İçeriğe Yönlendir

Sıcaklar başlıyor...kokteyl tarifleriniz

Ergin Şendağ

Recommended Posts

Ergin Şendağ

(konuyu dolaştırıp lütfen zararlı alışkanlıklara getirmeyelim; sebep olan yapan gibidir!) :)

Efendim, sıcaklar başlıyor evdesiniz;şöyle evdekilere değişik bi içecek hazırlayayım deseniz neleri karıştırırsınız? Meyve kokteyleri yaparmısınız?

En çok hangi karışık meyve sularını seversiniz.

(Biliyorum siz alkollü içeceklerden çocuklarınızı uzak tutarsınız); peki alternatif tatlar konusunda tarifi size ait olan bi kokteyl var mıdır?

Ben bu gün üzüm suyu (%100), soda ve limon karıştırdım; bayaa güzel oldu... geçen yaz meyan şerbeti çok yaptım ( antakya-adana taraflarında peyam da derler)

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

ufuk bu gün gençlik bayramı " sen onlara hazırlayacan dimi?" onlar sana değil !

Aferin...anne-babayı sevindirmek güzel şey !

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Havuç+portakal güzel oluyor.

Bir de atom var ama dikkatli içmek lazım bunu çarpabilir.

-Süt*

-Muz*

-Kivi

-Çilek

-Bal*

-Fındık fıstık ceviz

yıldızlı olanlasr mecburi diğerleri opsiyoneldir. Bunu blenderda hazırlayıp buz gibi içeceksiniz. Bir içimliği yaklaşık 500 ml dir.

Boyam şerbeti (meyan kökü) çok faydalı ama ben tadına bir türlü alışamadım.

Vişne suyu soda klasiktir ama bir de elma suyu sodayı deneyin (elma suyu derken bildiğimiz elmanın suyu veya 100% de olabilri)

Bir bardak buz gibi süte bir tatlı kaşığı nesgayfe ve istediğiniz kadar şeker katarak kahve ihtiyacınızı serinleyerek giderebilirsiniz. (kahve ihtiyacından kasıt nescafe ihtiyacıdır Türk kahvesiyle alakası yoktur)

Kokteyl değil ama sade havuçsuyu yazın en güzel içeceklerindendir. Havuçları buzlukta soğutup öyle çekerseniz buz gibi olur. Zira suyu çıktıktan sonra hemen içmek lazım.

abisi bence basit ve lezzetli alternatfler bunlar.

atom, vişne-soda,elma-soda ve buzlu kahve-süt denedim. Havuçları buzlukta bekletip suyunu çıkartmadım, denicem yakında...eyvallah

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
kendi paralarıyla hazırladığım ...

yaşaaa...!

işte buna

derim ben

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Tavsiyem zıtlıklarla çalışın. Bu biraz resim dersi gibi oldu ama resim nasıl sanatsa damak işi de sanattır bence :) Yani tatlıyla tatlıyı değil ekşiyi deneyin. Eminim doğaçlama olarak çok güzel şeyler çıakcaktır.

evet ben de bu noktadan yola çıktım...

sen haytalı'yı (cici-bici ) baraj'ın ordaki meşhur yerden mi alıyon, yoksa evde kendin hazırlayabiliyormusun?

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Evde denemedim bugüne kadar. Ama fırsatım olursa denemek isterim. Hem hiç aklıma gelmedi bugüne kadar. Hemde öğrenci evi imkanlarıyla uğraşmadım hiç :) Ah şimdi olsa da yesek

öğrenci evi ise zor haklısın...neyse barajın orda en iyisi seni bekliyor! Mezun olmadan tadını çıkar, tabi hasan usta kebap ve şalgamdan sonra..bir yaz akşamında..asıl memleket nere?

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
(düzenlendi)

Alkolsüz kokteyl olarak önerebileceğim;

6 ölçek buz

4 ölçek portakal suyu

2 ölçek yağsız süt

1 orta boy muz

1 ölçek ahududu

bunları blenderde 45 saniye karıştırın , afiyet olsun ...

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
özel mesaja ne gerek var bunun içine bi ölçek de tütün kolonyası koyarız olur biter :D

denemek lazım :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Alkolsüz kokteyl olarak önerebileceğim;

6 ölçek buz

4 ölçek portakal suyu

2 ölçek yağsız süt

1 orta boy muz

1 ölçek ahududu

bunları blenderde 45 saniye karıştırın , afiyet olsun ...

"Ölçek" ölçeği nedir? :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yani ölçeğin ölçüsü ne? Bardak, gram, litre, cc falan? Kapiş?

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Abi ne farkeder? 100 ml dersen 1300 gram + 1 ortaboy muz eder. 50 dersen 650 gram + 1 ortaboy muz eder :):):)

Aynen böyle abi. yanı muz miktarını katı-sıvı zevkinize göre ayarlarsınız onun dışındakiler orantı.

kaç kişiye yapacağınıza göre değişir.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Soda limon vazgeçilmezimdir... içine dilerseniz taze nane yaprakları da koyabilirsiniz, muhteşem oluyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Soda limon vazgeçilmezimdir... içine dilerseniz taze nane yaprakları da koyabilirsiniz, muhteşem oluyor :nazar:

+1

taze nane yaprağı çoğu kokteylde çok güzel bir aroma veriyor. herkesin denemesini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Cenk güya doktora verdin. Memleketimin eğitim durumundan manzaralar :)

Lem oğlum kesin ölçek versin. Ha tamam benim kafam bu kadar çalışıyor, o zaman 1'er litre koyayım hepsinden ....

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Tamam o zaman Cenk Abiye ölçek 1 er litre , diğer herkes kafasına göre takılsın :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Eşit miktarda;

Kavun suyu

Portakal suyu

Armut suyu.

Her bardakta 1 dilim portakal ve bol miktarda buz ile servis yapanbilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...