklama cümlesi) 85 olur demiş (sanki adamla ailece görüşüyorlarda yabancı diilsin diyor,daha 15 dakika öncesi yüzünü bile görmediği adama). Bizim arkadaşta kayserili ya,hemen pazarlık yapıp 80 e almış lastikleri,sonra bir bakmış kredi kartında 85 tl den 4 lastik fiyatını çekmiş satıcı. :D Eh işte,çok uyanık olunca sonucu böyle oluyor.Al sana Petlas....

sayın bora akbaş arkadaşım.

siz hiç petlas kullandınız mı, yoksa arkadaşınızın kullandıda onun adına mı konuşuyorsunuz?

eger kullanmadıysanız neden bu kadar lastigi kötülüyorsunuz??

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
(düzenlendi)

Çağlar bey, nerde üretildiğinden ziyade arkasındaki firmanın kalitesi daha önemli bence, üretim yeri ne olursa olsun firma kendi kalitesini sağlar. misal sony nin bile bir çok ürünü artık çinde üretiliyo. michelin isterse marsta üretsin yine aynı kalitede ürün çıkartıcak şartları sağlar kanımca. ülke üretimi çok küçük farklılıklar gösterebilir ama genel şablona uyar diye düşünüyorum.

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
PETLAS mı? O ne yaaa.Bir aralar taktör lastiği falan üretirdi. Sonradan belli çevrelere ve siyaseten şu anda çok güçlü ve zirvedeki kişilere yakın hatta ortak bir şahsiyete satıldıktan sonra araba lastiği işine de girmişler.Bizim arkadaşta aldı bu markayı ve lastikleri görünce dehşete düşmüştüm.Ne desen ne de diş olarak hiç bir şekilde otomobil lastiği olmaya yakışmıyordu.Ama arkadaşa kakalamışlar tanesi 85 tl diye (Toyota 2004 Corollaya). Lastik 2 ay sonra yarıldı tabii. Fakat bizim arkadaş ısrarla yine aynı lastiği aldı,neymiş siyaseten kendisiyle aynı zihniyetteki kişilerin ürettiği markaymış,yabncıya,sabancıya niye para kaptırasıymış falan filan. Dumur oldum zaten...Atalarımız ne demiş,pahalının vardır kıymeti,ucuzun vardır illeti...Bu arada geçmiş olsun...

siyaset tarafıyla pek ilgilenmiyorum bence iyi yapsın düzgün ürün çıkartsın türk yabancı o taraf bu taraf bakmamak lazım. tabi aşırı uç bi durum yoksa. terside hoş değil görüşüme uymuyo diye iyi malı almamak veya görüşüme uyuyo diyip kötü malı bile bile almak, işin özünde o kesim bu kesim, hepsi memleketimizin insanı, görüşü belli olan yılmaz erdoğan'ın bir şiiri vardı orda kendisine çok aykırı bulduğu bir kesim için şöyle diyordu. "kurtlu murtlu ama oda elmanın diğer yarısı" :)

Yorum bağlantısı
Mete Gürer
sayın bora akbaş arkadaşım.

siz hiç petlas kullandınız mı, yoksa arkadaşınızın kullandıda onun adına mı konuşuyorsunuz?

eger kullanmadıysanız neden bu kadar lastigi kötülüyorsunuz??

Merhaba Orhan Bey,

Ben petlas aldım. 185.65.R14 x 4 ad. yaklaşık olarak yaz başından bu yana (3 ay diyelim) 5.000 km (ş. içi ve dışı karışık) yaptım. Normal sınırlar içinde limitleri zorlamadan kullanıyorum ve lastikten memnunum. Ses normal, sulu zeminde, mıcırda bir kaç kez ani fren yaptım. lastik davranışı, kızaklama vb gibi sorun olmadı. Bir daha lastik alsam yine petlas alırım. Neden aldım ? Birinci sebep uzuc olmasıydı. Fazla param yoktu. Tanesini 65 Tl'ye aldım. Bu fiyata çin malı lastikleri alacağıma yerli lastik alayım dedim. ikinci sebep, ümidim vardı ? Nedemek derseniz ?

Petlas'a şans vermek istedim. Firmanın, ürünün eksikleri olabilir. Ben henüz yaşamadım ama dediğim gibi normal ve sakin kullanıyorum. Biz lastik aldıkça firma ürününü düzeltir diye düşünüyorum ? Bence sizde normal sınırlar içinde kullanıyorsanız ? Petlas lastiği kullanabilirsiniz ? Yerli bir firmaya da şans verelim derim ben ?

Aklıma gelmişken konu ile alakalı değil ama Aselsan'da iki model telefon üretti, ben almadım. Çoğu insan almadı. Zaten artık üretmiyorlar. Ama çoğunluk alsaydı ilk çıkan modeli, ufak tefek sorunlarına (vardıysa şayet) rağmen... Firma'da ikinci modeli daha güzel yapacaktı (zaten ilk modele göre daha güzeldi) sonra 3. model 4. vs gelirdi.

Ama ben ne yaptım? Aselsan'a hiç şans vermedim. Almadım cep telefonunu, sonuç artık istesem de alamıyorum? Firma üretimden çekildi, ama düşünün hepimiz alsaydık, aselsan'ın o cep telefonu nu? Neler olurdu şimdi ? Şu an ? Bir düşünün lütfen..

Benim düşüncem şudur ki? Bugün süper, muhteşem dediğimiz bir çok marka bu şekilde gelişti.. Fırsat vermek, dayanmak, sabretmek ve destek vermek gerekiyor.

Not: Petlas, Aselsan ile herhangi bir bağlantım veya yakınımın bağlantısıda yoktur. Reklam amaçlı yazmadım petlas hk. görüşlerimi ama bir sonraki lastiğim de yine petlas olacak. Ben destek vermek istiyorum kendilerine. Bir türk markamız, firmamız, ürünümüz olsun diyerek, ümit ederek, güvenerek..

Selamlar,

Mete Gürer

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
Merhaba Orhan Bey,

Ben petlas aldım. 185.65.R14 x 4 ad. yaklaşık olarak yaz başından bu yana (3 ay diyelim) 5.000 km (ş. içi ve dışı karışık) yaptım. Normal sınırlar içinde limitleri zorlamadan kullanıyorum ve lastikten memnunum. Ses normal, sulu zeminde, mıcırda bir kaç kez ani fren yaptım. lastik davranışı, kızaklama vb gibi sorun olmadı. Bir daha lastik alsam yine petlas alırım. Neden aldım ? Birinci sebep uzuc olmasıydı. Fazla param yoktu. Tanesini 65 Tl'ye aldım. Bu fiyata çin malı lastikleri alacağıma yerli lastik alayım dedim. ikinci sebep, ümidim vardı ? Nedemek derseniz ?

Petlas'a şans vermek istedim. Firmanın, ürünün eksikleri olabilir. Ben henüz yaşamadım ama dediğim gibi normal ve sakin kullanıyorum. Biz lastik aldıkça firma ürününü düzeltir diye düşünüyorum ? Bence sizde normal sınırlar içinde kullanıyorsanız ? Petlas lastiği kullanabilirsiniz ? Yerli bir firmaya da şans verelim derim ben ? ...

mete bye merhaba.

size tamamen katılıyorum. forumda önceki yazışmalardan da anlayacagınız gibi bende petlas alınması taraftarıyım.

ancak benim tepkim lastigi kullanmadan en agır eleştiride bulunan arkadaşlaradır. ama kullandı ve bir problem yaşadıysa onu dile getirmeli tabiki.

ancak ben kendi adıma çin malı (yada ithal diyelim) alacagıma yerli malı almayı yeglerim. ve bence de alınmalı aselsan örnegini yaşamamak için.

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent

mete bey, kısmen haklısınız alalım destek verelim güzelleşme fırsatı verelim, ama inanın lastik gibi kritik konularda bunu yapmamak lazım, kendinden emin değilse ki petlasın emin olmadığı adac vs gibi test kuruluşlarının hiçbirinden bir test raporu olmaması bu eminsizliğin gösergesidir. piyasaya çıkmamalı diye düşünüyorum. koltuk yapsınlar evimde alıyım deneyim şans veriyim. mobilya yapsınlar alalım deneyelim. kötüde olsa destek verelim ama lastik farklı kimse canını sokakta bulmadı. siz sakin sakin kullanıyorum bişey yok demişsiniz. inşallah lastiğin kalitesine ihtiyaç duyacağınız bir an yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...