İçeriğe Yönlendir

Cam üstü havalandırmadan duman çıkması

Sina Güran

Recommended Posts

Sina Güran

Bugün aracımı yıkattırdım (şampuansız sadece su ile) ardından yolda giderken dikkatimi epeydir çeken ön camdaki buğulanmanın sebebini çok daha bariz biçimde gördüm. Cam önü kalorifer ısıtma deliklerinden buharvari bir duman çıktı. O an dedim ki işte bu yüzden benim ön camda buğu önleyici sprey sıkmama rağmen buğu oluyor.

Bu sırada kalorifer yada fan açık değildi. Bu yıkama işleminden de önce hiç bu kadar bir buğu yada buhar çıktığını görmemiştim kalorifer kısmından (sadece cam önü).

Sonuç olarak kalorifer yada fan açık değilken nasıl böyle birşey oluyor ve sebebi ne olabilir?

Bu arada yakın zamanda kalorifer radyatörünü ve musluğunu değiştirdim ısıtmama nedeniyle.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kalorifer fanı açık olmasa bile arabanın ön kısmından giren hava kalorifer yönlendirmesine göre fan açıkmış gibi içeri girer.Ancak bu sadece seyir halinde iken olur.Sonrasında ısınan motor, havalandırma sistemi ve kaput üzerindeki suyun buharlaşıp içeri girmesi ve soğuk olan cama buğu olarak yansımasıdır.

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Araç klimalı

Polen filtresi yeni ve düzgün biçimde takılı.

Bu arada kaloriferin panodaki ayarı cama değil yere versin konumunda olmasına rağmen bu buharlaşmayı yaşadım. Genel itibariyle de buharlaşma oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2001 araçta nem-buhar gibi şeyler normaldir. Havalandırma süngerleri artık %100 yerine oturamadığı için, cama doğru buhar yapabilir.

Yorum bağlantısı
Sina Güran
2001 araçta nem-buhar gibi şeyler normaldir. Havalandırma süngerleri artık %100 yerine oturamadığı için, cama doğru buhar yapabilir.

Çağlar abi bu konuda bir çözüm yok gibi anladım? Yani buharı önlemem söz konusu değil mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Buhar önleyici sprey kullanıyorsun, arabanı da yıkatıyorsun, vecibelerin yerinde, katlanıcan sıpaya :nazar:

Yorum bağlantısı
Sina Güran
Buhar önleyici sprey kullanıyorsun, arabanı da yıkatıyorsun, vecibelerin yerinde, katlanıcan sıpaya :nazar:

Arka cam'a sıktığım buhar önleyici iyi iş gördü fakat ön camdan gelen buhar sanarım okadar yoğun ki para etmedi.

Bana bosch serviste senin radyatör delik ise bu tip birşey olur demişlerdi fakat daha yeni değişti.

Yorum bağlantısı
Yunus Bager

Ya ön camın alt tarafından yada kalerifer boşlugundan içeriye su sızıyor olabilir isinmakla beraber buharlaşıyor tavsiyem kallerifer üstündeki pılastik kısmı söküp sızıntıları kontrol etmek yada oraya dolan yagmur vs suyun rahat bişekilde çamurluk arasından akabiliyormu diye kontrol etmek toz toprak yaprak kanlları tıkamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

havalandırmayı tamamen ön cama verdiğiniz zaman otomatik olarak araç klimayı açar (Focus 1de böyleydi) buğuyu kesmek için, sizinki acaba klimanın içindeki nemini atıyor olmasın?

Yorum bağlantısı
Sina Güran
Ya ön camın alt tarafından yada kalerifer boşlugundan içeriye su sızıyor olabilir isinmakla beraber buharlaşıyor tavsiyem kallerifer üstündeki pılastik kısmı söküp sızıntıları kontrol etmek yada oraya dolan yagmur vs suyun rahat bişekilde çamurluk arasından akabiliyormu diye kontrol etmek toz toprak yaprak kanlları tıkamış olabilir.

Hımm...

Kaputu açınca, motor bölümünden önce kalorifer musluğunun bulunduğu yerden bahsediyorsunuz sanarım. Orayı daha yeni açtık fakat temizleme gibi birley yapmadık. Belkide dediğiniz gibi oraya su geldi yani kalorifer radyatörüne ve oda aracın içine girdi. O kapağa şamriyel gibi birşey kesip öyle vidalarsam su girişini önlerim, tabi ordan girmesinden dolayı oluyor ise...

havalandırmayı tamamen ön cama verdiğiniz zaman otomatik olarak araç klimayı açar (Focus 1de böyleydi) buğuyu kesmek için, sizinki acaba klimanın içindeki nemini atıyor olmasın?

Fiestada klima otomatik olarak devreye girmiyor. Ancak ben düğmesine basar isem devreye girmekte. Aksi taktirde sadece fan çalışıyor.

Bu arada dediğim gibi fan da açık değildi klima da açık değildi. Yıkmacıdan çıkar çıkmaz 1 km gittim gitmedim dumanı görünce heh dedim demekki çok ufaktan ufaktan buhar geliyormuş da benim ön cam buğulanıyormuş, şimdi daha net gördüm dedim. Tabi denkte gelmiş olabilir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değil..

Radyatör delik olabilir...

Yada içeri su alıp radyatörden buharlanıyor olabilir..

Yorum bağlantısı
Sina Güran
Normal değil..

Radyatör delik olabilir...

Yada içeri su alıp radyatörden buharlanıyor olabilir..

Radyatör yeni değişti.

Radyatörün takılması için büyük bir plastik kapak var oradan su sızıp buhar olarak içeri mi geliyor olabilir Mehmet abi?

Yorum bağlantısı
Yunus Bager

Benim connect tede aynı camlara verince direkt klima açılıyor ama icinde nem olma ihtimali cok azdır olsa zate sabahları cam buharlıyken açar açmaz buharı silemezdi klimanın otomatik açılması çikan havayı kurutarak (nemini alarak) çikmasını sağlar

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
Radyatör yeni değişti.

Radyatörün takılması için büyük bir plastik kapak var oradan su sızıp buhar olarak içeri mi geliyor olabilir Mehmet abi?

Polen filtresinin dış izalasyon kapağının çevresinden, ızgara altının tahliye giderlerinin çamur,yaprak vs. ile tıkanmasından dolayı içeri su giriyor...Temizlenip,gerekiyorsa polen filtre kabininin tekrar izole edilmesi şart,yoksa bu buharlaşmayı hep yaşarsınız.. :)

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Polen filtresinin dış izalasyon kapağının çevresinden, ızgara altının tahliye giderlerinin çamur,yaprak vs. ile tıkanmasından dolayı içeri su giriyor...Temizlenip,gerekiyorsa polen filtre kabininin tekrar izole edilmesi şart,yoksa bu buharlaşmayı hep yaşarsınız.. :)

Benden önce davranmışsınız. +1 :)

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Bu arada bugün fark ettim, tüm cam değil sadece benim önümde oluyor, yolcu koltuğunun önündeki kısımda yok böyle birşey...

Polen filtresinin dış izalasyon kapağının çevresinden, ızgara altının tahliye giderlerinin çamur,yaprak vs. ile tıkanmasından dolayı içeri su giriyor...Temizlenip,gerekiyorsa polen filtre kabininin tekrar izole edilmesi şart,yoksa bu buharlaşmayı hep yaşarsınız.. :D

Bahsettiğiniz yeri arabaya inince kaputu açıp bakacam, bilgi için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sina Güran

Bu arada kötü de kokuyor o gelen buhar vari şey. Sinir oldum yahu. Eski radyatörüm takılıyken bu koku yoktu, hayret bişi.

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Durmuş Dinçel

Havalandırma cama yönlendirilmiş olmasa bile hava akışı her zaman kısmende olsa ön cama gelecek şekilde tasarlanmıştır bu kesin tasarımı öyle. ikincisi yönlendirici kapak daha önce sökülmüş takarken eski konumda takılmamış olabilir siz ayaklara ya da yüze ayarlarsınız hep cama gider hava. esas konu olan cama buhar üflemesi iki sebepten olabilir klima çalıştıktan hemen sonra sıcak soğuk ayarlayıcı konum sıcağa alınmış olması ile hava kanallarında ani sıcaklık değişimi ikinci sebep polen filtre kapağı yada tabanından su alması ve motorun ısınması ile o bölgeye gelen sıcak havanın suyu buharlaştırması. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...