İçeriğe Yönlendir

Focus Rampada çekiş Problemi!

Fatih Sevgi

Recommended Posts

Halil Becerikli

fatih kardeşim merhaba

dreksiyon yagı kutusunun yanında yuvarlak siyah kutunun içindeki filtreyi temizle.

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Halil usta bu filtrenin adı nedir ve yenisi ile değiştirilebilirmi.Tşk

Yorum bağlantısı
Fatih Sevgi

Arkadaşlar şu an obd sensörüne neden olan yanlış lpg bağlantıları düzeltildi. Fakat kötü bir haber obd elektrinik kartında mikroprosesör ve 1-2 kondansatör hapı yutmuş, şimdi bu elektronik devreyi halettirdik, hatalı lpg nin laınan hatalı elektrikleri karta elektrik göderip bu sistemi yakmış, sanırım bu sistemde sensörlerle bağlantılı olduğundan sensörü yakmış (map), her neyse obd elektronik kart tamir edildi fakat, map yine değişmesi gerekcek. Bu arada araç ford servisinde denendi obd tamirinden sonra, daha önce cihazla bağlanamıyorlardı şimdi sorun yok, birde carbon clean yapıldı bakalım şu mapı da yine değiştireyim, durum netleşecek ama şu an için biraz daha düzelme var araçda. Bu arada halil usta demek istediğin filtreyi anlamadım. Sakın bana hava filtresi olarak gelmesin :rofl: Eğer onu kastediyorsanız değiştirdim tabiki :unknw:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
fatih kardeşim merhaba

dreksiyon yagı kutusunun yanında yuvarlak siyah kutunun içindeki filtreyi temizle.

bu ne filtresi bende merak ettim şimdi..bilenler yada anlayanlar konuyu biraz açabilirmi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sevgi

Arkadaşlar, servisde siboplardan kaçırdığı söylendi, acaba bunun rampadaki çekiş düşüşlüğüne etkisi olurmu?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Sevgi

Arkadaşlar sanırım sorun beyinde, şimdi bu beyinle ilgili olarak en son ankarada yardımcı olabilcek,tamirini yapabilecek birilerini tanıyan varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Yakup Amanvermez

Arkadaşlar aracınızın bakımları yapılmışsa rampada yememe tıkanma gibi bi sorun ile focus 1 gibi bir otomobili itham etmek haksızlık olur.Ben 2003 model opel astra elegance (bakımlı) ile okuldan gelirken (iki kişi) rampada arabanın kadranı en son 120 ye dayanıyorken kendi arabamla dört kişiyle 130'u çok rahat görüyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Sevgi

Hocam bir şey daha bizim aracımızda IAT sensörü diye bir sensör varmı varsa nerde acaba? Benim arabada hala beyin arızası kesin değil. IAT düşük sıcaklık girişi hatası veriyor. Bu hatayla ilgili bakın nasıl bir bilgi buldum.

Emme havası sıcaklık (IAT) sensörü, hava emme hortumunun içerisindedir[6]. Bazı araçlarda ise MAF sensörü gövdesi içine yerleştirilmiştir.IAT sensörü, negatif sıcaklık katsayılı (NTC) bir ısıya duyarlı rezistansıdır. Sıcaklık arttıkça, IAT sensörünün direnci azalır. ECUdan 5 Voltluk bir voltaj alır. Hava sıcaklık değeri azaldığı zaman yoğunluğu artar, enjeksiyon beyni(ECU) hava /yakıt oranını düzeltmek için yakıt miktarını artırır. ECUnun IAT sensöründen aldığı bilgi yardımı ile, birim hacimde bulunan hava miktarı ECU tarafından hesap edilir ve yakıt püskürtme miktarı ayarlanır .

Ayrıca IAT sensörünün çalışma aralığı yalnızca soğuk motorla çalıştırma ve motor ısınma aşamasıyla sınırlı değildir. IAT sensörünün sağladığı voltaj ECU tarafından MAP sensörünün düzeltmesi olarak gereklidir. Bu şekilde farklı hava sıcaklıkları ve farklı silindir şarj dereceleri (silindirlerle farklı oranlarda hava/ yakıt alınması) dengelenebilir. Sonuç olarak ECU voltaj değişimlerini değerlendirerek emme havası sıcaklığı hakkında bilgi eder.

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Doğan Balkıș
Fatih Sevgi yazdı:

Arkadaşlar Şaşmazdaki Arslanoğulları Halil ustaya gittim bugün, sabah 8.30 da ordaydım dükkanı birlikte açtık :nazar: Sabahdan ilk önce trigerin sentesini kontrol ettiler, 1,5 diş kaçık çıktı onu hallettiler, fakat hala çekişde problem vardı, daha sonra lpg sistemini devre dışı bıraktılar, yine hala benzinde çekişte problem vardı, daha sonra sorunun gaz kelebeği sensöründen olabileceği şüphesiyle parçacıdan parçayı demek için aldık, sağolsun şaşmazdakiş kartal oto bu konuda çok yardımcı oldu, sensörü denedik fakat sorun o sensörden değilmiş geri verdik, yerine bobin aldık bobinide denedik, olmadı geri verdik, buji kabloları sağlamdı sıkıntı yoktu, bujilerde yeni değişmişti yine ordan da olmadığı kesindi, debrijaj setini zaten 1 ay önce değişmiştim sorun oradanda değildi, düşünürken düşünürken benzin filtresine bakalım dedik, benzin filtresini ve depoyu söktük, benzin pompası 135 binde olduğu ve daha önce hiç değişmediği için değişelim dedik, onu değiştirdikten sonra yine cihaza bağladığımızda yine emme manifold ısı basınç sensörü hatası verdi, bu sensörü 20 gün önce aynı parçacıdan almıştım, sağolsunlar parçayı hemen değiştiler, 3 defa bu sensörü söküp taktı halil usta, ve en son sanki benzinde çekiş düzeldi gibi oldu fakat hala tam randumanlı bir çalışma gösteremiyordu araba... Daha sonra lpg sistemi tekrar devreye sokuldu ve lpg ci arkadaşın isteği ve önerisi üzerine kutup başlarını söktük 30 dk kadar bekledik, herşey sıfırlanmıştı ve yeniden gaz ayarı yapıldı, fakat bir süre sonra yine motor ikaz lambası yandı, ama sanırım sabah gittiğimden daha farklı bir çekiş var fakat yineden %30 verim düşüklüğü var hem benzinde hemde lpg de, halil usta buna karşılık bir süre böyle kullan bakalım arabayı dedi bakalım ilerleyen günlerde ne gösterecek... Arkadaşlar bu kadar uğraş akşam 6 gibi son buldu :p Buradan parçaları ücretsiz deneme için veren Kartal Yedek parçacıya çok teşekkür ederim. Ayrıca bukadar işleme hahil ustaya çok makul bir işçilik verdim. Kendiside de teşekkür ederim en azından yüzleri gülen insanlar vede sıcak bir ortam, tekrar tekrar teşekür ederim hepsine ve çalışanlarına ellerine kollarına sağlık, bu kadar işlemin üzerine aklımızda yine sensörle ilgili bir sorun düşüncesi devam ediyor, bize sorarsanız çalışır durumdaki bir forddan söküp o sensörü benim arabada deneyeceğiz bakalım sonuç ne olacak ilerleyen günlerde görücez bakalım...

Hocam merhaba 2008 focus ghia benzinli otomatik aracim var yaşadığınız sorununuz üzerinden 10 yıl geçmiş farkındayım ancak aynı problemi yaşıyorum ve çözüm bulamadım siz bu sorunu cozebildiniz mi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...