İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Tdci Fiestaların Genel Sorunu

Serkan Toker

Recommended Posts

fatih soydan

Kaporta ustasına götürün arabayı, onlar daha iyi bilirler..

teşekkürler saolun ilginiz için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ramazan Çetin

Arkadaşlar merhaba, geçen hafta sonu aracımın 10binlik bakımını yaptırdım yağ ,  filtreler vs değişti.en son eleman motorun görünen kısımlarına  wd40 sıkarak temizledi.gel gelelim benim probleme.Aracımı normal kullanırken 2500 devir civarına geldiğimde bariz bi şekilde sol tarafımdan mazot filtresi tarafından fıssss sesi geliyor.gaza bastıkça geliyor bu.yanlış anlaşılmasın fıs fıs şeklide kesik kesik falan değil.gazla birlikte fısssssssss diye bir ses geliyor sanki hava çekiyor motor ama kaçak varmış gibi. Bakımı yaptırdığım ustama sordum hiç sorun bulamadı ama o ses bakımdan önce olmuyrdu.Acaba  bu ses hava filtersinin ordnmı geliyor usta üst kapağı tam sıkmamış olabilirmi ya da hava emiş hortumundanmı geliyor ya da (en kötüsü) enjektör den mi geliyor bu sesler

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ses içerden ve ayak kısmıdan geliyorsa, rolantide duyuyorsanız, hafiften fren pedalına basın ve öyle tutun, ses kesilirse pdalın dibindeki keçedendir, değişim için komple westinghaus sökülürmüş, zararsızdır aslında, eğilip baktığınızda milin girdiği yerde lastik koruyucu göreceksiniz, araya parmağınızı sokun ve içteki keçeyi dibe doğru bastırın, ses kesilir :)

Yalnız bu ses çok hafiftir, zor duyulur, sizde ses fazlaysa motor kısmından vakum pompası ve hortumlarına bakmalısınız, 

siyah vakum hortumunu kontrol edin, sabah aracı çalıştrımadan frene basın anında sertleşirse vakum kaçağı var demektir.

Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Bnedeki ses motorun mazot filtresi tarafından geliyor.hava kaçağı seklinde

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Bnedeki ses motorun mazot filtresi tarafından geliyor.hava kaçağı seklinde

Sesin içeriden duyulacak kadar yüksek olması ilginç.

Fakat hava filtre kabının hava emiş borusu ile (öne uzanan) bağlandığı motorun arkasında kalan bir bağlantı bölümü var. Orayı bir kontrol edin tam oturmamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Sesin içeriden duyulacak kadar yüksek olması ilginç.

Fakat hava filtre kabının hava emiş borusu ile (öne uzanan) bağlandığı motorun arkasında kalan bir bağlantı bölümü var. Orayı bir kontrol edin tam oturmamış olabilir.

Sorunu buldum. Hava filtre kapağını tutan 3 vida var ve şoför e gore en sağdaki vida tutuyor sadece. Diğer ikisi yalama yapmış ve kapağı tam sıkmıyor. Ben kendince birşeyler yapıp sıktım ve ses çok çok azaldı öğle arası da ustaya götürüp iyice birşeyler yaptricam
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Tam yazdım bulmuşsun :)  o vidalar yalama olur, alt yuvayı del ve uzun civata tak, üsttende rondela ve kör somunla işi tamamla :)

Outdoor_1340780.jpgpul yerine rondela kullan 7e015f.jpg15882586.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Tam yazdım bulmuşsun :) o vidalar yalama olur, alt yuvayı del ve uzun civata tak, üsttende rondela ve kör somunla işi tamamla :)

Outdoor_1340780.jpgpul yerine rondela kullan 7e015f.jpg15882586.jpg

Abi aynen dediğini yapicam şu öğle aram başlasın [emoji1] yalniz bunu sabah farkettim elimde alet çantası üstümde takim elbise saat sabahın 7:30 u ise yyetisecem ama bu sese çok taktim .millet gelen geçen bana bakıyor [emoji3] [emoji3]
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aralık kapaktan amma ses çıkıyormuş yahu :)   vidayı kabın alt kısmından tak, delik dar olsun civatayı oraya vidala, boşta durmasın yani, böylece filtre değişirken sadece üstteki somunu açıcaksın, civata altta sabit duracak, hatta civatayı takmadan az bir yapıştırıcı sür öyle vidala, hiç oynamasın :)

Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Aralık kapaktan amma ses çıkıyormuş yahu :) vidayı kabın alt kısmından tak, delik dar olsun civatayı oraya vidala, boşta durmasın yani, böylece filtre değişirken sadece üstteki somunu açıcaksın, civata altta sabit duracak, hatta civatayı takmadan az bir yapıştırıcı sür öyle vidala, hiç oynamasın :)

Abi kapak olayını hallettik de o ses sanırım devam ediyor. Arkadaş gaza bastı ben dinledim motor blogu ile gövde arasındaki boşluktan geliyor. Tam olarak mazot filtresinin arka alt taraftan. Arkadaşın aracıda ayni fiesta ayni motor is çıkışı bi kıyas yapicaz bakalım o ses normalmi yoksa bende mi var sadece
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Haydaa, o zaman egr valfine ve vakum hortumunada bakın, egr nin hortumu çıkar ve ağzınla em bırak, valfin açıp kapama sesini duymalısın, ses yoksa sıkıntı olanbilir...

Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Haydaa, o zaman egr valfine ve vakum hortumunada bakın, egr nin hortumu çıkar ve ağzınla em bırak, valfin açıp kapama sesini duymalısın, ses yoksa sıkıntı olanbilir...

Ali abi sorun tamamdır artik hallettik ses gelmiyor. Sorunumuz evet kapağı tutan vidalar ama bunun yaninda gecen hafta bakım esnasinda takılan hava filtresinin o üçgen kavisli olan kısım problemli. Şöyle ki arkadaşla baktık çok bariz bi şekilde o üçgen kavisin plastigi bir yere kadar normal kalınlıkta diğer kısmı yaklaşık 15 cm uzunluktaki yeri ince .ve kapak kapanınca ince kısım kapak ne kadar sıkılırsa sıkılsın o ince kısım açık kalıyor. Zaten kapak sökülünce kapagin hava filtresiyle temas eden ve etmeyen yerleri belli.üretim hatası bi hava filtresi. O temassız yerin altına süngerler destek verdik sıkıştırdık simdi ses yok [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Pes :) konuda filtreyle ilgili yazımda var, o üçgen kısım orjinal filtrede bile zor bela kapanıyor, o kısmın altına tam yuvaya uyacak şekilde eski filtrenin o kısmını kesiyorsun, sonra kestiğin parçayı 2mm. kalınlıkta olacak şekilde yandan kesiyorsun, fileto yapacaksın yani, sonra bunu yuvaya koyup yeni filtreyide üstüne koyuyorsun, sıfır boşluk sıfır kayıp, o üçgen kısmı her açtığında kontrol et, alt kısımda toz varsa aman diyim sana....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

Pes :) konuda filtreyle ilgili yazımda var, o üçgen kısım orjinal filtrede bile zor bela kapanıyor, o kısmın altına tam yuvaya uyacak şekilde eski filtrenin o kısmını kesiyorsun, sonra kestiğin parçayı 2mm. kalınlıkta olacak şekilde yandan kesiyorsun, fileto yapacaksın yani, sonra bunu yuvaya koyup yeni filtreyide üstüne koyuyorsun, sıfır boşluk sıfır kayıp, o üçgen kısmı her açtığında kontrol et, alt kısımda toz varsa aman diyim sana....

Tamamdır abi aynen dediğine dikkat edicem .o ses enjektör orlinglerden geliyor diye kafaya çok takmistim 1 günde sorun çözüldü tesekkur ederim ali abim [emoji4]
Yorum bağlantısı
Erdinç Demirel

Merhabalar, konu başlığında belirttiğim gibi 2011 fiesta 1.4 tdci aracımda yakıt sızması olduğunu gördüm usta enjektörlerden olduğunu ve 250-400 lira arası bi masrafı olduğunu söyledi. Daha önce başına böyle bi durum gelen ve yardım edebilecek arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ankarada yaşıyorum. Saygılar..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Merhabalar, konu başlığında belirttiğim gibi 2011 fiesta 1.4 tdci aracımda yakıt sızması olduğunu gördüm usta enjektörlerden olduğunu ve 250-400 lira arası bi masrafı olduğunu söyledi. Daha önce başına böyle bi durum gelen ve yardım edebilecek arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. Ankarada yaşıyorum. Saygılar..

Enjektör pulları kronik problemidir, sökme takma esnasında kırılan bir şeyler olmazsa çok bir para tutmaz..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Burak Kürşad Turgut
(düzenlendi)

Merhaba,

Aracım 2007 fiesta. Bu aralar, özellikle motor devri 2000 üzerine çıkınca  müthiş derece bir titreme meydana geliyor ve çok rahatsız edici bir durum. Size ne olabilir?

Diğer bir sorum ise, araç belli zamanlarda böyle vantilatörün önüne bir şey gelirde böyle çat çat diye ses gelir ya, aynen öyle ses çıkarıyor. Bir kaç yere gittim bu konuyla ilgili ancak tam net bir şey çıkaramıyorlar. Yakıt pompası ya da hava filtresi ( tam emin değilim ) hatası olabilir dendi.

Bu iki sorun da vitesi için baskı balatayı değiştirmek için şanzumanı indirdikten sonra oldu. Bir bağlantısı olabilir mi acaba?

Bu iki sorun beni araçtan soğuttu.

tarihinde Burak Kürşad Turgut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Özkan Gedik

Sa arkadaslar benim 2005 model fieastam var dizel arabayı çalıstırdığım zaman rölantixe motordan aşırı derece hırıl hırıl sesler geliyor devir göstergesi kendi kendine oynuyor aynı anda da eac fail hatası veriyor aracımı ford özel servise getirdim aracımın degisen parcalarini asagida belirttim

Triger komple set halinde degisti gergi bilyasına kadar

Devirdaim degisti

Motor su haznesi degisti

Yağ soğutucusu degisti

Enjektör burcu ve pulu değisti

Rail basınç sensorleri değisti

Bu hiriltı sesinin nereden geldigini bilmihorum yakıt yada arabanın eletrik tesisatinda problem olabilir dediler varsayim yani birde vak vak hortumu saglam degil dediler hiriltinin sesi sizce neden geliyor olabilir çok asiri bir sekikde hemde araba durucak gibi oluyor sonradan toparliyor degisik hirilti sesleri geliyor kesiliyor dedigim gibi beraberinde eac fail hatası veriyor oneri olan varmı acaba

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ersin Kecis

Merhaba Arkadaşlar.

ben de aranıza bugün katılmış bulunuyorum. bu başlık altındaki mesajlarıilk mesajdan (08.01.2009 - 00:33) itibaren 21.sayfadaki son mesaja kadar okudum. :)

ancak benim aracımdaki sorunla ilgili benzer tek bir mesaj gördüm. ancak ona da cevap gelmemiş.

dün ankara erkaya bosch car service'te computeste (179bin km deki motor %78 çıktı) sokup el sıkıştığım 2003 ford fiesta 1.4 tdci comfort aracın test esnasında altındaki yağlanma ile ilgili testçilerin bana söylediği motordan, şanzımandan, akslardan veya başka bir yerden geliyor olabilir. net olarak anlaşılması için alt tarafın komple temizlenip araçı liftte çalıştırmak lazım. nereden sızdığı o zaman anlaşılır dediler.

dün öğleden sonra resmi tatil olduğundan aracı pzt.sabah teslim alacağım inşallah. ilk iş olarak bu denilen işlemi yaptıracağım. benim korkum motor kapağında bir sıkıntıdan dolayı bu sızıntı olabilir mi?

büyük ihtimalle motor keçesinden vb. bir yerden çıkacak ama her şeye hazırlıklı olmak lazım. olası en kötü durumda bana tahmini masrafı ne civarda olabilir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu hiriltı sesinin nereden geldigini bilmihorum

Krank kasnağı ya bozuk ya da yan sanayi. Hırıltı yapar, enjektörlerde damlatıyorsa düzensiz rölanti problemi oluşur..

resim de cekmistim. asagida:

http://i.hizliresim.com/D3ZVQz.jpg

İyi gözlense kaçağın yeri görülür aslında. Fotoğrafa göre motor yağı gibi görünüyor, yağ filtresinden bile kaçırıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Ersin Kecis

İyi gözlense kaçağın yeri görülür aslında. Fotoğrafa göre motor yağı gibi görünüyor, yağ filtresinden bile kaçırıyor olabilir.

ankara gölbaşı sanayide ikiler pompa servisine götürdüm. efendi, düzgün çocuklar...

2 saniyede tespit ettiler. 2dk da ispatladılar. 2 saatte yaptılar. 200 lira aldılar. :)

bu sabah araç çalışmadı. lastik mazot pompasıyla da cebelleştim yine olmadı. 2'ye takıp vurdurdum çalıştı.

o şekilde etlikten gölbaşına işe gittim. öğle arasında da tamirat için ikiler pompa'ya bırakmıştım.

ustaya lastik pompayla bile cebelleşip yine de çalıştıramadığımı söyleyince daha bakmadan enjektör

borularında kaçak vardır dedi. hava filtresini söktü altına baktık. komple göl olmuş enjektörlerin orası.

öyle ufak tefek nemlenme değil yani (okuduğum geçmiş mesajlardan öğrendiğim kadarıyla bakır

pullardan, oringlerden de nemlenebiliyormuş orası) bayaa combul combul mazot. neyse.

usta bu enjektör hortumlarını değiştireceğiz dedi. parça 110 TL tutar dedi. bakır pulları da değiştirin

dedim. onları da zaten açmışken değiştireceğiz tabiki dedi. işçilik dahip 200 TL verdik el hasılı.

sabah aküyü fazla yorduğum için akü bitik sandılar. akü yeni oysa. dedim 1,5 saat marş bastım diye. :)

neyse. benim 3 problemim tek seferde hallolmuş oldu bu vesileyle:

1. aracın altındaki yağ kaçağı zannedilen şey aslında enjektör borularındaki mazot sızıntısıymış. (yağ da eksilme de yok zaten)

2. enjektör borularındaki kaçak düzeldi, borular yenilendi.

3. enjektör bakır pulları vs. leri de bu vesileyle yenilenmiş oldu.

bunlar beni birkaç sene götürür sanırım.

öğlen dönüşte de (gazi bölbaşı teknopark'ta iş yerim) yol üstündeki ptt shell'den würt ile birlikte depoyu da fulledim.

temizliğimizi de yapmış olalım. (bunu da bu siteden öğrendim. inşallah işe yarar bir şeydir)

arabayı dün 24250 almıştım. dünden bugüne ıvır zıvırla bana 24650 ye maloldu. başka masraf çıkarmasınd a razıyım buna.

800 lira da sigorta kitlediler maalesef. (nasıl uçtu bu sigortalar anlamadım bir türlü)

haydi herkese hayırlı işler, hayırlı sürüşler...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alper Kaan Asıliskender

arkadaşlar fiesta 2003 aracım var. Motor yıkama yaptıkdan sonra klima fanı açtığımda ses çıkmaya başladı. Son seviyede ses yok ama 2 ve 3 lerde oluyor genellikle. Sebebi ne olabilir acaba ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...