İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Rölanti Sorunları Ve Düzensiz Çalışma

İlhan Can

Recommended Posts

Abdullah Hacıefendioğlu

Belki enjektörlerde temizlemeyle hallolmayacak derecede bir arıza vardır ya da temizleme işini tam olarak yapamadı , kalitesiz malzemeyle temizlemiş vs. 

Bence daha profesyonel bir ustaya göstermeniz dada mantıklı olur

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Bilgi olsun diye eklemek istedim. Arkadaşımın Ford fiesta 2006 model tdci aracında devirde düzensizlik vardı. Öncesinde mazottan şüphelendik fakat sonrasında arıza motorin sıcaklık sensörü jakının gevşemesinden ortaya çıktı jak düzeltildi ve sorun kalmadı. Bu problemleri yaşayan arkadaşlar bunu da dikkate alabilirler.

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Bekar

İyi günler ,daha dün lpg li fiesta 2005 sahibi oldum. sabah ilk defa kullanmak için başına geçtim . ilk çalıştırmada stop etti . gaz vermeden çalışmadı bir süre ayağımı gazda beklettim ancak rolantiyi tutturdu. sorun ne olabilir .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Candar

1.4 dizel fiesta kullanıyorum, rolantide gayet normal çalışırken yaklaşık 8-10 saniye arayla stop edecekmiş gibi oluyor. giderken de tekleme yapıyor. fitreler vs. herşey değişti ama sorun devam ediyor. sorun ne olabilir?

Yorum bağlantısı
H.Özgür Demir

yaklaşık 6 gün oldu sorun yok. daha öncesinde 2 gün sonra yine eskiye dönmüştü bu sefer sıkıntısız devam ediyoruz ;)

Arkadaşlar yaklaşık 1 ay 3 gün oldu aynı sorun kendini yine yavaşdan belli etmeye başladı. şuan eskisi kadar rahatsız etmiyor ama biliyorum eski halini alıcak yine  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

2006 model ford fiesta 1.4 tdci aracımı 5 gün önce triger kayışı ve motor yağını değiştirmek üzere ustaya gittim iş bitimi yola çıktığımda 1800 ile 2300 devirler arasında tekleme yaptı motor sanki elektrik kesiliyo gibi oldu ama sadece o devirler arasında ne öncesi nede sonrası sorun var 5 kez triger kayışını söküp taktılar ama yapamadılar denizli ford servisinde 2 gündür aracım beyin hariç herşeyin sökülüp kontrol edildiğini söylediler ama hala sorun bulunamadı yardımcı olursanız çok memnun olurum

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

yok iki ayrı yerde toplamda 5 kez triger tamamen sökülüp tekraar takıldı ama o değil öiş pompa enjektörler hepsi söküldü ustalar bir şeyin elektriği kestiğini söylüyorlar ama onu bulamadılar bir türlü 5. gün bitti

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

afyonda ve denizlide yapabilen çıkmadı bir yol gösterecek yokmu :(

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

350 km ama oraya kadar gelirmi araba bilemiyorum çünkü ışıklarda her kalkışında arıza lambası yakıyor susturup tekrar çalıştırdıpımda lamba sönmüş oluyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

350 km ama oraya kadar gelirmi araba bilemiyorum çünkü ışıklarda her kalkışında arıza lambası yakıyor susturup tekrar çalıştırdıpımda lamba sönmüş oluyor

İzmir'de Sabri usta'mız var. Kesin çözüm. Tek önerebileceğim bu maalesef :(

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

teşekkür ederim burada yarın devam edecekler inşallah biter yoksa adresi buldum galiba

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

bugün 6 cı güne girdik ve arabamın arızasını hala bulamadılar  :(

Yorum bağlantısı
Öner Baştürk

bugünde arızayı bulamadılar yokmu yardım edecek bir usta  :(

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cemil Akyol

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum herkese buradan merhaba

bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

yaklaşık 3 hafta önce 2003 model fiesta 1.4 tdci aldım ve rolantide iken ufak bir silkeleme vardı ustaya gösterdigimde önemli bişey degil bakımı gelmiş yaptır gecer dedi ve aldım aracı hafta içi sanayiye başka bir ustaya götürdüm bakımını yaptı ama sorun düzelmedi egr den yapar dedi ona baktık kurum bağlamıştı iptal etti sonuç alamadı aracın motor tesisatı komple değişti enjektörler temizlendi komresör ölçüldü egzantirik mili ile fincanlar degişti kapak açıldı conta degişti kapak taşlandı mazot pompası kontrol edildi beyin söküldü biyere gönderdiler sorun bulunmadı bir türlü sonuç alamadık usta bana bir süre çalıştıktan sonra titreme başlıyo ve yanma odası hatası verdiğini belirtti aracı bosh dizel servisine vermişler orada ne yaptıklarını bilmiyorum 3 silindir çalışmış 1 tanesi yanma odası hatası veriyomuş bu neden olabilir şimdiden arabadan sogudum ve şimdiye kadar 1500 tl ödedim ama hiç bir sonuç yok 

Yorum bağlantısı
Cemil Akyol

sorun çözüldü rolantide titreme volantdanmış yanma odası hatasıda ustanın beceriksizligi aracı çok kurcalamasından olmuş tabi bunu çözene kadar bana 2500 tl masraf cıkardı iyi usta şart tavsiye edeceginiz biyer varmı ist anadolu yakası için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Eraslan

Merhaba Arkadaşlar...

Memnun olduğum aracımda son zamanlarda peydah olan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İşin ehli arkadaşların yardımcı olacağını düşünüyorum.

2004 Fiesta 1.4 TDCI, Yakıta bağlamak istemiyorum ama herşey 3-4 depo shell v-power nitro kullandıktan sonra başladı. Memleketim Çoruma giderken 150 kilometre yaptıktan sonra araç bikaç küçük rampada devirden düşmeye başladı, 2. vitese kadar düştü. sonra hiç birşey olmamış gibi yoluma devam ettim. İlerleyen dönemlerde aracın yine rampalarda bayıldığını ve devirden düştüğünü farkettim. Bikaç defa 80-100 ile giderken sanki araç gazına sanki üst üste bas-çek yapmış gibi atıldı yavaşladı. Ustaya durumu anlattım, Bigisayara bağladı ve Egr'nin hata verdiğini söyledi, bikaç gün sonra geri gelmemi söyledi. Dönüş yolunda yine aynı şeyler oldu, üzerine EAC FAIL hatasını gördüm. Arabayı istop edip yeniden çalıştırdım ikinci seferde aynısını yaptı. Bir kaç gündür sıkıntı yok derken bugün okul çıkışı arabayı hafif bir eğimde kaldırmakta güçlük çektim, 2000 deviri güç bela bulduktan sonra araç normal haline döndü ve birden fırladı.

Aracın yağı, yağ - mazot - hava filtresi yakın zamanda değişti.

Şimdiden fikir beyan eden bütün arkadaşlara teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Duran Çelik

2004 model ford fiesta 1.4 otomatik benzinli aracıma; 

-Atiker nanofast sıralı sistem lpg taktırdım, bir hafta sorunsuz sürdüm. 
-Daha sonra bakım yapıldı. 
-hava filtresi, yağ filtresi, yağ, buji (katalogtaki bosch süper 4 buji takıldı ve 4 tırnaklı, üzerindeki kendi fabrika çıkışı tek tırnak bujiydi ve markası motocrafttı), benzin filtresi, polen filtresi değiştirildi. 

Daha sonra dur kalklarda rolanti düşmesi problemi oldu. Gaz kelebeği temizlenip adaptasyon yapıldı. sorun giderilemedi. LPG taktırdığım yerde bilgisayardan bakıldı, herhangi bir olumsuzluk görülmedi, kalibrasyon yapıldı, arıza giderilemedi. 

Aracım otomatik vites, ayağım frende iken kendi kendine ara ara rolanti düşüp yükseliyor ve toparlıyor. Ayağımı frenden çekip gaza doğru yöneltirken daha gaz pedalına ayağım gitmeden rolanti 800devirden bir anda 450-500 devirlere kadar düşüyor ve sonra birden yükseliyor. araba kendini ileri doğru atıyor. Yine ayağım frende iken direksiyonu sola-sağa çevirdiğimde de rolanti düşüp kendini toparlıyor. Bir kaç kere de rolanti düşmesinden araba stop etti. bazen kaloriferi araç rolantide dururken çalıştırdığımda da rolanti hafif düşüyor ve topluyor. Bu çok sık olmuyor. 

Orjinal bujisi elektrot mesafesi 1,3 
takılan katalog buji 4 tırnak ve elektrot mesafesi 1,1. Taktırdığım bujiyi http://www.bosch-automo...ti_ecat_changeCountry=1 sitesinden bakarak buldum ve bu buji benzin için diyor. Acaba lpg için olanını mı almalıydım? LPG için olanını alsaydım benzinde problem oluştururmuydu? Sonuçta ilk çalışma benzinle olacak. 

Bundan sonra izlemem gereken adımlar neler olabilir?

Yorum bağlantısı
Ömer Eraslan

Merhaba Arkadaşlar...

Memnun olduğum aracımda son zamanlarda peydah olan bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İşin ehli arkadaşların yardımcı olacağını düşünüyorum.

2004 Fiesta 1.4 TDCI, Yakıta bağlamak istemiyorum ama herşey 3-4 depo shell v-power nitro kullandıktan sonra başladı. Memleketim Çoruma giderken 150 kilometre yaptıktan sonra araç bikaç küçük rampada devirden düşmeye başladı, 2. vitese kadar düştü. sonra hiç birşey olmamış gibi yoluma devam ettim. İlerleyen dönemlerde aracın yine rampalarda bayıldığını ve devirden düştüğünü farkettim. Bikaç defa 80-100 ile giderken sanki araç gazına sanki üst üste bas-çek yapmış gibi atıldı yavaşladı. Ustaya durumu anlattım, Bigisayara bağladı ve Egr'nin hata verdiğini söyledi, bikaç gün sonra geri gelmemi söyledi. Dönüş yolunda yine aynı şeyler oldu, üzerine EAC FAIL hatasını gördüm. Arabayı istop edip yeniden çalıştırdım ikinci seferde aynısını yaptı. Bir kaç gündür sıkıntı yok derken bugün okul çıkışı arabayı hafif bir eğimde kaldırmakta güçlük çektim, 2000 deviri güç bela bulduktan sonra araç normal haline döndü ve birden fırladı.

Aracın yağı, yağ - mazot - hava filtresi yakın zamanda değişti.

Şimdiden fikir beyan eden bütün arkadaşlara teşekkürler..

Egr değiştikten sonra 300 km yol yaptım, sıkıntı yok.. 

Bu Fiestanın sorunları da hiç bitmiyor :)  5.vitese takınca 2000-2200 devir arasında sağ önden "fırrrrr" diye bi ses geliyor. Şimdilik duymamazlıktan geliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kadir Türkeli

Rolanti sesinde yukselip alcalma neden yapar bir fikri olan var mi? Devir saatinde oynama yok ve bu durum ara , ara baş gösteriyor , sürekli değil.

Yorumlarinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...