İçeriğe Yönlendir

İçki Adabı

Emre Gülşen

Recommended Posts

Çağın Özdemir

Benim bir arkadaşım var kadeh tokuştururken cam cama değil can cana der.(Bu sözü çok sevdim) wink.png

aynen benimde bir arkadaşım kadehleri tokuşturmazdı senin kadehine kendi elinin tersiyle dokunurdu.Bir gün dayanamadım sordum o da bana bu sözü söylemişti hoşuma gider o zamandan beri :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hayrettin Bahadir

Buzlu vodka akciğere zarar verir,

buzlu rakı karaciğere zarar verir,

buzlu viski kalbe zarar verir.

Özet : Buz sağlığa zararlıdır.

Beyaz karayı, sinek yarayı, zengin parayı,

Yemek tuzu, rakı buzu, maymun muzu,

Ördek kazı, güzel nazı, aşık sazı sever...

Kuş darıyı, çiçek arıyı, erkek karıyı,

Ana çocuğu, çoban gocuğu, yumurta sucuğu,

Ocak közü, kirpik gözü, ozan sözü sever...

Garip sılayı, yiğit halayı, tencere kalayı,

Davul zurnayı, avcı turnayı, deve hurmayı,

Alın kelini, cömert elini, cimri dilini sever...

Çöl yağmuru, çizme çamuru, oklava hamuru,

Tembel yatmayı, geveze atmayı, pazarcı satmayı,

Şişe tıpayı, şarap kupayı, eşek sopayı sever...

Ebe bebeği, kahve dibeği, çengi göbeği,

Memur masayı, ermiş asayı, hakim yasayı,

Haylaz döveni, dalkavuk öveni, hergele söveni sever...

Sarhoş dostunu, ayı postunu, yaşlı bastonu,

Hatip lafı, suçlu affı, açıkgöz safı,

Orman çamı, kedi damı, işçi zammı sever...

Mektup pulu, Allah kulu sever de..

Peki ya siz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

İçki kültürüm yoktur ama bu söz çok hoşuma gitti. Cam cama değil can cana...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

İçki kültürüm yoktur ama bu söz çok hoşuma gitti. Cam cama değil can cana...

Arada sırada lazım oluyor be Ali'cim, ufak yollu şöyle. :yildizlar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Rakı Sofrası her ortamı herkesi kaldırmaz

No:1 “Kadehleri sadece tek sefer dokundurmak bir rakı sofrası adabıdır. Mütemadiyen kadeh tokuşturmak yakışık almaz. Bu tek sefer olur, o da hoş geldik manası taşır.”

( defalarca en kötü günümüz böyle olsun tokuşturmalarını başka sofralara erteleyin.)

No:2 “Sofrada rakı kadehi hep aynı kalır, değişmez. Çünkü kadeh o gecenin ve dahi lezzet-i alemin tek şahididir. Dolar, boşalır, dolar.”

( benim bardağım kirlendi, değiştirin direktiflerine son verin)

No:3 “Ana yemek rakı sofrasına yakışmaz. Sofradaki mezelere de yemek gibi davranılmaz. Mezeler tadımlıktır, muhabbet doyumluktur.”

( başta da belirtildiği gibi hızlı yemenin peşini bırakın, amacı doğru algılayın.)

Rakı masasında;

Rakı sofrasında hızlı hızlı yemek yememek,Karnını doyurmaya çalışmamak,Rakıyı kesinlikle servis yapan garsonun hâkimiyetinden almak ve kendi hâkimiyetine geçirmek,

Şişenin uzaklarda değil masanın üzerinde durduğuna emin olmak. Masada Bira,şarap veya kola, gazoz gibi şeyleri bulundurmamak vede sürekli aynı ses tonunu korumak gereklidir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Alkol sakat birşey. İçilmemeli. Hem de hiç.

Direksiyon başında içilmemeli tabi.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Sıcak hava rakının ve mezelerin lezzetini azaltacaktır. Bu nedenle serin havada içmeye başlamak uygun olur. Rakı sohbeti süresince rakının soğukluğunu korumak için buzdan faydalanılır.

Rakının sek mi sulu mu içileceği, rakıya ne kadar su konacağı kişisel tercihlerdir, bu konuda bir standart oluşmuş değildir.

Sulu içmeyi sevenler çoğunluktadır ve bu konuda yaygın bir kanı rakıya çok fazla su konulmaması gerektiğidir. Rakının soğumaması için atılan buz da zamanla sululuk oranını değiştireceğinden başlangıçta rakıya çok su konmamalıdır.

Rakıya su ve buz eklerken en önemli nokta, önce suyu koyup, buzu sonra eklemektir. Aksi takdirde içki kristalleşir, tadı bozulur.

Rakıyı şalgam suyu ile içme âdeti daha çok kebapçılarda görülür. Kimileri rakıyı soda veya ayran gibi içeceklerle birleştirerek içmeyi sever ancak rakının tadını tam almaya engel olacağından bu eşleştirmeler önerilmez.

Sonuç olarak Rakı'nın şişede durduğu gibi durmadığını bilerek içmek gerekir. İçenlere afiyet olsun.... :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...