İçeriğe Yönlendir

Ka - Gaz Kelebeği Problemi

Engin Kırtay

Recommended Posts

Engin Kırtay

Merhaba,

98 model 1.3i motor Ford ka sahibiyim.

Bir gun yolda giderken araba yalpalamaya basladı, yani arac deviri bi turlu ayarlıyamıyor cok sarsıntılı ve sesli calısıyor sonrada stop ediyordu surekli.

ilk basta pek anlamadım sorun gecer diye bekledim ama sorun hiç duzelmedi.

Bunun üzere servisime gittim kaputu actık soketlerle oynadı usta baktı arastırdı,

en son gaz kelebegi sensorunun ordaki soketi cıkarttı ve araba normal calısmaya basladı.

Daha sonra aracı bilgisayara bagladık Gaz Kelebek Sensoru arızası cıktı.

Gaz kelebegi sensoru ve bypass temizlenirse duzelebilir umidi ile temizledik taktık ama sorun aynıydı degişmedi.

Suan o soket sökük sekilde aracı kullanıyorum bilmiyorum motora ne zararı vardır.

Şimdi parcacıdan geliyorum Gaz kelebegi sensoru 700ytl fiyat verdiler.

Ve alıp taktıgımda da sorunun tekrar duzeleceginden emin degil pek usta,diger parcalardada sorun olabilir diyor.

Ne yapmam gerekiyor arızanın tam olarak hangi parcadan meydana geldigini ogrenebilmek için.

Parcayı daha uygun bi fiyata bulma sansım var mıdır?

Bu problem daha once basınıza geldi mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Parçaya para harcamadan önce, beyni resetlemeyi denemek lazım. Ehil bir Fordçu kolaylıkla yapar.

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
TPS in gaz kelebeği sensörü parça numarasını ve resmini gönderebilirseniz bakarım. Bende olması lazım ama KA ile uyumlumu bilmem..

Mertol abi bi numara verdiler ama ne numarası bilmiyorum parca numarası olması lazım,sistemden baktılar cunki

96FB 9E926-CD numara bu sekilde.

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
Parçaya para harcamadan önce, beyni resetlemeyi denemek lazım. Ehil bir Fordçu kolaylıkla yapar.

Merhaba Çağlar Abi,

Aracı bilgisayara bagladık hatalara baktıktan sonra tum hataları sildik tekrar taktık o sekildeyken hataya tekrar baktık. Reset dedigimiz sey bu mudur?

Yoksa baska birsey mi yapak gerekir?

Cok sogudum arabadan bu sefer kesin satıcam bu arızasından sonra.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Reset (sıfırlamak) o değil. Benimki sadece beleş ön deneme, çözüm olma garantisi elbette yok.

Yorum bağlantısı
Engin Kırtay
Reset (sıfırlamak) o değil. Benimki sadece beleş ön deneme, çözüm olma garantisi elbette yok.

dogru duzgun pek usta yokki burda (alanya) fordcu bi usta bulayım :seytan:

bilmiyorum ne yapacagımı, oyle bosbos dusunuyorum.

Bu arada parcanın resmini de ekliyorum

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Engin Kırtay

İngiltereden parca getittirdim. Burdakine gore cok daha iyi oldu. parca 5 gunde elime gecti,ertesini gunu taktık. Sorun yok. Hersey iyi.

Ford ka parca sıkıntısı ceken arkadaslar bana ulasabilir

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Cihan KILIÇ
(düzenlendi)

Merhabalar,

Gaz telinin bağlı olduğu ve üzerinde gaz kelebek pozisyon sensörünün yer aldığı boğazı temizlemek için önce hava filtresi kutusundan gelen hava körüğünü çıkartmamız gerekiyor.

EFD7D.jpg

Bunun için düz bir tornavida yardımı ile hortumun kelebek boğazına giren ucundaki kelepçeyi gevşetiyoruz.

Sensöre giren soketi söküyoruz.

Gaz telini, ucundaki pimi kenara kaydırarak çıkartıyoruz.

Manifolda bağlandığı 4 vidayı da açarak dışarı alıyoruz. Yeterince kirli bir halde..

Qs0F6.jpg

Manifoldun içine doğru geçen plastik bir boğaz daha var, onu da dışarı alıyoruz.

Manifoldun iç kısmına bir parça, vida vs. düşmemesi için girişini temiz bir bezle tıkamanızı öneririm.

i5Iby.jpg

Gaz pozisyon sensörü lastik bir conta ile boğaza bağlanıyor. 2 vidasını açıp, dışarı doğru çekerek rahatça çıkartıyoruz.

Gaz telinin oturduğu yaylı kısmı hiç ellememenizi öneririm, sadece silin yeter.

4VgIr.jpg

Ben kelebeği ve boğazı temizlemek için benzin ve fırça kullandım.

Yarım litre benzini bir kaba koyup, boğazın plastik aksamı ve yayları dışarıda kalacak şekilde fırçaladım. Sonuç:

Fz4TE.jpg

Tekrar monte etmeden önce üzerindeki benzinin iyice kuruduğundan emin olun, basınçlı hava tutarsanız çok daha hızlı ve kesin çözüm olur. Sensörü contasıyla birlikte tekrar yerine vidalayıp boğazı eski haline getiriyoruz

mUwFE.jpg

Manifolttaki yerine geri takarken vidaların motor arasına düşmemesine özen gösterin, zira Ford Ka motorunun derinliklerine düşen bir parça pek kolay çıkartılamıyor..Son olarak sensörün soketini de geri takın.

Güle güle kullanın..

tarihinde Cihan KILIÇ tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mert Ender
(düzenlendi)

Arabayı size mi getirsem acaba? İşçilik ücreti neyse veririm, gayet bilinçli anlatmışsınız. :bravo:

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Alıntı ile fotolar gereksiz tekrar yükleniyor sayfaya, sildim..:)
Yorum bağlantısı
Cihan KILIÇ

Hareketli parçalara WD 40 sıkmadınız mı ? :)

Yok sıkmadım, baktım forumdakiler karşıma falan çıkar "birader WD40 kilo yapıyor diyet kola sıkaydın" falan derler diye çekindim.

Şaka şaka, benim yaylar pek temizdi, hiç dokunmadım.

Dileyen arkadaşlar yay kısmına ve sadece kelebeğin boğaza tutunduğu iki tarafındaki yataklara yağlı bir temizleyici sprey sıkabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Cihan pek bir çalışkan ve beceriklisin :)

helal olsun yine çok güzel çıkarmıssın tebrik ederim ben arabayı yıkayacak vakit bulamıyorum kapılar için 1 ay önce klip aldım hala takamadım aynı şekilde sonax siyah nano cilada duruyor vakit bulursam bende birşeyler yapıcam :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan KILIÇ
(düzenlendi)

Cihan pek bir çalışkan ve beceriklisin :)

helal olsun yine çok güzel çıkarmıssın tebrik ederim ben arabayı yıkayacak vakit bulamıyorum kapılar için 1 ay önce klip aldım hala takamadım aynı şekilde sonax siyah nano cilada duruyor vakit bulursam bende birşeyler yapıcam :D

Sağolasın Barış'çığım pek naziksin..

Diğer arkadaşlara da teşekkür (unutmayalım kimseyi yahu)

tarihinde Cihan KILIÇ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu

gayet başarılı, bu sanayideki gayet beceriksiz (iyileri tenzih ederim) insanlar bizleri usta yapıyor. Elinize sağlık, temizleyip taktıktan sonraki durum ne alemde ? Yay için toz tutmayacak bir yağlayıcı işe yarayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Cihan KILIÇ

gayet başarılı, bu sanayideki gayet beceriksiz (iyileri tenzih ederim) insanlar bizleri usta yapıyor. Elinize sağlık, temizleyip taktıktan sonraki durum ne alemde ? Yay için toz tutmayacak bir yağlayıcı işe yarayabiliyor.

Aracın gaz pedalına tepkisi biraz daha hassaslaştı Tolgahan.

Ayrıca yakıtta az da olsa tasarruf ettireceğini düşünüyorum, bakalım zaman içinde hesabı ortaya çıkacak.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak
(düzenlendi)

Bende yaptırmıştım bir ustaya o selülozik tiner kullanmıştı fırça ile yatırmıştı tinere basınçlı hava ile işlemi bitirmişti.Anlatım güzel ama benim tavsiyem bu işi yapacak kişinin elinin bu işlere yatkın olması lazım çünkü bu parçalar önemli vede hassas gaz teli yayını söküp takmak zor olmasada bilmeyenler için ayar kaçırttırabilir.Kaş yapayım derken göz çıkarmaya dikkat derim ! Bu işlemi 20-30 tl arası rolanti valfinide temizlemek sureti ile yapıyorlar tabikide kendi yapabilene şapka çıkartılır

Sonrasında yaşadığım fark çok da kirli olmamasına rağmen boğaz ,2.vitesde 40 da bağıran araç ver çoşkuyu der gibi 50-55 e kadar serileşip ataklaştı.Herşeyi geç bizim ki benzinli kurum şansı az ama yılların tortuları var

Ya dizeller e ne demeli diye düşündüm dizel arabam olsa kesinlikle bu bakıma önem verirdim

tarihinde Serhat Çitak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tufan Günaydın

Bende yaptırmıştım bir ustaya o selülozik tiner kullanmıştı fırça ile yatırmıştı tinere basınçlı hava ile işlemi bitirmişti.Anlatım güzel ama benim tavsiyem bu işi yapacak kişinin elinin bu işlere yatkın olması lazım çünkü bu parçalar önemli vede hassas gaz teli yayını söküp takmak zor olmasada bilmeyenler için ayar kaçırttırabilir.Kaş yapayım derken göz çıkarmaya dikkat derim ! Bu işlemi 20-30 tl arası rolanti valfinide temizlemek sureti ile yapıyorlar tabikide kendi yapabilene şapka çıkartılır

Sonrasında yaşadığım fark çok da kirli olmamasına rağmen boğaz ,2.vitesde 40 da bağıran araç ver çoşkuyu der gibi 50-55 e kadar serileşip ataklaştı.Herşeyi geç bizim ki benzinli kurum şansı az ama yılların tortuları var

Ya dizeller e ne demeli diye düşündüm dizel arabam olsa kesinlikle bu bakıma önem verirdim

Dizelde boğaz kelebegi yok malesef :) olsaydı affetmezdim temizlerdim

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Timuçin Duru

Benim araç da başladı boşa atıyorum ta ki durana kadar devir hiç düşmüyor, duruyorum durmam la birlikte devirde düşüyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 saat önce, Timuçin Duru yazdı:

Benim araç da başladı boşa atıyorum ta ki durana kadar devir hiç düşmüyor, duruyorum durmam la birlikte devirde düşüyor.

Hız sensörü ve rölanti valfi kontrol edilecek öncelikle.

Yorum bağlantısı
Timuçin Duru
(düzenlendi)
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hız sensörü ve rölanti valfi kontrol edilecek öncelikle.

Bunları ben söküp temizleyebilirim sannırım . ben bunları en ıyı ne ıle temizleyebilirim?

tarihinde Timuçin Duru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Timuçin Duru yazdı:

Bunları ben söküp temizleyebilirim sannırım .

Rölanti valfi evet ama hız sensörü erişmesi zor yerde.

Siz Osman usta'ya gidecektiniz? Onların hepsini kendisi halleder?

Yorum bağlantısı
Timuçin Duru

Valla işten bir fırsat bulabilirsem gidicem çok istiyorum, o tarafların da trafiği gözümü korkutuyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sabah 10'da ne trafiği :)

Öğlen 1'de gittim, o zaman bile bomboş. O dediğiniz ekonomi iyiykendi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...