İçeriğe Yönlendir

Motor Sorunu / Sesli Çalışma / Sallanma

Uğur Türesin

Recommended Posts

Mehmet Ümit Aslan
tdci motoru üflüyor ise masrafınız tahmini 2000-3500 TL yi bulur, aracı almadan önce kontrol ettirmediniz mi?

Bu arada klasik eski motorlarda bu üfleme testi vardı ama özellikle fiestanın üst süs kapağı yapısı sebebi ile normal araçta da yağ dolum kapağını açınca üfleme hissedersiniz, bu yanıltıcı bir kontroldür.

Yani sorun olmayabir de öylemi? Olursa da triger V ve diger masraflarla birliktemi 2000-3500 arası masraf olur?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İlker Çiftçi

Arkadaşlar selam,

Arabamda bir sallama (çok fazla titreme) sorunu var. Sabah çalıştırdıgımda baya sallıyor. Araba ısındığında azalıyor sallantı fakat yinede devam ediyor. Ancak 20 - 30 km yol gidip motor iyice ısınınca düzeliyor.

Bakım için götürdüm problemi de söyledim. Isıtma bujilerinden 2 tanesi arızalıydı değişti ve o arızalı olan iki ısıtma bujisinin arkasında bulunan iki enjektörden sızdırma yapmış ve orası kurum bağlamıştı. Enjektörler sökülerek kurumlar temizlendi. Bakır pulları değiştirildi. ve yeniden takıldı. Yağ, yağ filitresi, mazot filitresi, hava filitresi hepsi değişti. Yag ince yağ . Ama problem düzelmedi. Hala sallama devam ediyor.

Bilgisayara bağladılar hiç problem gözükmüyor. Daha önce aranızda böyle bir problemle karşılaşan oldumu,

Enjektörlerden olabilir diyorlar, Ulrasonic cihazlarla temizleniyormuş ondan sonra düzelebilir diyorlar. Ama biraz tuzlu sadece sökülmüş olarak temizlenmesine 200 TL istiyorlar ama tam düzelir demiyorlar sadece temizlenip bakılması lazım diyorlar.

Sizden ricam bana yardımcı olurmusunuz? Bu konu artık çok canımı sıkıyor. Her sabah traktöre binmiş gibi hissediyorum kendimi.

Aracım Ford Fiesta TDCI 2003 Model

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

kardeş şaşmazda uzunlar forda (ahmet usta)arabanı bir götür baktır adres istersen yazarım

Yorum bağlantısı
İlker Çiftçi
kardeş şaşmazda uzunlar forda (ahmet usta)arabanı bir götür baktır adres istersen yazarım

arabaya baktırdım bosh dizel serviste baktılar. enjektör olabilir dediler, ama kesin bişey diyemiyorlar. Daha önce başına gelen varmı diye soruyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Yumak

Aracınızın ısınması için 20/30 km çok fazla bir mesafe. Şehirler arası yada otobanda hızlı syirlerde hararet göstergeniz 0'a yaklaşıyor olabilirmi ? Eğer böyle bir durum söz konusu ise bağlantılı olarak sorunun nerden kaynaklanabileceğini söyleyebilirim .

Yorum bağlantısı
İlker Çiftçi
Aracınızın ısınması için 20/30 km çok fazla bir mesafe. Şehirler arası yada otobanda hızlı syirlerde hararet göstergeniz 0'a yaklaşıyor olabilirmi ? Eğer böyle bir durum söz konusu ise bağlantılı olarak sorunun nerden kaynaklanabileceğini söyleyebilirim .

Isınma derken sanırım yalnış anlaşıldı. Araba normal olarak ısınıyor. Isınma ilgili problem yok. Sabah arabayı çalıştırıyorum sogukken çok fazla sallıyor 5 dakika sonra ısınınca araba yani gösterge normale gelince sallanma azalıyor. Sadece en az 10 km yol gidince düzeliyor bu sallanma olayı. Göstergelerde herşey normal

Bana dedikleri yağ ısınınca enjektörlerde problem çıkmıyordur. Sogukken enjektör görevini yapamıyordur. Enjektör ultrasonic olarak temizlendiğinde düzelebilir diyorlar.

Yorum bağlantısı
Uğur Yumak
Isınma derken sanırım yalnış anlaşıldı. Araba normal olarak ısınıyor. Isınma ilgili problem yok. Sabah arabayı çalıştırıyorum sogukken çok fazla sallıyor 5 dakika sonra ısınınca araba yani gösterge normale gelince sallanma azalıyor. Sadece en az 10 km yol gidince düzeliyor bu sallanma olayı. Göstergelerde herşey normal

Bana dedikleri yağ ısınınca enjektörlerde problem çıkmıyordur. Sogukken enjektör görevini yapamıyordur. Enjektör ultrasonic olarak temizlendiğinde düzelebilir diyorlar.

Etrafınızda egzoz muayene istasyonu varsa bir uğrayın . Egzoz muayenesi sırasında tahliyesi olan gazların bir çiezlgesi oluşuyor. Anormal bir oran varmı ? fazla hava alıyor olabilir!

Sallantı ve soğuk ikilemi olunca aklıma aracın solunumu ile ilgili şeyler geliyor.

Lakin aracın dizel ve turbo destekli olması olayı farklı yerlere taşıyabilir.

Enjektörleriniz sağlam ise 200 lirayı sokağa atıcaksınız. Aynı araca sahip bir site sakini ile sanayide bu sorunu yaşamayan Fiestanın enjektörlerini sizin araca takıp denemek daha kolay ve ucuz bir yöntem olucaktır.

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Aynı sallantı olayı bende de vardı enjektör o-ringleri değişince azaldı, hava alıyormuş oradan sonradan würth ün mazot katkısını kullanınca iyice düzeldi şimdi maşallah pıtır pıtır.Acaba senin arabanın da enjektör pulları değişirken geri dönüş o-ringleri de değiştirdiler mi?eğer değiştiyse dediğim katkıyı tavsiye derim.

Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

benimki ısınsada soğukta olsa arada trafikte bekleme yaparken kendi kendine sallanıyor. yakında traktöremi dönecek diye korkuyorum :lol2:

daha 75k bakımında yeni yaptırdım ama genede sarsıntısı var canı isteyince.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlker Çiftçi
Aynı sallantı olayı bende de vardı enjektör o-ringleri değişince azaldı, hava alıyormuş oradan sonradan würth ün mazot katkısını kullanınca iyice düzeldi şimdi maşallah pıtır pıtır.Acaba senin arabanın da enjektör pulları değişirken geri dönüş o-ringleri de değiştirdiler mi?eğer değiştiyse dediğim katkıyı tavsiye derim.

Sanırım sadece bakır olan pullar değişti.

Sanırım Gözüken Enjektör problemi dedikleri gibi. Başka arabanın enjektörlerini alıp deneme gibi bir şansım olmadığından mecburen enjektörleri ultrasonic ile temizlettirecegim. Ama bunun için param kalmadı. Bu işlemi yapınca diğer arkadaşlarlada paylaşırım ne olduğunu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İlker bey söktürmeden önce servislerden Tolga beyinde dediği gibi Wurth Common Rail Mazot kakısını alın, yaklaşık 25-30 tl gibi bişeydir bende kullandım çok memnunum araba çok rahat, bunu deponuzda 20 lt. yakıt varken doldurun ve bu depoyu bitirin, depo full olmıycak ve 20 lt. altında eklemeyin dikkat. Arabayı herzamanki gibi kullanın yeter, geri dönüş oringlerinden hava alıpta titreme yapmaz sadece mazot kaçırır koku yapar okadar zaten ona bakılmıştır sanırım. Bu uygulamayı yaptıktan sonra enjektör temizliğini düşünün siz, baktınız düzeliyor ozaman bir kutu katkı daha alıp bu sefer dolu depoda bir kez daha kullanın. En kolay ve ekonomik çözüm bu, baktınız olmuyor ozaman başka teknikleri düşünebiliriz.

Yorum bağlantısı
Yavuz Serhat Karanaz

ankarada işiniz zor, sağlam ford ustası yok, valla kim ne derse desin yok ağbilerim.

Yorum bağlantısı
İlker Çiftçi
İlker bey söktürmeden önce servislerden Tolga beyinde dediği gibi Wurth Common Rail Mazot kakısını alın, yaklaşık 25-30 tl gibi bişeydir bende kullandım çok memnunum araba çok rahat, bunu deponuzda 20 lt. yakıt varken doldurun ve bu depoyu bitirin, depo full olmıycak ve 20 lt. altında eklemeyin dikkat. Arabayı herzamanki gibi kullanın yeter, geri dönüş oringlerinden hava alıpta titreme yapmaz sadece mazot kaçırır koku yapar okadar zaten ona bakılmıştır sanırım. Bu uygulamayı yaptıktan sonra enjektör temizliğini düşünün siz, baktınız düzeliyor ozaman bir kutu katkı daha alıp bu sefer dolu depoda bir kez daha kullanın. En kolay ve ekonomik çözüm bu, baktınız olmuyor ozaman başka teknikleri düşünebiliriz.

Ali abi dediğin yöntemi deniyecegim. Sonucu bildiririm size. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Biz sana akıl verdik te bugün bizim öbür arabaya bindim onda da aynı şey var.Araba c3 hdi bildiğiniz gibi bizim fiestalarla aynı motor.180.000 e dayandı araba.Bende bir katkı atayım da öyle deniyeyim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bosch Car Service lerde 65 TL ye yapılan carbon clean işlemini tavisye ederim, depo katkıları yanlış kullanımda ciddi meblağlı arızalara sebebiyet verirler ve teknik destekli raporları olduğunu da hiç görmedim, ayrıca periyodik bakımda da kullanılan herhangi bir yakıt katkısı henüz yoktur!

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

Hocam burada bir bosch car servise c.c için gittiğimde bana gösterdiği benim kullandığım stp depo katkısıydı.Bununla yaparız dedi.Ee bu zaten depo katkısı dedim.O da işine gelirse türünden davrandı.Hadi hayırlı işler dedim yürüdüm.Bazı Bosch servislerinin bunda haberi bile yok.Motorvac ilacı kullanan servislere gittim onlarda da benim araca göre aparatları yoktu.Şimdi yine bir yer buldum fırsatım olusa uğrayacağım.Yalnız sadece makineye bağlamak subap sırtlarını ve emme manifoldu girişine etki edemez diye düşünüyorum.Esas emme manifolduna salınan temizleme olayını yapmak bence daha etkili olur gibime geliyor.

Yorum bağlantısı
Onur Yapıcı
Enjektörlerden olabilir diyorlar, Ulrasonic cihazlarla temizleniyormuş ondan sonra düzelebilir diyorlar. Ama biraz tuzlu sadece sökülmüş olarak temizlenmesine 200 TL istiyorlar ama tam düzelir demiyorlar sadece temizlenip bakılması lazım diyorlar.

Aracım Ford Fiesta TDCI 2003 Model

Sanırım tüm fiestaların ortak sorunu çok sesli çalışıyor olması bende çok takıyorum zaman zaman ama genelde umursamıyorum.

Enjektor temizliği Bosch Diesel Services'ler var burda bu işlemi onlar yaparsa sökme takma dahil 200 ytl alıyorlar hemde size enjektor basınc testi gibi bir kağıt veriyorlar sesi azaltıyormu bilemiyecem ama performans'a etki ediyor ama serviste veya başka bir ustaya söktürüp götürürseniz 120 ytl alıyorlar. servis 75 ytl istemişti sökme takma için git gel uğraştığınıza değmiyeceği için bosch servis'te hepsini yaptırmak daha mantıklı fakat ses yapması sanırım enjektörle alakalı değil genel bir sıkıntı. Yani aldığımdan beri sessiz çalıştığını pek hatırlamam arabanın ki 88.500 km bir fiil kendim yaptım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Candemir Satış

Merhabalar bu gece farkettim durduğumda araba titremeye başlıyor.Arabam 2004 tdci fiesta, daha önceden böyle birşey yoktu ama lambalarda durduğumda araba hissedilir şekilde titremeye başladı. Denemek için farları, fanı ve diğer şeyleri kapatıp denedim ama hala titriyordu.rolantisi 900

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu bölümde, titreyen bir fiesta daha vardı... o konuya bir bakın...

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Bi kaç zamandır benmkide acayip bi titreme yapmaya başladı. Titremeye başlayınca gaz veriyorum geçmiyo herşeyi denedim genede geçmiyo. titreme kesildikten sonra sanki motor stop etmiş gibi hissediyorum. yolda kalırmıyım ki acaba ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Sizin arabanın delikanlılık sigortası atmış titrek olmuş. 1453 nolu sigortayı kontrol ederseniz düzelecektir. Olmadı vites koluna tesbihi geçirin kendiliğinden düzelir.

:D :D :dil: Geyik FoReVer....

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Bakım zamanı gelmiş, tahmin hakkımı kullanıyorum.Benim fiesta böyle bir titremeyi hava filitresi kirlendiği zaman yapıyor.

Yorum bağlantısı
İlhan Can

Motorun çalışmasında herhangi bir düzensizlik yoksa motor kulaklarında sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Motorun çalışmasında bi problem yok gibi. sadece sanki dönen bişeyler biyerlere sürtüyo gibi hissettiriyo bana

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...