İçeriğe Yönlendir

Petlas Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Orhan Ünsal

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Albea da hangi lastiği kullansakta, viraj ve fren kabiliyetinin gelişeceğini sanmam.

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
(düzenlendi)
Albea da hangi lastiği kullansakta, viraj ve fren kabiliyetinin gelişeceğini sanmam.

:rolleyes: araba ararken ucuz fiyat aralığında çokca albea görmüştüm. bir arkadaşımın uzun süredir albeası var nasıl bu araba alıyımmı filan dediğimde ya araba alacaksan alma ama bisiklet alıyorumm diye alırsan çok memnun kalırsın demişti :)

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Kaya
(düzenlendi)
kim ne diyo bakmadan ezbere yazılmış yazılar, katologlardaki ticari milliyetçilik örneği reklam lafları, continental kötü petlas mükemmel gibi acayip iddalar.

üye bilgileri

başka sorum yok hakim bey.

Arkadaşlar hepinizden özürdiliyorum, foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım kullandığım lastiklerle ilgili oldu. fakat yanlış anlaşıldım galiba herkesin düşüncesine saygım var ve kim hangi lastiği kullanırsa kullansın beni ilgilendirmez. Benim amacım konuyu açan arkadaşa izlenimlerimi sunmaktı.. Amacım reklam falan değil diğer aracımda ise Michelin lastikleri kullanıyorum... saygılar..

tarihinde ?brahim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
Şimdiki lastiklerim ise Petlas imperium Pt 511.. 10 bini geçtim ve lastiklerin her koşulda kullanımıdan son derece memnunum gerek sesizliği gerek ıslak kuru yol tutuşu optimum düzeyde... ve haksız eleştirileri hak etmiyor..burdan bilip bilmeden lastiği kullanmadan ön yargıyla petlas hakkında atıp tutan arkadaşlara sesleniyorum...gidip ucuz diye ne olduğu belirsiz ithal lastikeri almaktansa bir türk firması olan petlası kullanmalarını tavsiye ederim.. Bu arada kullandığım lastiklerin Fiyatı =(185 - 60 - 14 82H) 85 TL. Bence bu fiyata Mükemmel bir lastik.. Karar sizin..
kim ne diyo bakmadan ezbere yazılmış yazılar, katologlardaki ticari milliyetçilik örneği reklam lafları, continental kötü petlas mükemmel gibi acayip iddalar.

üye bilgileri

Arkadaşlar burada herkes fikrini beyan ediyor. hiç kimse yapılan eleştiriyi üstüne almasın.

göktug kardeşim, ibrahim kaya'nın yazısında lastigi kullanmadan eleştiri yapanlara sitem var, senin ismin geçmiyor.

sanırım sen kullandın bu lastigi ve deneyimlerini aktarıyorsun. ben olsam bu yazıyı hiç üzerime alınmazdım.

ve sen izlenimlerini de belirttin bence. bundan sonraki her eleştiriye cevap verme zorunlulugun yok. için rahat olsun. :angry:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
üye bilgileri

İleti sayısının ve üyelik tarihinin pek bi önemi yok. ona vurgu yapmayın lütfen.. Mesajlarının içeriği daha önemlidir..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Starmaxx modelini kullanan 2 kişi ile konuştum ki iyi teknisyenlerdir. 4000-5000km izlenimlerinde herhangi bir sıkıntıları yok. Virajlarda limitte bazen lastik sesi gelmesi hoşlarına bile gidiyormuş.

Yorum bağlantısı
Göktuğ Serbent
Arkadaşlar burada herkes fikrini beyan ediyor. hiç kimse yapılan eleştiriyi üstüne almasın.

göktug kardeşim, ibrahim kaya'nın yazısında lastigi kullanmadan eleştiri yapanlara sitem var, senin ismin geçmiyor.

sanırım sen kullandın bu lastigi ve deneyimlerini aktarıyorsun. ben olsam bu yazıyı hiç üzerime alınmazdım.

ve sen izlenimlerini de belirttin bence. bundan sonraki her eleştiriye cevap verme zorunlulugun yok. için rahat olsun. :good1:

üstüme alınmıyorum, genel konuşmasına ve çok ileri düzeyde abartmasına (conti kötü, petlas müthiş gibi) tepkim.

ayrıca daha öncede açıkca söyledim çekinmeden hazırım ben ufak basit tesler yapıp videoya çekip buraya koymaya ama böyle beğenen arkadaşların hiçbirinden bi cesaret göremedim. biliyorum çok konuştum bu konuda ama bu lastikle yaşadıklarımdan sonra böyle abartıları görünce tepem atıyor açıkcası :crazy:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Üstün Doğan
arkadaşlar merhabalar. ben petlas kullanan arkadaşlardan bu konuda yardım istitorum. nasıl bir lastik. son çıkanlar çok iyi diyorlar.

yorum ve önerilerinizi bekliyorum

selamlar,

Dört tanesini aynı anda değiştirmek istiyordum ama ani bir kararla sadece ön iki lastiği yeniledim. Petlas Imperium PT-515. Arka ikiyi de önümüzdeki ay değiştirmeyi planladım.

195/60 R15 88H

Fiyat 100 TL/adt.

Bir süre deneyip yorumları ekleyeceğim.

İlk izlenimlerim (herhangi marka model alsam da aynı olacaktı zaten) gürültünün ve sarsıntının kaybolması tabi.

Yorum bağlantısı
Orhan Ünsal
(düzenlendi)
selamlar,

Dört tanesini aynı anda değiştirmek istiyordum ama ani bir kararla sadece ön iki lastiği yeniledim. Petlas Imperium PT-515. Arka ikiyi de önümüzdeki ay değiştirmeyi planladım.

195/60 R15 88H

Fiyat 100 TL/adt.

İlk izlenimlerim (herhangi marka model alsam da aynı olacaktı zaten) gürültünün ve sarsıntının kaybolması tabi.

teşekkürler görüşlerinizi bekliyoruz..

2 degil 4 adetini aynı anda degiştirmek daha iyi derler ama bakalım ne sonuç olacak

tarihinde Orhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen
selamlar,

195/60 R15 88H

Fiyat 100 TL/adt.

üstün hocam fiyat çok ucuz değil. yani değer mi düşünmüyor değilim. izlenimleri bekliyoruz ama kullanım tarzı farkettirir. bir de çoğu insanda aldığı malı eleştirememe konusu var. mühendis adamda bu risk daha düşük olduğundan özellikle yazdım açıkçası.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Üstün Doğan
üstün hocam fiyat çok ucuz değil. yani değer mi düşünmüyor değilim. izlenimleri bekliyoruz ama kullanım tarzı farkettirir. bir de çoğu insanda aldığı malı eleştirememe konusu var. mühendis adamda bu risk daha düşük olduğundan özellikle yazdım açıkçası.

Tekrar selamlar,

Fiyat belki daha ucuz bulunabilir 100TL de psikolojik sınır gibi geldi bana bu ebatta lastikler için. Daha düşük uzakdoğu markalarda buldum ama yola 'yerli üretim' alacağım diye çıktığım için bunda karar kıldım.

4 lastik de değişmiş durumda şu an. Performans zorlayıcı bir test uygulayamadım henüz fakat uğraşacağımı da sanmıyorum. Zamanla kullanım koşullarının gereği oluşan durumları aktarırım.

Araç içi gürültü azaldı, sürüş güvenliği arttı, viraj çizgim eskisi gibi değişmiyor, abs devreye girmiyor uzun zamandır.

Lastiklerden birinde bir üretim hatası çıktı. 60kmh hıza çıktığımda sanki kanallara taş girmiş gibi bir ses çıkıyordu. Gözle kontrollerin hiçbirinde (ne ben ne lastikçi) ses yapabilecek bir kaynağa rastlamadık. Yapısal (çelik radyallerin dizilişi, sabitlikleri, vs) bir hata oldupuna kanaat getirip lastiği iade edip yeniledik. Ses de kesildi zaten.

Yuvarlanma direnci öncekine göre biraz yüksek gibi geldi. Hızlanmalarda hissettiriyor. Fakat bu da lastikçinin fabrika verilerinden daha az hava basmasından kaynaklanabilir. Yükseltip tekrar deneyeceğim.

Şimdilik memnunum (500km olmadı), çok yüksek beklentilerim yok.

Yorum bağlantısı
Üstün Doğan
Tekrar selamlar,

Fiyat belki daha ucuz bulunabilir 100TL de psikolojik sınır gibi geldi bana bu ebatta lastikler için. Daha düşük uzakdoğu markalarda buldum ama yola 'yerli üretim' alacağım diye çıktığım için bunda karar kıldım.

4 lastik de değişmiş durumda şu an. Performans zorlayıcı bir test uygulayamadım henüz fakat uğraşacağımı da sanmıyorum. Zamanla kullanım koşullarının gereği oluşan durumları aktarırım.

Araç içi gürültü azaldı, sürüş güvenliği arttı, viraj çizgim eskisi gibi değişmiyor, abs devreye girmiyor uzun zamandır.

Lastiklerden birinde bir üretim hatası çıktı. 60kmh hıza çıktığımda sanki kanallara taş girmiş gibi bir ses çıkıyordu. Gözle kontrollerin hiçbirinde (ne ben ne lastikçi) ses yapabilecek bir kaynağa rastlamadık. Yapısal (çelik radyallerin dizilişi, sabitlikleri, vs) bir hata oldupuna kanaat getirip lastiği iade edip yeniledik. Ses de kesildi zaten.

Yuvarlanma direnci öncekine göre biraz yüksek gibi geldi. Hızlanmalarda hissettiriyor. Fakat bu da lastikçinin fabrika verilerinden daha az hava basmasından kaynaklanabilir. Yükseltip tekrar deneyeceğim.

Şimdilik memnunum (500km olmadı), çok yüksek beklentilerim yok.

unutmadan bir ek:

lastikler ağustos-eylül 2009 üretimi. (33 ve 37.haftalar)

lastik (kauçuk), ömrünü raf yerine arabanızda geçirsin daha iyi.

fiyata sibopların değişimi de dahil.

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu
(düzenlendi)

bence petlas adını değiştirmeliler! 1-2 reklam ilede destek verilirse iyi satış yapabilirler.

SevenHill taktiği: önce seven gül olarak çıktı sonra seven oldu baktılar oda olmadı seven hill oldu. yani başındaki seven bildiğimiz seven türkçe seven ferhat gibi şirin gibi seven

tarihinde Tuna Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Melih Uyar

çağlar bey bizde toyo marka kış lastiği vardı Q serisiydi max 160 km/h

toyo dada 120 ye gelince arabanın gidiş karaklılığı bozuluyordu çünkü aşırı yumuşak bir lastikti şambiyel gibi birşeydi ama karda performansı süperdi kuru ve ıslak zeminde berbattı

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Atilla Erdem Kurban

mart ayında 4 ad petlas lastik aldım 15 gün içinde üç kere balans yaptırdım fakat tutmadı. abdülkadir özcan ın bodrumunda bilir kişi lastiklerinm hatalı olduğunu söyledi ve lastiklerimi garantiden değiştirdiler. aradan bir hafta geçti yeni lastiklerde aynı titremeyi yapmaya başladı gittim ikisini değiştirdiler. bir hafta sonra tekrar titreme başladı bende gidip petlas ları ölü bir fiyata saygırıp bridgestone b330 evo aldım dört tane dünya varmış. bir daha tövbe. biz türkler önce lastik yapmayı öğrenelim. vatan severliğin ne olduğunu iyi biliriz. sahip çıkmasınıda. yeterki uyduruk lastiklerle kazıklamaya kalkmasınlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bülent Özge
mart ayında 4 ad petlas lastik aldım 15 gün içinde üç kere balans yaptırdım fakat tutmadı. abdülkadir özcan ın bodrumunda bilir kişi lastiklerinm hatalı olduğunu söyledi ve lastiklerimi garantiden değiştirdiler. aradan bir hafta geçti yeni lastiklerde aynı titremeyi yapmaya başladı gittim ikisini değiştirdiler. bir hafta sonra tekrar titreme başladı bende gidip petlas ları ölü bir fiyata saygırıp bridgestone b330 evo aldım dört tane dünya varmış. bir daha tövbe. biz türkler önce lastik yapmayı öğrenelim. vatan severliğin ne olduğunu iyi biliriz. sahip çıkmasınıda. yeterki uyduruk lastiklerle kazıklamaya kalkmasınlar.

Katılıyorum, tam 1 senedir petlas pt-515 için yapmadığım kalmadı. 1 senede sayısını hatırlamıyorum, ancak en az 20 kere, balans yaptırdım. Jant aldım, bijon değiştirdim, alüminyum jant bileziği yaptırdım olmadı.

Arabanın tüm ön takımını gözden geçirtdim, bir problem yok, balansçılara göre de lastikte problem yok.

İlk fırsatta değiştirip kurtulacağım.

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı deyip aldım, bin pişman oldum.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kuzenimin aracına almıştık senede 1 defa kullanıyor diye arabasını. Geçenlerde 1 hafta kadar kullandım arabasını 2000 focus ABS yok. Bu kadar kötü lastik görmedim bu zamana kadar. neredeyse her frende kayıyor lastik. ee tabi patinaj çekmeside cabası.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Cihat Gümüş

Lastiğin raf ömrü 5 yıldır. Kullanım ömrü 2 bence. 2 yıldir yada km ye bağlıdır. Bana 2 yıl rahat yeter. Michelın alsam 5 yıl mı kullanacağım. Yamalı bir şekil alabilir bu sürede. Petlas aldım şimdilik memnunum. Yerli malı en azından yenilenmiş yeni kalıp yapmışlar lastikçi anlattı bazı şeyler. Bende tamam dedim. Önce michelin vardı tamda 4 tane kalmış elinde 205 70 R16 800 TL idi galiba. Petlasdan bahsetti bende onları taktırdım. Adam elindeki pahalı lastikleri satmaktansa bana 500 e Petlası verdi. Uzak doğu zaten almazdım. Şimdili memnunum. Önemli olan lastik havalarını arada sırada kontrol edeilmesidir.

Yorum bağlantısı
Melih Uyar

beş para etmez bir lastik aldığımızada bin pişmanız lastik üretim hatalı atlama yapıyor balans tutmuyor hala inkar ediyorlar en iyisi bilindik marka alacaksın lastik bu şakaya gelmez üç kuruş ucuza alacağım diye yaptırdığım balans paraları bir lastik fiyatınıda buldu böyle benim gibi balans tutmayan şikayeti çok fazla kesinlikle tavsiye etmiyorum ebatlar 195/65/15 pt515 yok kalıplar yenilenmiş hep aynı hikayeyi anlatıyorlar

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
(düzenlendi)
Lastiğin raf ömrü 5 yıldır. Kullanım ömrü 2 bence. 2 yıldir yada km ye bağlıdır. Bana 2 yıl rahat yeter. Michelın alsam 5 yıl mı kullanacağım. Yamalı bir şekil alabilir bu sürede. Petlas aldım şimdilik memnunum. Yerli malı en azından yenilenmiş yeni kalıp yapmışlar lastikçi anlattı bazı şeyler. Bende tamam dedim. Önce michelin vardı tamda 4 tane kalmış elinde 205 70 R16 800 TL idi galiba. Petlasdan bahsetti bende onları taktırdım. Adam elindeki pahalı lastikleri satmaktansa bana 500 e Petlası verdi. Uzak doğu zaten almazdım. Şimdili memnunum. Önemli olan lastik havalarını arada sırada kontrol edeilmesidir.

Lastiğin kullanım ömrü 2 yıl değil,5 yıldır.Raf ömrü diye birşey yoktur lastikçilerin uydurmasıdır.Lastik üretildiği tarihden itibaren bayatlamaya başlar.Biz Ankara şartlarında 1 takım yazlık,1 takım kışlık olarak lastikleri ortalama 4 yıl kullanıyoruz.205/70 16 ölçüsü nereden çıktı anlamadım sizin aracınıza uygun değil olması gereken 205/55 16 dır.

Adam elindeki pahalı lastikden %20 kar ederken,ucuz lastikden %35 kar ediyor,bunun için ucuz lastikleri önerirler :p

tarihinde Tansel Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Uygar
Lastiklere sadece ıslak-karlı zeminde nasıl tuttuğuna göre iyi veya kötü dememk lazım,kuru zemindeki performansına,50-70 km deki ve 100+ km hızlardaki stabilitesine göre de karşılaştırmak lazım.

Petlas kışlastiği benim aracı alırken üzerinde vardı,karlı zeminde yolda bırakmıyor,ıslak-kuru zeminde ortalama bir tutuşu var,fakat 90 ve üzeindeki hızlarda özellikle yandan esen rüzgar da varsa güven vermiyor.Sonuç olarak o paraya alınabilesi bir lastik fakat sürüşümüzü lastiğe göre uyarlamak gerekiyor.

Ben olsam bu ebatda diğer markalar fazla pahalı olmadığı için daha iyi bir lastik alırdım.

hocam fiyatlar 90 tl lerde geziyor. varsa ankarada uygun daha iyi lastik taktırabileceğim tavsiye ederseniz sevinirim. petlasın alternatifi debica bulmustum ankarada 70 tl ye ama peşin fiyat taksitle 75 geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Özkan Pehlivan

Ben de takriben 1,5 yıldır Petlas kullanıyorum. Memnun olduğum söylenemez. İyi ve kötü yönüyle şöyle;

1) Sessizliğine bir şey diyemem. Oldukça sessiz

2) Fren performansı ve yol tutuşu kötü değil

3) Balans tutmuyor. Daha doğrusu 4 lastiğin 3'ünde yalpa var. Bu sebeple sürekli hafiften zıplama söz konusu.

Burda tabi 3 nolu durum diğer durumların önüne geçer ve sonuç olarak bu lastik alınmaz diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Acar

bende önceki aracımda kullanmıştı gerçekten kaliteli bir lastik üretmişler arkadaşım abdülkadir özcanda çalışıyordu ondada aynı lastik vardı ve bana tavsiye etti bende teretüsüz almıştım memnundum firen mesafesi çok iyiydi sadece ilk kalkışlarda biraz ağır kalıyordu ama önemli değil bence alınacak lastik

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek

Bende önceki focusuma almıştım 195/65/15 4 tane kışlık tanesini 95 tl den Abdülkadir özcanlarda almıştım.

Gayet güzeldi yumuşak bir lastikdi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...