İçeriğe Yönlendir

Fren Balata / Disk / Kampana

Aykut Gürkan

Recommended Posts

• 8 ay sonra...

arkadaşlar, aslında daha önce değiştirmem gereken fren balatalarımı artık eski frenleme gücüne sahip olmaması nedeni ile değiştirdim(46.000) F2 4 frende disk. Serviste açtılar baktılar tekerleri, arka balataları iyi olduğunu ve değiştirme gereği olmadığını, önleri ise değiştirmem gerektiğini söylediler. Kabul ettim tabi ki. gerçekten de frenleme eskisi gibi oldu. Faturaya baktığımda ise ödemeyi yaptıktan sonra, TAKIM KALİPER FREN BALATASI yazıyodu fiyatı da KDV ve işçilik hariç 129.18 TL. İşçilik toplamı 28,70. Kdv si ıvırı zıvırı toplam 186.30 TL. Benim sizin bilgilerinizden faydalanmak istediğim 2 konu var. 1- TAKIM KALİPER FREN BALATASI bildiğimiz balata değişimi haricinde ne ifade ediyor(KALİPER TAKIM)? Ödediğim fiyat nasıl? ( normal sanayide taktırmış olsaydım) 2- Arkaların değişmemesi frenaj açısından olumsuz etki yaratır mı? (gerekli görmediler) Benim kendi yorumum bu tip fren gibi önemli parçaları servislerinde değiştirmek gerekli, en azından kaliteli ve orjinal balatalarını taktıklarını düşünüyorum(inşallah öyledir) Dışarıda taktırdığımıza balata uyumsuzluğundan dolayı ses yapabilir, araba sağa sola çekebilir, derdini sanayideki ustaya ve parçacıya anlatamazsın. En azından burda bi şey olduğunda yaptırım uygulayabiliyorsun. Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı

aslında bu balataları bilerek isteyerek taktırmadım, ancak sizin de bahsettiğiniz gibi gerçekten etkili fren sağlıyor ve oldukça yumuşak hamurlu. Markasını da bilmiyorum açıkçası, ancak telefon açarak öğrenebilirim. Sağolsunlar İzmir-duğles servisi gerçekten müşteri memnuniyetinde ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Herhalde bu takım kaliper dedikleride sanayilerde eski arabamdan dolayı çoğu zaman parçacıdan zamanında kendim aldığım fren tamir takımı dedikleri 3-4 plastik aksamdan oluşuyor. Yoksa dışarıdan diske baktığımızda balatayı tutan esas kaliperi değiştirdiklerini sanmıyorum, çünkü tahminimce hem o daha pahalı hem de bi darbe görmedikten sonra değişmesi gereksiz olan bir parça

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Coşkun Filiz

Bizde 2001 focus vardı 50.000 KM debriyaj bitmiş değişmesi gerekli dediler. Şimdi 99.560 KM debriyajda hiçbitşey yok. devam ediyoruz. Kavrama kaydırma tüm zorlamaları yaptım fakat nafile sağlam. Nazardan saklasın daha bir arıza vermedi. Ufak tefek eskime belirtileri dışında. Servislerin durumu vahim türkiyede.

Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz

gecenlerde arabadan gelen araba dururken, el freni inikken frene bastıgımda sanki yagsızlık sesi geliyor hani vıyk dsie bi ses gelirya öle :D dün ben de yalovadaydım ford servisinden ayrılan ustalar yalovada bi dükkan acmışlar oraya götürdüm arkalardan geliyormuş zaten el freni cekikken yapmıyo usta bana boş gününde sen ara arabayı gelip alalım yada sen getir arkalar sökülcek diyor sizce arkaları söktüreyimmi daha sonra başıma iş acmasın sizin yorumlarınızı bekliyorum sanki arkalarda kampananın orda bi yay varmış ordan gelebiliyo olabilimi? söktüreyimmi size güveniyorum yani adam iyi toplayamazsa daha sonra frenlerde sorun olurmu acıkcası biraaz kuşkulandım birazda korkuyorum :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Söküp takmakla bişey olmaz.. Ama sökmeye değer bir sesmi bilmiyorum buna ustalar karar verecek..

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
(düzenlendi)

bu ses frene basınca balatanın hareket ederken toz sacına sürtmesinden kaynaklanıyor. çözüm olarak arka kampanalar sökülecek (arka taraftaki dört civatadan) fren merkezine yakın olan balatalar ile sac arasına biraz gres sürecek. kampanayı takacak. başka bir işlem yapmasına gerek yok

tarihinde Ya?ar Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Arka tekerleklerinde kampana olan focuslarda bir süre sonra bu ses duyuluyor. Eski kasa focusta vardı, yenisinde de var. 45 bin bakımı yaklaştı bizimki fiyk fiyk sesler çıkarmaya başladı:clapping:

Kampanaları açıp temizliyorlar ve o ses kesiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gürkan Orta

Herkese selam,

Benimde c-max ghiam var. E-5 de bir gün yaklaşık 4 saat dur kalk yaptım. havada baya sıcaktı 27 derece felan. neyse köprüye 2-3 km kala yol artık açıldı ve bende o bezginlikle 1.viteste 5500 deviri gördüm vitesi 2ye atayım dedim vites elimde kaldı. balatayı kopartmışız. neyse servise gittik kullanıcı hatası dediler araba bu arada daha 20.000 deydi. uzun itirazlardan sonra servis,müşteri hizmetleri ve otosanla kavgalar neticesinde bi halt edemedik. otosandan bi tanıdık vasıtasıyla masrafları yarı yaıya kırışarak baskı balatayı değiştirdim. % 50 si geçen sene itibariyle 360 ytl tuttu. şu an arabam 37.000 de ama 30.000 den beri yokuşta arabayı kaldırmam mümkün değil kaçırdığı için kaldıramıyorum. ayrıyeten geri vitese takıp giderkende vınlama sesi yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Aykut Gürkan

100 km/h'in üzerinde giderken frene basıldığında direksiyon isyanları oynuyor, zangır zangır, sanki yerinden çıkacak. :)

45000 bakımı da daha yeni yapılmıştı. Ben o zaman da disklerin kötülüğünden bahsetmiştim, ama pek garantiden değişim olayına sıcak bakmadıkları için sesimi çıkarmadım. Ama şimdi durum o günkünden kat kat kötü. Tekrar servise gideceğim, bakalım ne olacak?

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan
Aman abi, şakası olmaz bu işin...

Gayet tabii Can, farkındayım. Ama işin maddi tarafını yüklenecek bir sponsor servis de bulmam lazım. Anladın sen onu. :)

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan
Ben sponsor olayım kardeşim. Git yaptır frenlerini..

Sağolasın Mehmet. İşte forumu bunun için de seviyorum ben. :)

Zaten yaptıracağım, bu işin kaçarı yok.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

diskler degiştikten sonra arıza tekrar ediyor ise poryalarda problem olma ihtimali yüksek. bence disk degişirken burasınıda kontrol etmak lazım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alp Balcı

arkadaşlar gerçekten fren olmazsa olmaz şeylerin başında gelir..ben birşey anlatmak istiyorum..belki o zaman disklerinizi değiştirirsiniz :)...99 model Şahin S tüplü ön frenleri diskli aracımızla 6 kişiyle köyden iniyorduk..bizim köyün yollarıı da bol u dönüşlü..3. vitesteydim..motorun devrine bağlı motor freni gibi birşey oluyor ya..işte öyle motor freni ile iniyordum..u dönüşü yaklaştı...frene dokundum ve "çaaaat" gibisinden bir ses işittim..frene bastım,fren boş..ve garip sesler geliyor aracın altından..bu ses sanki giderken yere demir sürtülüyormuş tarzı bir sesti..neyse u dönüşüne yaklaştık aklıma vites küçültmek de gelmedi..el frenine asıldım..araç seke seke virajı döndü,savurdu..en sonunda durabildik..Rabbim korudu..

sanayii ye gidip araca baktırdık..biz aracı alalı daha hiç fren balataları sökülmemiş..yani 3 sene gibi bir süre :)..adam çok şaşırdı diskin halini görünce..5mm erimiş disk..balatalar dümdüz olmuş..nasıl fren tutturyordunuz bu vakte kadar dedi..babama söyledim böy böyle oldu diye..babam da bana "bende de olmuştu böyle,baktıracaktım ama unutmuşum"demişti..o gün yeni araç almaya karar vermiştik..Allah korusun daha da kötü olabilirdi..bu yüzden frenlerinizi 3 aya bir kontrol ettirirseniz çok iyi olur..

Rabbim bizi kazalardan belalardan korusun...

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Aynı sorun bende de vardı.120 civarında frene basınca titreme oluyordu.Yaptırmadan bütün yaz boyunca gezdim (lütfen denemeyin :) ).Şu anda titreme azaldı.Bu diskler kendine kendine düzeliyor mu acaba?...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynı sorun bende de vardı.120 civarında frene basınca titreme oluyordu.Yaptırmadan bütün yaz boyunca gezdim (lütfen denemeyin :( ).Şu anda titreme azaldı.Bu diskler kendine kendine düzeliyor mu acaba?...

Çok kötüsün.. :(

Yorum bağlantısı
Alp Balcı

sonuç Allah korusun bizim disk frenler gibi olmasın da...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Berat Gürdeniz

Balatalar yavaştan bitmeye başladı arkadaşlar.Değiştiricem ama sağlam performanslı bişey olsun istiyorum.

Ne marka önerirsiniz.

Gerçi ben yazana kadar servisim "delphi" marka balata takmış arkalara.

Olsun...Genede 2001 ST önler için bi fikrinizi alabilirmiyim ford severler

Yorum bağlantısı
Kerem Arıkantürk
(düzenlendi)

Murat Bey'e katılıyorum. Performans istiyorsanız Ferodo. Bizim yarış arabasında aynı balata iki disk bitirdi, hala canavar gibi. :)

Ferodo'nun Türkiye Distribütörü Atölye Kazaz. Telefonu 0(212) 276 64 22.

Ek: Distribütörü olup olmadığından ve yol ürünlerini getirip getirmediğinden emin değilim ancak arayıp sormanızda fayda var...

tarihinde Kerem Ar?kant tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Kerem Bey,

brembo hava kanallı fren diski ve buna uygun ate vb.balata İzmir'den nereden temin edilebilir? Bildiğiniz bir yer var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...