İçeriğe Yönlendir

Motor Sorunu / Sesli Çalışma / Sallanma

Uğur Türesin

Recommended Posts

Uğur Türesin

Merhaba arkadaşlar. 2005 model fiesta TDCI kullanıcısıyım. Yaklaşık 1 aydır motor (özellikle soğukken) şıkırtılı çalışmaya başladı. Servise götürdügüm zaman enjektörlerle ilgili bir problem olduğunu söylediler. Ayrıca havalandırmayı çalıştırdığım zaman içeri eksoz gibi bir koku gelmekte ve motorun çekişi düşmüş durumda. Sizce bu gerçekten enjektördenmi kaynaklanıyordur? Yoksa başka bir problemmi var?

Yorum bağlantısı
Uğur Türesin

Arkadaşlar hiç yardımcı olabiliecek olan yokmu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Enjektörle ilgili O-ring sıkıntısı varsa, bunların hepsine sebebiyet verecektir.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Enjektör sabitleme pulları kompresyonu kaçırıyor,haliyle kaçan kompresyonda ön ızgaradan içeri giriyor..4 ad bakır pul değişecek sorun bitecek.. :dance2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Egzos kokusu egzos spiralinden de kaynaklanabilir.Çatlamışsa özellikle araç dururken egzos kokusu aracın içine girebilir..

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu
Enjektör sabitleme pulları kompresyonu kaçırıyor,haliyle kaçan kompresyonda ön ızgaradan içeri giriyor..4 ad bakır pul değişecek sorun bitecek.. :nazar:

Osman usta o enjektörü çevreleyen pullar bizde plastik.

Büyük ihtimal sorun bahsedilen yerden daha 2 hafta önce aynı sorun için sanayideydim.

Yorum bağlantısı
Tamer Cevher

Osman ve Görkem beyin söyledikleri bencede dogru aynı durum benim başımada geldi ve contalar degiştikten sonra normale geldi yanlız benimkine plastik pul yerine bakır taktılar

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin

Benim Arkadaşıma sattığım C3 HDI'te de Böyle bir sorun olmuş 350 tl ye yaptırmış bende üzüldüm ve mahçup oldum Acaba sizler kaça yaptırdınız söylermisiniz ve bu arızayı dizeller her an yapa bilirlermi ?

Yorum bağlantısı
Gürkan Üşenmez

Fiestaların en büyük problemlerinden biri enjektörlerdir. O yüzden yakıt seçiminiz tek yerden ve kaliteli olandan yana olsun..

Yorum bağlantısı
Uğur Türesin

Bugün itibarı ile sorun ortadan kalktı. Antalya otokoçun fatura detayında yazanlar şöyle;

Malın cinsi, Markası, Özellikleri Miktarı

1) S/T1 SOL KULBUTOR KAPAGI 1.4L 110

2) S/T TUM YAKIT EMJEKTORLERİ 180

3) SOGUTMA SİSTEMİ B/D/HAV ASI AL 30

4) 105000 KM DIZEL BAKIMI 130

5) SARF MALZEME VE ARAÇ MOTOR 88

6) CAM TEMİZLEME 1

7) ANTİFREZEE-FORD OTOSAN 3L 1

8) 5W30 MOBIL MOTOR YAGI 45

9) 3M FREN BALATA TEMİZLEYİCİ 1

10) SAFSU (DDEIONIZE WATER) 1

11)TAPA-YAG BOŞALTMA 1

12) FİLTRE-YAKIT 1

13) BURÇ 4

14) PUL-YASSI ENJ 4

15)ORING-ENJEKTÖR HATTI GERİ 4

16) POLEN FİLTRE ELEMANI 1

17)FİLTRE KOMPLE YAG (DİEZEL) 1

18) FİLTRE-HAVA (ELEMAN) (FİESTA) 1

Yalnı kafama takılan bir konu var. Miktarı yazan bölümde çok absürt rakamlar var. Tüm bu malzeme ve işcilik için benden 606.75 lira tahsil ettiler. Sizce bu miktarı yazan bölümdeki rakamlar fiyat belli bir orana gelsin diyemi yazılmış yoksa gerçekten böyle yazılmasımı gerekiyor. İnsanın aklından bir türlü şey geçmiyor değil.

Yorum bağlantısı
Uğur Türesin

Hayır. Bana teslim edilen bişey olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Al
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar,

Benim aracımda da aynı sıkıntı var yaklaşık bir aydır.Şıkırtı olarak değil de çıt çıt şeklinde ses geliyor motorun sol tarafından.Servise gittiğimde ses kesildiği için bir şey diyemediler ama sıkıntı da olmaz dediler.Ama net bişey söyleyemediler.İçim rahat etmedi internette kendim aramaya başladım sorunu.Aynı dert mi bilmiyorum ama benzer diye tıkladım.

Bir de sizin de hava filtrenizin yan tarafından hava filtresi gözüküyor mu fotoğraftaki gibi?Sanırım hava filtresinin hava alması yakıtı artırıyor.Ben de geçen fulledim depoyu 40kmşehir dışı 25 km şehir içi yaptım 5 lt mazot yakmış.Çok değil mi?

tarihinde Mustafa Al tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Al

2005 dizel fiestam;yaklaşık 1 ay önce araç sabitken çıt çıt sesi gelmeye başladı mototrun sol tarafından.Özellikle motor soğukken daha çok yapıyor.Sıcakken de yapıyor ama soğukken ki kadar değil.Sanayiye de götürdüm servise de ancak oraya gidinceye kadar ses olmuyor ya da azalıyor ve anlayamıyorlar nereden geldiğini.Ben herhalde her gün duyduğum için ayırt edebiliyorum normal motor sesi ile onu.

Neden kaynaklanıyor olabilir acaba bu ses? (Araç 63 binde 60 bin bakımı yapıldı)

Yorum bağlantısı
Mustafa Al
Enjektör pulları kaçırıyordur..İçeri eksoz kokusu geliyormu? :D

Hayır içeri egsoz kokusu gelmiyor.Ses bazen azalıyor bazen çoğalıyor.Ama genelde geliyor.Dediğim gibi bunu ben daha iyi ayırt edebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Alper Dereli

Bu ses iki parçanın birbirine değmesinden kaynaklanan bir tıkırtı gibiyse, bir de motorun vibrasyonu biraz fazlaysa motor ve şanzuman kulaklarından kaynaklanabilir. Geçen hafta şanzuman kulağını değiştirdim bu yüzden.

Yorum bağlantısı
Esat Esengin
(düzenlendi)

İyi günler,

bende ford 2005 fiesta tdci var.http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?act=msg&code=01

son 1 aydır havalandırmadan koku geliyor, önden şıkırtı sesleri geliyor ve araba da yekinme oluyor..

yardımcı olursanız sevinirim.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
K
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Enjektör pulları, yukarda anlatılmış zaten, hava filtresinin köşesinden filtre gözükmesi normal fakat sizde aralık kalmış klasik hava filtre kutu defermasyonu hemen düzeltin yoksa turboyu hatta motoru yersiniz, filtrenin o kısmına yuvanın içine 2mm kalınlığında plastik birşey keserek alt kısma yerleştirin sonra üstüne filtreyi takın kapak kapandığında tam oturmalı açtığınızda o bölümde toz olmamamlı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın

Mustafa bey,ben de yaptırmıştım(tam da 63k km.'de),150k civarı masrafı var,korkmayın. :angry:

Yorum bağlantısı
Mustafa Al
Mustafa bey,ben de yaptırmıştım(tam da 63k km.'de),150k civarı masrafı var,korkmayın. :angry:

Teşekür ederim.Ben de geçen gün gittim servise pullarla o-ring denen bir seş varmış.Onlar değişecekmiş.Bir de karbon clean yaptıracağım 175 lira dediler.150 de anlaştık :) Ama haftaya kaldı ellerinde pul yokmuş.

Yorum bağlantısı
Esat Esengin
Enjektör pulları, yukarda anlatılmış zaten, hava filtresinin köşesinden filtre gözükmesi normal fakat sizde aralık kalmış klasik hava filtre kutu defermasyonu hemen düzeltin yoksa turboyu hatta motoru yersiniz, filtrenin o kısmına yuvanın içine 2mm kalınlığında plastik birşey keserek alt kısma yerleştirin sonra üstüne filtreyi takın kapak kapandığında tam oturmalı açtığınızda o bölümde toz olmamamlı...

iyi günler

hava filtresi olayını servis halledemezmi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Ümit Aslan

2005 fiesta dizel aldım.Motor kapagını açınca bu araba çok fazla üflüyor denildi.177 binde araba ve sekmandan kaynaklanıyor dedi bir arkadaş(tamirci değil ama eski kamyon şöförü ).Bu sorun neden olabilir?Triger ,V ve filtreleri değiştireceğim.Bunların fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz. Topkapı veya Zeytinburnunda nereleri önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tdci motoru üflüyor ise masrafınız tahmini 2000-3500 TL yi bulur, aracı almadan önce kontrol ettirmediniz mi?

Bu arada klasik eski motorlarda bu üfleme testi vardı ama özellikle fiestanın üst süs kapağı yapısı sebebi ile normal araçta da yağ dolum kapağını açınca üfleme hissedersiniz, bu yanıltıcı bir kontroldür.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...